Klaus Iohannis a retras decorația conferită Spitalului Județean de Urgență din Suceava

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 1 aprilie 2020, 17:16 Actualitate | Esenţial


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Președintele Klaus Iohannis a semnat miercuri decretul privind retragerea decorației conferite Spitalului Județean de Urgență „Sfântul Ioan cel Nou” Suceava, unde s-au infectat cu coronavirus sute de cadre medicale și pacienți, iar cel puțin 30 de persoane internate acolo și confirmate cu coronavirus au murit.

Spitalul Județean Suceava fusese decorat de Iohannis în aprilie 2019.

„Astfel, în temeiul prevederilor art. 94 lit. b) și ale art. 100 din Constituția României, republicată, precum și ale Legii nr. 29/2000 privind sistemul național de decorații, republicată, având în vedere gravele deficiențe în activitate constatate în perioada stării de urgență provocate de pandemia de COVID-19, de natură să anuleze orice rezultate meritorii obținute anterior, Președintele Klaus Iohannis a retras Ordinul „Meritul Sanitar” în grad de Cavaler, conferit prin Decretul nr. 205 din 5 aprilie 2019, Spitalului Județean de Urgență „Sfântul Ioan cel Nou” Suceava”, potrivit unui comunicat al Administrației Prezidențiale.

Suceava este un focar de infecție cu noul coronavirus, un sfert dintre cazurile de îmbolnăvire din România provenind de acolo, iar municipiul reședință și opt comune din zonă au fost închise complet, intrând în carantină de luni seară.

La Suceava au fost raportate oficial 31 de decese. 30 dintre persoanele decedate erau internate la Spitalul Județean. Multe dintre decese sunt din perioada 22-29 martie și au fost anunțate abia în ultimele două zile, autoritățile susținând că au fost raportate cu întârziere pentru că rezultatele testelor ar fi sosit abia în 30 martie.

Potrivit raportărilor către INSP din teritoriu, în România erau 285 de cadre medicale infectate cu noul coronavirus, a anunțat luni, 30 martie, Grupul de comunicare strategică. 181 dintre acestea sunt de la Suceava - 43 medici, 70 asistente, 20 infirmiere, 7 îngrijitoare, 41 personal auxiliar.


Procurorii spun că aceste decese au legătură cu "activitatea ilicită" a funcționarilor din Spitalul Judeţean şi din Direcţia de Sănătate Publică Suceava, care au încălcat mai multe reglementări legale privind izolarea, testarea, carantina şi internarea. Procurorii afirmă că pacienți infectați cu COVID nu au fost internați în Secţia de boli infecţioase a Spitalului Judeţean Suceava.

Procurorii vorbesc despre nereguli grave ale reprezentanților spitalului și ai Direcției de Sănătate Publică. Ei spun că, de exemplu, le-au fost făcute teste pentru COVID unor persoane care nu aveau neapărat nevoie, în timp ce probele recoltate unor angajați ai spitalului nu au fost trimise laboratoarelor specializate, ceea ce a determinat prelungirea perioadei de izolare a cadrelor medicale.

În 23 martie, HotNews.ro a scris că tot personalul medical de la Spitalul Județean Suceava - devenit un focar de infecție cu coronavirus și care urma atunci să fie închis și dezinfectat - a fost chemat la lucru de către directorul medical al instituției, Alexandru Macovei. Medici, asistente, infirmiere au fost amenințați cu un ordin de ministru inexistent și li s-a cerut să se prezinte la spital chiar dacă se aflau în izolare sau dacă erau confirmați cu coronavirus, acuză un medic. „Au fost amenințați că vor fi dați afară altfel. Directorul medical aflase chiar înainte că e pozitiv. Operase înainte, deși trebuia să fie în izolare”, a povestit pentru HotNews.ro un medic din Suceava.

Managerul Spitalului Județean Suceava, Vasile Rîmbu, a fost suspendat din funcție în 26 martie.

CITEȘTE ȘI: "Un conglomerat de nereguli". Cum s-a transformat Suceava în Lombardia României






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15723 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    No le-o aratat-o el! (Miercuri, 1 aprilie 2020, 17:22)

    Fides [utilizator]

    Numa asta mai lipsea.
  • +6 (28 voturi)    
    Ce copac (Miercuri, 1 aprilie 2020, 17:24)

    Zubizareta [utilizator]

    Tot tu ai dat-o. Retrage-te si tu ca oricum esti degeaba..
    • +2 (2 voturi)    
      stiu ca te-a durut, (Miercuri, 1 aprilie 2020, 21:57)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Zubizareta

      si de aceea imi face placere sa iti reamintesc: si regina Angliei i-a retras decoratia lui ceashka
  • +3 (17 voturi)    
    Copacel! (Miercuri, 1 aprilie 2020, 17:26)

    Zubizareta [utilizator]

    Tot el a dat meritul, dar ce conteaza ce si cum, important ca era PNL-ul acolo. Te poti retrage si tu ca oricum esti degeaba..
  • +8 (12 voturi)    
    Numai atat ? (Miercuri, 1 aprilie 2020, 17:26)

    sareta [utilizator]

    Cam putin avand in vedere ca de organizarea ,echiparea si controlul spitalelor raspundea Directia de Sanatate Publica condusa (printr-un Ordin de Ministru ”diabolic”ticluit ) de catre o contabila ! Da ,la mana ei a stat Sanatatea a sute de mii de suceveni ...Cine si cand se va ocupa de acel Ordin nenorocit care de fapt trebuia anulat inca inaintea starii de urgenta ?Ce a patit Gorjul si Timisoara s-a repetat mult mai grav la Suceava.
  • +2 (16 voturi)    
    ia decoratia , (Miercuri, 1 aprilie 2020, 17:26)

    exilatul [utilizator]

    da mi decoratia!!!...e singurul lucru pt care e ..bun....sa dea decoratii ca pe timpuri...bine , probabil si la meditatii ...ca de aia are 4-5 case sau cite o avea...auzi si la romani : se dau decoratii la spitale !!!!
    • 0 (2 voturi)    
      asta e nimic (Miercuri, 1 aprilie 2020, 22:00)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      sunt unii care se inchina la chipuri de lut
  • +10 (18 voturi)    
    A fost nevoie sa moara oameni (Miercuri, 1 aprilie 2020, 17:28)

    mihaipricop [utilizator]

    ca iohanis sa retraga decoratia data pe cumetrii.
  • +11 (19 voturi)    
    corect (Miercuri, 1 aprilie 2020, 17:33)

    rei [utilizator]

    ai si tu o grija......le rezolvasem pe toate si ramasesera aia cu meritul
  • +1 (11 voturi)    
    Pentru Domnul profesor (Miercuri, 1 aprilie 2020, 17:33)

    Traian2015 [utilizator]

    O singură întrebare vor avea procurorii:" 1 februarie- 15 Martie " semnul întrebării. De altfel pentru toată clica UE.
  • +8 (14 voturi)    
    Nu stiam... (Miercuri, 1 aprilie 2020, 17:33)

    grongobar [utilizator]

    ...ce lipsea...Mai bine erau cercetati penal cei ce poarta raspunderea pentru nenorocirea de acolo,in frunte cu managerul care i-a convocat pe toti salariatii mintind ca e ordonanta guveranamentala sa se prezinte.Ala si cei ce au facut teste pe pile ,in loc sa faca celor ce aveau cu adevarat nevoie, ar trebui sa infunde puscaria.
  • +4 (16 voturi)    
    Altceva nu e in stare sa faca! (Miercuri, 1 aprilie 2020, 17:34)

    Fl99 [utilizator]

    Ce face conducerea tarii pt Suceava? Sa inchizi e usor.
    Sa ne spuna concret, ce fac. Echipamente, ventilatoare, aparate de testare, ce au trimis la Suceava?
    Lasati declaratiile politice si nu mai inchideti nimic incompetentilor!
    Oferiti ajutor , solutii pentru a deschide tot cat mai repede!
  • -6 (10 voturi)    
    Medicii sunt de vina! (Miercuri, 1 aprilie 2020, 17:37)

    un_moftangiu [utilizator]

    Propun ca DSP-ul si managerul de spital sa ii sanctioneze drastic!
  • +6 (14 voturi)    
    Direct la temelie (Miercuri, 1 aprilie 2020, 17:40)

    ThalesdeTeleorman [utilizator]

    I-a rupt, nu stiu ce mai fac aia acum :)))
  • +5 (17 voturi)    
    Tara arde si baba se piaptana (Miercuri, 1 aprilie 2020, 17:50)

    DrNRazvan [utilizator]

    Ne doare in c... ca a retras decoratia, ca nu de decoratii ne arde noua acuma. Ce face concret ca sa scapam de corona? Ne baga armata si teroristii peste noi ca in '89 in loc sa nu stie ce sa faca sa le dea la oamenii masti, echipamente, dezinfectanti... sa le explice, sa ii invete de bine. Asa ca, tara arde si Iohanis se trage de decoratie, ca asta rezolva toate problemele.
  • +1 (7 voturi)    
    Hai sictir ! (Miercuri, 1 aprilie 2020, 18:05)

    KTerinca [utilizator]

    Cam asta a mai ramas respectul meu pentru tine, votatule !
  • +5 (9 voturi)    
    domnul Iohannis (Miercuri, 1 aprilie 2020, 18:06)

    mihai.n [utilizator]

    ar trebui sa lase interventiile politice inutile si la fel si restul pafaristilor de care depinde acum soarta si sanatatea tarii.

    N-am vazut pana acum nici o abordare concreta a problemelor care ne omoara acum la propriu:

    1. cum crestem capacitatea de testare ca sa putem trata si sa nu mai raportam cazuri post-mortem.
    2. cum asiguram echipamente de protectie adecvate pentru medici si restul populatiei?
    3. cum asiguram suficiente ventilatoare/echipamente ATI pentru varful epidemiei?
  • +5 (7 voturi)    
    Gluma de 1 Aprilie? (Miercuri, 1 aprilie 2020, 18:16)

    holinessdani [utilizator]

    Ca altfel nu-mi explic.
    Auzi, sa decorezi un spital!
    • -2 (2 voturi)    
      daniele, vezi mai sus (Miercuri, 1 aprilie 2020, 22:02)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      aia cu chipul de lut, care iti tine mertzanu
  • +1 (5 voturi)    
    O sa intre aia in pamant de ....... , la propriu (Miercuri, 1 aprilie 2020, 18:25)

    KTerinca [utilizator]

    Herr Kommandant umbla cu finetzuri .....
  • +3 (5 voturi)    
    ca să ia o deco...o deco ce? (Miercuri, 1 aprilie 2020, 18:27)

    di livio [utilizator]

    spitalu-i de vină?...Flutur, Rîmbu, etc, ăștia nu...pe România curată a scris Alina Mungiu Pippidi un articol ilustrat cu o poză de pe știriSuceava.net...poza îi absolut superbă, ar trebui pusă și pe HN...îi cu Iohannis, Flutur, Rîmbu la inaugurarea spitalului...cine vede poza își dă seama că nu se va schimba nimic...medici politruci menajeri de spitale
    • 0 (0 voturi)    
      Discriminare totala: (Joi, 2 aprilie 2020, 8:47)

      florian3619 [utilizator] i-a raspuns lui di livio

      Presedintia retrage decoratia persoanei juridice SJU Suceava, dar mentine pe cele date fpersoanelor fizice: Vasile Rambu - "supendatul" si Gh. Flutur - "medicul"?
  • +3 (5 voturi)    
    ;))) (Miercuri, 1 aprilie 2020, 18:38)

    briciu [utilizator]

    Spitalul PNL !!
  • +4 (6 voturi)    
    ce monstruozitate (Miercuri, 1 aprilie 2020, 18:52)

    xyzk [utilizator]

    Un om normal acorda o decoratie pentru merite din trecut sau fapte din prezent și o retrage când apar lucruri noi, nestiute la momentul acordarii decoratiei, despre trecutul personajului decorat atfel încât personalitatea sa se cere reevaluata. Nu ai cum sa retragi o decoratie acordata în trecut, pentru fapte condamnabile din prezent, e o prostie. Pentru faptele din prezent exista măsuri administrative, poliție, parchet, în final o condamnare a managerului (sper, in alte vremuri ar fi iesit deja cu catusele DNA din spital dar deh, nu e de la PSD ca Beuran). Deci o prostie a presedintelui și una a consilierilor care ar fi trebuit sa filtreze ideea asta.

    Dar ar fi bine dacă ar fi doar o prostie, Johannis nu era o minune pe partea de IQ și asta o știam sau o intuiam mulți. Decizia lui Joannis de azi este o imensa TICALOSIE pentru ca acolo au murit oameni, chiar și doctori, pentru ca medicii au fost trimiși fără echipamente de protecție sa înfrunte și sa distribuie moartea. Și oamenii aia nu au făcut pasul înapoi, au stat la spital și fără masti și combinezoane! Pe ei trebuie sa ii decorezi și sa ceri apoi ca DNA sa îl lege pe managerul cu care te fotografiai tu și pe care îl lauda în clipuri Ruj Roz. Doctorii aia cărora tu le dai flit azi au făcut un act de eroism și retragerea decoratiei spitalului dincolo de oportunismul gretos al deciziei în sine arata și un munte de cinism.
  • +7 (9 voturi)    
    Nu vor recunoaste niciodata ca au gresit! (Miercuri, 1 aprilie 2020, 20:08)

    Din_viitor [utilizator]

    Decizia presedintelui este o continuare a procesului de deviere a antentiei publicului de la adevaratul motiv care a declansat epidemia in Spitalul Suceava si treptat in toate spitalele romanesti si anume “protocolul national de management si tratament al bolii” (sau definitia de caz) instituit de o comisie cu indoielnice calitati epidemiologice si strategice. Ca sa intelegeti ce va spun, reluati lista cu decedatii de Cov 19 si veti vedea ca mare parte dintre ei “nu corespundeau definitiei de caz”. Acesta este motivul gol golut pentru care dezastrul a luat aceasta amploare in spitale. Au conditionat medicii infectionisti sa faca doar cum au spus ei, au centralizat actul medical pana l-au sugrumat!!! Acum ce pot sa mai faca decat sa caute tapi ispasitori printre medici, directori de spitale etc? (a nu se intelege ca nu au si ei partea lor de vina!!!) A, apropos, de ce a plecat Costache? Nu a plecat, l-au ascuns!!! Ce a facut Tatar la Suceava? R: nimic, doar o declaratie ca prost management si cateva nereguli. Adevarul e printre randuri si nu-i veti auzi niciodata sa recunoasca ca au gresit! Suceava a fost prima piesa a acestui “domino”.
  • +1 (3 voturi)    
    Daca (Miercuri, 1 aprilie 2020, 22:26)

    Alexa.99. [utilizator]

    in situatia oribila in care suntem, altceva mai bun nu e de facut decat sa retragi decoratia unui spital, nu stiu daca mai e ceva de zis.
    Sute de mii de contracte de munca s-au suspendat, mor oamenii in spitale, medicii dau bir cu fugitii, stam inchisi in case si ce lipsea? Retragerea decoratiei siptalului.....
    Mai bine nu-mi pierdeam timpul sa merg sa votez.