​Apelul medicilor din linia întâi

Donează pentru secțiile indispensabile din spitale. Este esențial să rămână necontaminate / Lista echipamentelor donate - UPDATE

de     HotNews.ro
Duminică, 29 martie 2020, 14:44 Actualitate | Esenţial


Viziere
Foto: Hotnews
Cel mai negru scenariu ar fi ca virusul să pătrundă în spitale. Medici inimoși încearcă, prin propriile puteri, să ridice standardul cât mai sus. E nevoie de contribuții rapide, pentru a fi comandate imediat echipamentele care mai sunt în stocuri.


UPDATE: În urma campaniei "Donează pentru secțiile indispensabile din spitale", Spitalul Colentina a primit următoarele echipamente:

  • Un ecograf portabil de ultimă generație donat de Firma PROPTON
  • Un aparat de decontaminare cumpărat din donații
  • 1 laptop - donator persoană fizica
  • 10 mașini de spălat cu uscător donate de BSH Electrocasnice S.R.L
  • 10 aspiratoare cu spălare de la BSH Electrocasnice S.R.L
  • 1 mașină de spălat cu uscător de la Beko prin Crucea Roșie
  • 1 mașină de spălat donată de un grup de familii.
  • 1 apirator ultra Profi donat prin Fundația Regina Maria
  • 1000 măști simple cumpărate din donații
  • 200 de viziere de la AVON
  • 57 viziere cumpărate din donații
  • 600 bonete de unică folosință cumpărate din donații
  • 140 botoși înalți de protecție donație de la NISSA
  • 100 halate speciale de la NISSA
  • 38 viziere donate de Sipet de Sidef
  • 70 de baxuri de apa donate de COCA-COLA prin Crucea Roșie
  • 70 de baxuri de Izotonic donate de COCA-COLA prin Crucea Roșie.
Campania continuă și în perioada următoare, echipamentele fiind donate Spitalului Colentina.


Anunț din partea Clincii de Chirurgie generală a spitalului Colentina

"Clinica de Chirurgie generală a spitalului Colentina, care a devenit spital COVID 19, are nevoie urgentă de o mașină de spălat cu temperaturi înalte și uscător [UPDATE: A fost donată mașina, vom reveni cu actualizare și cu privire la alte componente], cât și de detergent pentru aceasta pentru a putea să ne decontaminăm uniformele.
  • Suntem expuși zilnic la riscul de contaminare atât a noastră, cât și a celor din familia noastră purtând pe haine virusul.
  • De asemenea, pentru igienizarea saloanelor și suprafețelor, avem nevoie de un aspirator cu abur profesional care să depășească 60 grade celsius temperatura.
  • Orice echipament de protecție individuală e binevenit (cizme de cauciuc, botoși de unică folosință, halate de unică folosință, bonete tip cagula, ochelari, viziere, mănuși, camere de termoviziune de uz medical).
  • Dacă cineva ne poate ajuta cu o donație de produse sau fonduri pentru a achizitiona cele necesare se poate adresa direct clinicii prin administrația spitalului sau prin

    Asociația Medical Innovation Horizons cont

    RO43BUCU1212235332875RON


  • Orice contribuție ne poate ajuta în lupta noastră si poate stopa transmiterea virusului prin intermediul spitalului.
  • *Notă: dată fiind situația excepțională, au fost unele întârzieri cu activarea contului și, în unele situații, banii au fost returnați. Ne pare rău! Situația este ieșită din comun, se lucrează de la distanță. Contul este corect (scris exact cum apare, cu ultimele trei litere parte din IBAN) și, în prezent, perfect funcțional. Mobilizarea e importantă, avem deja promisiuni pentru donarea unor echipamente-cheie. Vom reveni cu detalii."
Context

Menționăm că spitalele mari au o serie de dotări, însă acestea nu au fost concepute pentru intervenții într-o pandemie. De exemplu, la chirurgie sunt necesare, în condițiile speciale instituite: de la ecografele portabile care acum abia se mai livrează, la lucruri mai mărunte, dar esențiale, precum măștile de protecție pentru chirurgi adaptate chirurgiei (nu cele din plastic, care îi vin chirurgului în piept, aplecat fiind asupra operației) sau, pentru pacient, aparate pentru sonde specifice, pentru a da doar câteva exemple.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















19202 vizualizari

  • +33 (41 voturi)    
    Da :) (Duminică, 29 martie 2020, 14:48)

    feisbuk [utilizator]

    Nu mai bine donam la Suceava, ca sa aibe asistentele ce sa fure?
    • +28 (38 voturi)    
      cadrele medicale fura de rup (Duminică, 29 martie 2020, 15:25)

      florin4u [utilizator] i-a raspuns lui feisbuk

      cunosc personal doctori.Au tot ce le trebuie acasa: dezifectant, manusi, masti, si nu cumparate de ei!!!Ei doar si le-au insusit.
      • +7 (15 voturi)    
        sa donam (Luni, 6 aprilie 2020, 21:16)

        Stefan534324 [utilizator] i-a raspuns lui florin4u

        ca sa aiba statul ce fura. De ce nu nationalizeaza sistemul privat de sanatate, si prefera sa distruga doar sistemul de stat?
    • +24 (30 voturi)    
      donatii (Marţi, 31 martie 2020, 13:29)

      cici balerina [utilizator] i-a raspuns lui feisbuk

      Eu nu inteleg de ce se cer donatii in bani.
      Daca se cereau echipamente care nu se mai gasesc pe piata niciunde intelegeam, dar daca e doar vorba de bani de ce nu plateste guvernul, primaria, consiliul judetean sau cine mai administreaza spitalele astea???
      De ce mai avem celule de urgenta, csat, guvern, gcs daca nu sunt in stare sa directioneze bani catre achizitii de urgenta daca exista echipamentele alea undeva de vanzare?
      Pandemia a aparut in Romania acum mai bine de 1 luna, iar la noi nici acum nu au fost facute achizitiile necesare?
      Franta a achizitionat un miliard de masti din China, la noi cate au fost achizitionate? Pentru vanzarea in farmacii cand se mai fac achizitii, dupa ce trece pandemia?
      In plus pentru "medicii" care FURA echipamente de protectie ca sa si le duca acasa eu as decreta o pedeaspsa dubla fata de fapta normala comisa in perioada de urgenta cu interdictia profesarii pe teritoriul Romaniei, indiferent de mediul de stat sau privat.
      Pentru astea primesc salariile alea imense raportate la puterea de cumparare din Romania, pentru asta primesc o gramada de privilegii si li se tolereaza incasarea nesimtita a spagii, ca macar cand e nevoie de ei sa isi faca datoria fata de meseria ce o practica. Iar acum fura materiale din spitale si isi dau demisia de frica sa nu se infecteze. Niste mizerii!
  • +44 (54 voturi)    
    Unde sunt banii din impozite?? Din taxe și accize? (Duminică, 29 martie 2020, 14:59)

    Tayen [utilizator]

    Aș dona și eu. Să renunț la voucherul de vacanță, spre exemplu? Dar eu n-am, nu stau la stat. Să donez sporul „de calculator” sau sporul de „condiții deosebite”? Nu lucrez la ANAF. De unde să donez eu, că mie-mi va scădea salariul la 75%, dacă am noroc. Eu nu stau acasă pe salariu uriaș, dublu față de cel din mediu privat.
    Unde-s banii din impozitele care m-au cocoșat? De ce se dau pomeni și acum, când țara arde!? Guvernul Organ, în loc să cumpere cele trebuincioase în spitale este preocupat de voucherele de vacanță ale bugetarilor.
    • -12 (28 voturi)    
      ii gasesti la: (Duminică, 29 martie 2020, 20:13)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      - armament (ca sa mituim USA sa pastreze "dreapta" la putere)
      - ajutoare pentru multinationale si banci
      - profitul exportat fara a fi impozitat
      - sutele de milioane facute cadou fratilor Micula, fara a epuiza toate caile de atac
      - renuntarea la datoriile BCR si BRD
      - si lista e mai lunga.
    • +7 (11 voturi)    
      Stii de ce .... (Marţi, 31 martie 2020, 15:22)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      in caz de nasoale, raman oameni fara bani etc ...ex: Italia. E bine sa ai cativa care sunt cu tine ....Si atunci nu se atinge nimeni de pensii speciale, salarii nesimtite, spor de bebelus ......spagi etc ..... Treaba e in felul urmator, nu e imposibil sa se ajunga la nasoale ex. Italia....
  • +25 (31 voturi)    
    Toti cei angajati, cu firme, pfa-uri, avocati, etc (Duminică, 29 martie 2020, 15:30)

    t4v1 [utilizator]

    Calculati va rog cat ati donat deja din venituri la CASS in ultimii 2-5 ani.
  • +26 (36 voturi)    
    tot poporul sa salveze sanatatea (Duminică, 29 martie 2020, 15:37)

    qwerasdf [utilizator]

    de deciziile catastrofale ale psd-ului si idioate ale pnl-ului?
  • +21 (23 voturi)    
    Alo parlamentarii! Trezirea. (Duminică, 29 martie 2020, 16:29)

    asavreau [utilizator]

    În lipsa unei legi privind donațiile în domeniul medical,modul de gestionare a acestora,de acceptare ca produse necesare în actul medical,vor apar situații neplăcute,poate chiar potențial periculoase și cine va răspunde?Cine-i controlează pe cei care colectează fonduri,să vadă dacă sub masca binefacerii nu-i escrocherie?
  • +38 (40 voturi)    
    NU! (Duminică, 29 martie 2020, 19:05)

    fdaniel [utilizator]

    Donația me va legifera hoția de până acum iar ticăloșii vor câștiga din nou, rămânând cu banii furați.
    Nu, nu voi dona până când nu va fi trasă la răspundere toată șhleata de derbedei de pe listele de partid care au jefuit totul.
    Medicii sunt complici la dezastru pentru că i-a durut în kur atâta timp cât mureau alții... zu devenit foarte conștienți de când e viața lor în joc.
  • +34 (36 voturi)    
    Poate doneaza urmatoriii (Duminică, 29 martie 2020, 19:29)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    nastase- Petrom, Bechtel
    ponta -Kazmunaigaz
    tariceanu -Citroen
    felix voiculescu- 60.000.000 euro
    negoita -iertat de parlament de vreo 51 milioane euro
    Astia crema din Bucuresti, da mai sunt baronii locali din fiecare judet, indiferent ca e pezdist sau penelezdist. Adaugatii voi pe urmatorii....
    A, medicii sa scoata plicurile si sa mute dotarile din cabinetele private ,,mutate'' prin diferite tertipuri din cele de stat.
  • +28 (30 voturi)    
    oamenii nu mai stiu (Luni, 30 martie 2020, 0:13)

    Mistrelutz [utilizator]

    cum sa economiseasca , avand in vedere ca multi au ramas fara venit si voi veniti cu doneaza...sa-si faca statul treaba.
  • +23 (23 voturi)    
    Donatie din salarii si pensii speciale (Luni, 30 martie 2020, 9:13)

    AlinaLupu [anonim]

    https://www.hotnews.ro/stiri-esential-23761606-salariile-uriase-ale-directorilor-membrilor-din-societatile-din-subordinea-primariei-iasi.htm
  • +21 (27 voturi)    
    Acceptati si donatii in plic ? (Luni, 30 martie 2020, 9:56)

    xolv [utilizator]

    asa cum primesc medicii si asistentele de obicei?
  • -7 (9 voturi)    
    pt medici (Marţi, 31 martie 2020, 4:56)

    adrhc [utilizator]

    si asistente care pana unu alta de bine de rău tot fac ceva donația e necesară; alternativa este sa nu-i mai avem nici pe astia caz in care ne-am întors câteva sute de ani in spate. Nici așa nu e garantat ca vom mai avea prea mulți dintre ei după ...
  • +21 (23 voturi)    
    donatie .... de ce? (Marţi, 31 martie 2020, 10:52)

    g.v. [utilizator]

    donatia va acoperi hotia, nepriceperea, delasarea, incompetenta, prostia?
  • +20 (20 voturi)    
    pt anii 2014 - 2018 am platit (Marţi, 31 martie 2020, 16:07)

    Stapanu [utilizator]

    retroactiv & obligatoriu CASS 8900 lei fara sa utilizez in niciun fel sistemul public de sanatate; prin urmare luati de acolo, de la ANAF adica, spuneti c-ati vorbit cu mine (!)
  • +6 (8 voturi)    
    La acest articol de ce nu se poate lasa comentarii (Marţi, 31 martie 2020, 19:27)

    dragossorin [utilizator]

    PeBloguri: Marcel Ciolacu: "Administrațiile locale conduse de PSD au înțeles importanța vitală a testării masive a populației"
    de PeBloguri
    17:34 Actualitate | Politic
    ”Administrațiile locale conduse de PSD au înțeles importanța vitală a testării masive a populației și au cumpărat aparate de testare pentru depistarea COVID-19”, a afirmat Marcel Ciolacu, conform unei postări publicate pe pagina oficială a Partidului Social Democrat.
  • +14 (14 voturi)    
    noi donam, iar itntre timp... (Marţi, 31 martie 2020, 20:07)

    DanutDumitru [anonim]

    PSD face ce stie cel mai bine -> in sectorul 3 au inceput ample lucrari de amenajare a parcarilor, Firea cheltuie 2 milioane RON pentru ridicat molozul dar bani pt spitale nu exista, se taie ilegal lemn din paduri la lumina zilei, FURA TOT ce prind pe repede inainte...
    ce sa zic, #### PSD for ever, sper sa primeasca ce merita intr-o buna zi
  • +15 (19 voturi)    
    Donatii catre hoti (Marţi, 31 martie 2020, 20:12)

    vudejea [utilizator]

    Bravo mah, da prosti ne mai credeti...Exact adineauri citeam ca un spital a primit 200 de costume de protectie smechere si fara niciun pacient, a doua zi nu mai erau decat 9 costume...Se evaporasera, costume speciale, nu pungute cu masti si manusi...Au sterpelit din spitale tot , de la medici la infiermiere si acum utrla ca n-au protectie..Super chestia, primesti un camion de masti si alte alea si pana seara se inchide spitalul ca n-au protectie..Isi strepelesc propriile protectii si pe urma sustin va vin cu ele de acasa..E adevarat, vin cu ele de acasa..Au stocuri acasa
  • +11 (13 voturi)    
    Donez dupa ce intra la puscarie hotii (Joi, 2 aprilie 2020, 12:11)

    Irina Locic [anonim]

    Promit sa donez in momentul in care vad macar 70% din hotii deja cunoscuti la puscarie si cu averile confiscate.
    Si aici nu vorbesc de hoti prezentati la tv, vorbesc de cei pe care ii intalnesc zilnic pe strada si de care nu se atinge nimeni in Romania.

    Daca s-ar intampla cele de mai sus s-ar putea sa nu mai fie nevoie sa donez pt ca ar fi destui bani si pentru spitale.

    In orice caz, daca se intampla cele de mai sus, ma anuntati si promit sa ma dau peste cap si sa iau de la gura copiilor mei si sa dau altora mai nevoiasi.

    Momentan nu discutam de hazard aici, nu e niciun hazard aici!
  • +14 (16 voturi)    
    Tot noi huh? (Joi, 2 aprilie 2020, 16:20)

    dandra [utilizator]

    Tot contribuabilii, tot cei din sistemul privat, care si-o vor lua pe cocoasa in urmatoarele luni.

    Sa doneze bugetarii, care stau linistiti acasa, si cu sporuri de fax si calculator.

    Sa doneze biserica romana, cu milioanele de euro in conturi si impozite neplatite.

    Mergeti si cereti bani lui Daniel, imparatul suprem peste aceasta tara, imbracat in aur si cu ante mergator.

    Megeti si cereti banii de la anaf si sa ii trageti de urechi ca nu au avut curaj sa sechestreze averile coruptilor.

    Mergeti sa cereri bani de la coruptii care au fost si se afla acum in inchisoare.

    Noi nu mai avem de unde.
  • +11 (11 voturi)    
    sunt bani, dar doar pentru prostii (Joi, 2 aprilie 2020, 16:47)

    Dedalus [utilizator]

    Negoita, primarul sectorului 3 a incheiat contracte pentru publicitate de peste 1 milion de euro.

    E doar un exemplu.

    Adica, noi sa donam, iar ei sa cheltuiasca aiurea?!
  • +10 (10 voturi)    
    Regret ! (Vineri, 3 aprilie 2020, 0:58)

    danmarian [utilizator]

    Regret ! Nu voi dona nimic din amarita de pensie "acordata" dupa multi ani de munca Propun : 1 - Sistarea TUTUROR pensilor speciale = nesimtite - alocate ILEGAL nu pe baza cotizarii - asa cum trebue sa fie pensile ! - 2- Reducerea cu 50 % a salarilor deputatilor si senatorilor si cu 75 % a indemnizatilor de sedinta - 3- Taierea TUTUROR ALTOR plati, beneficii, alocatii (de masina, sofer, secretari, etc) la TOTI senatorii si deputatii - 4 - Taierea cu 50 % a salarilor personalului de la senat si cameradeputatilor - 5 - taierea cu 50 % a personaluliui din Primarii, prefecturi si alte servici de statNEOPERATIVE (ca Pompieri, ISU si asemenea) 6 - Reducerea pana la 30 Sept '920 cu cel putin 40 % a personalului de mai sus - 7 - Stabilirea salarilor primarilor la VALORI REZONABILE si in raport de marimea localitatii si plafonarea la fiecare tip de localitate FARA A SE DEPASI LA MUNICIPII 10,00.00 lei/luna ! Cine vrea sa castige mai mult SA MEARGA LA PRIVAT ! Ca ne-am saturat de pungasi incompetenti, imbuibati si pungasi !!
  • +11 (11 voturi)    
    donează? (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 17:57)

    Akeela11 [utilizator]

    Absolut de acord, unde naiba sunt banii din contribuții la sănătate, incompetenților?
    • +1 (1 vot)    
      Penali la CAS protejati de ministru (Marţi, 28 aprilie 2020, 12:35)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui Akeela11

      Mai ales că din martie nu s-au mai prestat servicii medicale și nici analizele plătite din cass, iar banii tot s-au încasat. Situație mai favorabilă că asta pentru bugetul din cas nu cred sa existe.
  • +7 (9 voturi)    
    Solicitare medici Colentina (Duminică, 5 aprilie 2020, 13:25)

    Ibit [utilizator]

    Imi pun intrebarea :
    Ce a facut si ce face guvernul pentru dotarea spitalelor cu cele necesare ?
    De ce trebuie apelat la donatii ?
    Nu spunea Iohannis zilele trecute ca spitalele au tot ce le trebuie ?
    Este ca pe vremea lui Nea Nicu , in declaratii , bineinteles .
    Daca actualii guvernanti nu sunt in stare sa asigure spitalele cu tot ce au nevoie , sa plece urgent , in corpore , acasa !
    Pe de alta parte am citit ca ministerul sanatatii a cumparat ventilatoare cu 42.000 Lei/buc , iar o anume fundatie a donat un ventilator - asa zis performant - care a costat 37.000 Euro , adica de vreo patru ori mai scump .
    Poate fi vorba despre o " drenare " de bani ?
  • +5 (5 voturi)    
    cine sa doneze ? (Joi, 9 aprilie 2020, 10:18)

    costelo999 [utilizator]

    marile corporatii au donat ceva ? firmele straine care tipa sa li se acorde ajutoare de criza au donat ceva ? astia nu stiu decit sa dea afara, tot la popor se roaga astia sa doneze , dar evazionistii iertati de stat doneaza participa la efortul asta ?
    • +1 (1 vot)    
      Donații si impozite (Marţi, 28 aprilie 2020, 12:50)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

      E un spital pentru copii făcut din donații de la corporații. La.Marie Curie. Asta e doar un exemplu. Mai sunt multe.
      Probabil frustrarea vine din impozitarea prea mică a corporațiilor, dar masura asta e numai privilegiul guvernului.
      Până una alta, tot Negoiță rămâne întâiul datornic la stat
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Marţi, 14 aprilie 2020, 14:52)

    Dor-El [utilizator]

    donatiile se impoziteaza ? statul nu ar trebui sa perceapa nimic din donatii ?
  • +4 (6 voturi)    
    Asta pot sa fac si eu (Joi, 16 aprilie 2020, 9:16)

    TheFreeOne [utilizator]

    Sa fac bine cu banii altora.

    Dar ce n-as face: din salariul de 1000 de euro (sa zicem), nu as dona ca niste insi cu 5000 de euro sa isi poata face treaba.

    Nu, nu si nu !

    "Cel mai negru scenariu ar fi ca virusul să pătrundă în spitale." -> Aceasta fraza pare scrisa in februarie 2020. Ati auzit de spitalul din Suceava si alte spitale?
  • +2 (2 voturi)    
    Donatii spitale (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 16:47)

    Ibit [utilizator]

    As vrea , ca inainte de a dona bani , sa stiu care sunt preturile la care se achizitioneaza diverse aparate medicale .
    Indraznesc sa cred ca preturile " de achizitie " acopera , cu varf si indesat , alte costuri ....adica bani buni de buzunare....
    • +1 (1 vot)    
      Mai întâi să înceapă construcția spitalelor (Marţi, 28 aprilie 2020, 12:54)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui Ibit

      Eu as vrea sa construiască spitale noi. Astea vechi nu mai fac față la bacteriile din cauza cărora mor oameni în spital pentru că și-au pus un pansament.
      Bani europeni exista pentru construirea de spitale? Hai sa ii luăm.
  • +2 (2 voturi)    
    saracii doneaza, boierii statului se distreaza (Vineri, 1 mai 2020, 9:44)

    eucomentez [utilizator]

    Saracii tarii doneaza sa-si doneze spitalele cu echipamente ca sa nu moara din cauza lipsei acestora.

    Statul care colecteaza 60% taxe din salarii si 20% dim pretul produselor prin TVA, deci 80% din venitul fiecaruia, cheltuie banii pe salarii de boier si pe pensii speciale de boier.

    io napot chivanoc, Klaus Iohannis! io napot, guvernul PNL!
    • +1 (1 vot)    
      Adauga si (Luni, 11 mai 2020, 16:18)

      TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

      Amenzi, accize, impozite etc
  • +1 (1 vot)    
    Virusul a patruns de mult in spitale (Luni, 4 mai 2020, 12:39)

    MVM [utilizator]

    Virusul nu doar ca a patruns in spitale, se si ia de acolo. In Romania spitalele sunt centre de infectie, nu de sanatate. Practic, coronavirusul este o nosocomiala - va mai aduceti amninte de cei decedati in spitale, dupa Colectiv?
    Cat despre donatii, de acord cu ceilalti comentatori de aici, că aceste donatii se fac fara cap si coada, fara cadru legal si fara ca sa ii pese cuiva din administratie, sa directioneze fondurile necesare spre spitale.
    Practic, oricat de frumoase sunt gesturile celor care doneaza - invariabil, aceiași corporatisti contribuabili si zero lei de la functionari si parlamentari - atitudinea lor nu face decat sa incurajeze nepasarea celor care ar trebui sa se ocupe.
  • 0 (2 voturi)    
    mda (Miercuri, 6 mai 2020, 17:38)

    ardeleanu_ion123 [utilizator]

    cand isi doneaza aia pensiile speciale, donez si eu.
  • +1 (1 vot)    
    As dona pentru un singur lucru (Luni, 11 mai 2020, 16:20)

    TheFreeOne [utilizator]

    Cautati pe google: "petrecere spital botosani coronavirus".

    :))))
  • 0 (0 voturi)    
    25% grad de ocupare Covid-19in spitalele Romanesti (Marţi, 12 mai 2020, 4:32)

    MDK [utilizator]

    Conform Ministerului Sanatatii. Ei au intrat in criza in prima saptamana cand probabil era 3% grad de ocupare. Ce sa zic ...linia intai. Noi astia care stam acasa suntem talpa, nimeni nu intelege ca stam acasa ca sa le fie lor usor. Daca virusul are durata de viata de 14 zile de ce nu am stat toti in casa 14 zile sa rezolvam problema. Suntem in a 55-a zi si cazurile se mentin, cica un succes spun politicienii. 14 zile in casa si eram Covid free Country.