Sorin Ovidiu Vîntu, eliberat condiționat din închisoare

de D.D.     HotNews.ro
Vineri, 27 martie 2020, 15:34 Actualitate | Esenţial


Sorin Ovidiu Vintu (foto arhiva)
Foto: Agerpres
​Tribunalul Bucureşti a decis definitiv vineri ca omul de afaceri Sorin Ovidiu Vîntu să fie eliberat condiţionat din Penitenciarul Rahova, unde executa 11 ani închisoare, pedeapsă rezultată ca urmare a contopirii condamnărilor primite în mai multe dosare, potrivit Agerpres.

Iniţial, în luna ianuarie, Judecătoria Sectorului 5 a respins cererea de eliberare depusă de Vîntu, însă Tribunalul Bucureşti a admis vineri contestaţia depusă de omul de afaceri, astfel încât el va ieşi vineri din Penitenciarul Rahova. Sorin Ovidiu Vîntu avea de executat 11 ani închisoare, pedeapsă rezultată ca urmare a contopirii condamnărilor primite în mai multe dosare.

Ultima condamnare de 10 ani închisoare a fost primită de Vîntu în aprilie 2018, într-un dosar privind delapidarea patrimoniului Asociaţiei Salariaţilor din cadrul SNP Petrom SA.

El mai are la activ 8 ani închisoare în dosarul FNI (februarie 2017), 6 ani şi 2 luni închisoare în dosarul falimentării companiei Petromservice (iulie 2016), 2 ani închisoare pentru favorizarea lui Nicolae Popa (ianuarie 2014), un an închisoare pentru şantajarea lui Sebastian Ghiţă (iunie 2012).






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10347 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    Virusuii (Vineri, 27 martie 2020, 15:39)

    briciu [utilizator]

    Virusul Chinez vs Virusul Romanesc !
    • +5 (5 voturi)    
      ...care era graba? (Vineri, 27 martie 2020, 16:10)

      Fileu_de_Poveste [utilizator] i-a raspuns lui briciu

      noroc ca nu poate parasi tara...sau poate?
    • +3 (3 voturi)    
      Cat a stat in puscarie? (Sâmbătă, 28 martie 2020, 0:28)

      Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui briciu

      Alea toate sunt condamnari, dar cat a stat pana la urma?
  • +19 (19 voturi)    
    Oooo bun asa, ni se intorc valorile (Vineri, 27 martie 2020, 15:40)

    dandra [utilizator]

    Acum ca toata lumea sta in casa, ies infractorii ca sa mai prinda si ei acum repede ceva.

    La fel a facut si avocatul poporului: isi dau legi pentru ei, ca de, ce o sa faca omul sechestrat in casa? O sa iasa in piata victoriei? Nu, mai ales cu starea de urgenta, risca si un glont in cap.
  • +27 (29 voturi)    
    intrebare (Vineri, 27 martie 2020, 15:42)

    drago [utilizator]

    De ce "omul de afaceri S.O. Vintu" si nu "infractorul S.O. Vintu"?
    Poate autorul informatiei sa raspunda?
    • +2 (2 voturi)    
      sau macar .... (Vineri, 27 martie 2020, 16:10)

      Fileu_de_Poveste [utilizator] i-a raspuns lui drago

      "afaceristul SOV"
      • 0 (0 voturi)    
        sau macar... (Sâmbătă, 28 martie 2020, 18:32)

        gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui Fileu_de_Poveste

        ...sau escrocul SOV...
        • +1 (1 vot)    
          afacerist in DEX (Duminică, 29 martie 2020, 19:51)

          Fileu_de_Poveste [utilizator] i-a raspuns lui gillda_47

          are conotatie negatva = escroc
          Afacerist si Om de afaceri , au la radacina acelasi cuvand, dar au sens diferit, ai spune intr0un fel, sens opus.
          Dar, ca sa editeze cat mai putin, autorul putea sa modifice din "om de afaceri" in "afacerist" cu un minim efort de 8 caractere. Sterge 6 (om de ) si adauga "st" la "afaceri". Asta era propunerea mea. Si multi nu s-ar fi prins, nici macar tu .....sorry :)
  • +18 (20 voturi)    
    Alt Covid In Libertate (Vineri, 27 martie 2020, 15:46)

    un domn [utilizator]

    Mâine Poimâine ii da drumu și la Covid Dracnia
  • +29 (29 voturi)    
    mda (Vineri, 27 martie 2020, 15:51)

    SoulSearcher [utilizator]

    justitie ca`n romania...

    omu mai are de facut vreo 30 ani, dar i-au dat drumul ca au adunat toate sentintele si au impartit cu 0, deci a dat 0, hai sa-i dam drumul...

    dupa ce a facu tot ce se putea face ca un infractor:
    a inselat milioane de oameni, a falimentat companii uriase, a santajat, a spalat bani, a favorizat infractori... a facut de toate.... un CV impresionant
    • +6 (12 voturi)    
      Și nu-i încă șef la PSD. (Vineri, 27 martie 2020, 16:39)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Sau vor să-l mazilească pe Ciolanu, pardon, Ciolacu?
    • +11 (11 voturi)    
      matematica de procuror... (Vineri, 27 martie 2020, 16:53)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      .. cati bani am recuperat de la infractorul asta? 0.
      ok, impartim la 0.
    • -1 (1 vot)    
      si totusi (Sâmbătă, 28 martie 2020, 5:29)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      daca imparteau adunarea sentintelor la zero era bine :)
    • +1 (1 vot)    
      Împărțit la 0? (Sâmbătă, 28 martie 2020, 18:20)

      NicioLae2 [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      @SoulSearcher
      Din clasa a 5-a (cel târziu), se știe că împărțirea la zero n-are sens, deci este imposibilă. Un măr se poate împărți la 4 copii, la 3 , la 2 sau chiar la un copil. Dar nu îl poți împărți la 0 copii, adică nu ai cui să-l împarți.

      Dar sunt de acord că, atunci când nu primesc condamnare cu suspendare, iluștrii noștri infractori fac o pușcărie redusă, și aia în condiții de hotel de lux.
      Asta grație legilor maltratate de PiSD!
  • +7 (11 voturi)    
    se apuca de crescut caracatite.... (Vineri, 27 martie 2020, 15:52)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... in sufragerie?
  • +6 (6 voturi)    
    cum baaaa (Vineri, 27 martie 2020, 17:07)

    Contrache [utilizator]

    sa insiri atatia ani de puscarie si sa stai cateva luni!!!!!!!!!!!!! la ce naiba se mai dau?;/???

    ba ce v-as da la toti! sti voi ce, o meritati.
  • +3 (3 voturi)    
    justitia (Vineri, 27 martie 2020, 19:22)

    middle_brick [utilizator]

    chiar si pe vreme de covid justiția romana lucrează neîncetat.
  • +3 (3 voturi)    
    repede repede (Sâmbătă, 28 martie 2020, 1:17)

    Fu Thien Zbang [utilizator]

    cu el la tv să dea sfaturi despre democratie!!