Constanța: Un conductor de tren a lăsat garnitura „pe avarii” la barieră cât timp și-a luat o cafea de la magazin VIDEO

de V.C.     HotNews.ro
Duminică, 22 martie 2020, 16:47 Actualitate | Esenţial


Tren oprit la bariera cat timp conductorul isi ia o cafea
Foto: Captura YouTube
Un conductor de locomotivă a oprit trenul la o trecere la nivel cu barieră din Constanța pentru a-și cumpăra ceva de la un magazin din apropiere. Imediat după ce a ieșit din magazin trenul s-a repus în mișcare. Poliția din Constanța anunță că s-a autosesizat și că a demarat o anchetă.

„Conductorul locomotivei inscripționate „Mircea Eliade“ și folosită de către operatorul DB Schenker România, tracta o garnitură de marfă în cursul zilei de 22 martie, circulând dinspre Cernavodă spre Constanța. Când a ajuns în Valu lui Traian, acesta a oprit garnitura în dreptul trecerii la nivel cu calea ferată ce duce spre cartierul Zona C, a coborât din cabină, a intrat într-un chioșc din apropiere, unde a ieșit după câteva minute, cu o cafea în mână”, scrie CTNews.ro.

Întreaga scenă a fost surprinsă de unul dintre șoferii care se aflau opriți în trafic la barieră, așteptând ca trenul să își continue drumul.



Reprezentanții IPJ Constanța au precizat că „în urma apariției imaginilor video, polițiștii din cadrul S.R.P.T. Constanța s-au autosesizat si efectuează verificări în vederea stabilirii situației de fapt și luarea măsurilor legale care se impun”, mai notează publicația amintită.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















43768 vizualizari

  • +35 (39 voturi)    
    Doamnelor si domnilor (Duminică, 22 martie 2020, 16:52)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    ... Romania, in toata splendoarea ei !

    O tara minunata, dar pacat ca e locuita !
    • +8 (10 voturi)    
      La chestia asta (Duminică, 22 martie 2020, 17:20)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Operatorul de Marfa trebuie amendat cu vreo 10.000 de de lei.
      • +2 (2 voturi)    
        de ce Operatorul de Marfa? (Luni, 23 martie 2020, 9:34)

        varavara [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        trebuie sa plateasca conductorul locomotivei, doar nu avea in regulamentul de functionare boprirea la bariera pentru cafea1
    • +1 (1 vot)    
      ...sa vezi acum... (Luni, 23 martie 2020, 8:12)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      ...cind vin acasa " valorile " ...
    • +2 (2 voturi)    
      nu știi (Luni, 23 martie 2020, 8:18)

      Andrei Cosmovici [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Nu mai vorbi așa. Gândește-te la eroii necunoscuți din închisorile comuniste, la rezistența anticomunistă, la oamenii mari care au iubit și și-au riscat viața pentru aceste locuri. Ei sunt reperul, cel puțin pentru mine, și mă motivează să merg mai departe. Asta nu scade gravitatea faptei, dar nu este păcat, ci o onoare să locuiești aceste ținuturi. Depinde cine este reperul tău moral.
      • -1 (1 vot)    
        Diferenta (Luni, 23 martie 2020, 10:31)

        Keloo Cooper [utilizator] i-a raspuns lui Andrei Cosmovici

        Este ca reperele tale morale sunt morti in timp ce oamenii ca mecanicul asta sunt vii.
  • +17 (19 voturi)    
    foarte bine (Duminică, 22 martie 2020, 17:03)

    rsbl [utilizator]

    daca altii au voie sa opreasca masina pe linia de tramvai ca sa se duca sa isi ia cafea sau tigari, el de ce nu are voie?
    • +12 (12 voturi)    
      mai ales (Duminică, 22 martie 2020, 17:51)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui rsbl

      că chiar alerga, să nu-i țină pe oameni prea mult la barieră. Dacă începeau șoferii să socializeze?! Se apropiau la mai putin de 1m între ei și creștea riscul transmiterii covid-19.
  • +9 (17 voturi)    
    Romania „Ţara lui Papură Vodă“ (Duminică, 22 martie 2020, 17:03)

    VacsAlbina [utilizator]

    Eu am intalnit o situatie similara la Tarom. A plecat avionul cu o intarziere de 45 de minute. Probabil ca astepta pe cineva, nu s-a mai urcat nimeni, dar am asteptat pe pista. O cursa Bucuresti Londra. Aveam aprox 1.5 ore disponibile pentru a face legatura peste ocean. Am ajuns acolo si nu mi s-a mai permis sa iau cursa respectiva pentru ca bagajele nu aveau cum sa mai fie incarcare in avion. La cine si cui sa faci reclamatie? Al doilea avion a plecat cu aprox 8 ore mai tarziu, dar nu ajungea la acelasi aeroport, asa ca toate aranjamentele mele legate de transport/cazare s-au dat peste cap. Mi-au dat bonuri pentru bere la schimb... LOL
    • +3 (3 voturi)    
      Intreaba un pilot (Luni, 23 martie 2020, 1:26)

      AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui VacsAlbina

      Avioanele pot sa astepte pe pista din mai multe motive, de obicei pentru ca vremea sau traficul aerian la destinatie nu le permite sa aterizeze si e mai bine sa astepte pe pista o decolare intarziata decat sa zboare in cerc in apropierea destinatiei sau sa aterizeze pe un aeroport alternativ.
  • -6 (22 voturi)    
    Oh no... (Duminică, 22 martie 2020, 17:23)

    feroviarul123 [utilizator]

    Ce urăsc analfabeții din România se spune mecanic de tren, conductor de tren este nenea ala care-ți găurește biletul sau iti ia șpaga daca nu ai bilet.

    Si lumea se întreabă de ce a depășit semnalul mecanicul de la DB in ciocnirea frontala din Ploiești sud. Asta s-a dat jos să-și ia cafea.
    • +7 (9 voturi)    
      nu stii vorba aia !? (Duminică, 22 martie 2020, 18:11)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      daca esti prost stai acasa...si nu iesi pe forumuri...
  • -10 (16 voturi)    
    Bravo. Poate asa a prevenit un accident mai grav (Duminică, 22 martie 2020, 17:52)

    D-or [utilizator]

    Daca avea neaparata nevoie de o cafea sau dulce poate a prevenit un accident mai grav.

    Poate avea o criza de hipoglicemie sau de hipotensiune. Se poate intimpla oricui, nu doar diabeticilor.

    Poate avea o gripa, iar cafeaua i-ar fi dat energia de a ajunge intr-o gara.
    Daca ar fi lesinat, ar fi putut provoca accidente cu sute de morti. Asa, a gasit o solutie.

    Nu trebuie sa ne grabim sa aruncam cu pietre.
  • +7 (7 voturi)    
    ce conductor? (Duminică, 22 martie 2020, 20:09)

    srpc [utilizator]

    Conductorul de tren este persoana calificată şi autorizată să deservească trenurile de călători în staţii şi în parcurs, asigurând condiţii optime pentru transportul călătorilor.

    Conductorul de tren îşi desfăşoară activitatea în cadrul companiilor/societăţilor sau agenţilor economici, autorizaţi ca Operatori de transport feroviar de călători.

    În timpul serviciului, conductorul de tren însoţeşte trenul de călători şi răspunde de efectuarea în condiţii de siguranţă, calitate şi confort a transportului călătorilor pe calea ferată.

    asta era mecanic de locomotiva
  • +1 (1 vot)    
    Invidiosilor ! (Luni, 23 martie 2020, 12:28)

    briciu [utilizator]

    Ca voi nu aveti tren ;)))
  • +1 (1 vot)    
    Ce dobitoc si nesimtit (Luni, 23 martie 2020, 15:50)

    Random721 [utilizator]

    Putea sa opreasca 1 minut intr-o gara, pe un peron nefolosit, si din statie sa-l roage pe un coleg din gara aia sa-i pregateasca o cafea sau ce avea nevoie, si sa-i dea colegul rapid cele necesare, conductorul sa-i dea banii, si in 30 secunde a si plecat.

    Sunt atatea magazine in gari ...
  • +1 (1 vot)    
    Hai dom'ne ca n-a fost prea abuziv (Luni, 23 martie 2020, 16:22)

    Sparafucile [utilizator]

    Sa ne imaginam ca i se facea pofta de o fetita si se ducea s-o cobzareasca in spatele chioscului. Venea de acolo obosit? Venea!