Szijjarto cere măsuri: Românii care revin în țară să nu formeze cozi de zeci de kilometri în Ungaria

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 20 martie 2020, 12:19 Actualitate | Esenţial


Aglomeratie Nadlac (foto arhiva)
Foto: Politia de Frontiera
Ministrul de Externe al Ungariei, Szijjarto Peter, a cerut autorităților române să modifice măsurile la graniță, la intrarea în țară a românilor care revin din Vest, astfel încât să nu se mai înregistreze cozi de zeci de kilometri de mașini în Ungaria, transmite Mediafax.

Szijjarto Peter a declarat, vineri, la Cluj-Napoca, într-o conferință de presă la Prezidiul UDMR, că autoritățile române trebuie să își lase cetățenii să intre în țară și să introducă niște metode care să reducă timpii de așteptare la graniță.

„Nu am avut din partea ministrului român de Externe sau a ambasadorului României nicio rugăminte pe care să nu o fi onorat-o și încercăm să dăm o mână de ajutor și în viitor. Am făcut tot ce e posibil ca cetățenii români care vor să revină în țară din Vest să poată trece pe rute de tranzit pe timp de noapte. Am cerut autorităților române ca acest lucru să nu creeze probleme de circulație din cauza prea multor vehicule. Pe 15-20 de km s-au format cozi la granița ungaro-română din cauza procedurilor grănicerilor români. Avem rugămintea către autoritățile române să își modifice măsurile astfel încât românii care vin să nu aștepte la cozi nelimitate în Ungaria. (...) Avem culoare de tranzit pentru români, cer autorităților române să coopereze cu noi, să nu creeze cozi pe teritoriul Ungariei, să își lase cetățenii să intre în țară și să introducă niște metode care să reducă timpii de așteptare la graniță”, a spus Szijjarto.

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat la rândul său că a semnalat ministrului de Externe al Ungariei situația a circa 1.000 de persoane din zona de frontieră, din județele Arad, Satu Mare și Bihor care stau în România și lucrează în Ungaria sau invers.

„Am cerut ca în aceste zone frontaliere posibilitățile de trecere a frontierei pentru cei care fac naveta 20 – 30 de km să fie posibilă fără probleme”, a spus Kelemen.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2794 vizualizari

  • -5 (11 voturi)    
    Sa interzicem dubla cetatenie (Vineri, 20 martie 2020, 12:25)

    CezarN [utilizator]

    Pur si simplu. Cine are mai multe cetatenii sa opteze: cea romana sau alta.
    Sa vedem atunci ce fac ungurii cu dubla cetatenie din Romania? Sa-i strigam si noi ungurului ca gazduim cetateni unguri in Romania si sa vina sa si-i ia.
    Dar iti trebuie cooie pentru asta.
    • +3 (3 voturi)    
      Adevarul.ro (Vineri, 20 martie 2020, 13:47)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Um milion de cetateni ai Republicii Moldova au deja cetatenie romana.
    • +4 (4 voturi)    
      @Cezar (Vineri, 20 martie 2020, 14:59)

      Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      De parca soula ar avea ceva de facut cu prefectura.
    • +1 (3 voturi)    
      esti ridicol omule! (Vineri, 20 martie 2020, 15:07)

      Cactus Jack [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      ...nesimtirea unora ca tine este strigator la cer. Uita-te in primul rand la propria ograda, vezi nr moldovenilor cu dubla cetatenie, a romanilor cu dubla cetatenie, dupa care poti arata cu degetul la altii. Szijjarto are perfecta dreptate, la intrarea in Tara la Nadlac sau alte puncte de frontiera din Romania, stai cu orele ca sa ajungi la rand. Problema nr 1 sunt romanii care vin acuma cu zecile de mii si controlul vamal cu viteza melcului din punctele de frontiera din Romania.
      Nu Ungaria este raspunzatoare a proastei organizari de la punctele vamale din Romania.
      • 0 (2 voturi)    
        Dar nu de asta se plange ministrul (Vineri, 20 martie 2020, 16:11)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Cactus Jack

        Ci pur si simplu de faptul ca romanii stationeaza pe teritoriul ungar pret de cateva ore cat dureaza controlul la vama romaneasca. Asta il doare pe el.
        • 0 (0 voturi)    
          CezarN, vai si amar de capil tau! (Vineri, 20 martie 2020, 17:09)

          Cactus Jack [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

          ...exista solutii, ori sa lucreze mai rapid vama romaneasca, ori sa suplimenteze/dubleze nr vamesilor romani, ori sa dispara pt cateva zile vama de la intrare in Tara, astfel ca sa nu se formeze cozi. Normal ca nu le convine km de cozi in incinta Ungariei, este un pol de infectie cu Corona Virus a populatiei autohtona. Consider extremismul tau absolut condamnabil si de prost gust.
          • 0 (2 voturi)    
            Ba, esti nebun? (Vineri, 20 martie 2020, 20:58)

            CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Cactus Jack

            Care extremism? Este(ar fi) o lege care se aplica tuturor cetatenilor romani? Unde vezi extremismul? Daca nu stii unde-l vezi, iti zic eu: in Harghita si Covasna unde cetateni romani arboreaza steagul altei tari pe institutii ale statului roman. Pricepi? Asta este extremism si provocare.
            Deci, noi le gazduim sute de mii de cetateni unguri pe teritoriul nostru iar ei se ... pe ei pentru cateva ii de romani care intarzie cateva ore pe teritoriul lor.
            • 0 (0 voturi)    
              Cezare, rad si curcile de tine (Sâmbătă, 21 martie 2020, 10:33)

              Cactus Jack [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

              ,,,exact ce scrii este extremism si nesimtire pura. Voi nu gazduiti pe nimeni, ei sunt acasa de milenii in secuime. Du-te fa un dus rece mai citeste carti istorice, nu cele scrise de nationalisti extremisti romani. Rog nu imputi site-ul cu comentariile tale antimaghiare, extremiste. Pacat ca unor indivizi ca tine inca nu exista pedepse cuvenite, asa ca locul tau e intr-un balamuc. Hai plimba ursul si trezeste-te la realitate.
  • -2 (10 voturi)    
    dar (Vineri, 20 martie 2020, 13:15)

    codrean [utilizator]

    cine a tinut zile la rand zeci de mii de romani la granita dintre Austria si Ungaria ?
    • +2 (2 voturi)    
      totusi ... (Vineri, 20 martie 2020, 14:03)

      FRP [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      pe drumurile lor se intorc romanii, pe drumurile lor pleaca exporturile noastre spre vest ... daca avem o problema ar trebui s-o rezolvam nu sa le-o transferam lor ...