VIDEO Primarul Iașiului și-a făcut testul pentru coronavirus, deși nu-i suspect. Chirica: Îl fac săptămânal

de D.D.     HotNews.ro
Vineri, 20 martie 2020, 8:57 Actualitate | Esenţial


Mihai Chirica
Foto: Hotnews
​Primarul Iașiului, Mihai Chirica, spune că și-a făcut testul pentru coronavirus și îl va face săptămânal pe motiv că este o obligație a sa asta pentru a nu-i „infesta” pe colegi. În acest moment însă în România sunt testați pentru coronavirus doar suspecții de îmbolnăvire.

„Trebuie să te gândești la sănătatea ta. Până la urmă, nu știi cum este omul din față. Pare că este sănătos, așa cum par și eu. Eu o singură chestie spun. Că în calitate de primar și coordonator al Situațiilor de Urgență pe Municipiul Iași, mi-am făcut testul și ieri și îl fac săptămânal, ca să nu-mi infestez (sic!) colegii”, a spus Chirica, într-o emisiune.

Reporterul a intervenit ca să-l susțină, spunând că „nu e un moft, e o obligație”. „E o obligație”, a întărit Chirica, adăugând că are ședinte zilnic cu zeci de oameni.

În acest moment în România sunt testați doar cei suspecți de coronavirus. ​Definiția pentru caz suspect de coronavirus dată de autoritățile române, este următoarea (sursa: Institutul Național de Sănătate Publică):

  • Pacient cu infecție respiratorie acută (debut brusc al cel putin unuia din următoarele: tuse, febră, durere în gat, scurtarea respiratiei (creșterea frecvenței respiratorii) care necesită sau nu spitalizare ȘI În perioada de 14 zile anterioare debutului simptomelor a întrunit cel puțin unul din următoarele criterii epidemiologice: A avut contact apropiat cu un caz confirmat sau probabil de COVID-19 SAU A avut istoric de călătorie internațională"



Declarația a fost semnalată inițial de reporteris.ro.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















19551 vizualizari

  • +64 (66 voturi)    
    vreau (Vineri, 20 martie 2020, 9:05)

    do3in [utilizator]

    Si eu vreau sa-l fac saptamanal. Si familia mea si colegii mei. Dar stiam ca nu sint destule...
    • +39 (41 voturi)    
      Atitudine tipica (Vineri, 20 martie 2020, 10:04)

      robyzs [utilizator] i-a raspuns lui do3in

      La fel au facut si cei din PNL, si-au facut testul in timp ce medicii de la spitalul Gerota asteptau de cateva zile sa le vina randul.

      PNL IASI nu se dezminte, Chirica a dovedit ca il intereseaza doar interesul propriu nu binele iesenilor.
    • 0 (0 voturi)    
      Da, (Sâmbătă, 21 martie 2020, 14:49)

      Rdu [utilizator] i-a raspuns lui do3in

      dar nu esti "special" !
  • +25 (29 voturi)    
    Reclama desantată acestui traseists „liberal” (Vineri, 20 martie 2020, 9:05)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Zi de zi, până când? Orice alunecare de la deontologia elementara ar trebui sa aiba o limita...
  • +51 (53 voturi)    
    Ce ipocrit (Vineri, 20 martie 2020, 9:07)

    ready4war [utilizator]

    In timp ce medicilor si asistentelor de la spitalul din Tatarasi din Iasi li se zice ca daca vor masti si halate de protectie "sa isi cumpere" , viermele asta abuzeaza de sistemul medical si reduce transportul public ca lumea sa se ingramadeasca in mai putine autobuze.
    Indivizi ca asta reprezinta tot ce e gresit in tara asta.... Pana cand?
    • +18 (20 voturi)    
      Democratie.. (Vineri, 20 martie 2020, 10:06)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui ready4war

      Cat timp castiga alegerile, inseamna ca asta este vointa poporului.
  • +37 (39 voturi)    
    O singura fraza de spus. (Vineri, 20 martie 2020, 9:19)

    dandra [utilizator]

    Chirica, esti un dobitoc!
    • +7 (7 voturi)    
      rock (Vineri, 20 martie 2020, 10:36)

      TLiviu [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      ca poate !!!!
      • +1 (1 vot)    
        ehe (Vineri, 20 martie 2020, 19:52)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui TLiviu

        Cat mai poate...
  • +45 (47 voturi)    
    de ce p mea iti faci testul??!!?! (Vineri, 20 martie 2020, 9:24)

    cristi_an [utilizator]

    ai simptome? ai fost in contact cu persoane infectate?!?!?!
    mai exista BUN SIMT in tara asta?!
    • +2 (2 voturi)    
      De unde bun simt (Vineri, 20 martie 2020, 21:13)

      POMPIERUL [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      La nevertrebratele astea?? Uita-te si tu ce traseisti , impostori, hoti, delatori, scursuri ale societatii.... toate epitetele negative sunt pentru ei reclama, si tu mai vrei sa-i consideri oameni???
  • +18 (20 voturi)    
    Fabule (Vineri, 20 martie 2020, 9:33)

    VacsAlbina [utilizator]

    "Oamenii spun adesea că-n ţări civilizate
    Este egalitate.
    _____________
    Toate iau o schimbare şi lumea se ciopleşte,
    Numai pe noi mândria nu ne mai părăseşte. "
  • +15 (17 voturi)    
    Parvenit si profitor (Vineri, 20 martie 2020, 9:37)

    sanchez [utilizator]

    Un parveni si profitor.
    • +7 (7 voturi)    
      Si (Vineri, 20 martie 2020, 11:11)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui sanchez

      aacuzat penal. Dar Justitia apara asemean hoti ticalosi. SI ii lauda HN, foata de propaganda a lui.
  • +18 (22 voturi)    
    once a psdist (Vineri, 20 martie 2020, 9:41)

    liviu_ [utilizator]

    always a psdist

    cum ramane cu toti oamenii au drepturi egale?!
    hai sictir jigodie!
    • +5 (5 voturi)    
      Cred ca e PNL (Vineri, 20 martie 2020, 12:00)

      Fides [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Noul PNL. Si Orban a facut testul cand nu avea simptome. Dar hei suna mai bine psdciumarosie.
  • +12 (14 voturi)    
    Nu ii pot dori...decat (Vineri, 20 martie 2020, 9:41)

    ggiiggii [utilizator]

    Sa se imbolnaveasca, sa vada si el cum este.
    Si asa ar merita toti politrucii astia locali.
    Si lumea ar fi mai buna fara ei,
  • +15 (17 voturi)    
    jale la iasi (Vineri, 20 martie 2020, 9:44)

    chiareleste [utilizator]

    e jale la iasi acolo cu asta si cu bubosul ala de tudorel...
  • +11 (13 voturi)    
    PCR (Vineri, 20 martie 2020, 9:51)

    VacsAlbina [utilizator]

    Intr-o societate normala, dupa declararea starii de urgenta, s-ar impune stabilirea clara a unor reguli si responsabilitati.
    Cine, ce si cum se procedeaza in fiecare situatie.
    Care sunt categoriile profesionale/de varsta, metodele si procedurile necesare de urmat la testare si tratament. Toata lumea, indiferent de Pile Relatii si Cunostinte ar trebuie sa le respecte.
    In acest fel eu, un simplu cetatean, care poate am participat prin contributii periodice la sistemul medical, mult mai mult decat primarul de mai sus, sa stiu exact la ce ma astept, daca si cand pot solicita acest tip de testare, etc.
    Fara aceste reguli este anarhie.
  • +10 (14 voturi)    
    primus inter pares (Vineri, 20 martie 2020, 9:53)

    Ademordna [utilizator]

    In fata virusului, ca si in fata legii, suntem toti egali iar USL-ul e mai egal ca toti. E normal sa se testeze primul si sa aiba elicopter smurd rezervat pentru usl in fiecare colt de tara.
    Intrebarea nu e de ce face Chirica asta ci de ce DNA tace malc dupe ce a el recunoscut un abuz de putere la tembelizor. A, sefii procurori sunt numiti acum de usl-isti?

    Lasa, foarte bine ca se testeaza. Pana una alta testele pentru aroganta, coruptie, abuz de putere si privilegiu i-au iesit toate pozitive.
    • +1 (1 vot)    
      Dece?? (Vineri, 20 martie 2020, 21:15)

      POMPIERUL [utilizator] i-a raspuns lui Ademordna

      Pentru ca sunt si ei corupti de politicieni, de aia
  • +17 (19 voturi)    
    un test de IQ (Vineri, 20 martie 2020, 10:03)

    OmniStudio [utilizator]

    ar fi preferabil... ne-am mai lamuri si noi.
    • -4 (10 voturi)    
      Cui (Vineri, 20 martie 2020, 11:12)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui OmniStudio

      Lui CHirica sau celor care ii fac o publicitate desantata (HN si Digi24)?
  • -4 (10 voturi)    
    Pentru-că lucrează cu posibili infectați. (Vineri, 20 martie 2020, 10:22)

    asavreau [utilizator]

    Mise pare normal să fie testați periodic medicii,asistentele,funcționarii publici și salariații din serviciile publice(apă,electricitate,gaze,telefonie),care pot lua virusul și introducerea lor în carantină ar bloca sistemul medical și ar declanșa mortalitate în lanț.Ceilalți,să respectăm recomandările,mai ales spălatul și bunul simț.
  • +12 (14 voturi)    
    Saptamanal? Hai sa fie zilnic,boss-ule (Vineri, 20 martie 2020, 10:24)

    persuasiv [utilizator]

    ca ce mi-e saptamanal,ce mi-e zilnic.
  • +8 (10 voturi)    
    Sa-l testeze zilnic... (Vineri, 20 martie 2020, 10:27)

    Skipper_The_Pinguin [utilizator]

    ... pe ala micu al lui, da, ala de cateva luni, ca la el 'e' banii si toate proprietatile familiei. (sic!)
    • +2 (6 voturi)    
      Bani din șpăgi (Vineri, 20 martie 2020, 11:14)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Skipper_The_Pinguin

      Multiplele spăgi pe care le-a luat inca de când era mare ștab la primarie, mâna dreapta a infractorului Nechita. Apoi „s-a ajuns” si nimic nu a iertat in Iasi ca sa isi serveasca clientela de rechini imobiliari (spatii verzi, centura verde, cladiri istorice). CEL MAI TICALOS PRIMAR PE CARE l-a AVUT IASIUL, demn de a fi racolat la „liberali” lui Sică Organ 1,2.
  • +4 (8 voturi)    
    test (Vineri, 20 martie 2020, 10:39)

    OanaMM [utilizator]

    Din informatiile primite de la TELVERDE , noi restul muritorilor de rand ni s-ar putea face testul doar daca am fi in stare foarte grava (in cazul in care nu venim dintr-o tara afectata de acest virus sau daca nu am intrat in contact cu o persoana care sa fie infectata deja cu COVID -19 , confirmata prin teste )
    • +1 (1 vot)    
      Contează și asta. (Vineri, 20 martie 2020, 11:25)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui OanaMM

      Să fie teste încât să poată depista dacă cei considerați posibil infectați,să fie depistați.Să știi cum să-i tratezi.Nerăbdarea nu te vindecă.Tu stai acasă și ar fi o risipă să-ți facă testarea ,dacă nu ai simptome.
    • +7 (7 voturi)    
      Atitudine de activist PCR (Vineri, 20 martie 2020, 11:33)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui OanaMM

      Da, dar ca orice activist PCR=PSD=PNl, gunoiul asta de Chirica crede ca totul i se cuvine, Nu degeaba a reusit sa isi faca atâtea vile, lui, amantelor, sotiilor si copiilor din salariul lui „modest” de bugetar sarman. Iesenii au primarul care il merita (li se aseamana) dupa cum taraba universitara are nulitatile de profesori care l-au votat -3T Toader dupa chipul si asemanarea lor.

      Si daca tot a devenit „liberal” ne e cam clar ce e cu Organ 1, 2 si ceata lui de uslași.,
  • +12 (14 voturi)    
    il plateste? (Vineri, 20 martie 2020, 11:03)

    revo [utilizator]

    asta nu-i abuz de putere?
  • +4 (4 voturi)    
    De ce ti-e frica, nu scapi... (Vineri, 20 martie 2020, 11:22)

    luciannn [utilizator]

    ...
  • +8 (8 voturi)    
    mda (Vineri, 20 martie 2020, 11:37)

    SoulSearcher [utilizator]

    dar fa`l la fiecare ora bre nea chirica... ca doar avem de unde atatea teste...

    fii PSDist pana la capat...
  • +1 (3 voturi)    
    Acum știți de ce nu se mai fac așa multe teste... (Vineri, 20 martie 2020, 21:25)

    Nyk1 [utilizator]

    ...prin țară.

    Le-a consumat Chirică pe toate.
  • +3 (3 voturi)    
    Alooo dom' doctor (Vineri, 20 martie 2020, 21:30)

    POMPIERUL [utilizator]

    La cap nu-i faceti.... macar o data control ca poate asa va dati seama daca-i sanatos. Nu mai astept rezultatul, ca eu sunt sigur ca e bolnav saracutul.
  • +3 (3 voturi)    
    da... (Sâmbătă, 21 martie 2020, 0:03)

    mi_po [utilizator]

    Si la Cluj se 70 de teste zilnice pentru marea majoritate din Transilvania! Asteapta lumea peste o saptamana rezultatul!!
    Doamne jegosi sunteti astia mai spalati si mai apretati de va numiti politicieni!
  • 0 (0 voturi)    
    NESIMTIRE (Sâmbătă, 21 martie 2020, 9:43)

    Tinke [utilizator]

    Faci daca ai simptome.L-ai facut o data, lasi pe altii.ca doar nu esti taran calic. Nesimtire