Peste 80 % dintre romani, nemultumiti de sistemul sanitar 

de D.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 februarie 2008, 15:26 Actualitate | Esenţial


Peste 80 la suta dintre romani nu sunt multumiti de sistemul sanitar din Romania. Aceasta este concluzia unui sondaj de opinie dat publicitatii si realizat la solicitarea Fundatiei "Ana Aslan". Cei intervievati sustin ca sunt nemultumiti de dotarea cu aparatura medicala si cu medicamente a spitalelor din tara noastra.

De aceea, peste 60 % dintre ei prefera sa se trateze in sistemul privat de sanatate si peste 10% aleg sa se ingrijeasca in strainatate. In ceea ce priveste profesionalismul medicilor, sondajul arata ca peste 60 la suta dintre romani s-au declarat multumiti.

Potrivit sondajului, peste 60% dintre tineri se declara si ei nemultumiti se sistemul de sanatate romanesc. Majoritatea celor care spun ca sunt multumiti de sistemul sanitar romanesc au varste de peste 55 de ani - relateaza Radio Romania Actualitati. 






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1380 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Cum se poate?!!! (Sâmbătă, 16 februarie 2008, 16:04)

    corvus coraX [utilizator]

    Asta e chiar nerusinare!!! Ministrul Nicolaescu spune taman invers, pe cine sa mai credem?! Uite, chiar acum am venit de la spital unde l-am vizitat pe un prieten si l-am gasit in pat cu alti doi bolnavi, unul de colita diareica paranoida, altul de distonie neurovegetativa purulenta. Am crezut ca e un spital pentru din aia, cum le zice, homalai, si ca doamne fereste, prietenul meu este din ala, cum ii spune, poponaut, ceea ce ii doresc din inima si lui Nicolaescu....
  • 0 (0 voturi)    
    culmea culmilor... (Sâmbătă, 16 februarie 2008, 16:34)

    aly [anonim]

    cum sa fii multumit de sistemul sanitar... mergi la medic, dureaza o vesnicie pana vine medicul, pana te consulta, apoi e o dura batalie pana il gasesti iar sa-ti zica si care e baiu`. conditiile de spitalizare... sa te fereasca bunul doamne doamne sa ajungi acolo ca nu stii cu ce iesi... iar la copii e mai dezastru. daca ajungi in urgenta - cazul meu - s-au conversat cu mine de la usa nu stiu cata vreme, nici nu m-au lasat sa intru cu copilul, si apoi nici nu pareau convinsi ca ar trebui sa il consulte... si nu e numai fata mea ca stiu si alti parinti care au patit la fel in acelasi loc.
  • 0 (0 voturi)    
    toti se aseamana intre ei (Sâmbătă, 16 februarie 2008, 16:35)

    monica L [anonim]

    nicolaescu este videanul pnl-ului: un mincinos notoriu, un pungas; ministerul patroneaza licitatii trucate care nu aduc profit decit in buzunarul unei conduceri spagare
  • 0 (0 voturi)    
    80% (Sâmbătă, 16 februarie 2008, 16:44)

    Stefan [anonim]

    In conditiile in care ceilalti 20% au fost scarbiti de intrebare, nu? :))
  • 0 (0 voturi)    
    unde esti tu Tepes (Sâmbătă, 16 februarie 2008, 16:58)

    catalin [anonim]

    sistemul este la pamant la fel ca atitudinea asistentelor si medicilor din spitale, am fost ieri la 6 dimineata sa.mi fac tratamentul si asistentele dormeau! cand au reusit sa faca ochi, mi-au spus sa ast 5 minute pe hol, 3 sferturi de ora am stat langa usa ca prostul si am asteptat!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Natie fericita... (Sâmbătă, 16 februarie 2008, 18:35)

    gaga [anonim]

    Inseamna ca doar 26% raman nemultumiti.
    Conform sondajului ceilalti isi rezolva problemele de sanatate in sistemele alternarnative(private),parte a sistemului nostru de sanatate...
  • 0 (0 voturi)    
    sanatate (Sâmbătă, 16 februarie 2008, 19:11)

    luca [anonim]

    sistemul de sanatate este unul dintre cele mai corupte sisteme din romania,asa ca oricine vine la conducerea ministerului nu poate sa sparga sistemul....oricum acest nicolaescu a incercat tot ce poate un om sa faca..dar sistemul la invins.....sa vedem cand vine altul ce-o iesi si atunci se va vedea ce a facut bine sau rau nicolaescu....
  • 0 (0 voturi)    
    Sistemul medical (Sâmbătă, 16 februarie 2008, 20:43)

    Conciliant [anonim]

    Romanii sunt carcotashi, stiu numai sa se planga. Trei in pat nu e mult, normal incap patru. Mancarea in spital e de hotel-restaurant de 5 stele, serviciile medicale excelente, nimeni nu ia "atentzii". Medicamente gaseshti toata luna. Care e baiul?
  • 0 (0 voturi)    
    Solutia este simpla (Sâmbătă, 16 februarie 2008, 20:54)

    Vlad I [anonim]

    Sanatatea trebuie privatizata, fiecare cetatean trebuie sa se inscrie la o asigurare privata iar statul imparte fiecarei entitati private bugetul sanatatii in functie de numarul de asigurati. In loc de spaga platesti asigurarea, care oricum nu va fi asa de scumpa (ca acum) de vreme ce statul da partea fiecaruia de la bugetul sanatatii ( buget care astazi este furat si risipit aiurea de catre spitalele de stat).
  • 0 (0 voturi)    
    tot o apa si-un pamant ! (Luni, 18 februarie 2008, 7:45)

    stef [anonim]

    nici in sistemul privat nu e mare diferenta ,am avut un calcul renal si mi l-au spart cu ultra sunete la timisoara prof. Miclea in clinica dinsului , nu mi-au spus ca a mai ramas un fragment din calcul si la 5
    luni acel rest de calcul a plecat si am facut blocaj renal ajungand pana la urma intrun spital de stat renumit unde am scapat de toate problemele si nu ma costat decat 10% fata de clinica privata
  • 0 (0 voturi)    
    sistemul sanitar (Marţi, 18 mai 2010, 14:38)

    mihai [anonim]

    Am nevoie de un certificat medical de la spitalul unde am fost internat, ok !.Ma duc la spital si caut secretariatul, le spun care este problema, ma trimit la statistica. La statistica: nu la noi, la secretariat ! , i-i raspund doamnei de acolo ca tocmai de la secretariat vin, i-mi spune ca nu poate sa i-mi elibereze certificat, doar o adeverinta, ok, buna si asta, completez cerere, mi se spune sa vin peste 1 saptamana. Ma intorc dupa 2 saptamani pt ca a trebuit sa plec din oras: nu s-a gasit CNP-ul meu in calculator, functionara cauta prin cateva fisiere, fara succes in fata mea, pe ecran sare o fereastra de messenger, mi-se da un telefon, sa sun peste cateva zile. Bine, sun peste cateva zile, dupa cateva incercari i-mi raspunde cineva: 'Acesta este numarul de fax al institutului', mi-se da alt nr de telefon, sa sun 'maine'. Stiu ca este o problema f. usoara, dar arata reaua vointa din spitalele romanesti.