De 20 de ani la putere, Putin respinge orice comparație cu un țar: ”Eu muncesc în fiecare zi”

de DG     HotNews.ro
Joi, 19 martie 2020, 13:34 Actualitate | Esenţial


Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Președintele rus Vladimir Putin a respins orice comparație cu un țar imperial, susținând că el muncește ”în fiecare zi” și ascultă ce spune poporul, relatează The Moscow Times.

"Eu nu domnesc, eu muncesc în fiecare zi”, a declarat Putin joi, într-un interviu pentru agenția TASS, care va fi difuzat în mai multe serii, cu ocazia împlinirii a 20 de ani de când se află la putere.

Nu este clar dacă interviul a fost înregistrat înainte ca Putin să facă demersurile pe lângă Curtea Constituțională în sensul modificării legii fundamentale astfel încât să poată candida pentru încă două mandate de președinte, fiecare de câte 6 ani, modificare ce i-ar permite să rămână la putere și după 2030.

"Sursa primară a puterii este poporul. Este foarte important pentru mine să simt și să înțeleg ce vrea poporul. Un țar este cineva care doar stă și privește supușii de sus: Vor face așa cum le poruncesc eu. (...) Eu muncesc în fiecare zi”, a declarat Putin.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















3606 vizualizari

  • +18 (22 voturi)    
    ce tare (Joi, 19 martie 2020, 13:44)

    comentacu [utilizator]

    Poporul rus vrea: coruptie, oligarhie, saracie, infrastructura si servicii proaste.
    • +15 (17 voturi)    
      si rachete cat mai multe (Joi, 19 martie 2020, 14:16)

      MG [utilizator] i-a raspuns lui comentacu

      pentru fudulie
    • +5 (7 voturi)    
      s-a facut un sondaj in Rusia, (Joi, 19 martie 2020, 16:20)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui comentacu

      privind relatia conducatorilor (a se citi a lui Putin) cu popporul, si oamenii au declarat ca actuala conducere a Rusiei s-a distantat mult de poppor fata de conducatorii comunisti (Gorbaciov spre exemplu).
      Comunistii erau mult mai aproape de noi, au declarat oamenii.
      Cand a vazut rezultatul sondajului, Putin s-a facut ca ploua..
    • +3 (3 voturi)    
      si mai ...tare... (Vineri, 20 martie 2020, 0:23)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui comentacu

      in ro este ...democratie si e la fel : coruptie, oligarhie, saracie, infrastructura si servicii proaste.
  • +15 (17 voturi)    
    Un mujic... (Joi, 19 martie 2020, 14:01)

    Cataleya [utilizator]

    "(Om) prost crescut, obraznic, impertinent; bădăran, mitocan."

    Pe vremea cand era un simplu slujbas KGB-ist in fosta DDR, Putin era trimis de sefii sai sa faca rost de alcool si tigari de contrabanda, pt ca asta era singurul domeniu in care era priceput.
    Acum nu se mai da dus de la Kremlin decat cu slujbe preotesti, adica pe romaneste "cand te lauda popa-n curte"
    • +6 (6 voturi)    
      se pare ca Putin e cel mai bogat om din univers .. (Joi, 19 martie 2020, 16:23)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      se pare ca Putin e cel mai bogat om din univers ... americanii spun ca are o avere de cel putin 250 miliarde euro .....pititi prin toata lumea ....
      • +2 (2 voturi)    
        Cel puțin 250 miliarde (Joi, 19 martie 2020, 18:06)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui viziru

        Asta i doar ce spune Forbes, in realitate ....ii mai mult
      • +6 (6 voturi)    
        Neamuri proaste. (Joi, 19 martie 2020, 18:27)

        Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui viziru

        Aduni miliarde, ca sa ce?

        Astia ca Bill Gates de exemplu sau ca Zuckerberg nici macar nu pot sa se impotriveasca imbogatirii. Fiecare a inventat ceva iar banii vin, vrei nu vrei, pt ca asa sunt legile.
        Dar unul ca Putin de unde naiba are miliarde de dolari, daca nu din hotie, mita, frauda, comisioane sau alte afaceri dubioase?
        Si ce naiba face cu banii aia?
        Putin de 20 de ani mananca gratis, se imbraca gratis, chirie nu plateste si nici macar nu poate sa se laude cu averea, adica sa-si cumpere yachturi, castele, avioane, pt ca le are deja pe toate, pe de-a moaca.
        E exact in situatia sefilor de cartele din Columbia.
        Au averi de miliarde dar isi traiesc viata intr-o permanenta carantina, au palate cu piscina prin jungla, dar daca vor sa iasa in lume trebuie sa-si puna palarie de paie in cap si sa imbrace pantaloni rupti in dos, ca sa nu-i dibuiasca potera.

        La fel si imbuibatul ala de Erdogan cu palatul lui de miliarde sau decrepitul ala de Huan Carlos, rege al Spaniei, care a primit o "mica atentie" de 100 milioane de dolari de la un araboi.

        Asa cum am zis.
        Neamuri proaste, indiferent ca provin din familii necajite sau se trag din cele mai nobile dinastii.
    • +1 (1 vot)    
      poate are noroc cu un mic corona (Joi, 19 martie 2020, 18:39)

      linarel [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      ... macar stim o treba
  • +11 (11 voturi)    
    Munceste (Joi, 19 martie 2020, 14:22)

    vasile-roaita [utilizator]

    Asa cum fac toti dictatorii. Sa se mentina la putere.
  • +9 (9 voturi)    
    Hitler, Stalin... ce? crezi ca ei n-au muncit? (Joi, 19 martie 2020, 14:33)

    qwerasdf [utilizator]

    trebuie sa fii naiv sa nu crezi ca oamenii aia n-au muncit sa-si atinga planurile diabolice

    Arbeit macht frei... nicht! In cazul vostru.
    • +5 (5 voturi)    
      daca e sa o luam asa, (Joi, 19 martie 2020, 16:18)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Si Ceausescu a muncit. Venea la program dimineata la ora fixa, nu intarzia niciodata, si vai de cei pe care ii prindea intarziind.
  • +8 (8 voturi)    
    Si kimion,munceste (Joi, 19 martie 2020, 14:35)

    persuasiv [utilizator]

    si stalin tragea din greu,pentru si mai ales in propriul popor.
  • +7 (7 voturi)    
    Și țarul muncea. (Joi, 19 martie 2020, 14:36)

    asavreau [utilizator]

    Putin,se vede că-i crescut în spirit comunist.Numai comuniștii pretindeau că ei,conducători fiind muncesc,spre deosebire de burgheji care nu fac nimic.Viața mi-a arătat că situația este inversă.Cei mai puturoși dintre oameni,pe timpul comuniștilor ,au ajuns conducători și au luat măsuri care au descurajat munca,competența și cinstea.
  • +6 (6 voturi)    
    Stalin Mustaceste de Invidie In Mormant (Joi, 19 martie 2020, 14:36)

    un domn [utilizator]

    Aceasta tulpina numita CovidPutinForever are deja la contoar egal ul Crimelor lui Stalin
  • +7 (9 voturi)    
    Ce simpatic este *dragul* de el. (Joi, 19 martie 2020, 15:05)

    Rescator [utilizator]

    Auzi zicere:eu muncesc pentru popor.Ce vorbești
    Gogule,muncești și atunci când ucizi în Rusia și
    peste tot în lume jurnaliști,defectori KGB și GRU,
    opozanși politici.Muncești din greu și atunci când te
    amesteci grosolan în alegerile din SUA și din toate
    statele UE,muncești și atunci când te folosești de
    criza globala a COVID-19 revărsând dezinformare
    și răspândind minciuni,cu scopul subminării SUA și
    a Statelor Europene.Tu și Rusia ta Dictatorule sunteți
    cea mai mare amenințare la pacea și existența lumii,
    avănd în vedere agresivitatea voastă genetică și
    cel mai mare arsenal nuclear,chimic și bacteriologic
    din lume.Ar fi bine să gadă un nou TUNGUS pe
    Kremlin.
  • +2 (2 voturi)    
    Ii lipsesc inca (Joi, 19 martie 2020, 17:10)

    Kepler [utilizator]

    vreo 4 ani ca sa-l ajunga pe Ceausescu si deocamdata nu se poate compara cu mai multi seici din Golf sau cu regele anterior al Tailandei.
    Si da, se vede ca ii place munca asta.
    • +3 (3 voturi)    
      Comparația cu Ceaușescu este Corecta (Joi, 19 martie 2020, 18:08)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      Și Necesară
  • +3 (3 voturi)    
    literalmente (Vineri, 20 martie 2020, 12:42)

    g01an [utilizator]

    literalmente ii asculta pe toti rusii mai ceva decat in vremurile glorioase.

    macar nu a mintit, desi putea da credit serviciilor secrete pentru eficacitate.