​VIDEO

UPDATE Trei deținuți morți la Penitenciarul Satu Mare în urma unui incendiu

de S.J.     HotNews.ro
Miercuri, 18 martie 2020, 22:06 Actualitate | Esenţial


Incendiu penitenciar Satu Mare
Foto: Captura YouTube
Trei deținuți au murit miercuri seara și 2 sunt grav răniți în urma unui incendiu izbucnit la Penitenciarul din Satu Mare. Deținuții au dat foc la saltele, anunță Mediafax.

Purtătorul de cuvânt al ISU Satu Mare, Adrian Pop, a declaratcă răniții sunt duși la UPU Satu Mare.

„Trei persoane de la Penitenciarul Satu Mare au murit în urma unui incendiu, iar alte două sunt în stare gravă și au fost transportate la UPU. Alte cinci persoane au fost evaluate medical, dar nu au necesitat transport la spital. Au intervenit trei autospeciale de stingere și mai multe ambulanțe SMURD Satu Mare, una de la Maramureș, și ale Serviciului de Ambulanță Județean (SAJ)”, a spus Pop.

Surse judiciare au declarat că victimele sunt deținuți care au dat foc la saltelele din celule în semn de protest pentru măsurile luate de închidere a ușilor de la celule care erau deschise până la ora de stingere.

Administraţia Naţională a Penitenciarelor anunță că, în jurul orei 20.30, în Penitenciarul Satu Mare a fost înregistrat decesul a trei persoane private de libertate, urmare a incendierii voluntare a unei camere de deținere.

„Pentru lichidarea incendiului, rezultat al unui protest spontan inițiat de zece persoane private de libertate cazate în aceeași cameră de deținere, a fost solicitat, de îndată, sprijinul echipajelor ISU. Totodată, la fața locului s-au deplasat și echipaje ale SMURD, în vederea acordării primului ajutor persoanelor implicate. În ciuda intervenției prompte, incidentul s-a soldat cu decesul a trei persoane private de libertate, în prezent acordându-se îngrijiri medicale pentru două dintre acestea. Celelalte cinci persoane cazate în aceeași cameră de deținere se află în afara oricărui pericol”, anunță ANP.

Pentru prevenirea oricăror situații de risc generate de fumul degajat, întreaga secție de deținere a fost evacuată.

„Subliniem că nu a fost necesară acordarea de prim ajutor persoanelor cazate pe celelalte secții de deținere, starea de spirit în rândul acestora fiind corespunzătoare. De asemenea, nu au rezultat vătămări ale polițiștilor de penitenciare aflați în serviciu. Incidentul a fost notificat judecătorului de supraveghere a privării de libertate, în prezent desfășurându-se demersuri în vederea sesizării unității de parchet responsabile. Cauzele și împrejurările producerii incidentului vor putea fi stabilite, cu exactitate, de organele judiciare abilitate în efectuarea cercetărilor. Subliniem că incendiul s-a produs imediat ulterior efectuării apelului de seară, procedură în cadrul căreia persoanele private de libertate implicate nu au invocat nemulțumiri”, adaugă ANP.

De asemenea, ANP a anunțat că o echipă de specialişti de la aparatul central al instituției se va deplasa joi la Penitenciarul Satu Mare în vederea cercetării, pe linie administrativă, a cauzelor şi împrejurărilor producerii incidentului de miercuri seara. Potrivit ANP, echipa va fi compusă din directorul general adjunct, directorul Direcţiei Inspecţie Penitenciară şi şeful Serviciului Siguranţa Deţinerii.




Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12257 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    ! (Miercuri, 18 martie 2020, 22:12)

    tudorr [utilizator]

    Sper ca nu sunt pagube materiale!
  • +10 (16 voturi)    
    idioti (Miercuri, 18 martie 2020, 22:13)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    atat am de zis
  • +7 (11 voturi)    
    Lol (Miercuri, 18 martie 2020, 22:54)

    mitg [utilizator]

    Cretinii n-aveau ce da foc la saltele in momentele astea de grava incercare in lume.
  • -2 (16 voturi)    
    Trebuiesc masuri ferme.Germenii nesupunerii civice (Miercuri, 18 martie 2020, 23:26)

    danduta [utilizator]

    Orice semn de slabiciune ne arunca in haos.
    Trebuie ceva, gen judecata si pedeapsa pe loc. Fara drepturlii.... ca astea ne baga in mormant.
    • -2 (16 voturi)    
      Sa revenim la feudalism? (Miercuri, 18 martie 2020, 23:38)

      ActaNonVerba [utilizator] i-a raspuns lui danduta

      "Fara drepturlii."?
      Pentru moment am citit :
      Fara fudulii..
      Desigur, astia sunt conationalii nostri, insetati de sange si dornici de razbunare. Nu conteaza ce si cum. Cata vreme nu-i afecteaza pe ei, sa tot moara capra vecinului...
      • +1 (5 voturi)    
        Detaliaza (Joi, 19 martie 2020, 2:15)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui ActaNonVerba

        Ai inceput epic apoi ai subliniat fuduliile ( probabil fantezii culinare )
    • -3 (7 voturi)    
      tu ce crezi ca (Joi, 19 martie 2020, 6:36)

      gopo2016 [utilizator] i-a raspuns lui danduta

      asteapta NWO de acolo pleaca problema, fara drepturi , fara sa mai avem viata sociala, sub marea "mina" a celor de la corporation, sa fin ai lor prin chip, sau numere de ordine, sclavi legali, liberali, adica cum zic ei, nu sinteti legati dar sinteti sclavi, gunoaie. la mina celor cu bani si sclavi lor politicieni
  • +5 (15 voturi)    
    Niste idioti (Miercuri, 18 martie 2020, 23:37)

    coor [utilizator]

    Si detinutii si gardienii .Unii iresponsabili , ceilalti si mai si . Cum erau supravegheati puscariasii , de la distanta ? Ca sa se aprinda bine focul trebuia un timp , nu ? Ce cautau surse de foc in celule , ii lasa sa fumeze pe unde vor ? Nu pot fuma oamenii liberi unde doresc , si astia ... Sa-si dea foc la valiza toti , din partea mea . Oricum , nu stiu cum e in alta parte , dar la SM penetenciarul e sub orice critica , trebuia sa arda cu totul , poate asa s-ar face unul modern .
  • +11 (11 voturi)    
    nu mai aveau acces la bibliotecă! (Joi, 19 martie 2020, 2:06)

    MG [utilizator]

    oameni sunt și ei, fără o carte devin babuini!
  • +7 (7 voturi)    
    unde sint jandarmi (Joi, 19 martie 2020, 5:49)

    gopo2016 [utilizator]

    cind ai nevoie de ei .sa bata la ei ca la fasole. si sa se mareasca pedepsele pt toti din inchisoare
    • +5 (9 voturi)    
      Aia nu bat Semeni De Ai Lor (Joi, 19 martie 2020, 7:27)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui gopo2016

      Cica
      • 0 (0 voturi)    
        Mi-ai cerut sa detaliez. (Joi, 19 martie 2020, 9:12)

        ActaNonVerba [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Uite, citeste exemplul de mai sus.
        E plina tara de anafalbeti, setosi de sange si dornici de razbunare, doar asa, in speranta ca masurile se vor aplica altora, nu lor si asta se poate face dupa bunul plac al unora, intr-o relatie de tip stapan-sclav.
        Curat feudalism coane…
  • -1 (1 vot)    
    Mda (Joi, 19 martie 2020, 7:56)

    TheFaime [utilizator]

    Dracnea, you're next :) baterie, baterie, foc foc :)))
  • 0 (0 voturi)    
    numai 3 morti?! (Joi, 19 martie 2020, 9:32)

    liviu_ [utilizator]

    pacat. sper ca au suferit!

    serios vb. cand planeta e in kkt, tu ala care faci figuri meriti sa mori!