Marcel Vela: Se suspendă activitățile religioase în spații închise

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 17 martie 2020, 21:49 Actualitate | Esenţial


biserica
Foto: Facebook
Ministrul de Interne, Marcel Vela, a anunțat marți seara suspendarea unei serii de activități, inclusiv cele religioase, în spații închise.

„Se suspendă toate activitățile culturale, științifice, artistice, religioase, sportive, de divertisment sau jocuri de noroc, de tratament balnear și de îngrijire personală realizate în spații închise”, a spus ministrul de Interne, într-o conferință de presă.

Acesta a precizat că se interzic de asemenea organizarea și desfășurarea oricărui eveniment care presupune participarea a peste 100 de persoane în spații deschise.

Reacții:
Catedrala romano-catolică Sfântul Iosif anunță, marți seara, pe Facebook, că slujbele vor avea loc în aer liber, în curtea lăcașului de cult, cu un număr de cel mult 100 de persoane, în contextul măsurilor impuse de Guvern din cauza pandemiei de coronavirus, potrivit Mediafax.

„Respectând deciziile luate de autorităţile civile, în următoarea perioadă, Sfintele Liturghii de la Catedrala Sf. Iosif se vor celebra în aer liber, în curtea Catedralei, cu un număr maxim de 100 de persoane. Catedrala Sf. Iosif rămâne deschisă pentru credincioşi, pe durata zilei”, anunță reprezentanții catedralei.

Conform sursei citate, Sfintele Liturghii vor putea fi urmărite în continuare online pe www.catedralaonline.ro și pe canalul de YouTube „Angelus ARCB”.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















18163 vizualizari

  • -6 (36 voturi)    
    si noi cum mai luam lumina? (Marţi, 17 martie 2020, 22:03)

    credinciosul [utilizator]

    de la ierusalim cu un pic de covit?
    o sa ne mearga rau daca luam lumina de la tv!
    • +2 (26 voturi)    
      fantastic (Marţi, 17 martie 2020, 23:15)

      fl0rin [utilizator] i-a raspuns lui credinciosul

      foarte vigilenti trimisii lui danut pe pamant. nici n-ai scris bine si ti-ai si luat 3 dislike-uri.
      • -3 (5 voturi)    
        cool (Miercuri, 18 martie 2020, 10:30)

        Stefan534324 [utilizator] i-a raspuns lui fl0rin

        mall-urile raman deschise, bisericile inchise. Nici macar comunistii nu si-au permis sa interzica slujbele. Dumnezeu e sus, dar nu chiar atat de sus incat sa nu vada aceasta mascarada.
        • 0 (0 voturi)    
          Mall-urile sunt verificate, parohia e stat in stat (Miercuri, 18 martie 2020, 15:53)

          jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Stefan534324

          Cine verifica la cati metri stau unul de altul, cati pun mana pe acelasi obiect? Cati au invatat sa foloseasca batista ca sa tuseasca sau cand a fost aia spalata ...
          Sau vine vreun destept ca astia sa impartaseasca si sa ne faca ingerasi pe toti: https://youtu.be/XD9SqewOSPg
  • +1 (19 voturi)    
    Cum era aia... (Marţi, 17 martie 2020, 22:35)

    lokkos [utilizator]

    nu se fac nunti si botezuri in toate zilele de peste an
  • -3 (13 voturi)    
    Separare stat biserica (Miercuri, 18 martie 2020, 0:00)

    Setalcott [utilizator]

    Vorbe in vant. Statul comanda bisericii cand si cum vrea, ca doar el are armata
    • +4 (4 voturi)    
      Pai daca (Miercuri, 18 martie 2020, 9:57)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      reprezentantii bisericii nu realizeaza ce-i ala virus.. In biserica greaca s-au certat ca chiorii saptamana trecuta. biserica romana nici n-a vrut sa auda sa suspende slujbele, abia dupa ce a sarit unii din opinia publica pe ei sa le deseneze, si dupa ce a vazut decizia Vaticanului, au lasat clontul mai moale; acum a trebuit sa vina statul ca sa le spuna ca sunt prosti..
  • -13 (21 voturi)    
    acesti mesia ai politicii (Miercuri, 18 martie 2020, 0:47)

    richter [utilizator]

    Daca nu te scapa Dumnezeu nu te scapa nimeni.. Am inteles grija si obiectivitatea masurilor luate.. Da cauzele de ce nu au fost tratate la timp? Nu au fost ? Nu le-ati stiut ? De ce vin asemenea lucruri peste omenire ? sau ce mai urmeaza, si mai ales, o masura pt suflet nu se da? Un bar e tot una cu o biserica ? Si de cand e mai mare statul ca Biserica (ECLESIA) ? ca falasa biserica a facut excese/crime in trecut , nu scuza prezentul. Cand se supara Dumnezeu, nici in iad nu te poti ascunde !!!
  • -2 (18 voturi)    
    doamne ajuta! (Miercuri, 18 martie 2020, 1:00)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... se reduce circul! sper sa tina asta cel putin 2-3 ani.
  • -9 (17 voturi)    
    o experienta actuala traita doriti ? (Miercuri, 18 martie 2020, 1:14)

    richter [utilizator]

    Stimta redactia HN, doriti o poveste ? Am neoplasm colon opert, si datorita unor persoane care au luat decizii gresite din necunostinta si rea vointa (cred) am ajuns sa raman fara idemnizatie de invaliditate avand doi copii minori si sotia bolnava si actualmente (chiar si azi) sunt plimbat de la un spital la altul pe epidemia asta pentru controale periodice care pot fi amnate sau suspendate temporar, ca sa obtin analizele necesare completarii referatului medical care am este necesar obtinerii in continuare a indemnizatiei de invaliditate. Frumoasa lume, dar nu va alarmati de un comentariu, nu o sa pierim acuma, fiecare la randul lui. Oricum, Apocalipsa se implineste cu sau fara comentarii pe site la HN, dar implinirea Apocalipsei e un lucru bun si aduce fericire eterna celor credinciosi cu adevarat; celorlalti,.... Dumnezeu sa aibe mila de Romania si de lumea intreaga si sa dea alinare, mangaiere si vindecare celor bolnavi.
  • -7 (17 voturi)    
    alo (Miercuri, 18 martie 2020, 1:49)

    john70 [utilizator]

    Libertatea religioasa e garantata in Constitutia Romaniei. Sa continue slujbele si sa vedem pe ce baza legala se interzic.
    • +7 (13 voturi)    
      In baza starii de urgenta. (Miercuri, 18 martie 2020, 7:13)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui john70

      in baza in care BOR incaseaza 600 mil de la stat. In rest fi linistit multi probabil vor ignora si vor continua cu slujbe. Pana la primul caz in comunitate ....dupa care va fi prea tarziu indiferent cat de multe pareri de rau vor exista. Atuci se va vedea adevarata solidaritate ortodoxa .....
    • +6 (6 voturi)    
      Unii mai (Miercuri, 18 martie 2020, 10:02)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui john70

      prostanaci nu inteleg ca daca nu se suspenda adunarile astea cu risc mare de transmitere , o sa continue mult si bine slujbele pentru morti..
    • 0 (0 voturi)    
      slujbele in spatii inchise (Miercuri, 18 martie 2020, 16:05)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui john70

      unde trebuie sa deschizi usa, apoi inchizi usa usor sa nu faci zgomot. unde nu stii cati sunt inauntru.
      Libertatea stat in faptul ca nu te prigoneste, nu ca iti poate interzice temporar sa mergi la pocaiala sa primesti ajutoare din Italia ...