Oficial: Nu se discută despre închiderea Bucureștiului sau a vreunui oraș din România / Poliția s-a autosesizat cu privire la „comunicarea de informații false”

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 11 martie 2020, 20:27 Actualitate | Esenţial


Coronavirus in Romania
Foto: Agerpres
Nu există nicio discuție despre închiderea/carantinarea Bucureștiului sau a vreunui oraș din România, a transmis Grupul de Comunicare Strategică, infirmând informații vehiculate prin intermediul rețelelor sociale. Potrivit sursei citate, Poliția Română s-a sesizat din oficiu în legătură cu acest aspect, pentru „comunicarea de informații false”.

Grupul de Comunicare Strategică (GCS) transmite miercuri seară mai multe precizări, în care infirmă „în mod categoric informațiile vehiculate prin intermediul rețelelor sociale, folosindu-se inclusiv canale de comunicare privată, pentru diseminarea ipotezei „închiderii/carantinării” municipiului București”.

„NU există nicio discuție despre „închiderea/carantinarea” Capitalei sau a vreunui oraș din România!”, subliniază GCS.

Grupul de Comunicare Strategică avertizează asupra faptului că „în ultima perioadă, în mod sistematic, sunt transmise informații false, fie prin intermediul rețelelor sociale, fie în unele cazuri prin intermediul anumitor publicații”.

„Constatăm că acest fenomen este unul programatic, alimentat de intenții ostile ordinii sociale și de o agendă contrară interesului public. Această situație devine cu atât mai gravă în contextul acțiunilor de prevenire a răspândirii pe teritoriul României a noului coronavirus (COVID-19), întrucât determină comportamente sociale nejustificate”, atenționează sursa citată.

Astfel, Grupul de Comunicare Strategică spune că a luat în discuție evoluția situației din ultimele zile și gravitatea vehiculării de informații false de natură să determine panică în rândul cetățenilor și că, în acest context, „Inspectoratul General al Poliției Române s-a sesizat din oficiu cu privire la săvârșirea infracțiunii de “comunicarea de informații false”, faptă prevazută de art 404 Cod Penal și pedepsită cu închisoare de la 1 la 5 ani”.

Grupul face apel la presă să nu publice informații care nu sunt verificate din surse oficiale și, totodată, face un „apel public la cetățeni să nu răspândească pe rețelele de socializare, sau pe alte canale, informații care nu provin din surse oficiale”.




Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9039 vizualizari

  • +5 (13 voturi)    
    nu se inchide (Miercuri, 11 martie 2020, 20:43)

    cucuveauamov [utilizator]

    pana se inchide
    • +1 (3 voturi)    
      hehe (Miercuri, 11 martie 2020, 22:15)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      In locul tau n-as clampani prostii pe aici pt. ca stii foarte bine ca justitia e sub controlul lui Iohannis si a peneleului asa ca o sa te invarti rapid de vreo 10 sau macar 15 ani de temnita grea.

      Pe tine si pe restul vitejilor K 6 va vizeaza " Poliția Română s-a sesizat din oficiu pentru „comunicarea de informații false”."
  • -1 (3 voturi)    
    Bineinteles (Miercuri, 11 martie 2020, 20:52)

    Irina25 [utilizator]

    Totusi, care puteti, fugiti cat se mai poate!
  • +1 (1 vot)    
    Foarte bine (Miercuri, 11 martie 2020, 21:23)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    "Baietii de baieti" (ca sa nu zic inconstienti, indolenti, imbecili, neinformati, tampiti etc.) mai voiau sa faca un tur prin tara sau prin alte tari, mai ales ca vin acum sarbatorile.
  • -1 (3 voturi)    
    nu cred asa ceva (Miercuri, 11 martie 2020, 21:33)

    CIP03 [utilizator]

    va zic din experienta, cand zic cu insistenta ca nu se inchide, atunci 100% se va inchide!
    Dupa cat de agresivi sunt cred ca pana duminica inchid accesul in Bucuresti!
  • -2 (4 voturi)    
    Oare? (Miercuri, 11 martie 2020, 21:36)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cine spune? Un guvern are de 3-4 luni minte intruna? Mimistrul „liberl” Costache, acela de-si numeste clientela prin posturi platit gras? Politia, sluga mafiilor si complicele infractorilor? Ha Ha...
  • 0 (0 voturi)    
    Sa incepeti cu ghitatv , ca toata (Miercuri, 11 martie 2020, 23:11)

    kokos [utilizator]

    dupa-amiaza au vorbit numai despre inchiderea Bucurestiului!
  • +1 (1 vot)    
    solutie (Joi, 12 martie 2020, 9:54)

    costelo999 [utilizator]

    am inchiriat o rulota, bagat provizii pentru 3-4 luni, plec in munti in bejenie, am luat toate economiile cash, aurul, haine groase nevasta, amanta, amantu, copii, pe socrii i-am lasat acasa ca sunt batrini cu pensii mici si stau la bloc, sunt linga parinti care s-au mutat la tara, pensionari cu pensii de serviciu babane, am 2 oale de sateliti prind 300 posturi tv, internet wi-fi si satelit, medicamente, dezinfectante, stiu si o pestera prin apropiere am dotat-o cu cele necesare inclusiv usa fier forjat, grilaj, si capcane, va doresc multa sanatate si dupa 3-4 luni ies sa vad citi au mai ramas.