Traian Băsescu, despre epidemia de coronavirus: Aș închide metroul

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 9 martie 2020, 16:27 Actualitate | Esenţial


Traian Basescu
Foto: Facebook
Fostul președinte Traian Băsescu a afirmat luni că ar închide metroul pentru a evita propagarea epidemiei de coronavirus, urmând ca „deplasările să se facă individual, fiecare cu mașinuța lui”.

„Aș închide metroul și deplasările să se facă individual, fiecare cu mașinuța lui. Dacă nu, cu o trotinetă electrică”, a spus Băsescu, într-o intervenție telefonică la Digi 24.

În opinia sa, metroul reprezintă un „loc ideal de transmitere a virusului”.

Băsescu a caracterizat decizia de a interzice adunările mai mari de 1.000 de persoane drept „una din marile prostii pe care le-a rostit dl Arafat”.

„Ce mi-e o adunare de o mie de persoane, ce mi-e o adunare de 5.000 (...) Nu ai voie să mai accepți niciun fel de adunări publice în care sunt mai mult de doi oameni”, a spus acesta.

Fostul președinte a afirmat că aceste măsuri trebuiau luate de la bun început, chiar dacă „o carantină e o măsură extrem de dură, poate cea mai dură pe timp de pace” dar „la sfârșit populația va înțelege că s-a evitat o extindere a bolii”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8567 vizualizari

  • +13 (27 voturi)    
    //// (Luni, 9 martie 2020, 16:29)

    GemstonePig [utilizator]

    In bruxeles s-a inchis metroul? sau habar nu are pentru ca merge cu masina si sofer?
    • +8 (24 voturi)    
      Sau e mangă. (Luni, 9 martie 2020, 16:52)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      Starea sa naturală.
      • 0 (4 voturi)    
        Cei care au coronavirus nici nu au mers cu metroul (Marţi, 10 martie 2020, 0:27)

        simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        Majoritatea celor care au coronavirus în Romania (17 la numai pana azi) nici măcar nu au mers cu metroul anul acesta.

        De ce sa închizi transportul în subteran?

        Citat: "Traian Băsescu, despre epidemia de coronavirus: Aș închide metroul"
    • +5 (13 voturi)    
      marinelul (Luni, 9 martie 2020, 19:08)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      cred că tocmai luase 2-3 shut-uri de whiskey medicamentos.
      Păi măi Trăienele, toată pu*imea votantă, printre care mă număr și eu, cu ce să mai ajungă la serviciu, că și așa circulația supraterană este criminal de încurcată?
      Crezi cumva că o fluidizează fierea să curgă cum îți curge ție ”medicametul”, preferat pe gât?
      Păcat că nu putem noi să plecăm din țară instant și să vă lăsăm pe voi, elita lui pește prăjit, să vă luați ce măsuri vreți. Inclusiv la copârșeu.
      • -2 (4 voturi)    
        E clar ca omul bause ceva inainte (Marţi, 10 martie 2020, 10:35)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Altfel nu imi explic cum de a debitat asa enormitati.
  • +15 (35 voturi)    
    Care boala, bai, mistocar de 2 bani ??? (Luni, 9 martie 2020, 16:41)

    CezarN [utilizator]

    ca nu vorbim de ciuma bubonica, ci de o boala cu un procent foarte mic de decese si alea cu precadere la persoane in varsta. Un procent asemanator cu banala gripa.

    Sunteti nebuni si bagati frica in populatie paralizand tara. Dar asa este cand trebuie sa te faci ca faci. Ne fotatzi si ne furatzi de 30 de ani ai acuma v-a prins dragul si grija de noi. De ce nu avem spitale sau infrastructura in Bucuresti? Ca ati furat-o voi. Ati facut sute de metri cubi de hartii sa va acoperiti furturile dar nu v-ati facut timp sa faceti un dosar pentru o autostrada ca lumea sau un spital de arsi (de exemplu) pe bani europeni, deci gratis. Ati fugarit milioane de roamni din tara si acuma va rugati de ei sa nu vina de Paste acasa ca nu avem spitale, medici sau infrastructura. Nenorocitilor!
    • -13 (23 voturi)    
      Pardon? (Luni, 9 martie 2020, 16:57)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      "si alea cu precadere la persoane in varsta"... Deci pe astia ii lasam sa moara? Nu ai parinti?
      • 0 (4 voturi)    
        Acele persoane (Marţi, 10 martie 2020, 10:36)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

        chiar ca trebuie sa stea acasa.
    • +1 (5 voturi)    
      Ce le stiu PSD-isti pe toate . . . . (Luni, 9 martie 2020, 19:17)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      "Circa 3,4% dintre persoanele confirmate cu COVID-19 au decedat, o rată de mortalitate cu mult peste cea a gripei sezoniere, care este de sub 1%" a declarat directorul Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS)
  • +4 (18 voturi)    
    Ăsta se mai trezește vreodată? (Luni, 9 martie 2020, 16:53)

    Tayen [utilizator]

    Nu cred.
  • +17 (27 voturi)    
    „Aș închide metroul” (Luni, 9 martie 2020, 17:00)

    NME [utilizator]

    „Aș închide metroul și deplasările să se facă individual, fiecare cu mașinuța lui. Dacă nu, cu o trotinetă electrică”, a spus Băsescu.

    Cam așa e când te deplasezi doar cu antemergător cu girofar, crezi că toată lumea face la fel.
    • +2 (12 voturi)    
      A vorbit Bașescu sau a bașit Vorbescu (Luni, 9 martie 2020, 17:22)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui NME

      Pai, la noi, daca pica doua pietre pe Valea Oltului, se face un ambuteiaj pe Valea Prahovei si ai inchis metroul, se cheama ca ai blocat jumatate de tara. Iar parte din vina apartine si acestui mistocar-turnator care isi da cu parerea despre toate.
      Dealtfel, politicienii nostri sunt maestrii conditional-optativului. Ei intotdeauna ar face, ar fi facut, etc Niciodata nu spun ca AU facut sau ca FAC si asta pentru simplul motiv ca nu au facut si nu fac nimic. Singurele lor preocupari sunt cum sa fure si cum sa fie realesi. Aparent se bat cap in cap aceste preocupari, insa prostia romanilor face posibila aceasta contradictie.
    • +1 (1 vot)    
      Basescu cred ca si la revolutie (Marţi, 10 martie 2020, 10:39)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui NME

      a mers cu girofar, asa ca nu are idee de nenorocirea de aglomeratie din trafic.
      Cineva ar trebui sa ii spuna ca, de cand cu coronavirusul, multi au renuntat la metrou si RATB si iau masinile personale spre serviciu. Piata Constitutiei, spre exemplu, e plina ochi la ora 9 dimineata, asa de multe masini ies in trafic. Sa mai inchida si metroul, si toate soselele se vor transforma in imense parcari.
  • -1 (9 voturi)    
    Mos Traian si epizootiuța (Luni, 9 martie 2020, 17:16)

    ww [utilizator]

    Asa Traiane, pune-le consemn si da-le acuma pentru protestele din 2017: cand sunt trei trebuie mitraliati.
    "Ori de câte ori m-îți vedea venind la voi, să mă-ntrebați: vită bolnavă ori sănătoasă? Măcar să vie și gheneralu, nu-l lași să treacă până nu ți-o spune ce fel de vită este!"
  • +6 (12 voturi)    
    Eu (Luni, 9 martie 2020, 17:26)

    Mazeta [utilizator]

    aș închide cârciumile.
    • 0 (0 voturi)    
      bravo Mazeta, (Marţi, 10 martie 2020, 10:40)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ai inceput sa iei +.
  • +2 (10 voturi)    
    Basescu a pierdut (Luni, 9 martie 2020, 17:29)

    Cuca [utilizator]

    ... o mare ocazie sa taca din gura.
  • +1 (13 voturi)    
    eu de cand va spun (Luni, 9 martie 2020, 17:38)

    mmmircea [utilizator]

    ca transport in comun egal insalubru, egal boala, egal saracie si mizeria materiala si spirituala, dar voi ii dati inainte ca niste habotnici religiosi. Vreti in comun ? luati virusi, bacterii, muci, acul psihopoatului din 41. Va plac ? Sa va fie de bine.
    • +2 (2 voturi)    
      hai ca nu e chiar asa de rau (Marţi, 10 martie 2020, 10:41)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      depinde de linie. Tu pe ce linie circuli? Ca dace esti pe tramvaiul 32, care merge in Rahova si soseaua Alexandriei, si e plin de rromi, te inteleg...
  • +3 (11 voturi)    
    mai bine cu vaporul (Luni, 9 martie 2020, 17:38)

    johnescu [utilizator]

    da pardon ca s-au vandut si vapoarele !
    mai bine cu partidul pmp, partidul merge prost, precum carmaciul.
  • +2 (14 voturi)    
    ce sa mai inchidem (Luni, 9 martie 2020, 17:50)

    pelagragalbena [utilizator]

    Hă Hă Hă

    sughitand zise petrov turnatorul, sa inchidem "doapele" la sticle, ca ne tulbura "mintilii" si confundam balasul cu tangajul
  • -1 (11 voturi)    
    Petrov se pricepe si la virusi (Luni, 9 martie 2020, 18:18)

    subcultura [utilizator]

    Poate "inchid" astia consumul de alcool, sa vezi atunci ce e pe capul lui.

    Minim de bun simt de fost Presedinte te indeamna sa nu iti dai cu parerea cand nu te pricepi si nu ai nici o competenta
  • 0 (8 voturi)    
    ... (Luni, 9 martie 2020, 18:48)

    ak33 [utilizator]

    eu as inchide carciumile , betivane.
  • 0 (2 voturi)    
    Cine n-are batrani, sa-si cumpere ! (Luni, 9 martie 2020, 18:49)

    Miky113 [utilizator]

    Avem suficienti meseriasi in efecte: izmene, ciorapi, ...
    I-a mai umblati si la cauza: scotociti dupa un anume virus: killer-19 .

    Asta e cam cum ai vrea sa o inchizi din nou in colivie(cutia pan'dor'iei) pe priveghetoarea anuta ;
  • 0 (4 voturi)    
    Si eu l-as inchide (Luni, 9 martie 2020, 20:10)

    OmniStudio [utilizator]

    dar inainte l-as inchide pe Base + o lunga lista intr-un tunel de-al metroului.

    Si as baga zoaia din canalizare.
  • +3 (3 voturi)    
    Eu, (Marţi, 10 martie 2020, 7:38)

    John M. [utilizator]

    Parlamentul. E mult mai periculos decat Corona.
  • +1 (1 vot)    
    rupt de realitate (Marţi, 10 martie 2020, 9:31)

    EXEs [utilizator]

    Cu privire la adunari sunt de acord, dar cu privire la metrou mi se pare o decizie imposibil de pus in practica. Daca opresti metroul, activitatea la suprafata va fi ttotal sufocata, mai bine opresti cu totul orice activitate neeconomica, gen scoli, universitati, dar acolo apare problema ce fac copii fara parinti acasa. In mod clar n-o sa stea cuminti carantinati in case. Pentru suprafata de asemenea vremea e mult prea proasta pentru trotinete si biciclete, ar fi un dezastru sa inchizi metroul, cresti rata racelilor si a problemelor pulmonare.
    Singura chestie pe care poti s-o faci e sa filtrezi granitele, lucru pe care autoritatile au fost absolut incapabile sa o faca, iar UE a distrus farama de autonomie statala pe care o mai aveam, iar acum Germania nici macar nu ne da produsele medicale de care boii astia au nevoie.