UPDATE Trei persoane de la Guvern, suspecte de coronavirus / Testele au fost negative

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 9 martie 2020, 16:06 Actualitate | Esenţial


Clădirea Guvernului
Foto: Coalitia pentru Economie Digitala
Trei oameni care lucrează la Guvernul României sunt suspecți de coronavirus, premierul interimar Ludovic Orban anunțând că se desfășoară o anchetă epidemiologică. El a precizat că este vorba despre o persoană de la „servire” și doi angajați de la Secretariatul General al guvernului.
Guvernul României a specificat că în contextul anchetei epidemiologice care este desfăşurată în acest moment în legătură cu femeia de 42 de ani din Bucureşti, confirmată cu coronavirus (COVID-19) în cursul zilei de 8 martie, sunt desfăşurate verificări cu privire la posibili contacţi ai persoanei din rândul personalului care desfăşoară activităţi în clădirea Guvernului României.

”Ca să fie ştirea completă, nu a fost guvernul, a fost în aparatul de lucru al guvernului. Sunt câteva persoane, dintre care o persoană e persoană de servire adică nu este angajat efectiv, lucrează la compania care asigură cateringul şi mai sunt una două persoane care sunt angajaţi la Secretariatul General al guvernului. Toți cei care au intrat în contact cu femeia de 42 de ani infectată cu coronavirus sunt acasă şi, cel mai probabil, li s-au făcut şi testele pentru a vedea dacă au sau nu infecţia”, a declarat Ludovic Orban, citat de Mediafax.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10655 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    Aaa (Luni, 9 martie 2020, 16:09)

    1anonim [utilizator]

    Ne-am dezumflat... Pai asteptam o noutate, ca s-o forfecam cand ieseam la poarta ... asa o sa ramanem sa forfecam 40 de pahare..
    • -2 (2 voturi)    
      vai de noi... (Luni, 9 martie 2020, 17:13)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

      cocalare comentezi in bascalie la toate articolele... nu mai poti de tine... ti-a dat apa la moara epidemia de coronavirus si acum ne "virusezi" cu "inteligenta" ta desavarsita.

      Daca nu ai nimic de spus, stai in cotetul tau... nu mai comenta pe internet.

      Stai linistit ca o sa poti vota PSD si dupa moarte, se asigura partidul de asta.
  • +7 (7 voturi)    
    la o ciorbă de 2 lei (Luni, 9 martie 2020, 16:11)

    oldman_boy [utilizator]

    și o friptură de 10 lei, merge și o porție de coronavirus. gratis!
  • +5 (7 voturi)    
    deci sunt sperante (Luni, 9 martie 2020, 16:14)

    liviu_ [utilizator]

    hai cu parlamentu!!!
  • +3 (7 voturi)    
    Bravo, Gabitza! (Luni, 9 martie 2020, 16:19)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Felicitari duamnei Fierea!
    Cu ajutorul baiatului bucataresei, a reusit sa bage tot guvernul Orban in carantina!
    Sa revina laguvernare pedeseristii, ca sunt mai sanatosi!
  • +2 (4 voturi)    
    bucatareasa (Luni, 9 martie 2020, 16:24)

    U_swamp [utilizator]

    --- este caterig, bre....nu s-atinge coronavirusul de `stilisti`...
  • +5 (5 voturi)    
    la parlament trebuia sa ajunga corona (Luni, 9 martie 2020, 16:26)

    linarel [utilizator]

    maar facea o treaba ca la carte
  • -1 (3 voturi)    
    Exista un Dumnezeu (Luni, 9 martie 2020, 17:37)

    ggiiggii [utilizator]

    Si isi mai arunca cate un ochi pe tarisoara asta...
    Multumim Doamne, cea mai buna veste de anul acesta.
    COronavirus in Guvern si daca se poate si in Parlament.
    Sa mai cureti din jegurile si nenorocitii din parlament, sa mai scapam de toate pensiile nesimtite.
    • -1 (3 voturi)    
      acum sau niciodata! (Luni, 9 martie 2020, 20:21)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      un miting #rezist in fata parlamentului corupt!
      jos parlamentul!
  • 0 (0 voturi)    
    pericil. (Luni, 9 martie 2020, 18:40)

    Azra [utilizator]

    în condițiile astea ar trebui ca membri guvernuui sa lucreze de acasaă...