USR vrea înființarea unui DNA al pădurilor

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 9 martie 2020, 11:45 Actualitate | Esenţial


paduri
Foto: Agent Green
URS a depus în Camera Deputaților proiectul de înființare a unui DNA al pădurilor, instituție care ar urma să funcționeze ca structură în cadrul Parchetului de pe lângă ICCJ, cu scopul de a efectua urmărirea penală pentru infracțiunile de mediu.

Direcţia de Investigare a Infracţiunilor de Mediu ar urma să fie condusă de un procuror-şef, asimilat prim-adjunctului procurorului general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, scrie Mediafax.

În cadrul Direcţiei vor lucra ofiţeri şi agenţi de poliţie detaşaţi în vederea efectuării de descoperire şi de urmărire a infracţiunilor pentru o perioadă de 6 ani de către ministrul de Interne. Tot aici, ar trebui să lucreze specialişti în domeniul informatic, domeniul silvic, al calității apei, al calității aerului, al calității solului, al gestiunii deșeurilor, al emisiilor industriale, precum şi în alte domenii care țin de protecția mediului.

Rolul Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Mediu este, potrivit proiectului, de efectuare a urmăririi penale pentru infracţiuni de mediu, de supraveghere şi control al actelor de cercetare penală, efectuate de ofiţerii şi agenţii de poliţie, de sesizare a instanţelor judecătoreşti pentru luarea măsurilor prevăzute de lege, pentru judecarea cauzelor, precum şi exercitarea căilor de atac privind infracţiunile date în competenţa Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Mediu și de participare la şedinţele de judecată în cauzele pentru care procurorii Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Mediu au sesizat instanţele de judecată.

Proiectul semnat de mai mulți parlamentari USR a fost depus în Camera Deputaților și urmează să fie dezbătut în regim de urgență.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1888 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    Un DNA pt MEDIU!!!! (Luni, 9 martie 2020, 11:49)

    CetateanulRoman [utilizator]

    Nu numai pt paduri!
    Vrem sa aflam cum au fost aprobate "microhidrocentrale" ce au distrus riurile si piraiele de munte.
    Vrem sa aflam ce e cu gunoaiele ce impinzesc tara
    Vrem sa stim dece apele noastre sint moarte de la atitea deversari ilegale.
    Cum de se poate construi mult, prost si aiurea fara a avea canalizari functionale
    Cum de toate furnalele merg lansat incepind de vinerea de la ora 18......
  • -17 (21 voturi)    
    da! (Luni, 9 martie 2020, 11:56)

    cucuveauamov [utilizator]

    si copacii care refuza sa creasca dupa pofta USR, la puscarie!
  • +16 (16 voturi)    
    oameni buni (Luni, 9 martie 2020, 12:02)

    carmen_i [utilizator]

    Poti sa infiintezi cate structuri vrei, dar asta nu inseamna ca legea va fi respectata. Cine garanteaza ca sectia respectiva va fi mai eficienta decat Parchetul?

    Adevarata problema este ca justitia scapa pe banda marii infractori prin diverse metode, incepand de la anchete prost facute in mod intentionat si terminand cu sentinte aberante, cu motivari contrare legiii si bunului simt.

    Cat timp justitia este putreda in miezul ei, nu se poate face nimic. Afara cu Netejoru, Savonea, Pivniceru, Dorneanu si cu alte specimene care mentin coruptia in sistem. Asta este solutia, nu infintarea de noi sectii si structuri.
    • +1 (3 voturi)    
      fix pe dos (Luni, 9 martie 2020, 17:05)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui carmen_i

      Acelasi argument si pentru DNA. De ce avem DNA, cand exista parchetele locale? De ce nu lasam procurorii care se ocupa cu maruntisuri sa lucreze din cand in cand si la un mare caz de coruptie?..
  • +7 (9 voturi)    
    up! (Luni, 9 martie 2020, 12:02)

    sorvas [utilizator]

    O idee excelenta! Bravo!
  • +8 (10 voturi)    
    Propunerea pare rezonabilă. (Luni, 9 martie 2020, 12:03)

    Rescator [utilizator]

    În cei trezeci de ani de la *loviluție* niciun hoț și
    distrugător de păduri nu a fost pedepsit.De ce ?
    Pentru că hoții au lucrat și lucrează sub protecția
    politicienilor,procurorilor ,judecătorilor,polițiștilor și
    jandarmilor corupți.
    Soluția este ca cei prinși asupra faptului să fie impușcați pe loc,desigur că doar în picior.Dar cine
    să o facă!?
  • +7 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 9 martie 2020, 12:09)

    [anonim]

  • +10 (12 voturi)    
    cu o noua "Codruta" in frunte (Luni, 9 martie 2020, 12:12)

    qwerasdf [utilizator]

    cred ca sute de oameni ar ajunge acolo unde le este locul. La inchisoare!

    Taierea padurilor ar trebui sa fie subiect de CSAT. Cei care taie padurile haotic / ilegal, pericliteaza si pun in pericol viata si sanatatea romanilor!
  • +5 (7 voturi)    
    /// (Luni, 9 martie 2020, 12:18)

    GemstonePig [utilizator]

    Bun ade tot ideea. Trebuie batuta bine mediatic, rostogolita prin online pana o vor accepta si psd .Oricum vor pune bete in roate pe model tudorel bubosu
  • +8 (8 voturi)    
    specialişti în domeniul informatic (Luni, 9 martie 2020, 12:27)

    MamboNoFaiv [utilizator]

    pentru a extrage informatiile relevante de la ANAF, nu?
    pe principiul ai pile la anaf, ai parte
  • +6 (8 voturi)    
    Super tare (Luni, 9 martie 2020, 12:33)

    Razvan002 [utilizator]

    Asta trebuia de mult sa se intample. Sa-i termine odata pe toti cei care taie padurile ilegal si pe toti care aduc gunoaie in Romania. Ar trebui sa poata da amenzi si la cei care arunca gunoaie din masini si celor care stau in parcuri si mananca seminte de fac un covor de coji in jurul bancilor. Poate ne civilizam si noi.
    Intrebare: poluarea fonica e tot infractiune de mediu? Nu de alta, dar daca ai ghinionul sa stai cu geamurile spre bulevard, cand vine vara ai parte toata noaptea de motociclecte care-ti sparg timpanele. Nu poti dormi, nu poti deschide geamul... e nebunie.
  • +11 (11 voturi)    
    Ar fi o idee buna, (Luni, 9 martie 2020, 12:42)

    ABBV [utilizator]

    daca ar fi insotita de desfintarea garzi forestiere ......Nu de alta dar oricum nu le cere nimeni socoteala cum se fura sub nasul lor. Si daca oricum stau de sase....macar sa nu mai stea degeaba pe bani contribuabililor.
  • -6 (14 voturi)    
    Amatorism pur (Luni, 9 martie 2020, 12:45)

    Cactus Jack [utilizator]

    ...e timpul ca acest partid sa se maturizeze, altfel dispare ca Alde. Vom face in viitor un DNA al padurilor, al marfurilor alimentare, al agriculturii, al poluarii mediului etc? DNA-ul existent lucreaza bine, nu e nevoie sa dublati sau sa triplati nr angajatilor. Hai ca rad si curcile de voi.
    • +6 (10 voturi)    
      @Cacatus Jac: (Luni, 9 martie 2020, 13:05)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Cactus Jack

      Profesionistule, ia meri tu si canta la alta masa dupa note ! Alea date de PSD ! :))
      PS. Cakaraoke ce esti !
  • +9 (13 voturi)    
    Propunerea nu este rea deloc (Luni, 9 martie 2020, 12:46)

    Susufler0 [utilizator]

    dar, inaintea politicienilor, adversari ii vor fi chiar magistratii !
  • +9 (9 voturi)    
    excelenta idee, dar ... (Luni, 9 martie 2020, 13:27)

    inmono [utilizator]

    sunt atatea structuri in competenta carora intra aceste fapte, dar nu isi fac treaba sau nu au cadrul legislativ necesar.

    mai platim niste functionari care plimba 2 hartii ?

    atunci de ce mai platim garda forestiera, politia, diicot, dna si asa mai departe ?

    parca si vad discutiile ca nu e de competenta unuia sau altuia, dar nimeni nu face nimic ...
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Luni, 9 martie 2020, 14:36)

    vitan.sandu [utilizator]

    Infintati fratilor, infintati! Dar aveti grija sa fie instruiti sa nu se impuste intre ei. Sunt destui cei care ii impusca pe padurari, daca si intre ei se impusca, nu mai are cine fura padurile!
  • -1 (5 voturi)    
    usr vrea un dna pentru paduri (Luni, 9 martie 2020, 18:52)

    pelagragalbena [utilizator]

    bravo ba barna, baiat cu ochii si sangele albastru


    P.S.
    procuror sef la acest dna sa fie "ariel coada de purcel"
    si
    procuror adjunct "mica sirena oligofrena"
  • -2 (4 voturi)    
    usr vrea un dna pentru paduri 1 (Luni, 9 martie 2020, 19:31)

    pelagragalbena [utilizator]

    ba barna, baiat cu ochii si sangele albastru, pe "tutu" tau, klaus purtatorul prafului de stele l-ai intrebat:

    "ba tututule, stapanul tuturor romanilor esti de acord ca investitorul ( sau baiatul cu valizele pline de cascaval pentru tine) AUSTRIAC sa fie controlat de dicot sau dna"?