Firea și primarii de sector cer închiderea școlilor și grădinițelor din București

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 9 martie 2020, 10:32 Actualitate | Esenţial


Gabriela Firea
Foto: Captura video
Primarul Gabriela Firea și primarii de sector cer închiderea școlilor și grădinițelor din București pentru a împiedica răspândirea noului coronavirus. Decizia aparține Comitetului Național pentru Situații de Urgență.Primarul general a spus că nu trebuie să intrăm în panică, dar trebuie acționat.

"Școlile sunt în administrarea primăriilor de sectoar. Discuţiile sunt pro şi contra în societate. Putem să nu închidem nicio şcoală, nicio grădiniţă şi să aşteptăm să vedem ce se întâmplă. Este şi această variantă susţinută public de foarte multe persoane. Dar putem să fim preventivi, responsabili şi înţelepţi, să închidem şcolile şi grădiniţele. Şi vă spun şi de ce, care este pericolul: domnul care a venit din Italia, de la Roma (...), nu a intrat imediat în izolare, s-a întâlnit cu nişte persoane. Când a rămas la domiciliu izolat, s-a întâlnit cu prietena, cu fiica şi cu prietenul fiicei. Prietena este şi ea bolnavă, a avut test pozitiv de ieri, este internată. Îi doresc multă sănătate, dar şi ea este la serviciu şi s-a întâlnit cu toţi colegii. Acei colegi au copii, părinţi. Vă daţi seama ce înseamnă o adevărată anchetă epidemiologică?", a declarat Firea.

Edilul a mai spus că în situația în care se vor închide unitățile de învățământ, părinții trebuie să evite să iasă cu copiii în spațiile publice, la mall și la locurile de joacă.


Putem să nu închidem nicio școală, nicio grădiniță, să vedem ce se întâmplă, este și această variantă. Dar putem să fim preventivi, responsabili și înțelepți să închidem școlile și grădinițele și vă spun și de ce, ca părinte și ca primar general. În situația în care un singur copil va avea un test pozitiv de COVID 19, în acea școală pur și simplu se va declanșa o groază a părinților, a profesorilor, că un copil nu poate fi bănuit că a stat doar în clasă, și ce însemnă o clasă, 80 mp în care stau zilnic peste 30 de copii. Rapiditatea cu care se poate răspândi un posibil virus este imensă. Nu se poate face prevenție de calitate decât luând măsuri care pot fi contestate, fiindcă oricum tot ce faci nu e bine, dar aici nu mai este vorba nici despre politică și fotbal, să ne dăm cu părerea, este vorba despre viața oamenilor”, a explicat Gabriela Firea.

Aceasta spune că doar Comitetul Național pentru Situații de Urgență poate decide închiderea școlilor.
”Am văzut că sunt autorități care se tem să ia măsuri dure, fiindcă se tem să nu fie criticate, eu îmi asum să fiu criticată, dar vreau să le transmit autorităților ca măcar în București, unde sunt peste 4 milioane de locuitori, școlile și grădinițele să fie închise pentru a preveni pe cât posibil răspândirea virusului. Noi nu putem impune Comitetului Național pentru Situații de Urgență să facă asta, dar putem să transmitem această rugăminte. Aceasta este propunerea noastră, o spunem foarte clar și răspicat, nu ne este teamă de nicio critică, aici nu ne mai salvăm individual, aici trebuie să lumăm măsuri pentru salvarea noastră împreună”, a mai spus Firea.

Primarul Gabriela Firea spune că situația se poate agrava în preajma Paștelui, când mulți români se întorc acasă.

”Vin sărătorile Pascale, vă dați seama câți români se întorc acasă? Ce vom face, închidem atunci școlile pentru că este vacanță de Paște, de pe 4 aprilie? Vă spun că este prea târziu. Nu trebuie să ne speriem, să golim rafturile magazinelor, să golim rafturile din farmacii, dar trebuie să evităm pe cât posibil răspândirea virusului și în școli se răspândește cel mai rapid”, a mai spus Firea.


"Nu trebuie să ne speriem, nu trebuie să golim rafturile magazinelor, rafturile din farmacii. Dar trebuie să limităm pe cât posibil răspândirea virusului. Şi în şcoli se răspândeşte cel mai rapid", a spus ea.


Primarul Sectorului 6, Gabriel Mutu, a declarat că susține închiderea școlilor.

”Având în vedere că avem aceste două cazuri confirmate de coronavirus în București, susțin cu tărie propunerea făcută, și revin cu solicitarea ca pentru două-trei săptămâni, depinde cum se decide, să se suspende cursurile în toate unitățile de învățământ din București pentru a avea sub control acest lucru”, a declarat Gabriel Mutu.

Și primarul Sectorului 1, Daniel Tudorache, cere aplicarea acestei măsuri.”Noi am avut o discuție cu toți primarii și toți mergem pe prevenție. Mergem pe închiderea temporară a școlilor, este propunerea noastră și sper să fim ascultați”, a spus Tudorache.

Primarul Capitalei, Gabriela Firea, a convocat luni un Comandament de urgență la Primăria Capitalei. În Bucuresti au fost confirmate până în acest moment 2 cazuri de coronavirus.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11178 vizualizari

  • -7 (19 voturi)    
    Si cat le tineti inchise incompetentilor ? (Luni, 9 martie 2020, 10:42)

    Maspp [utilizator]

    Daca epidemia dureaza 2 luni ? Cine dracu plateste toate aceste luni de scoala piedute ?
    • +5 (9 voturi)    
      freeze (Luni, 9 martie 2020, 13:26)

      Ionescu Raymond [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

      se ingheata anul

      se repeta .. sau se prelungeste anul viitor cu 1-2 luni si ramane vacanta mare de 4 saptamani
      • +2 (2 voturi)    
        big freeze (Luni, 9 martie 2020, 13:48)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu Raymond

        Teoretic, vacanta e vacanta, deci se poate reconfigura anul scolar si o luna din vacanta de vara sa fie luata acum. Daca eram ceva mai evoluati, puteam chiar sa introducem cursuri on-line gimnaziu si liceu.

        Practic, copiii de scoala si gradinita nu pot fi lasati singuri acasa toata ziua. Orice masura prost gandita (ca toate masurile propuse de familia pandele din voluntari) poate face mai mult rau decat bine.
        Ce-i drept, daca visezi sa-ti faci copilul taximetrist, nu-i nevoie de prea multa scoala.
        • +2 (2 voturi)    
          aha (Luni, 9 martie 2020, 15:11)

          Ionescu Raymond [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          ai dreptate

          se termina scolile in 23 iulie in loc de 23 iunie

          cu conditia sa se gaseasca tratamentul
        • 0 (2 voturi)    
          Neah (Luni, 9 martie 2020, 15:16)

          Maspp [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          Nu vor prelungi anul scolar din motive electorale. Nimeni nu vrea sa-si scurteze vacanta pretioasa de vara cu 1 luna.
    • +4 (4 voturi)    
      se prelungeste anul scoalar (Luni, 9 martie 2020, 14:33)

      Paul_ [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

      Se poate foarte bine prelungi anul scoalar cu 1 luna de zile. Scoala se va termina in 13 iunie. Se va termina pe 13 iulie. Nu cred ca este o problema.

      Se decaleaza cu 30 de zile si examenele.
      • 0 (2 voturi)    
        Pe cat punem pariu ca nu vor face asta ? (Luni, 9 martie 2020, 15:18)

        Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

        Mai suntem in Romania, nimeni nu vrea sa-si scurteze vacanta pentru scoala. Sa nu-mi spui ca n-am zis.
      • 0 (2 voturi)    
        Pentru cine mai prelungești anul școlar? (Luni, 9 martie 2020, 16:58)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

        Tu crezi că lăsați copii acasă nu se vor îmbolnăvi?Se vor îmbolnăvi mai mulți decât dacă sunt la școală/grădiniță,vor și muri mulți.Anul școlar nu se va prelungi pentru-că nu vor mai fi școlari.Firea și primarii de sector,în gândirea ticăloasă,pesedistă rezolvă radical.
  • -4 (18 voturi)    
    Proasta firea asta (Luni, 9 martie 2020, 10:58)

    1anonim [utilizator]

    N-avem nevoie de haos acum. Aaaa, ca psdul asta isi doreste, e adevarat..
  • -4 (20 voturi)    
    Si cu copiii vor sta bunicii acasa care sunt (Luni, 9 martie 2020, 11:02)

    Maspp [utilizator]

    cei mai predispusi la virus. Firea face ce stie ea sa faca mai bine, sa inchida tot ca sa nu-si asume nimic.
  • -4 (20 voturi)    
    Când e cu pomană, hop toată pizideaua. (Luni, 9 martie 2020, 11:03)

    Tayen [utilizator]

    Când e cu muncă.... mai ușor.
    Cum a nins un fulg, oprim circulația, a scăzut temperatura sub 0 grade, închidem școlile. Măi, dar cu muncă, cu activitate, cu prevenție nu știți chiar nimic!?
  • -2 (20 voturi)    
    Gabi, Gabi (Luni, 9 martie 2020, 11:06)

    dandra [utilizator]

    Dar bisericile nu le inchizi sau virusul Corona se sperie de tamaie?

    Mii de oameni care pupa aceleasi icoane, yum yum, delicios pentru virusi si bacterii.

    Ipocriti peste tot in lumea asta!
  • -1 (25 voturi)    
    Scoala e un atentat la doctrina PSD (Luni, 9 martie 2020, 11:21)

    comentacu [utilizator]

    Inamicul nr. 1 al PSD este educatia. Din acest motiv au promovat toate jivinele hidoase gen Androneasca, Pop, plagiatori gen Mang, etc sa distruga incet si sigur capacitatea de a gandi a generatiilor viitoare.
  • -4 (20 voturi)    
    Iar inchide asta scolile! (Luni, 9 martie 2020, 11:22)

    shuly [utilizator]

    Bai fratilor ce dracu credeti ca se rezolva daca inchidem scolile pentru o saptamana ?Credeti ca la reluarea cursurilor nu va mai exista coronavirus??
    Daca inchidem scolile acum ce naiba vor face copii astia cand vor trebui sa recupereze orele?Ii chiama doamna Firea in vacanta la scoala?
    Nu mai creeati panica ,fiti responsabili!Trebuie sa avem grija de igiena proprie.
    Probabil doamna firea stie ca in scolile di capitala sunt conditii in care nu se poate respecta igiena(nu au apa calda ,nu au toalete curate clasele sunt suprapopulate etc).
    |Acum se va vedea situatia dezastruasa a edificiilor de invatamant din Bucuresti pentru ca in afara de cheltuirea banilor publici intr-o veselie pentru firmele de casa pentru plantarea de panselute,iarba si borduri edilii nu au facut scoli si gradinite noi(nici nu mai aveau unde pentru ca toate terenurile au fost date rechinilor imobiliari)
    • -5 (15 voturi)    
      Da, dar partidul Fierei a inventat pensiile (Luni, 9 martie 2020, 12:52)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui shuly

      speciale. Ce dacă nu este apă curentă în școli sau satele țării, pizideaua a dat bugetarilor vouchere de vacanță.
      Nu sunt WC-uri în incintele școlilor dar ciuma roșie a dat liber la pensionarea liftelor la 40 de ani!
  • -2 (22 voturi)    
    "Duamna" (Luni, 9 martie 2020, 11:26)

    manda [utilizator]

    "Duamna" abia asteapta sa inchida scolile. Fie ploaie fie vant, fie 3 fulgi, ea inchide scolile. Oamani buni acest virus nu este decat o alta gripa un pic mai virulenta.
  • +14 (20 voturi)    
    Trebuie sa ne protejam batranii! (Luni, 9 martie 2020, 11:45)

    omul.rau [utilizator]

    1) molaii de la guvern inca dezbat, fac calcule... nu inteleg ca trebuie luate masuri preventive dure ACUM

    2) romanul are prostul obicei sa ignore regulile de aceea ar trebui inasprite sanctiunile si mai ales APLICATE!
    • +5 (7 voturi)    
      romanii si simtul civic :) (Luni, 9 martie 2020, 14:09)

      c2 [utilizator] i-a raspuns lui omul.rau

      1) Este evident ca prostacii nu vor sa stea cu plozii lor acasa. Ei vor sa ajungem intai in situatia dezastruoasa a Italiei si abia atunci sa se ia masuri.

      2) Decizia de inchidere a scolilor nu o ia tzoapa de Firea ci CNSU. Ministerul Educatiei a cerut deja inchiderea scolilor insa CNSU a votat nu.
  • -4 (22 voturi)    
    s-au gandit f mult! (Luni, 9 martie 2020, 11:47)

    noi2013 [utilizator]

    Avem un caz in Bucuresti, dar inchidem scolile! Exact ce trebuia sa mutam toti copiii in parcuri si malluri...

    Noaptea mintii si isteria in floare!
  • +9 (11 voturi)    
    daca nu se da o ordonanta (Luni, 9 martie 2020, 11:52)

    bancher [utilizator]

    prin care parintii au dreptul sa stea acasa cu copiii (adica liber de la serviciu), masura e degeaba. Ii vor ingramadi pe toti in afterschooluri private, cu ingramadeala mai mare decat la scoala, deci urmari pozitive nu vor fi.
    • -5 (13 voturi)    
      Și cine mai muncește!? (Luni, 9 martie 2020, 12:59)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Că nu toată lumea e bugetară să primească degeaba bani!!!
      • +3 (3 voturi)    
        cei care nu au copii mici la scoala (Luni, 9 martie 2020, 13:58)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        Ca nu toti au copii..apoi se recupereaza orele.
  • +8 (10 voturi)    
    ok (Luni, 9 martie 2020, 11:57)

    liviu_ [utilizator]

    intrebarea mea e simpla:
    inchidem gradinitele, dar parintii unde-si mai lasa copiii?!
    nu dealta dar serviciul nu se inchide....
  • -2 (20 voturi)    
    geniile PSD.. (Luni, 9 martie 2020, 12:06)

    pehash [utilizator]

    Astia au o singura solutie la orice problema - inchideti scolile!

    Si parintii vor sta acasa, cu copiii?.. Majoritatea copiilor ajung la bunici, categoria cu riscul cel mai mare de deces la coronavirus. Un plan excelent!
  • -2 (10 voturi)    
    Virusul nu vrea oameni cu carte. (Luni, 9 martie 2020, 13:32)

    asavreau [utilizator]

    Firea sa împrietenit cu virusul.Închide școlile și grădinițele și a scăpat să mai facă dezinfectări.Cică cu banii economisiți vrea să spele străzile,trotuarele ți aleile din parcuri.Și să dezinfecteze bisericile să poată merge oamenii la pupat moaște(dezinfectate),ca să spună că este minune.
  • -1 (7 voturi)    
    Va dati seama ca daca inchidem (Luni, 9 martie 2020, 13:39)

    kokos [utilizator]

    scolile acum cand avem 15 cazuri , ele se vor redeschide in cel mai bun caz in 15 septembrie?
  • 0 (2 voturi)    
    De ce? (Luni, 9 martie 2020, 17:25)

    Houthi [utilizator]

    Doamna Pandelina,de ce să închizi școlile și grădinițele?Povestea asta aduce cu drobul de sare!Trebuie să fie clar că nu se întîmplă nimic!Ocupă-te mai bine de romulanii care a umplut Bucureștiul de ca 2 săptămîni și umblă creanga după....și care sunt plini de viruși.Scoate-i pe mulitieni pe stradă,să verifice care de unde este.Organili este in stand-by,prin birouri,nu le deranjează nimeni,mai ales că plouă.Mai gandeșt-te!