Raed Arafat: Oficialii Metrorex să vină cu soluții ca să nu existe aglomerație la metrou

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 8 martie 2020, 12:20 Actualitate | Esenţial


La metrou
Foto: Hotnews
Reprezentanții Metrorex ar trebui să vină cu soluții astfel încât să fie evitată aglomerația la metrou la orele de vârf, pentru a limita răspândirea coronavirusului, a declarat duminică șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, Raed Arafat.

În contextul anunțării mai multor măsuri pentru a limita cazurile de infectare cu coronavirus, secretarul de stat Raed Arafat a spus, răspunzând unei întrebări privind eventuale măsuri la metrou, că sunt aspecte care nu pot fi controlate complet.

"Sunt aspecte pe care nu putem să le controlăm complet. Clar, dacă este lume într-o stație de metrou și așteaptă, cel mai bine este să se organizeze aceste lucruri și să nu fie o aglomerație majoră, poate cei de la metrou trebuie să găsească niște soluții în acest sens”, a declarat Raed Arafat.

El le-a recomandat oamenilor să stea relativ departe unii de ceilalți: "Iar acolo unde sunt persoane multe, cel puțin să încerce să se îndepărteze, să nu fie aproape unul de celălalt. Măsurile pot să fie crescute totuși la nevoie. La acest moment, s-au luat măsurile pe care le-am spus despre adunările publice, private. Nu intrăm încă în alte domenii și alte situații. Acum, considerăm că asta este suficient pentru a limita răspândirea până la un nivel. Dacă se impun alte măsuri, vor fi decise la momentul respectiv".

Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, Raed Arafat și secretarul de stat în Ministerul Sănătății Horațiu Moldovan au anunțat duminică mai multe măsuri care vor fi luate începând de astăzi și până la sfârșitul lunii, cu posibilitatea de prelungire, pentru a limita răspândirea coronavirusului:
  • suspendarea cursurilor în școlile unde se raportează cel puțin un caz de coronavirus
  • interzicerea activităților în aer liber sau în incinte cu participarea unui număr mai mare de 1000 de oameni
  • accesul în spitale al aparţinătorilor şi al studenţilor de la facultăţile de medicină şi farmacie, cu excepţia voluntarilor
  • accesul în spitale al aparţinătorilor şi al studenţilor de la facultăţile de medicină şi farmacie, pentru stagii practice, cu excepţia voluntarilor
  • a fost reluată recomandarea ca românii să nu circule în zonele afectate de coronavirus, iar cei care se află în aceste zone să nu vină în România
  • persoanele aflate în izolare şi care au cumpărat bilete pentru a pleca în străinătate nu vor avea voie să iasă din izolare
Bilanțul îmbolnăvirilor în România a ajuns la 13, patru cazuri de infectare fiind anunțate sâmbătă, când a fost confirmat și primul pacient bolnav în Capitală.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3869 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    singur in masina cel mai sigur (Duminică, 8 martie 2020, 12:23)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    si Firea voia sa reduca traficu. Na ca acum cel mai sigur mod e de a merge cu masina la serviciu :)) Lasati STB si metrourile.
  • +7 (7 voturi)    
    Evitarea aglomeratiei la metrou la ore de varf? (Duminică, 8 martie 2020, 12:44)

    feroviarul123 [utilizator]

    Ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, nu am ras asa de bine de când am vazut Singur acasă prima data. Asta chiar vreau sa vad.
  • +5 (7 voturi)    
    Să-l închidă! (Duminică, 8 martie 2020, 12:58)

    OCL [utilizator]

    Pe cine?
    Păi ori pe Metrou, ori pe Arafat...
    :)
  • +6 (6 voturi)    
    Indicații prețioase (Duminică, 8 martie 2020, 13:18)

    NME [utilizator]

    „să nu fie o aglomerație majoră, poate cei de la metrou trebuie să găsească niște soluții în acest sens”, a declarat Raed Arafat.

    Da, tovarășu', trăiț! Aglomerația de la metrou, se rezolvă!
    Altceva ce mai vreți? Fuziunea la rece? Călătoria în timp? Poate niște flori?

    E așa ușor să dai indicații... Prețioase, evident. Să vii cu soluții e ceva mai greu, dar de-aia ești șef, să dai ordine. nu?
  • +2 (2 voturi)    
    Absurd, absurd, absurd (Duminică, 8 martie 2020, 13:32)

    Coco Whistle [utilizator]

    Inchideti granitele si Izolati persoanele din categoria suspectilor Inca de la intrarea in tara. Folositi dezinfectanti ca in spitalele de afara nu diluate iar filtrele de aer sa fie de max eficienta, educati populatia in sensul stoparii raspindirii si expuneti riscul dar teama imi e ca romanul e nesimtit. tare as vrea concret sa vad care sint si cum se comunica masurile/ actiunile proactive.
  • +6 (6 voturi)    
    Nu e doar politruc ordinar (Duminică, 8 martie 2020, 13:34)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    E si idiot!
  • +3 (3 voturi)    
    Pai (Duminică, 8 martie 2020, 13:54)

    EuInsumi [utilizator]

    Sa inceapa autoritatile prin decalarea programului de lucru . Ca nu trebuie toate sa inceapa programul la 8
  • +2 (4 voturi)    
    Sunt curios....cum se vede din masina cu girofar. (Duminică, 8 martie 2020, 14:35)

    ggiiggii [utilizator]

    A calatorit Arafat asta vreodata in viata lui cu metroul din Bucuresti( chiar si just for fun???)
    Stie cumva Arafat asta cati calatori folosesc metroul in fiecare zi in Bucuresti, si stie Arafat asta ce aglomeratie este intre 07:30 si 09:30 AM la metrou???
    Este usor sa dai din gura, sa dai sfaturi si sa fabulezi...dar noi nu de asta avem nevoi.
    Romania are nevoie de masuri concrete, de actiuni responsabile si gandite.
    Din pacate toti cretinii din Guvern si din institutiile statului nu sunt in stare sa dea nici macar o declaratie ce sa mai zic de actiuni impotriva COVID19
    Inchideti mah Metroul si transportul in comun si toata lumea pe jos sau in masinile persoanale.
    Dar ce va int pe voi....doar circulati cu girofarul.
  • +1 (1 vot)    
    Solutie buna TELEMUNCA (Duminică, 8 martie 2020, 19:20)

    smbioscience [utilizator]

    Cred ca este momentul oportun pentru a se introduce TELEMUNCA in cat mai multe industrii posibile. Da rezultate bune, incontestabil !! Multe proiecte care necesita numai un 1-2 computere la locul de munca se pot face de acasa ori de oriunde, in afara de biroul de la firma.
    Chiar si in cazul invatamantului liceeal si universitar, studiul individual si proiecte on line se pot face fara probleme!

    Succes !!