Reacția Gabrielei Firea, după ce a fost amendată pentru poluarea din București: Îi cer demisia ministrului Mediului pentru minciunile pe care le spune zilnic

de I.H.     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 martie 2020, 14:27 Actualitate | Esenţial


Firea
Foto: Digi24.ro
Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, cere demisia ministrului Mediului, Costel Alexe, pe care îl acuză că îi protejează pe adevărații vinovați pentru poluarea excesivă din București din noaptea de 1 spre 2 martie. Reacția vine după ce Alexe a acuzat din nou sâmbătă că toate măsurile asumate de Primăria Capitalei pentru a reduce poluarea "sunt zero sau aproape de zero", el anunțând amenzi pentru municipalitate şi pentru primăriile de sector.

"Eu îi cer demisia domnului Alexe pentru minciunile pe care le spune în fiecare zi. El este în campanie electorală pentru Consiliul Județean Iași și este extrem de supărat pe colegii săi că nu l-au lăsat să candideze la Primăria Iași și au preferat să-l susțină pe actualul primar, domnul Chirica”, a declarat Firea într-o intervenție telefonică la Antena 3.

Firea a susținut că Alexe îl protejează pe colegul său de partid, ministrul Economiei Virgil Popescu, pentru că poluarea ar fi fost cauzată de CET Grozăvești.

"Ca să-și facă campanie electorală la Iași, domnul ministru îi terorizează pe bucureșteni! Domnul ministru avea raportul pentru poluarea de duminică spre luni. A trecut la secret acele documente pentru a nu fi văzute de jurnaliști, de toți bucureștenii. Pe cine protejează domnul Alexe? Vă spun eu pe cine protejează și îmi asum ceea ce spun! Domnul Alexe îl protejează pe colegul său de partid Virgil Popescu, pentru că poluarea de duminică spre luni a fost cauzată de CET Grozăvești! Vreau să vă spun că toate CET-urile din București sunt extrem de poluante. Ei folosesc păcură în perioada în care sunt -10 grade, dar au vrut să scape de ea. Inițial, au încercat să acopere această mizerie pe care au făcut-o și au zis că n-au ars păcura. Ulterior, ministrul Virgil Popescu, pentru că noi aveam documentele, a fost nevoit să recunoască că poluarea vine de la CET Grozăvești și CET Progresul”, a mai susținut Firea.


Ministrul interimar al Mediului, Apelor şi Pădurilor, Costel Alexe, a afirmat sâmbătă că toate măsurile asumate de către Primăria Generală a Capitalei pentru a reduce poluarea aerului în Bucureşti "sunt zero sau aproape de zero" şi aceasta şi primăriile de sector au fost amendate cu 75.000 lei de către comisarii Gărzii de mediu, pentru neimplementarea măsurilor asumate în Planul integrat de calitate al aerului.

Rețeaua națională și rețelele independente de monitorizare a calității aerului au înregistrat depășiri record ale poluării cu PM 2,5 și PM10 în noaptea de 1 spre 2 martie. Pentru poluarea cu PM2,5, un praf foarte fin amestecat cu diverse substanțe, s-au înregistrat depășiri cu 900-1000% peste limitele maxim admise, datele fiind colectate și de senzorii oficiali din rețeaua națională, integrați în platforma airly.eu, iar pentru PM10, particule mai mari de praf, s-au înregistrat depășiri de aproape 800%. Și platforma aerlive.ro a înregistrat depășiri spectaculoase.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4040 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    GABRIELA Firea Pandele rezidenta in Voluntari (Sâmbătă, 7 martie 2020, 14:30)

    un domn [utilizator]

    Poluează Zilnic Mințile bucureștenilor !

    Societatea Civilă ar trebui sa o amendeze la Votul 2020
    • -8 (10 voturi)    
      Aici e vorba de poluare, nu de Firea sau altii (Sâmbătă, 7 martie 2020, 15:28)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Viata noastra e mai importanta decit marionetele efemere care se confrunta de fatada in locul papusarilor.
      Oricum ele nu au nicio putere reala, indiferent de pozitie.
      Puterea o detin proprietarii CET-urilor (da, au actionari majoritari straini) si lor nu le pasa de noi. Ba, dimpotriva, le eliberam spatiul mai curind si murim rentabil, consumindu-le medicamentele.

      Daca figurile publice ar avea vreo putere, ar rezolva problemele. Dar n-au. Dovada fumul de pe cer.
      • +4 (4 voturi)    
        DUamna Gabi (Sâmbătă, 7 martie 2020, 15:59)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        Are la nivel de PMB numerosi Bipezi care in TREI ani NU au mirosit pacura ?

        Este Culpabila deoarece este Primar pentru TOTI bucurestenii nu DOAR pentru cei care din Ineptie Au Votat O
    • -5 (7 voturi)    
      un domn (Sâmbătă, 7 martie 2020, 16:25)

      pelagragalbena [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      "un domn" alias tan major INTOXICA oamenii pe net cu minciunile lui

      P.S.
      fost activist de partid si turnator la securitate.
  • +15 (15 voturi)    
    Dar la câte minciuni (Sâmbătă, 7 martie 2020, 14:36)

    nick24 [utilizator]

    spune Firea ar trebui să facă 1000 de ani de închisoare, nu numai să demisioneze...
  • +8 (10 voturi)    
    Duamna istorie (Sâmbătă, 7 martie 2020, 15:02)

    termopan [utilizator]

    Nu cred ca a existat un primar in istoria omenirii care sa-si dispretuiasca mai mult cetatenii.
  • -5 (9 voturi)    
    Cu CET Grozavesti are dreptate. Locuiesc linga el (Sâmbătă, 7 martie 2020, 15:05)

    D-or [utilizator]

    Fotografiez aproape zilnic fumul negru si dimineata si seara.
    Am 7 (sapte) purificatoare de aer in casa cu toate sistemele posibile: apa, carbon activ, plasma, ionizare, sare si tot nu se poate respira.

    Am un motiv atit de direct, actual si personal de a lupta impotriva poluarii, incit nu ma intereseaza miza politica, ci doar interzicerea pacurii si a deseurilor.
    • +7 (7 voturi)    
      Ai Scris la DUamna Gabi ? (Sâmbătă, 7 martie 2020, 15:12)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      De la tine are informatiile ?
      • -6 (6 voturi)    
        Am scris la PMB pe vremea fostului primar (Sâmbătă, 7 martie 2020, 15:32)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Degeaba. Am scris si la Mediu si la Politie. Degeaba. Am scris pe retelele sociale, am facut si reclama platita pe subiect. Degeaba.
        • +4 (4 voturi)    
          Actualul Primar Iti este Drag )))) (Sâmbătă, 7 martie 2020, 17:01)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui D-or

          Am Inteles )))))
    • +4 (4 voturi)    
      Cet-ul Grozăvești este al lui Firea. (Sâmbătă, 7 martie 2020, 16:31)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Ca să știi și tu.Trebuia să știi.CET Grozăvești a aparținut dintotdeauna de RADET, recte Primăria București.
      • -2 (2 voturi)    
        Sunt si alte ceturi private in Bucuresti (Sâmbătă, 7 martie 2020, 17:11)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Care vor profit.
      • 0 (0 voturi)    
        S-ar putea să greșesc, (Sâmbătă, 7 martie 2020, 17:24)

        NME [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        dar eu știam că CET Grozăvești aparține ELCEN.
        Deocamdată, pentru că se pare că „administratorii” ELCEN au planuri mari cu terenul de sub centrală...
  • -3 (7 voturi)    
    Pentru 1% energie din pacura imbolnaveste 4 milioa (Sâmbătă, 7 martie 2020, 15:15)

    D-or [utilizator]

    ELCEN produce 3-4% din energia totala, si din aceasta, probabil sub 1% din energia livrata in SEN se produce din pacura si deseuri.

    Este deci justificata afumarea noapte de noapte a 4 milioane de oameni, imbolnavirea lor, sabotarea acestora, lipsirea de putere de munca, afectarea dezvoltarii copiilor?

    Cu 1% energie se sacrifica 4 milioane de oameni, social, cu banii pierduti pe sanatate, e cea mai scumpa energie produsa vreodata pe TERRA.

    Cine are nevoie de arderea pacurii, in afara de producatorul acesteia? Mai bine ii cumparam pacura si scapam de ea fara sa o ardem in orase, facem un CET pe pustii.

    Dar cred ca scopul real e altul: DECIMAREA noastra. E singura concluzie logica.
    • +4 (6 voturi)    
      Te am intrebat ceva (Sâmbătă, 7 martie 2020, 15:33)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Poti raspunde ?
      • -2 (2 voturi)    
        Daca m-am corespondat cu Firea? Nu. (Sâmbătă, 7 martie 2020, 15:52)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Nu am avut nicio interactiune pe nicio tema. Lumile noastre nu se pot intersecta.

        In razboiul contra poluarii nu exista simpatii sau antipatii. E o problema care trebuie rezolvata.

        Unii iau tot ce vine din cer ca pe o fatalitate, nici prin gind nu le trece ca ar putea sa faca ceva. Eu prefer sa mor luptind.

        Am ajuns si la citeva televiziuni. M-a combatut Partidul Ecologist. Ha!
        • +3 (5 voturi)    
          Ai Drag De Gabi (Sâmbătă, 7 martie 2020, 17:02)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui D-or

          Inteleg
          Pandele
          Tu esti ?
  • -4 (8 voturi)    
    Cine polueaza? (Sâmbătă, 7 martie 2020, 15:30)

    Arminius [utilizator]

    Concentratia anumitor substante nocive a crescut cu 800% intr-o singura zi. Are pacate Firea, dar e clar aceasta crestere brusca nu i se poate imputa. Este de necrezut ca cei de la mediu (agentii, minister) nu au identificat sursa de poluare in mai bine de o saptamana de la incident. Murim cu zile.
    • +4 (6 voturi)    
      De 3 Ani DUamna NU a mirosit ? (Sâmbătă, 7 martie 2020, 16:00)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Arminius

      Doar in 2020 ? Asta Inseamna Ca Este Nesimtita !
  • +1 (3 voturi)    
    Cum era expresia aia... (Sâmbătă, 7 martie 2020, 16:26)

    NME [utilizator]

    „țara arde și bătrâneii se piaptănă”?

    Când duamna Gabi nu știe ce să mai zică, spune orice, doar-doar o schimba subiectul discuției.
    Mai întâi se ia de ministrul Alexe, care, chipurile ar fi vrut să fie primar la Iași, dar nu mai poate pentru că PNL îl susține pe Chirica. Apoi își aduce aminte că, de fapt, ministrul Popescu e de vină, că ar fi ordonat arderea păcurii în Grozăvești, iar Alexe îl protejează, pentru că... nu se știe de ce. Se pare c-ar fi colegi de partid, chiar dacă cu o frază mai devreme Alexe era supărat pe colegi că nu-l susțin la Primăria Iași...

    Dar CET Grozăvești a funcționat non-stop în ultima perioadă. De ce doar în noaptea de 1 spre 2 martie a poluat? Până atunci a ars gaze eco, iar în acea noapte a ars păcură murdară de noroi?
    Sau cum explică duamna creșterea poluării doar într-o singură noapte? Bine, dat fiind că afirmația a fost făcută la Latrina 3, pentru telespectatorii fideli, dovezi nu trebuie. Dacă așa zice la televizor, așa e.

    În partea cealaltă, ministrul Alexe dă și el cu mucii-n ceai, susținând că principala cauză a poluării este... traficul auto. Nu explică ce trafic infernal era la ora două dimineața, de a determinat creșterea cu 1000% a valorilor poluanților, dar știe că traficul e de vină.

    Fiecare din cei implicați în scandal, respectiv duamna Fifi și ELCEN, ar trebui să iasă cu documente doveditoare în sprijinul afirmațiilor lor. Una cu hârtiile care să ateste că ELCEN a ars cantități uriașe de păcură, iar ceilalți să arate ce anume au ars în noaptea aia.
    Dar cât timp se bat doar în declarații la tembelizoare, respectiv pe Fâțibuci, deocamdată mint amândoi. USL n-a murit, ci e bine mersi, atât la guvernare, cât și-n opoziție.
    Dovediți-mi că nu e adevărat, prea puțin stimați puliticieni!

    Cât despre Garda de Mediu condusă de plăvanul ăla călare pe porc, cu băutura-n nas și ținându-se de umăr cu Serghei Mizil, fiul unui înalt demnitar comunist, actual invitat „de fițe” pe la televiziuni... fără comentarii.
  • +4 (4 voturi)    
    Este grav! (Sâmbătă, 7 martie 2020, 16:52)

    Houthi [utilizator]

    Doamna Pandelina,încă nu ești conștientă,că ai otrăvit orașul ăsta și pe noi,din cauza mizeriei pe care o propagi de ani de zile.În alte orașe,după ora 10 seara se spală străzile,se golesc pubelele,se și matură,la noi nu.Este interzis!Chiar,Bucureștiul este orașul interzis curățeniei.Te-ai pus să ciopîrțești coroanele copacilor.Nu mai avem nici păsărele.Mai auzeai o vrabie,un porumbel.Acum,nimic!Zilnic auzim zgomot de drujbe.Oare drujbarii ăștia au vre-o scoală?Așa se întamplă când conduci după ureche!
    • +3 (3 voturi)    
      conduce dupa colon, care ureche? (Sâmbătă, 7 martie 2020, 20:25)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui Houthi

      .
  • -2 (4 voturi)    
    ELCEN recunoaste, Parchetul sa ancheteze (Sâmbătă, 7 martie 2020, 17:20)

    D-or [utilizator]

    ELCEN recunoaste ca a ars multa pacura in ultimii 10 ani, iar acum trebuie sa traga tare sa-si goleasca rezervoarele (ca sa le poata umple din nou cind se vor face stocurile pt iarna viitoare?).

    Aceasta inseamna ca a expus sistematic si generalizat populatia la poluare, afectindu-i viata si sanatatea. Argumentul lor ca poluarea auto-evaluata a fost in limite nu este admisibil, intrucit limitele nu sunt valabile pentru un singur poluator. Mai sunt si alte cauze de poluare care nu pot fi inlaturate, deci nu este permis ca un singur poluator sa se compare direct cu limitele maxime.

    Oricum si acestea au fost depasite pe perioade din zile/noapte.

    Sunt indeplinite conditiile art 438-439 Cod Penal, deci Parchetul ar trebui sa cerceteze.
    • +2 (2 voturi)    
      400 milioane euro Risipite in 22 bucăți (Sâmbătă, 7 martie 2020, 20:20)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      De colon la ce ART cod penal pentru Primărița Ta intra ?
  • +2 (2 voturi)    
    a luat duamna sarmela otocare dieselare? (Sâmbătă, 7 martie 2020, 20:24)

    Antenistontel [utilizator]

    in timp ce boc aducea in cluj autobuze electrice?
    a luat!
    • +2 (2 voturi)    
      Otocare! (Sâmbătă, 7 martie 2020, 20:41)

      Houthi [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

      Autobuze durere.!Bătrîni trebuie ajutați să urce și să coboare,iar pe scunele din față,poți să te așezi,dacă ai picioare lungi.Cît o fi fost șpaga?
    • +3 (3 voturi)    
      Ca sa Concureze CET urile (Sâmbătă, 7 martie 2020, 22:21)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

      Doar nu crei ca din alte motive ?