Încă 10 milioane de lei de la Primăria Sectorului 1 pentru Catedrala Neamului

de I.H.     HotNews.ro
Vineri, 6 martie 2020, 19:07 Actualitate | Esenţial


Catedrala Mantuirii Neamului
Foto: Vlad Barza / HotNews.ro
După trei încercări eșuate, primarul PSD al sectorului 1, Dragoș Tudorache, a reușit să adune voturile în Consiliul Local pentru a adopta un proiect prin care sunt alocate 10 milioane de lei pentru Catedrala Mântuirii Neamului. Clotilde Armand, candidat al USR la Primăria sectorului 1, acuză că alături de consilierii PSD au votat și cei ai PNL: "Mă întreb ce ar fi spus moraliştii şefi din PNL dacă cei din USR ar fi votat alături de PSD".

"E a patra oară când intru cu acest proiect propus de un grup de consilieri şi acum a trecut la limită - 14 voturi a avut şi a trecut. (...) Din 27 de consilieri au votat 14", a declarat pentru Agerpres primarul sectorului 1, Dan Tudorache.

Potrivit acestuia, consilierii PNL şi USR nu au votat proiectul, însă acesta a trecut cu voturile celor de la PSD, UNPR, PMP şi ALDE.

"Noi suntem acum în procedură de licitaţie să realizăm şi un spital, deci investim şi în spitale, investim şi în lăcaşele de cult. Dacă avem posibilitatea de ce nu?", a susținut Tudorache.

Europarlamentarul Clotilde Armand, candidat al USR la Primăria sectorului 1, a scris vineri pe Facebook că şi liberalii au votat pentru acest proiect.

"Consilierii PNL sector 1 au votat pentru alocarea sumei de 10.000.000 lei către Catedrala Mântuirii. Mă întreb oare ce ar fi spus moraliştii şefi din PNL dacă colegii mei consilieri din USR sector 1 ar fi votat alături de PSD pentru alocarea sumei de 10.000.000 lei din bugetul local?! Cum ar fi sărit ei acum în sus deodată şi-ar fi strigat tare: 'trădare!'. Dragi liberali, v-am scris un text în urmă cu 2 zile şi uite că mi-aţi demonstrat că nu m-am înşelat în privinţa voastră. Sper să nu vă mai aud smiorcăind atunci când lumea din jurul vostru are o altă impresie despre voi", a scris Clotilde Armand.

În replică, liderul PNL sector 1, Sebastian Burduja, a susţinut că cei de la USR "continuă un joc murdar" în goana lor după voturi. "Astăzi am asistat la un nou episod tragic în Consiliul Local condus de PSD la sectorul 1. (...) Din păcate, colegii de la USR continuă un joc murdar în goana lor disperată după voturi, fără să înţeleagă că inamicul bucureştenilor e PSD. Atacă PNL că ar fi votat proiectele PSD, inclusiv pentru Catedrala Neamului. Nimic mai fals. Consilierii PNL au urmat linia stabilită şi au respins proiectul", a postat Burduja pe Facebook.

Catedrala Mântuirii Neamului a fost sfințită în 25 noiembrie 2018, deși lucrările nu au fost finalizate. Patriarhia Română spunea că până la acel moment pentru Catedrala Mânturii Neamului a fost cheltuită suma de 110 milioane de euro, cu tot cu TVA.

"Din această sumă, un procent de aproximativ 25% provine din donații, restul reprezentând sprijinul financiar oferit de autoritățile administrației publice centrale și locale în baza prevederilor unor acte normative”, au transmis reprezentanții Patriarhiei Române.

În ceea ce privește costurile viitoare, Patriarhia spunea că nu se poate estima o sumă, întrucât nu există încă proiectele finalizate. "Cu banii existenți (104 milioane lei primiți la începutul lunii octombrie de la Guvern) se va termina structura de rezistență a «catedralei la roșu», ferestrele și ușile montate, acoperișul (inclusiv învelitoarea din cupru), crucile, subsolurile adiacente din vest, spațiul liturgic exterior și dependințele asimilate”, mai spuneau reprezentanții BOR.

Suma totală acordată de statul român în ultimul deceniu Bisericii Ortodoxe pentru construirea Catedralei Mântuirii Neamului depășește însă pragul de 121 de milioane de euro, au scris jurnaliștii Vlad Stoicescu și Ovidiu Vanghele într-o investigație publicată pe portalul Să fie lumină. Potrivit acestora, Guvernul a contribuit cu peste 82 de milioane de euro. Primăria Capitalei cu mai bine de 18 milioane, tot euro. Sectoarele 1, 2 și 5 cu peste 6 milioane de euro fiecare, tot pentru sprijinul acordat Bisericii".

Lucrarile la Catedrala Mantuirii Neamului au început în februarie 2011.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5269 vizualizari

  • +12 (34 voturi)    
    Am rezolvat toate problemele ... (Vineri, 6 martie 2020, 19:22)

    vladionvladion [utilizator]

    catedrala mai ramasese
    • +1 (13 voturi)    
      La cum arata sectorul 1 (Sâmbătă, 7 martie 2020, 8:26)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui vladionvladion

      chiar ca merita sa alocam bani pentru catedrala. Individul n-a facut nimic in 4 ani. E un haos interminabil pe toate stradutele, n-a fost in stare sa traseze nici macar niste sensuri unice pe stradutele aglomerate din cartierele de case. Ce sa mai zic de spatii verzi. Lasand la o parte parcurile, sunt o gramada de terenuri virane pe care ar fi putut fi amenajate parcuri dar pe care stau parcate masini care aduc praful si noroiul pe strazi. Un prost incompetent. Daca USR si PNL nu se inteleg sa aiba candidat comun, atunci o sa fie un dezastru pentru noi cei din sectorul 1.
  • +9 (31 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 6 martie 2020, 19:25)

    [anonim]

    • -1 (15 voturi)    
      Aștia sunt cu linguroiul! (Vineri, 6 martie 2020, 21:22)

      constatator [utilizator] i-a raspuns lui

      Și nu se mai satură de euroi!
      Atât văd în fața ochilor. Ce implicare socială credeți că o să aibă BOR după terminarea acestei catedrale?
      Nu, ei o să construiasă și o să ceară mereu bani de pe la toate primăriile și oamenii miloși din țară!
      Nu o să ajungă niciodată la nivelul bisericii cotolice, degeaba sunt cu coada sus!
  • +13 (33 voturi)    
    Catedrala Mantuielii neamului (Vineri, 6 martie 2020, 19:26)

    feroviarul123 [utilizator]

    Dati mai băieți ca atunci cand o sa vina virusul la noi va duceți la biserica nu la spital!
    • -1 (15 voturi)    
      Considerand starea spitalelor din Romania (Vineri, 6 martie 2020, 20:18)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      Probabil ca mersul la biserica e mult mai eficient ca cel la spital. Macar la biserica nu-ti sar stafilococii la jugulara...
  • +7 (21 voturi)    
    Cine a votat ce? (Vineri, 6 martie 2020, 19:54)

    NME [utilizator]

    "Consilierii PNL sector 1 au votat pentru alocarea sumei de 10.000.000 lei către Catedrala Mântuirii", a scris Clotilde Armand.
    "Nimic mai fals. Consilierii PNL au urmat linia stabilită şi au respins proiectul", a postat Burduja.

    Păi, în loc să se bată în declarații sforăitoare, nu mai bine ar posta lista cu cei care au votat? Că presupun că n-o fi secretă.
    Și așa vedem cine minte.
    • -5 (9 voturi)    
      Simplu (Vineri, 6 martie 2020, 23:02)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui NME

      "Potrivit acestuia, consilierii PNL şi USR nu au votat proiectul, însă acesta a trecut cu voturile celor de la PSD, UNPR, PMP şi ALDE."

      PMP ala al lui Base.
      • -3 (7 voturi)    
        Se prea poate. (Sâmbătă, 7 martie 2020, 16:31)

        NME [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Eu însă am cerut lista nominală cu cei care au participat la acea ședință și au votat. Să vedem CINE și CE a votat.
        Altfel discutăm doar discuții.
  • -1 (21 voturi)    
    Miticistan! (Vineri, 6 martie 2020, 19:57)

    prec [utilizator]

    Cloaca unde a învins obscurantismul. Alții fac spitale, cum este AKH-ul, noi facem biserici.
  • +10 (26 voturi)    
    biserica (Vineri, 6 martie 2020, 19:57)

    ------ [utilizator]

    Noi tot in evul mediu bantuim avem grija de biserici, institutii fara nici un rost.
  • +9 (25 voturi)    
    Bun ar fi un decret: (Vineri, 6 martie 2020, 20:07)

    dincannes [utilizator]

    Nici un ban pentru biserici, pina nu are toata lumea apa curenta.
    .
  • -2 (12 voturi)    
    Se numeste vointa alegatorilor (Vineri, 6 martie 2020, 20:20)

    Amerlocu [utilizator]

    Pana la urma alesii locali sunt reprezenantii poporului. Daca poporul vrea finalizarea catedralei ii va vota in continure. Daca nu, nu. Vom vedea curand cum stau lucrurile.
  • +10 (24 voturi)    
    fara numar (Vineri, 6 martie 2020, 20:45)

    mmmircea [utilizator]

    ma intreb pentru mantuirea cui e aceasta structura megalomana care aduce doar uri si dezbinare intre romani ?
    • +4 (16 voturi)    
      Nu Catedrala aduce dezbinare (Vineri, 6 martie 2020, 21:19)

      Anges [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Ci partidele politice care-si fac un titlu de lauda din a fi pro sau contra catedrala. Catedrala se face din 2008. Pana acum vreo 3-4 ani, cand a inceput sa se afirme un anumit partid, absolut nimeni nu vorbea despre ea.
  • +10 (24 voturi)    
    Și după ce se termină această catedrală,.. (Vineri, 6 martie 2020, 21:11)

    constatator [utilizator]

    cu cheltuieli de zeci de milioane de euro de la primăriile de sector sau generală, ce au cîștigat bucureștenii?
    La ce spitale modernizate cu aparatură, paturi și hrană se tratează in secolul 21 după ce cotizează o viață de chin in câmpul muncii?
    La ce școli își trimit copii, moderne și noi ca această catedrală?
    Mare trecere are vrăjeala acestor popi printre ei, noroc că iarna a fost blândă!
    Ei, popicii oricum îi durea la bască, se încălzeau prin mercedesuri sau prin Ibiza!
    • +3 (17 voturi)    
      Să se termine? (Vineri, 6 martie 2020, 21:57)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui constatator

      Cred că nici în 50 de ani nu e gata.
      Finisarea e cea mai grea! Acum e la roșu, trebuie îmbrâcată în marmură, asta durează încă vreo 5 ani.
      Apoi de pictat toți pereții intriori, încă vreo 20 de ani.
      Asta dacă au bani continuu!
      Cred că va costa spre un miliard de euro, că e gigantică.
  • +3 (15 voturi)    
    cifre actualizate ale finanțării publice (Vineri, 6 martie 2020, 21:24)

    Vlad Stoicescu [anonim]

    Totalul actualizat al finanțării publice este de 144 de milioane de euro (sumă care include şi contribuțiile publice din 2019). Acestora li se adaugă banii pe care Catedrala, adică BOR, i-a strâns din donații și sponsorizări private. În noiembrie 2018 totalul contribuțiilor private era de 27 de milioane de euro, potrivit Patriarhiei.

    Datele actualizate au fost prezentate de "Să fie lumină" la finalul anului trecut.
    • +5 (9 voturi)    
      Pai si e credibil? (Sâmbătă, 7 martie 2020, 9:44)

      Anarb [utilizator] i-a raspuns lui Vlad Stoicescu

      Eu am intrat pe saitul asta sa fie lumina si are numai articole contra patriarhie.
      • -2 (8 voturi)    
        lămuriri pentru nelămuriți (Sâmbătă, 7 martie 2020, 10:39)

        Vlad Stoicescu [anonim] i-a raspuns lui Anarb

        Și care e mai exact legătura între subiectele investigate și credibilitatea actului jurnalistic? Adică, dacă articolele ar fi fost pro-BOR (după grila dvoastră), atunci site-ul ar fi fost brusc credibil?

        Poate e surprinzător pentru dvoastră, dar jurnalismul nu se face pro- sau contra-. Jurnalismul se construiește cu fapte documentate (și probate). V-aș ruga, în acest sens, să-mi indicați un singur articol Să fie lumină lipsit de probatoriu. E unicul criteriu obiectiv de evaluare a muncii noastre.

        Apelez, spre exemplificare, și la un caz punctual (investigat de Să fie lumină).

        Când BOR vine și spune publicului că are activități filantropice anuale de sute de milioane de lei, luați de bună informația? O considerați un adevăr?

        Dar când vine Să fie lumină și arată - cu date și fapte - că procente serioase din filantropia BOR sunt, de fapt, tot bani publici, acuzați lipsa de credibilitate? Considerați relatarea jurnalistică un neadevăr?

        Dacă scriem despre afacerile BOR, despre banii publici intrați cu nemiluita în buzunarele instituțiilor clericale, despre simbioza stat-cult, despre abuzurile sexuale din BOR (ați aflat de abuzarea sistematică a elevilor seminariști de la Huși?) nu înseamnă că suntem "contra Patriarhiei". Înseamnă că documentăm și scriem adevăruri factuale pe care unii le-ar dori nedocumentate și nescrise.

        Credibilitatea activității noastre e ilustrată strict de felul în care respectăm regulile profesiei noastre (adică de felul în care adunăm și corelăm faptele).
        • +3 (7 voturi)    
          Gresesti (Sâmbătă, 7 martie 2020, 11:51)

          ids [utilizator] i-a raspuns lui Vlad Stoicescu

          Cred ca cea vrea sa spuna Anarb e ca jurnalismul trebuie sa fie echilibrat. Poti sa fii impotriva catedralei, dar daca mentionezi actele de caritate facute de patriarhie si incurajezi multiplicarea lor se poate spune ca esti obiectiv.
          Sau altfel, a criticat/investigat sa fie lumina cele 160 mil eur date de stat numai in ultimul an pt 3 stadioane fara echipe de club in Buc?Dar proiectul pt modernizarea unui al 4-lea (cand 3 stau goale+Arena), Dinamo, pt o echipa falimentara? Da’ 2 mil. de eur pe an bagati de minister in CSA Steaua, o echipa care se zbate de 3 ani in liga 4?
          Site-urile generaliste, HN, ziare.com, evz, RL etc. tind sa fie mai echilibrate. Cele cu investigatii dedicate pe o directie isi pierd din credibilitate.
          E simplu. Altfel daca vrei sa auzi doar propaganda intr-o directie e ok. Nici nu stiu de ce l-am mai dat jos pe Ceausescu.
          • -2 (8 voturi)    
            datul cu părerea (Sâmbătă, 7 martie 2020, 13:59)

            Vlad Stoicescu [anonim] i-a raspuns lui ids

            De fiecare dată când cineva îmi dă exemplul lucrurilor pe care NU le-am scris (nicidecum pe cel al subiectelor investigate, bine sau prost) pentru a face demonstrația relei-credințe sau a lipsei de obiectivitate, îmi dau seama că fie vorbesc cu un naiv, fie cu un manipulator străveziu. Sper că sunteți din prima categorie (deși după referințele la EVZ și RL...)

            În caz că ați ratat cu totul manifestul Să fie lumină (e o secțiune dedicată pe site), acolo se precizează clar că obiectivul proiectului jurnalistic e să investigheze relația stat-Biserică. Când o să construiască Biserica vreun stadion, o să scriem pe Să fie lumină.

            Altfel, în caz că ați ratat și informația asta (tot publică e), în cadrul Să fie lumină scriu jurnaliști de la mai multe publicații alternative. Cu alte cuvinte, există o multitudine de subiecte (altele decât cele din sfera stat-Biserică) pe care reporterii contributori la Să fie lumină le documentează și publică în produsele media ale organizațiilor-mamă. Pe Să fie lumină, însă, se publică strict subiecte din zona instituțională clericală.

            Aceste subiecte nu pot fi expediate ca lipsite de obiectivitate după bunul plac al comentatorilor de pe net. Obiectivitatea lor se stabilește strict în raport cu adevărul faptelor relatate (iar Hotnews, se vede treaba, creditează factualitatea datelor din investigația noastră, pe care o citează).

            Reiau, deci, provocarea - îmi arătați un articol publicat de Să fie lumină în care să nu existe probatoriul faptelor relatate. Restul e gargară.

            Nu e alegerea reporterilor Să fie lumină să se facă transferuri bugetare masive între stat și cultul majoritar ortodox - pentru ca apoi reporterii să relateze despre asta. Pur și simplu e un fapt de interes public că statul finanțează din zeci de buzunare bugetare activitățile private de cult. Dacă reporterii relatează acest lucru nu se cheamă că asistăm la un act jurnalistic lipsit de obiectivitate sau la propagandă (!?).

            Deci nu, nu e simplu. E chiar complicat.
  • +8 (12 voturi)    
    Tudorache + IRIDEX = MINCIUNI (Vineri, 6 martie 2020, 22:10)

    neagoe [utilizator]

    Tudorache a promis in 2016 ca inchide gropa de la Rudeni - Chiajna.
    MINCIUNI.

    Nordul orasului este CEL MAI POLUAT. Putoarea biogazului fortat de administratorul gropii se intinde pe km intregi. In zona Colosseum, la 2 km iti versi matele cand IRIDEX "are o scapare".
  • 0 (6 voturi)    
    Cine-i asta? (Vineri, 6 martie 2020, 23:36)

    vulpoiul rosu [utilizator]

    Cat timp traim intr-o tara unde hotii striga hotii, nu mai conteaza ce esti: francez, etc.
  • +6 (14 voturi)    
    Stati asa, nu va inflamati! (Sâmbătă, 7 martie 2020, 0:52)

    Sparafucile [utilizator]

    Intr-o societate obisnuita exista grupuri mari de oameni total dezinteresate de anumite tipuri de cheltuieli si foarte interesate de altele. Credinciosii doresc biserici si catedrale dar nu vad rostul stadioanelor. Ateii doresc spitale si stadioane si nu vad rostul catedralelor. Hipsterii doresc piste pentru trotinete si nu-s interesati, deocamdata de spitale. Care e cea mai buna solutie ca sa-i multumesti pe toti? Nu exista! Dar poti, cumva, sa-i nemultumesti pe toti? Extrem de lesne! Cum incerci sa faci ceva incep sa zbiere unii ca rispesti banii. Asta-i societatea in care trebuie sa traim.
    • -2 (8 voturi)    
      corect (Sâmbătă, 7 martie 2020, 12:13)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      numai ca zecile de milioane de lei, aruncate intr-o organizatie-parazit anacronica sunt din taxele si impozitele platite de noi, din care taranca superstitioasa Firea ar fi trebuit sa plateasca datoriile facute de stat la Radet si Elcen, nu sa umfle coaiele unor escroci burtosi, auriti pana si in chilotii din cur.

      Aia cu stadioanele fac bani din transferuri, drepturi de televiziune, vanzari de suveniruri - e un business platit de fani. Iar hipsterii isi inchiriaza singuri biciclete, daca vor.
      • +2 (8 voturi)    
        Esti nedrept (Sâmbătă, 7 martie 2020, 13:53)

        Iomen [utilizator] i-a raspuns lui revo

        Am vazut multi care se dadeau rotunzi ca ei n-au treaba cu biserica, dar la nunti, botezuri si(asta-i viata) inmormantari o umpleau de oameni.
        Si sincer, la ce-am vazut in ultimul timp, mai multi se strang la Casin si Elefterie intr-un an decat pe National Arena la Steaua.
        Cat despre taxele platite in fotbal... ma faci sa rad. ;) Toate echipele sint pe pierdere sau insolventa, asta in cazul in care nu baga primariile bani in ele.
    • +1 (9 voturi)    
      Ce-și doresc oamenii? (Sâmbătă, 7 martie 2020, 14:07)

      NicioLae2 [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      @Sparafucile
      "Credinciosii ... nu vad rostul stadioanelor"?
      Ia întrebați-l pe Becali, baronul de Pipera?
      Sau pe cei care cântă dimineața în biserică, iar seara scandează măscări și aruncă cu fumigene, petarde, scaune...

      "Hipsterii ... nu-s interesati ... de spitale"?
      De unde ai scos-o p-asta? Și, până la urmă, ce e aia "hipster"?

      Să-l vad și eu p-ăla care zbiară "ca rispesti banii" pe spitale, drumuri, școli, grădinițe... Poate în cazul în care nu i-a ieșit și lui nimic, sau doar 7% în loc de 10%!
      • +4 (6 voturi)    
        Hai ca n-ai priceput mare lucru ... (Sâmbătă, 7 martie 2020, 16:04)

        Sparafucile [utilizator] i-a raspuns lui NicioLae2

        Fiindca esenta comentariului meu nu era ca acele categorii enumerate de mine sunt strict delimitate si nu se mai pot si amesteca. Ci faptul ca intotdeauna vor exista oameni convinsi ca prioritatea number one a tarii este aceea la care se gindesc ei si care care le satisface lor gustul. Iar orice altceva este de importanta secundara si mai poate fi aminat, tergiversat sau chiar abandonat.
        • 0 (2 voturi)    
          Ești sigur că n-am priceput? (Sâmbătă, 7 martie 2020, 23:11)

          NicioLae2 [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

          @Sparafucile
          Chiar tu zici că "Intr-o societate obisnuita exista grupuri mari de oameni total dezinteresate de anumite tipuri de cheltuieli si foarte interesate de altele"
          Și ai început să enumeri, ca și când totul e alb sau negru. Eu zic că este mai degrabă gri.
  • -3 (9 voturi)    
    Catedralele ... (Sâmbătă, 7 martie 2020, 13:34)

    utug [utilizator]

    Catedralele lumii au fost construite in Evul Mediu.
    Noi romanii am ramas mult in urma.
    Alte popoare au documente scrise cu 4-5 mii ani in urma. Nu s-a gasit nici un document scris in limba romana pana la 1821 cand s-a gasit Scrisoarea lui Neacsu de la Campulung scrisa cu afabet kirilic folosit si de biserica pana in 1862 cand Cuza a interzis bisericii sa mai foloseasca acest alfabet si sa adopte alfabetul latin.
    • +2 (10 voturi)    
      Cred ca doar tu (Sâmbătă, 7 martie 2020, 14:25)

      ids [utilizator] i-a raspuns lui utug

      ...esti in urma.
      Catedralele nationale din zona, Atena, Sofia, Belgrad, Budapesta sint facute dupa 1800; Paris Montmartre sau Washington National la fel. Nu cred ca mai era ev mediu. Sagrada Familia nu e gata nici acum.
      Scrisoarea lui Neacsu e cu 300 de ani inainte, la 1521. Pana la 1600 ai tiparituri chiar in romana, religioase, facute de Macarie si Coresi, la Sibiu si Brasov. Biblia de Bucuresti in romana e la 1688, mai sint cronicarii moldoveni, Cantemir, scoala ardeleana. Pana la 1800 ai si gramatica scrisa de Ienachita Vacarescu.
      Ce usor e sa infloreasca ura si propaganda pe un teren necultivat (a se citi needucat).
      • -2 (8 voturi)    
        O lista sumara de la un needucat (Sâmbătă, 7 martie 2020, 18:21)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui ids

        Hagia Sophia: AD 537
        Catedrala St.Sophia din Novgorod: AD 1045
        Catedrala Svetitskhoveli, Georgia: AD 1029
        Basilica Sf.Petru,Vatican: AD 1506-
        Catedrala din Sevilla: AD 1401-
        Catedrala din Milan:AD 1386-
        Basilica sf.Paul, Roma: sec.4
        Catedrala din Florence:AD 1297-
        Ulm Minster:AD 1377
        Catedrala din Antwerp:AD 1352
        Catedrala din Cologne:AD 1248-
        Catedrala din Amiens: AD 1220-
        Catedrala din Strasbourg:AD 1115
        Notre Dame de Paris: AD 1163
        Biserica Sf.Mihai din Cluj:AD1442
        Biserica Neagra din Brasov:AD 1410?
        Daca eram educat, lista avea vreo suta de pozitii.
        • +2 (4 voturi)    
          Interesant raspuns (Sâmbătă, 7 martie 2020, 23:22)

          Anarb [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

          Fara legatura cu postatea lui ids insa, i.e. cum se spune pe FB la hipsteri, catedrale nationale din zona sau de aiurea.
          Altfel da, avem basilici si de pe vremea romanilor.
        • +1 (5 voturi)    
          Asa si? (Sâmbătă, 7 martie 2020, 23:32)

          Iomen [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

          Unele catedrale sint din evul mediu si multe altele nu. Deci catedralele nu tin doar de evul mediul. E asa greu sa gandesti logic!?
    • 0 (0 voturi)    
      Eroare (Duminică, 8 martie 2020, 8:14)

      utug [utilizator] i-a raspuns lui utug

      In loc de 1821
      se va citi 1521
      Scuze.

      https://ro.wikipedia.org/wiki/Scrisoarea_lui_Neac%C8%99u

      Scrisoarea lui Neacșu din Câmpulung (1521) este cel mai vechi document păstrat scris în limba română. Ea a fost descoperită în 1894 de Friedrich Stenner în Arhivele Naționale ale județului Brașov, unde se păstrează și astăzi.