Clanul de hoți români din Spania care transforma bijuteriile în lingouri de aur: 42 de persoane au fost arestate

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 5 martie 2020, 20:00 Actualitate | Esenţial


Lingouri de aur
Foto: Agerpres
42 de persoane, membre a unui clan de hoți de buzunare care era format în principal din familii de români, au fost arestate de autoritățile din Spania, România și Portugalia, sub coordonarea Eurojust cu sprijinul Europol. Hoții furau în special de la spanioli ceasuri și bijuterii pe care le topeau și le transformau în lingouri de aur. Profitul depășea 1 milion de euro, potrivit Eurojust.

În timpul operațiunilor, spune Eurojust într-un comunicat, 12 case au fost percheziționate și a fost confiscată suma de 41.000 de euro cash, precum și zece mașini de lux, peste 400 de ceasuri de lux, bijuterii și telefoane mobile.

Grupul organizat a operat la început în Franța, dar apoi s-a mutat în Germania, Italia, pentru ca în ultimii ani să opereze în Spania. Clanul folosea metoda numită ”trucul lănțișorului”, care presupune cererea de ajutor sau indicații de la persoanele vulnerabile, în special în vârstă. Ca semn de gratitudine, ei îmbrățișează victima și în același moment fură ceasul sau bijuterii, înainte de a fugi la mașină.

Ocazional, suspecții au folosit și violență când victimele au încercat să opună rezistență.

În ultimul an, autoritățile din Spania a primit peste 6.000 de plângeri cu privire la clan. Anchetatorii spanioli au găsit legături cu un alt clan român, cu baza în Spania, care transfera bunurile în lingouri de aur și argint, care apoi erau transportate în România.

Persoanele au fost arestate pentru furt, dar și pentru spălare de bani.











Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9701 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Nici o problema (Joi, 5 martie 2020, 21:20)

    panduru [utilizator]

    trimiteti-i la noi, ca le da drumul acusica justitia romana. Plus niste plati compensatorii... lichelele stiu de ce...
  • +6 (6 voturi)    
    Completare (Joi, 5 martie 2020, 21:27)

    brabus [utilizator]

    formado mayoritariamente por un clan familiar originario de Tanderei (Rumanía), no dudaba en emplear la violencia para arrebatar a sus víctimas las joyas y posteriormente blanquear en su país el dinero que obtenían....
    • +3 (3 voturi)    
      parca am mai auzit (Joi, 5 martie 2020, 22:31)

      panduru [utilizator] i-a raspuns lui brabus

      de Tandareii astia. Bs chiar i-am si vazut la tv. 26 de suti eliberati, turnulete, mertzane, tot tacamul.
      • +3 (3 voturi)    
        Prezentati ca si romani in articol... (Vineri, 6 martie 2020, 0:28)

        filosoful.roman [utilizator] i-a raspuns lui panduru

        Ce-i drept, sunt romani adevarati astia, au descendenta directa de la Traian si Decebal. :)
        Dar na, nu e politically correct sa le spunem lucrurilor pe nume...
    • 0 (0 voturi)    
      - modestie si buna crestere (Sâmbătă, 7 martie 2020, 0:55)

      Menscorpore [utilizator] i-a raspuns lui brabus

      - pe romaneste n-ai putea ?? - sau ti s-a urcat la cap ca-n povestea cu tiganul si grebla ....... cui ai scris acolo ??
  • 0 (14 voturi)    
    Iata ca (Joi, 5 martie 2020, 21:29)

    unins [utilizator]

    mai exista si rromani adevarati patrioti, care aduc in tara aur si argint, in timp ce politrucii vand din tara, oricui plateste mita, tot ce se poate vinde. Ce fac ei, este acelasi lucru cu ceea ce faceau spaniolii, francezii, englezii, germanii, belgienii, olandezii, etc. in trecutul nu prea indepartat, in nou descoperita "lume noua" si in general peste tot pe unde au "implantat civilizatia". La fel au procedat toate marile imperii, ba chiar la un nivel mult mai mare si mult mai atroce. Bravo lor.
    • +1 (3 voturi)    
      Ai perfecta dreptate! (Joi, 5 martie 2020, 22:25)

      RoyPeters [utilizator] i-a raspuns lui unins

      Ne-ai scos din bezna ignorantei. Iata de ce diaspora rroma(na) trebuie inteleasa si apreciata, pentru patrihotismul lor exemplar, dar si pentru spiritul justitiar. Ei aduc in scumpa noastra tarisoara bogatiile vestului putred, contribuind cu riscuri si sacrificii la ridicarea Rrrromaniei pe noi culmi de bunastare! ;))
      • +3 (3 voturi)    
        Ma bucur (Vineri, 6 martie 2020, 1:21)

        unins [utilizator] i-a raspuns lui RoyPeters

        ca ai inteles, deoarece in general, naivii dau crezare doar explicatiilor sofisticate si resping adevarul pur si simplu!