Omul care a schimbat pledoaria în dosarul lui Liviu Dragnea la CEDO, fostul secretar de stat în MAE Viorel Mocanu, este incompatibil

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 5 martie 2020, 9:24 Actualitate | Esenţial


Viorel Mocanu
Foto: Antena 3
Viorel Mocanu, fostul agent guvernamental al României la Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO), care a schimbat apărarea statului român în procesul cu fostul lider al PSD Liviu Dragnea, este incompatibil pentru că a fost simultan secretar de stat și membru în Consiliul de Administrație al TAROM, a anunțat joi Agenția Națională de Integritate.

Mocanu a demisionat la sfârșitul anului trecut din funcția de agent guvernamental al României la Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO), după ce a schimbat linia de apărare a statului român în procesul cu fostul lider al PSD Liviu Dragnea. El a rămas în funcția de membru al Consiliului de Administrație al TAROM, după cum a confirmat compania națională de transport aerian pentru HotNews.ro, în septembrie.

Potrivit unui comunicat transmis joi de Agenția Națională de Integritate, fostul secretar de stat s-a aflat în stare de incompatibilitate în perioada 16 aprilie – 15 iulie 2019, întrucât a fost simultan secretar de stat și membru în Consiliul de Administrație al Companiei Naționale de Transporturi Aeriene Române TAROM S.A.

Astfel, potrivit deciziei ANI, Mocanu are interdicție de a mai ocupa o funcție de demnitate publică pe o perioadă de 3 ani.

”Persoana evaluată a fost informată despre declanșarea procedurii de evaluare, elementele identificate, precum și drepturile de care beneficiază – de a fi asistat sau reprezentat de un avocat și de a prezenta date sau informații pe care le consideră necesare, personal ori prin transmiterea unui punct de vedere scris. Mocanu Viorel a depus la dosarul de evaluare un punct de vedere în exercitarea dreptului la apărare. Fapta persoanei cu privire la care s-a constatat [...] încălcarea obligațiilor legale privind [...] starea de incompatibilitate constituie abatere disciplinară și se sancționează potrivit reglementării aplicabile demnității, funcției sau activității respective [...]. Persoana [...] față de care s-a constatat [...] starea de incompatibilitate este decăzută din dreptul de a mai exercita o funcție sau o demnitate publică [...] pe o perioadă de 3 ani de la data eliberării, destituirii din funcția ori demnitatea publică respectivă sau a încetării de drept a mandatului. Dacă persoana a ocupat o funcție eligibilă, nu mai poate ocupa aceeași funcție pe o perioadă de 3 ani de la încetarea mandatului", se arată în comunicatul ANI.

Din februarie 2012, Viorel Mocanu, care le fusese avocat inclusiv lui Sorin Oprescu și Oanei Zăvoranu, a fost numit agent guvernamental al României la Curtea Eurpeană a Drepturilor Omului (CEDO), în cadrul Ministerului Afacerilor Externe.

Mocanu a fost numit în MAE pe 12 februare 2019, mai întâi pe o funcție de director, cum era încadrată poziția de agentul guvernamental la CEDO atunci, iar apoi a fost promovat secretar de stat, din 16 aprilie 2019. El și-a dat demisia, iar în 21 august 2019 a fost eliberat oficial din funcția de secretar de stat, agent guvernamental al României la CEDO, de către premierul Viorica Dăncilă.

În perioada octombrie 2018 până în februarie 2019, Mocanu a fost și consilier onorific pentru relații externe al ministrului Sănătății, Sorina Pintea.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7974 vizualizari

  • +31 (37 voturi)    
    Ce altceva (Joi, 5 martie 2020, 9:27)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    putea sa promovezi latrina 3?!
    Pe cine putea s reprezinte mizeria asta de om?
    Ce mizerie de partid... oameni din pizidea...
    Audi.... din belsug tutulor pizidacilor!
  • +29 (35 voturi)    
    Un borfaș o apără pe Sorina Pintea. (Joi, 5 martie 2020, 9:28)

    asavreau [utilizator]

    Se apără borfașii între ei și protestează dacă sunt prinși.
  • +21 (27 voturi)    
    Grea pedeapsa (Joi, 5 martie 2020, 9:47)

    fat.cat [utilizator]

    O sa fie distrus. Noroc cu clienta martira Pintea, ea ce l-o mai scoate din rahat dupa aceasta lovitura nemiloasa data de ANI.
    Serios, mai oameni? Puteti fi mai ridicoli decat atat?
    • +13 (15 voturi)    
      Este abatere disciplinară (Joi, 5 martie 2020, 10:38)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui fat.cat

      Pînă la proba contrarie, omul s-a bucurat să ia bani din două părți în același timp. Cam ca unul care lipsește nemotivat de la serviciu o săptămînă ca să facă o afacere în Italia.

      Pentru aceasta nu va putea candida în alegerile din acest an și nu va putea fi numit în vreo funcție publică în următorii trei ani. Tot așa cum pentru pe cel care a chiulit ca să ia bani din altă parte nu chemi parchetul să ți-l bage la închisoare și nici nu îi poți lua din salariul pe zilele cît a fost prezent, tot așa și aici nu te poți aștepta să fie urmărit penal pentru că nu și-a dat demisia de la Tarom.

      Mai importante decît detaliile sordide ale cazului este ideea că nu îi putem cere justiției să facă treaba pe care trebuie să o facem noi cetățenii direct sau prin structurile noastre asociative private, tot așa cum un angajator nu-și poate face salariații să-și îndeplinească bine obligațiile postului dîndu-i în judecată.
    • +3 (3 voturi)    
      la fel (Joi, 5 martie 2020, 14:18)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui fat.cat

      cum maurul grajdan si-a facut datoria fata de bombonel, cand a fost numit sef la ISC si a stat doar 4 zile, tot asa si mocanul asta si-a facut datoria fata de seful lui, dragnea.
      Il doare-n freza pe mocanu ca nu mai are voie sa ocupe functii de stat, in urmatorii 3 ani. Doar castiga din avocatura suficienti bani.
  • +27 (27 voturi)    
    mare avocat (Joi, 5 martie 2020, 10:05)

    madafaca [utilizator]

    Mie chiar imi place ca el o reprezinta si pe Sorina Pintea in instanta.
    Practic pe toti marii infractori pe care acest slab avocat i-a reprezentat, au intrat in puscarie.
    El probabil nu-si da seama, dar ajuta la inlaturarea coruptiei din Romania :))
    • +5 (5 voturi)    
      2 in 1 (Joi, 5 martie 2020, 12:49)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui madafaca

      Si incompatibil si incompetent
  • +9 (9 voturi)    
    cum se leaga toate... (Joi, 5 martie 2020, 10:56)

    ..13 [utilizator]

    Cum se aduna lichelele si se apara folosind o alta lichea

    Nu iti vine a crede ca ala care ar fi rebuit sa stie legile f. bine - tocmai el, insusi, le incalca in speranta ca niciodata, dar niciodata, nu o sa vina cineva sa ii ceara socoteala.

    Acusica stau si ma intreb oare ce au pazit si cei de la MAE - speta sa Melescanu - cand a atribuit o astfel de functie unuia ca Mocanu sau prea sfanta si nevinovata parfumata chiar dansa gospodina Dancila...

    O galeata de oameni care ar fi trebuit sa vada mai inainte ca nu se poate sa il numeasca pe Mocanu si colo si colo.

    este un mizilic ceea ce i se intampla lui Mocanu acum si cred ca omul merita mai multa atentie...

    accederea la o functie publica pare posibila numai daca aduci o caruta de bani, daca sunt furati cu atat mai bine, si slujirea chiar impotriva legii doar ca sa iti servesti politicienii - cred ca s-a intrecut cu mult masura
  • +6 (8 voturi)    
    Urgent (Joi, 5 martie 2020, 11:38)

    Akylas [utilizator]

    Alt complice al detinutului Dragnea Liviu, ar trebui judecat si bagat la parnaie imediat.
    Se autosesizeaza vreo autoritate competenta, sau lasam acesti viermi sa se inmulteasca necontrolat si sa extermine Romania ?
  • -11 (13 voturi)    
    Se pregateste mediatic... (Joi, 5 martie 2020, 11:40)

    newlook [utilizator]

    Se pregateste mediatic...pierderea procesului de catre Ro in cazul vs Dragnea.

    De vina nu trebuie sa fie sistemul de kkt de justitie din Ro, folosit pentru Politie Politica...ci chiar PSD-ul ca l-a aparat pe Dragnea ... spre indignarea iobagilor precar alfabetizati dar #rezistenti.
  • -1 (5 voturi)    
    Vedeti de cand a fost numit in (Joi, 5 martie 2020, 17:10)

    xrogo [utilizator]

    functie la CEDO si apoi intrebati-va un lucru simplu, nu era incompatibil imediat, nu a fost incompatibil dupa ce-a fost schimbat din functie si a devenit incompatibil dupa ce-a fost numit avocat al Sorinei Pintea, al naibii coincidente!