Un cercetător rus a fost oprit să intre în România, acuză Ambasada Rusiei

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 3 martie 2020, 16:22 Actualitate | Esenţial


Alexei Umnov-Denisov
Foto: Captura YouTube
Ambasada Rusiei acuză că un cercetător rus, A.I.Umnov-Denisov, a fost reținut luni de către autoritățile române de frontieră la aeroportul „Henri Coandă” din București și trimis înapoi în Rusia, cu zborul de marți, 3 martie.

Potrivit sursei citate, acesta ar fi trebuit să susțină luni la Centrul Rus de Știință și Cultură o prezentare pe tema „Triburile dacilor: cine și de unde sunt”.

„Spre regretul profund al reprezentanților societății științifice și universitare din România și Bulgaria adunați în sala Centrului Rus de Știință și Cultură, lectorul însuși nu a putut participa la eveniment fiindcă, în ciuda primirii la termen a vizei de intrare la Consulatul General al României la Sankt Petersburg, acesta a fost reținut de către autoritățile de frontieră la aeroportul „Henri Coandă” din București. Cercetătorului rus i s-a anunțat despre interdicția de a intra pe teritoriul României și ca urmare acesta a fost nevoit să plece în patria sa cu zborul următor la 3 martie”, a scris pe Facebook Ambasada Rusiei.

„Sperăm că în viitor nu se vor crea obstacole artificiale în calea dezvoltării legăturilor științifice ruso-române. Nota respectivă a fost trimisă de către Ambasada Rusiei la MAE al României la 3 martie 2020”, a mai scris Ambasada Rusiei.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7719 vizualizari

  • +19 (25 voturi)    
    Un Mujic vorbind despre daci (Marţi, 3 martie 2020, 16:24)

    un domn [utilizator]

    bizar, foarte bizar
    • +9 (11 voturi)    
      ca spion (Marţi, 3 martie 2020, 19:35)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      parașutat cu barca la pensie din kgb, trebuie și el să-și justifice în vreun fel sporurile financiare.
      Prostul nu a găsit altceva mai bun decât să se dea deștept vorbind despre daci, cei mai traci din neamul tracilor. Ocazie cu care o fi avut de făcut și vreun comision de infiltrare, ceva p-acolo.
      • +3 (7 voturi)    
        Ai citit ce nume neandertalian are ? (Marţi, 3 martie 2020, 22:24)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Denisov

        Asta avea tupeu sa nenpovesteasca despre Daci !
  • +20 (22 voturi)    
    Aiureli (Marţi, 3 martie 2020, 16:32)

    comentacu [utilizator]

    Stiu rusii de ce nu a fost lasat domnul cercetator.
    • 0 (0 voturi)    
      Da nu stim noi !! (Miercuri, 4 martie 2020, 11:12)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui comentacu

      De ce a fost returnat???
  • +19 (23 voturi)    
    Cercetator... (Marţi, 3 martie 2020, 16:35)

    grongobar [utilizator]

    ...de la Savushkina ?
  • +23 (25 voturi)    
    Doua variante: (Marţi, 3 martie 2020, 16:40)

    TheBlizzard [utilizator]

    1. Suspect coronavirus.
    2. Un pic spion...?

    Mazeta, ne ajuti...?
  • +20 (24 voturi)    
    auzi la el (Marţi, 3 martie 2020, 16:41)

    Kosmos [utilizator]

    „Triburile dacilor: cine și de unde sunt”.
    Desi imi doresc ca MInisterul Culturii sa promoveze asa ceva este hilar sa vezi rusi ca vin In ROmania sa vorbeasca despre asa ceva.
    Mai hilar cand ei rusii ne-au ciordit tezaurul , ne-au luat o halca de teritoriu si ne-au trimis pe cap bolsevici gen Iliescu
    • 0 (0 voturi)    
      Teritoriile le-a luat Ucraina. Pentru rigoare (Miercuri, 4 martie 2020, 14:07)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Iar noi am renuntat la ele prin voia Levantinilor. Ca altfel nu intram in NATO. Aiurea.
  • +8 (16 voturi)    
    Aham (Marţi, 3 martie 2020, 16:46)

    marc.andre [utilizator]

    Ne spune rusul cine suntem noi.
    Poate ar fi fost interesant de auzit... ce ineptii sau manipulari ar fi vorbit de la pupitru.
  • +21 (23 voturi)    
    Inteleg ca stie el mai bine cine au fost dacii? (Marţi, 3 martie 2020, 16:48)

    Amad [utilizator]

    Putem si noi sa-i spunem cine sunt rusii.
    • 0 (0 voturi)    
      chiar (Miercuri, 4 martie 2020, 11:44)

      Ionescu Raymond [utilizator] i-a raspuns lui Amad

      cine sunt rusii?
      un neam poat care se apara de frig cu votka
      un neam cu eleganta Ursului, care se aseaza pe mai mult decat i se cuvine
      un neam care prin Putin vrea sa faca religia Constitutie
  • +19 (21 voturi)    
    Si Mengele (Marţi, 3 martie 2020, 16:49)

    Futurist Irefutabil [utilizator]

    A fost cercetator.
  • +14 (14 voturi)    
    m-ar interesa justificarea partii romane (Marţi, 3 martie 2020, 16:54)

    g01an [utilizator]

    cand propagandistii rusnaci primesc genul acesta de tratament nu am nici cea mai mica problema, dar parca nu as vrea nici sa exageram si sa dam importanta unor neica nimeni. degeaba ne luam de astfel de indivizi daca rogozinii si duginii circula liberi, mai ales cand unii dintre ei au interdictie in Romania.
  • +19 (21 voturi)    
    Foarte bine (Marţi, 3 martie 2020, 17:28)

    ggiiggii [utilizator]

    O tara fara rusi este o tara linistita
  • +19 (21 voturi)    
    Ce e, bai baieti? (Marţi, 3 martie 2020, 17:56)

    JustinCase [utilizator]

    Ce e, bai baieti? V-ati oprit cu "stiinta" la nivelul dacilor?
    Cand ajungeti cu "stiinta si cultura" la nivelul secolului XXI, anuntati-ne si pe noi.

    Isi trimite KGB-ul organele prin filiala ambasadei de la Bucuresti ca sa-i agite pe dacopati. Urmeaza sa fie trimsi si alti KGB-isti ca sa ne vorbeasca despre vaccinuri, 5G, familia traditionala si alte subiecte din astea "stiintifico-culturale".

    Inchideti cloaca aia kaghebista si trimiteti-l pe betivan pachet inapoi la Moskva!
  • +10 (10 voturi)    
    Pe cand o prezentare pe tema: (Marţi, 3 martie 2020, 20:07)

    persuasiv [utilizator]

    ''Tezaurul''
  • +3 (3 voturi)    
    Centrul rus de stiinta (Miercuri, 4 martie 2020, 8:33)

    yol [utilizator]

    :)))))))
    Interesant ar fi sa stim ce institutii universitare romanesti erau prezente. Sa stim si noi...
    Nu se poate dezvolta mai mult articolul?
  • +5 (5 voturi)    
    disperatii.. (Miercuri, 4 martie 2020, 9:22)

    USMarines [utilizator]

    si-au desconspirat filiala KGB din Romania.
    Asa cum era de asteptat toata isteria asta dacopato-nationalista este sustinuta de Moscova pentru ca indeparteaza Romania de Occident si de valorile democratice ale acestuia.
    Intrebare pentru jurnalistii de investigatii: cine a permis dechiderea acestui "Centru"?
    • +3 (3 voturi)    
      KGB (Miercuri, 4 martie 2020, 12:49)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui USMarines

      Centrul Rus de Știință și Cultură, centru deschis în urma unui acord semnat în 2013 de fostul ministru de Externe, Titus Corlățean, în timpul guvernului Ponta.
    • -1 (1 vot)    
      Cum ne departeaza dacopatia de occident? (Miercuri, 4 martie 2020, 14:21)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui USMarines

      Si nemtii si nordicii se autointituleaza daci.

      A fi occdental nu inseamna sa-ti anihilezi orice individualitate. Dimpotriva.