UPDATE Italianul confirmat cu coronavirus a fost în România în perioada 18-22 februarie. A aterizat la Craiova și a locuit în județul Gorj. A vizitat rude și a avut întâlniri de afaceri - MAE

de I.H.     HotNews.ro
Marţi, 25 februarie 2020, 18:29 Actualitate | Sanatate


Virusi gripa
Foto: pixabay.com
Bărbatul de 71 de ani recent întors din România în Italia, unde a fost diagnosticat cu coronavirus, a fost în țara noastră în perioada 18-22 februarie, unde a vizitat rudele soției sale, cetățean român, și a avut mai multe întâlniri de afaceri, a anunțat ministerul român de Externe. Potrivit MAE, el a ajuns în România pe aeroportul din Craiova, apoi a locuit în județul Gorj.

UPDATE 19.45 Ministerul Afacerilor Externe a anunțat că, potrivit informațiilor deținute la acest moment, inclusiv în baza datelor furnizate autorităților române de Protecția Civilă Italiană, rezultă că bărbatul a aterizat pe aeroportul din Craiova în 18 februarie.

În perioada în care acesta a fost în România, a locuit în județul Gorj unde a luat contact cu soacra sa și cu alte persoane. "La acest moment, s-a declanșat o anchetă epidemiologică, urmând a fi identificate cu exactitate toate persoanele cu care cetățeanul italian a intrat în contact. De asemenea, pentru fiecare dintre aceste persoane vor fi luate măsurile necesare, în funcție de gradul de expunere", precizează MAE.

Anunțul inițial al Ministerului Afacerilor Externe:
  • Bărbatul are cetățenie italiană și, potrivit informațiilor disponibile la acest moment, a fost în România, în Craiova, în perioada 18-22 februarie.
  • În această perioadă, bărbatul a vizitat rudele soției sale, cetățean român, și a avut mai multe întâlniri de afaceri.
  • Autoritățile române au activat protocoalele necesare în acest tip de situație, urmând a fi declanșată o anchetă epidemiologică și dispuse măsurile de carantină sau izolare, după caz.
Streinu Cercel: Riscul să fi fost contagios pe teritoriul României, mic

Riscul ca italianul diagnosticat cu coronavirus după ce s-a întors din România este mic și nu este cazul să ne îngrijorăm, susține managerul Institutului de Boli Infecțioase "Matei Balș" din Capitală, Adrian Streinu Cercel.

"Riscul de a transmite pe teritoriul României este foarte mic (...) Știm cu toții că această perioadă este de până la 14 zile. S-a aflat, într-adevăr, pe teritoriul României în perioada de incubație, dar fără să aibă potențial de transmitere. Debutul bolii a avut loc la 48 de ore după ce a ajuns pe teritoriul Italiei, ca atare riscul să fi fost contagios pe teritoriul României este foarte mic", a declarat la Digi 24 Streinu Cercel.

Bărbatul de 71 de ani, cu reşedinţa în oraşul Cattolica (regiunea Emilia Romagna), diagnosticat cu coronavirus, se află în acest moment internat la spitalul din Rimini, secţia de boli infecţioase, dar starea sănătăţii lui nu este gravă, scrie presa din Italia.

Potrivit publicaţiei „Il Resto del Carlino”, care citează surse din cadrul Regiunii Emilia – Romagna, bărbatul s-a prezentat luni la spitalul din Cattolica, la „Urgenţe”, având simptome de febră şi tuse. Acesta a declarat că s-a întors în week-end din România. Bărbatul a fost transferat la spitalul „Infermi” din Rimini, unde a fost confirmat ca pozitiv la testul cu coronavirus. Potrivit Corriere di Bologna, bărbatul lucrează în domeniul hotelier.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















25727 vizualizari

  • +6 (12 voturi)    
    /// (Marţi, 25 februarie 2020, 18:38)

    GemstonePig [utilizator]

    ''Intalniri de afaceri''' ha ha haaa sigur au coronavirul portofelul lui Manda si poseta Olgutei
  • +5 (11 voturi)    
    in patria Olgutei... acolo la psdeii. (Marţi, 25 februarie 2020, 18:55)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    in patria Olgutei... acolo la psdeii.
    • +3 (17 voturi)    
      craiova ia coroana.. (Marţi, 25 februarie 2020, 19:34)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Perioada de incubatie este intre 2 si 14 zile. Daca s-a intors in weekend din Romania si luni era deja internat, e clar ca a dus-o pe picioare de ceva timp. Cel mai probabil nu a vrut sa moara intr-un spital de doi bani din Romania. Oare pe cati i-a condamnat astfel la moarte?..
      • -1 (9 voturi)    
        Doar atât: (Marţi, 25 februarie 2020, 21:04)

        revelare [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Ești analfabet funcțional.
      • +6 (8 voturi)    
        Da, sigur (Marţi, 25 februarie 2020, 22:24)

        Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Exact la aia s-a gandit! ''Ma cam doare capu', o sa plec in Italia, ca am Corona - e o probabilitate de 98,7% sa am, dupa simptome - ca aici au spitale de rahat, ca in zona asta au votat cu PSD''...''si ii si infectez pe toti, mama lor de Olguta lovers''
  • +11 (13 voturi)    
    optimism incurabil (Marţi, 25 februarie 2020, 19:02)

    young_e [utilizator]

    ....sau irecuperabil?
    din categoria "om de afaceri italian vs. oltence fierbinti"
  • +4 (6 voturi)    
    NU e cazul sa ne ingrijoram (Marţi, 25 februarie 2020, 19:11)

    CipCC [utilizator]

    Nu e cazul sa ne ingrijoram!
    Tare asta!
    Nu e cazul, pana scoateti din buzunar 300 de oameni infectati in 3 zile, ca in Italia!!!
    • +2 (10 voturi)    
      Un pont pt. jurnaliștii de investigație (Marţi, 25 februarie 2020, 20:37)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui CipCC

      Aflați câți bolnavi de pneumonie sunt în mod obișnuit în luna februarie și câți avem internați la momentul acesta pentru pneumonie. Țineți cont că una din cinci infecții cu coronavirus poate duce la pneumonie.

      Dacă sunt semnificativ mai mulți, situația este clară.
  • +11 (15 voturi)    
    ilogic... (Marţi, 25 februarie 2020, 19:38)

    T-Ora [utilizator]

    "a fost în România, în Craiova, în perioada 18-22 februarie."

    "Streinu Cercel: Riscul să fi fost contagios pe teritoriul României, mic"


    E ceva ce nu e logic: omul a fost in Romania acum cateva zile (suntem in 25 februarie), acum este la spital diagnioticat cu coronavirus si Cercel sustine ca riscul de a fi contagios in perioada vizitei in Romania este mic, stiind ca perioada de incubatie este de pana la 27 de zile!!!
    • +7 (7 voturi)    
      Cercel e psdist de frunte... (Marţi, 25 februarie 2020, 20:22)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui T-Ora

      Cercel e psdist de frunte... ai incredere in el ?
    • -3 (7 voturi)    
      Pe undeva e logic , (Marţi, 25 februarie 2020, 23:04)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui T-Ora

      pt. ca daca nu a avut simptome la noi in tara , e greu sa fi infectat si pe altii.
  • +2 (4 voturi)    
    Nu credeam că o să spun asta vreodată, dar: (Marţi, 25 februarie 2020, 20:31)

    Nyk1 [utilizator]

    SRI, repede! Interceptați-i pe toți cei cu care italianul a intrat în contact!
  • +3 (5 voturi)    
    Mda, deci ce ziceam ieri? (Marţi, 25 februarie 2020, 21:49)

    fat.cat [utilizator]

    COVID-19, AMR cat? Eram optimista. E aici deja.
  • +4 (6 voturi)    
    sper sa fi trecut (Marţi, 25 februarie 2020, 22:05)

    unualibro [utilizator]

    ... si pe la soacra mea
  • +4 (6 voturi)    
    fratilor ... (Marţi, 25 februarie 2020, 22:06)

    brightids [utilizator]

    stati linistiti, nici migrantii nu au venit la noi asa ca slabe sanse sa-i placa pe noi noi si la asta.