Prima reacție a PSD după decizia CCR: Demonstrează că "democraţia funcţionează încă în România"

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 24 februarie 2020, 15:52 Actualitate | Esenţial


Marcel Ciolacu
Foto: Facebook
Preşedintele interimar al PSD, Marcel Ciolacu, susține că decizia Curţii Constituţionale cu privire la desemnarea pentru a doua oară a liderului PNL, Ludovic Orban, în funcţia de premier demonstrează că "democraţia funcţionează încă în România".

"Aştept comunicatul oficial al Curţii şi, nu în ultimul rând, motivarea şi vom vedea. Mă bucură că democraţia funcţionează încă în România", a spus Ciolacu la Parlament.


Prin urmare, președintele va trebui să reia procedura și să facă o nouă nominalizare de premier, neexistând interdicția să îl desemneze tot pe Ludovic Orban, "dacă președintele constată după consultări că există o majoritate pentru desemnarea acestuia".







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















1758 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    da.. democratia functioneaza (Luni, 24 februarie 2020, 15:58)

    qwerasdf [utilizator]

    asa cum vrea psd-ul

    asa cum intrebi un samsar de kilometrajul unei masini: "are cati vrei tu, boss"
    • +2 (2 voturi)    
      depinde pe ce parte a declaratiei esti .. (Luni, 24 februarie 2020, 19:11)

      VaseaV [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      decizia CCR este pe atat de interesanta pe cat de stupida este, chiar daca este cu 7 la 2 luata. Exista un articol in constitutie care spune ca in anumite conditii, Presedintele Romaniei poate dizolva Parlamentul. I-as ruga pe tovarasii judecatori sa explice daca decizia lor impiedica Presedintele sa faca uz de un articol din Constitutie ...
  • 0 (4 voturi)    
    Da' cand ati luat... (Luni, 24 februarie 2020, 15:59)

    grongobar [utilizator]

    ...9-0 la alegerea lui Basescu vs Geoana parca ziceati ca nu e buna CC...
  • +7 (9 voturi)    
    Nu sub PSD (Luni, 24 februarie 2020, 16:03)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Da, dar nu sub PSD, cum s-a si vazut.
    PSD sunt doar mostenitorii celor care au UCIS i 19889 ca sa isi anexeze tara si sa o jefiuoasca. Faptul ca criminalii sunt liberi, demonstreaza ca RO nu e stat de drept, ci stat mafiot, iar Justitia principalul aparator al CRIMINALILOR si INFRACTORILOR.

    IN PSD sunt doar hoti si complici. In om onest nu poate face parte din aceasta cloaca urât mirositoare de infractori,
  • +12 (14 voturi)    
    "Democratia" PSD-ului poate ! (Luni, 24 februarie 2020, 16:11)

    Idealistu [utilizator]

    Ca si CCR care este o oficina a PSD.
  • +11 (13 voturi)    
    Corectie (Luni, 24 februarie 2020, 16:12)

    tontu [utilizator]

    Demonstreaza ca si CCR este aservita PSD.
  • +10 (12 voturi)    
    Desigur (Luni, 24 februarie 2020, 16:17)

    NicioLae2 [utilizator]

    ccr-ul e plin de PiSDiști.
    Așa că, orice cere PiSD,ccr aprobă, din păcate, făra a se putea face vreo contestație..
    D-aia "democraţia funcţionează încă în România"!
    • -4 (4 voturi)    
      CCR=PSD (Luni, 24 februarie 2020, 16:50)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui NicioLae2

      Ar fi bine ca in ccr sa fie numai psd-isti (adica infractori si cioplici). Dar in CCR sunt gunoaie care au turnat la Secu, complici ai CRIMINALILOR din 1989, agenti straini. slugoi politice abjecte, o adevarata scursura din ce are magistratura mai jegos.
      • +1 (1 vot)    
        in CCR sunt gunoaie, complici, slugoi... (Marţi, 25 februarie 2020, 20:45)

        NicioLae2 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        @Ochii_pe_voi
        Adică PiSDiști!
  • +7 (11 voturi)    
    ce ma?! (Luni, 24 februarie 2020, 16:26)

    liviu_ [utilizator]

    deci facptul ca NU se poate demite parlamentul si ca poporul NU isi poate exercita dreptul la alegeri inseamna ca democratia functioneaza?!
    hai sictir !

    apropos da voi care ignorati referendumul cu 300 de parlamentari (SI decizia ccr) in acest sens de 10 ani?! sau cand dadeati coduri penale neconstitutionale pe banda rulanta?! acolo era ok?!
  • +6 (8 voturi)    
    dupa bunul plac (Luni, 24 februarie 2020, 16:33)

    Jude [utilizator]

    Practic CCR interzice unui presedinte sa nominalizeze un Premier daca acesta nu are Majoritate parlamentara.
    WTF ! Deci practic de acum inainte nu mai poti propune un premier cu minoritate parlamentara.
    Pai fratilor, daca la un moment dat nimeni nu va putea crea o majoritate, nu vei putea propune un premier.
  • +1 (3 voturi)    
    bai dar Babalau trebuie sa fie Ciolacu... (Luni, 24 februarie 2020, 16:55)

    ..13 [utilizator]

    Sa spui tu ca mai este inca democratie cand iti da CCR mura in gura, asa cum te-ai inteles tu cu ei, arata ca esti inca departe de democratie...

    Adicalea il dai in judecata pe Presedinte si spui ca este democratie inca???

    Bai nu pot sa cred ca inca prostavanul asta si gasca lui de mafioti, bara in bara cu CCRistii, sunt in parlament!
  • 0 (2 voturi)    
    Haida de! (Luni, 24 februarie 2020, 17:24)

    VARCIOROVA [utilizator]

    Poate "democratia voastra" functioneaza pentru xa democratia reala in nici un caz.