Președintele Klaus Iohannis va susține declarații de presă la ora 18.00

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 24 februarie 2020, 15:34 Actualitate | Esenţial


Klaus Iohannis la Bruxelles
Foto: Presidency.ro
Președintele Klaus Iohannis va susține, luni, la Palatul Cotroceni, declarații de presă începând cu ora 18.00. Este așteptat ca șeful statului să dea un răspuns față de decizia Curții Constituționale a României care îl obligă să desemneze un nou premier.

Curtea Constituţională a României a stabilit, luni, că există conflict juridic între preşedinte şi Parlament privind desemnarea liderului PNL Ludovic Orban în funcţia de premier, au precizat oficiali ai CCR pentru HotNews.ro.

Conform acestora, CCR a stabilit că președintele nu a identificat o majoritate parlamentară din partea căreia să desemneze premierul, astfel că șeful statului trebuie să facă o nouă propunere. CCR nu interzice însă ca Iohannis să îl nominalizeze din nou pe Orban, cu condiția să strângă o majoritate parlamentară în acest sens, susțin sursele citate.

Prin urmare, președintele va trebui să reia procedura și să facă o nouă nominalizare de premier, neexistând interdicția să îl desemneze tot pe Ludovic Orban, dacă președintele constată după consultări că există o majoritate pentru desemnarea acestuia.

Decizia a fost luată cu 7 voturi la 2, iar argumentul ar fi fost că președintele nu a identificat o majoritate parlamentară din partea căreia să desemneze premierul, au explicat sursele citate.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2514 vizualizari

  • -4 (8 voturi)    
    Nea Johann o s-o scalde ca vedeti voi, (Luni, 24 februarie 2020, 15:43)

    xrogo [utilizator]

    asteptam motivare, ca apoi o sa luam masuri si alte baliverne, apropo, nea Johannu, unde-i vestitul plan B?
  • -1 (9 voturi)    
    soluție (Luni, 24 februarie 2020, 15:45)

    Mazeta [utilizator]

    Iohannis nu poate ignora decizia CCR, dar nici nu poate recunoaște că a greșit, deci presimt că va nominaliza tot un Orban, probabil pe Leonard Orban.
    • +1 (3 voturi)    
      Unde a gresit? (Luni, 24 februarie 2020, 16:50)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      E el vinovat ca psd bubuie de prostie si hotie?
      • -1 (1 vot)    
        Imi pare rau, decizia CCR a consfintit (Marţi, 25 februarie 2020, 9:28)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        ca Johann si Orbann bubuie de aceste alese calitati!
  • 0 (8 voturi)    
    Puțină gargară (Luni, 24 februarie 2020, 15:48)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    După ce s-au pierdut 3 luni, iar RO s-a afundat in criza, KWI vrea să ne mai ducă puțin de nas cu „liberalii” lui. Inca nu a priceput că PNL = USL + PDL (cu câtiva proaspat racolati membri ai PSD), adica două mafii reunite.
  • +2 (16 voturi)    
    CCR = PSD (Luni, 24 februarie 2020, 15:48)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    CCR = PSD
  • +1 (11 voturi)    
    si ce o sa spui? (Luni, 24 februarie 2020, 15:58)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Si ce o sa spui unei tari care te-a votat , inclusiv eu.
    "Ghinion! Sunt un papagal!" Ich bin ein Papagei!
    Si eu si Ludovic care imi aduce cafelele!
  • +4 (10 voturi)    
    Partidul CCR a decis! (Luni, 24 februarie 2020, 16:02)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Restul sunt fantezii!
    Anticipate, eliminarea pensiilor speciale, venirea la cașcaval, reforma reformei, bla, bla,bla.
    Constituțional, dpv al CCR, nu se poate!
    E un mare bluf!
    Un an pierdut si s-a dat o sansa pcr sa revina la butoane!
    • +2 (8 voturi)    
      in nomentul de fata (Luni, 24 februarie 2020, 16:30)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      ccr conduce romania...
      taie din atributiile presedintelui, da atributii cum au chef etc etc
      • 0 (2 voturi)    
        asa a facut mereu (Luni, 24 februarie 2020, 17:02)

        cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        iti aduci aminte de perioada 2012-2014 inceputa cu celebra erata?
  • -1 (9 voturi)    
    Doar... (Luni, 24 februarie 2020, 16:13)

    Gigi Kent [utilizator]

    Doar ca Iohannis gandeste pe dos. Respectiv el vrea sa nominalizeze tocmai pe cineva care nu poate strange o majoritate parlamentara.

    E greu cu bunul simt si cu intelegerea spiritului Constitutiei.
    • +1 (9 voturi)    
      apropos (Luni, 24 februarie 2020, 16:29)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      dar cand stapanii tai din psd dadeau decizii neconstitutionale taceai malc ipocritule
    • +1 (3 voturi)    
      Intelegerea spiritului Constitutiei (Luni, 24 februarie 2020, 17:48)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      lipseste de la CCR. Daca CCR provoaca haos, noi cum trebuie sa jucam?
      • -1 (1 vot)    
        Mai nea, haosul l-a provocat Johann (Marţi, 25 februarie 2020, 9:30)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

        prin desemnarea pacaliciului Orban, CCR doar l-a tras de maneca!
  • +3 (5 voturi)    
    Lumea se duce de rapa... (Luni, 24 februarie 2020, 16:38)

    Mihail. [utilizator]

    ...si astia se cearta pe ciolan. Inca.