Ludovic Orban: Nu există niciun cetățean român diagnosticat cu coronavirus în România

de Red     HotNews.ro
Luni, 24 februarie 2020, 14:23 Actualitate | Esenţial


Ludovic Orban
Foto: Stirile ProTV
Premierul Ludovic Orban a declarat luni că nu există „niciun cetățean român în România diagnosticat cu coronavirus”.

Șeful Guvernului a cerut cetățenilor să-și ia „informații numai din surse oficiale”.

„Cer cetățenilor să ia informații numai din surse oficiale, să urmărească toate comunicările oficiale, DSU, MAI, Ministerului Sănătății, ministerelor care au rol în a preveni. (...) Suntem bine organizați, extrem de mobilizați pentru a lua toate măsurile”, a spus Orban.

În privința stocurilor de substanțe, materiale și echipamente, premierul a precizat că în ultima ședință de guvern înainte de moțiunea de cenzură s-a adoptat o ordonanță de urgență „pentru a putea achiziționa tot ce avem nevoie pentru combaterea coronavirusului”.

În privința românilor din Italia, țară afectată de coronavirus, cetățenii români trebuie să respecte recomandările autorităților și „să evite pe cât posibil deplasarea spre România”.

„Aici e o chestiune de responsabilitate individuală, toți cetățenii trebuie să respecte aceste decizii și măsuri ale autorităților din Italia”, a spus el.

El a precizat că nu poate fi restricționat dreptul la circulație al românilor din Italia, adăugând că autoritățile române sunt pregătite în privința măsurilor specifice.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.



















2955 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Care o fi treaba? (Luni, 24 februarie 2020, 14:39)

    BEDE [utilizator]

    Ce bine ar fi să nu fie chiar nici un cetățean român din România cu coronoavirus! Dar, atenție! A spus că nu a fost diagnosticat nici unul până acum. Ceea ce nu înseamnă că nu este nici unul contaminat, nici că nu s-ar putea să fie unul chair suferind, dar care nu a fost diagnosticat încă...
    Din păcate, este timp ca lucrurile să evolueze înspre rău.
    Și nu prea văr ce mare chestie poate face acest guvern sau ce alte chestii mai mari ar fi putut face un alt guvern...
    E nasol cu sănătatea în general de tare multă vreme, de mult prea multă vreme! Acum virusul ăsta mai trebuie să lovească pentru ca să fie haos în toată regula.
  • +5 (7 voturi)    
    stai ashea... (Luni, 24 februarie 2020, 14:39)

    Martha Logu [utilizator]

    .. sa treaca perioada de incubatie.
  • +1 (7 voturi)    
    ORBANEEEeee ... (Luni, 24 februarie 2020, 14:41)

    jidanul [utilizator]

    Tu nu stii ce se intampla cu tine si cu viata ta dar, sa te apuci sa declari daca este sau nu vreun roman "diagnosticat cu coronavirus în România". Fa-ti si fa-ne un bine la toti: mergi acasa si lasa-ne, lasa-ne ...
  • +1 (7 voturi)    
    Si marmota impacheta ciocolata (Luni, 24 februarie 2020, 14:43)

    b4044 [utilizator]

    Sigur.... si nici infectii intra-spitalicesti nu avem. Stati linistiti. Ne calmeaza Ludovic.Auzi, la chitara cand ne mai canti?
  • +2 (4 voturi)    
    Aia e si ideea (Luni, 24 februarie 2020, 14:48)

    CipCC [utilizator]

    Aia e si ideea , sa nu fie niciunul!
    Cred ca Orban, la fel cum sunt toti politicienii se bazeaza pe sansa!
    Cum firea se bazeaza pe faptul ca iarna nu ninge iar cand ninge o ia prin surprindere , asa si Orban, spera ca virusul sa nu ajunga in tara! Daca ajunge, se uita in jur si fabrica repede niste scuze!
    La intrebarea: Ce inseamna izolarea la domiciliu si daca suspectii nu intra in contact cu membrii familiei, el raspunde, ca i se vor da toate informatiile necesare.
    Pai prietene, pe vasul ala s-au infectat 600 de oameni si vasul ala nu era un ap in care stau cei care sunt suspecti ca ar fi infectati si membri famiiliilor lor!
  • +7 (9 voturi)    
    Sunteti pe dracu' (Luni, 24 februarie 2020, 14:52)

    Luk [utilizator]

    Spitalele sunt la pamant, educatia cetatenilor e la pamant. Se spala pe maini 2/3, sunt pregatiti pentru o eventuala criza (poate) 500 de oameni in toata tara.
    Daca ajunge virusul in Romania, o sa fie jale. O sa ajungem la 200 si pe urma la 2000 de pacienti intr-o saptamana (dar o sa raportam 70 si pe urma 150).
    Sa speram ca vine vremea calda repede.
    Pana atunci o sa evoluam darwinist, ca intotdeauna.
    Scapa cine poate.
  • 0 (2 voturi)    
    ! (Luni, 24 februarie 2020, 15:49)

    tudorr [utilizator]

    O spui de parca e meritul tau! Au trecut asta noapte sute de oameni veniti cu avione din nordul Italiei, nici macare nu le-ati luat temperatura sau ceva! Ageamii!
  • -1 (3 voturi)    
    Nu exista niciun roman infectat INCA. (Luni, 24 februarie 2020, 15:54)

    clint [utilizator]

    Da, cuvantul cheie este INCA si a fost omis deliberat. Situatia se poate schimba rapid, iar faptul ca nu exista INCA vreun roman infectat nu inseamna absolut NIMIC. Totul pana la proba contrarie, ca asa e la noi, si pe arsii de la Colectiv ii puteam trata fara probleme in tara pana cand... au inceput sa moara pe capete.

    Tot ce vad e asadar un reflex politicianist de a raporta lucruri IRELEVANTE drept realizari marete, ramas din alta epoca. Nea Orbane, daca vine epidemia si mor cateva mii, iti dai demisia? Sau veti fi atat de preocupati cu guvernul Orban III, IV, samd, incat nici nu o sa bagati de seama ?
  • 0 (2 voturi)    
    Mai nea Ludovic (Luni, 24 februarie 2020, 17:28)

    ady77 [utilizator]

    Pana sa dati voi ordonanta lui peste, privind achizitia de echipamente, personalul de la Huawei din Romania (chinezii), au cumparat si cumpara toata mastile de protectie existente si le trimit in China.
    Daca nu crezi intreaba la DHL.
    Suntem praf la organizare, pe voi nu va intereseaza decat turmele voastre.