FOTO Șase români de pe vasul de croazieră Diamond Princess au ajuns în țară. Ce se întâmplă acum cu ei

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 22 februarie 2020, 8:00 Actualitate | Esenţial


Misiune speciala MApN
Foto: Facebook / MApN
Șase români de pe vasul de croazieră Diamond Princess, pe care au fost depistați peste 600 de pasageri infectați cu noul coronavirus, au ajuns, sâmbătă dimineață, în București cu o aeronavă specială trimisă de Ministerul Apărării la Berlin, transmite Mediafax.

Aeronava militară trimisă de Ministerul Apărării la Berlin pentru a prelua cetățenii români de pe nava de croazieră Diamond Princess, a aterizat la Baza aeriană 90 din București în jurul orei 07.00.



Cei șase români aflați la bordul vasului de croazieră Diamond Princess, care și-au exprimat dorința de a reveni în țară, vor fi duși într-o locație secretă din Capitală unde vor fi ținuți în carantină 14 zile.

Nelu Tătaru, secretar de stat în Ministerul Sănătății, a explicat, sâmbătă dimineață, că procedurile au fost elaborate încă de acum șase săptămâni.

”După 14 zile vor fi testați încă o dată”, a spus Tătaru într-o intervenție telefonică la Digi 24. Dacă vreunul are simptome în timpul carantinei, ”este dus la Matei Balș, este testat și se va proceda în consecință”.

Tătaru a mai precizat, pentru Mediafax, că cei aflați în carantină ”sunt verificaţi zi de zi de DSP-ul din Bucureşti, sunt izolaţi, au camere în care au toate dotările, li se aduce masa, li se schimbă lenjeriile".

Dintre cei 6 veniți sâmbătă în țară, doi erau pasageri pe nava de croazieră, iar patru membri ai echipajului.

MApN a precizat, sâmbătă dimineață, că zborul a fost realizat cu un avion de tip C-27J Spartan aparținând Forțelor Aeriene Române:

”Aeronava, configurată pentru misiuni de evacuare medicală și având instalată o cameră specială de izolare, a fost operată de un echipaj condus de locotenent-comandorul Romeo Gârz și a avut la bord o echipă medicală aparținând SMURD București”.

Potrivit unui comunicat de joi al Ministerului de Externe de la București, cei șase români au fost testați, înainte să se urce în avion, la Tokyo, iar rezultatele au fost negative în ceea ce privește infecția cu coronavirus.

„Toți cei șase cetățeni români care și-au exprimat dorința de a reveni în țară au fost îmbarcați la bordul aeronavei puse la dispoziție, în cadrul mecanismului european de protecție civilă, de către guvernul italian. Anterior îmbarcării aceștia au fost testați de către echipa medicală mobilă, rezultatele testărilor fiind negative pentru infecția cu COVID-19 (Coronavirus)”, au transmis reprezentanții MAE.

Avionul la bordul căruia au fost cei șase români a aterizat la Berlin în cursul nopții, de unde au fost preluați de o aeronavă pusă la dispoziție de Ministerul Apărării Naționale.

Cu privire la cei doi cetățeni români infectați cu coronavirus, MAE a spus că aceștia sunt în continuare spitalizați în Japonia, iar starea acestora de sănătate este bună.

„Ambasada României la Tokyo este în legătură cu cei doi cetățeni români spitalizați, cât și cu ceilalți nouă cetățeni români, membri ai echipajului, care au decis să rămână pe vasul de croazieră”, a mai anunțat MAE.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10509 vizualizari

  • -15 (27 voturi)    
    k (Sâmbătă, 22 februarie 2020, 8:10)

    cartofiprajiti [utilizator]

    si uitea asa ni s-a bagat ...mortul in casa !!!
    • +9 (9 voturi)    
      Halal (Sâmbătă, 22 februarie 2020, 12:44)

      grigoreagape [utilizator] i-a raspuns lui cartofiprajiti

      Si eu zic ca mai bine era sa-i lase sa boleasca sau sa astepte sfarsitul epidemiei pe meleaguri straine.

      De', solidaritate doar cand avem vreun interes sau ne magaie usor falosenia.
  • -13 (23 voturi)    
    Misto... (Sâmbătă, 22 februarie 2020, 9:29)

    dandantheman [utilizator]

    Dupa ce ca s-au dus sa faca prostii, a mai trimis guvernul dupa ei si avioane, la niste costuri colosale desigur...
    • +3 (5 voturi)    
      vorbeste lumea ... (Sâmbătă, 22 februarie 2020, 11:06)

      nu conteaza cine zice [utilizator] i-a raspuns lui dandantheman

      normal. o poza parlamentar-politica bine tintita-n momentul actual face cat patru luni de propaganda neintrerupta ... ce conteaza cheltuielile pe langa potentialul rezultatului ...
  • +9 (11 voturi)    
    Hotzspatari? (Sâmbătă, 22 februarie 2020, 9:31)

    dandantheman [utilizator]

    Stateam si ma gandeam....saracii cred ca nu erau la distractii pe-acolo, cel mai probabil erau ospatari, cleaneri, etc. , meserii de baza pe vapor.
    • +9 (9 voturi)    
      /// (Sâmbătă, 22 februarie 2020, 10:22)

      GemstonePig [utilizator] i-a raspuns lui dandantheman

      Erau din echipaj, iti dai seama ca nu erau comandantul si sefulmecanic, erau chelnerii si curatatorii din camere
    • +6 (6 voturi)    
      vorbeste lumea ... (Sâmbătă, 22 februarie 2020, 10:46)

      nu conteaza cine zice [utilizator] i-a raspuns lui dandantheman

      ce zici dumneata acolo nu sunt meserii de baza pe vapor. sunt servicii tip hotel pe vapor. meseriile de baza sunt cele care misca vaporul, au instruire specifica, celelalte sunt auxiliare.
      • +1 (3 voturi)    
        Total de acord!!! (Sâmbătă, 22 februarie 2020, 12:50)

        grigoreagape [utilizator] i-a raspuns lui nu conteaza cine zice

        Daca earu capitani sau sef-mecanici ar fi fost mai indreptatiti sa fie adusi acasa.

        Asa o chestie de pus la inima si sentimentul asta de superioritate.
  • -1 (13 voturi)    
    Primire regeasca (Sâmbătă, 22 februarie 2020, 10:43)

    ww [utilizator]

    Sa speram ca PSD-PNL aduc macar cateva autobuze cu votanti ca sa ii intampine pe oamenii astia cum trebuie: pupaturi, autografe, hore fratesti, salve de tun. Sa dam si noi acolo un semn de "normalitate" corecta politic si sa aratam intregii lumi ca nu suntem prosti de aia care se tem pentru viata lor.
  • +2 (6 voturi)    
    de ce (Sâmbătă, 22 februarie 2020, 11:25)

    martel55 [utilizator]

    daca starea de sanatate este buna cei doi infectati stau inca ins spital de mai mult de o spatamana?de ce nu spune nimeni cum evolueaza bosala provocata de acets virus de se ajunge s amri dupa o luna de spitalizare?
    • +3 (5 voturi)    
      Iti spun eu (Sâmbătă, 22 februarie 2020, 12:12)

      WQ [anonim] i-a raspuns lui martel55

      Foarte recentele cazuri cu acest virus au aratat ca acesta a recidivat la pacienti infectati care au fost apoi externalizati fiind considerati vindecati de Coronavirus. Adica o falsa vindecare ! Iar, acele persoane considerate vindecate au infectat si pe altii intretimp.
      Orase din nordul Italiei sunt de ieri in carantina, si acolo sunt si multi romani care revin in tara cu virusul. https://stirileprotv.ro/stiri/international/italia-inchide-10-orase-dupa-ce-au-fost-confirmate-14-cazuri-de-infectie-cu-coronavirus.html
  • -4 (10 voturi)    
    Ne ducem fratilor...la groapa (Sâmbătă, 22 februarie 2020, 12:50)

    ggiiggii [utilizator]

    Faceti-va ratii de mancare si apa...ca ce este mai rau acum incepe.
    Nu vad Romania o tara in stare sa faca fata la asa ceva....intr-un final vom fi infectati toti si doar cei puternici vor supravietuii...
    Este inceputul sfarsitului....
  • +3 (7 voturi)    
    Hateri (Sâmbătă, 22 februarie 2020, 14:41)

    Dandarila [utilizator]

    Ce-i cu voi haterilor ?
    V-ati pus vreo clipa intrebarea cum ar fi fost daca erati voi in locul lor ? Ah stai, voi n-ati putea fi in locul lor, ca voua nu va place munca.
    Oamenii astia s-au dus la munca, nu sa se dea cu barca si e normal sa vrea sa vina acasa isi sa primeasca suport din partea statului roman .
  • -4 (6 voturi)    
    Sa vina toata Asia in Romania (Sâmbătă, 22 februarie 2020, 15:45)

    VMuntean [utilizator]

    Este nevoie de solidaritate, virusul trebuie impartit la toata lumea.