UPDATE Un tânăr de 23 de ani din județul Giurgiu se află printre victimele atacului de la Hanau

de S.J.     HotNews.ro
Joi, 20 februarie 2020, 22:33 Actualitate | Esenţial


Politia germana
Foto: Hotnews
Un tânăr din Giurgiu, în vârstă de 23 de ani, se numără printre victimele atacului armat de miercuri seara din orașul german Hanau. Primarul comunei Singureni susține că tânărul, care este din localitate, se află în Germania de 7-8 ani și a fost împușcat imediat după ce ieșise de la serviciu, relatează Mediafax.

Ministerul Afacerilor Externe a transmis, joi seara, că autoritățile germane au confirmat că un cetățean român a fost ucis în atacurile din orașul Hanau din Germania.

Primarul comunei Singureni, Marian Pătuleanu, spune că un tânăr de 23 de ani din localitate, stabilit de mai multă vreme în Germania, a murit împușcat în timpul atacului din orașul Hanau. Potrivit edilului, informația a fost confirmată de familia tânărului, dar nu și de autoritățile statului român.

„Vă confirm că este decedat. Am vorbit cu părinții, cu unchiul lui de acolo. Și eu sunt rudă cu băiatul acesta. Suntem în stare de șoc. Un nenorocit de neonazist s-a apucat și a împușcat prin barurile de acolo. Copilul abia ieșise de la muncă. A oprit să-și ia un suc. Nici n-a apucat să se dea jos din mașină, era cu telefonul la ureche și nenorocitul când a ieșit de acolo de unde i-a împușcat pe ceilalți, a crezut că vorbește la telefon, cine știe... și l-a împușcat și pe el. Băiatul locuia acolo de 7-8 ani, cu familia. Era singurul copil la părinți. El lucra la o firmă de curierat și părinții lucrau la un supermarket. Sunt în stare de șoc”, a declarat, Marian Pătuleanu, primarul comunei Singureni.

Potrivit edilului, familia tânărului nu are bani să-l aducă în țară pentru înmormântare. Marian Pătuleanu este revoltat că autoritățile din România nu au comunicat oficial nimic despre moartea românului.

„Unde e Ministerul de Externe? Dacă ar fi alegeri mâine ar urla toți. (...) E ceva incredibil. Ce stat, ce autorități? (...) Părinții vor să vadă acum cum să-l aducă în țară că sunt niște costuri extraordinare. Sunt niște rude sărmane, că n-au plecat de bine din țară. (…) La momentul actual, aștept să văd ce vor ei să facă. Vă dați seama că va veni și un sprijin din partea noastră. Nu suntem noi o primărie foarte bogată, dar vom face un apel umanitar și din partea cetățenilor că e ceva ieșit din comun”, a mai spus Marian Pătuleanu.

Un român, mai mulţi cetăţeni turci, un bulgar şi un bosniac se numără printre persoanele ucise în atacul armat comis în centrul orăşelului Hanau, la periferia oraşului Frankfurt, afirmă surse citate de publicaţia Die Zeit.

În total, în atac au fost ucise nouă persoane cu vârste cuprinse între 21 şi 44 de ani.

Autorul atacului, un individ de 43 de ani, şi mama acestuia, în vârstă de 72 de ani, au fost găsiţi morţi de autorităţi joi dimineaţă, într-un apartament.

Procurorul Peter Frank a declarat că autorul atacului avea profilul unei persoane cu o „gândire confuză” marcată de „perspective profund rasiste”.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12254 vizualizari

  • -24 (32 voturi)    
    pfff (Vineri, 21 februarie 2020, 0:26)

    Scarface1000 [utilizator]

    Daca ramanea in Giurgiu nu il impusca nimeni...
    • +31 (33 voturi)    
      poate se îneca in (Vineri, 21 februarie 2020, 1:23)

      falcoind [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

      Dunare acum 4 ani , nu poți face afirmații de genul. Nu ai de unde sa știi care ii era soarta dacă nu pleca. Cert e, a plecat datorita statului mafiot in care trăim, care a alungat peste granite pe timp de pace, peste 5 milioane de oameni. Poate asta ar trebui sa vedem, de ce sunt plecați atâția.
  • +17 (21 voturi)    
    primaru sigur e socat (Vineri, 21 februarie 2020, 7:09)

    Francisc 1 [utilizator]

    fugi bai psdache ca voi l-ati alungat din tara!
    • +17 (17 voturi)    
      primarul psd-ache uita cand badalau, (Vineri, 21 februarie 2020, 8:54)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      de la Giurgiu, a zis ca se "pisa" pe diaspora

      acum, brusc, le pasa de amaratul ala caruia i-a fost curmata viata
  • +3 (13 voturi)    
    refugiat in nordul lui Odin... (Vineri, 21 februarie 2020, 8:11)

    Coresponedntu [utilizator]

    Nu mi plac obiceiurile orientale, trasul din narghilea si pierderea timpului la terase cu orele cu cafeaua in fata si inactivitatea in timp ce lumea munceste ...dar sa impusti oameni pentru asta , pentru ca sunt mai brunetei din zona Med, Balcani sau Orientul Mijlociu ? oribil, rasismul si neo nazisnmul la fel de periculoase ca terorismul islamic... ar trebui pedepsite la fel... RIP
    • +9 (11 voturi)    
      "obiceiuri orientale" (Vineri, 21 februarie 2020, 9:32)

      KayT [utilizator] i-a raspuns lui Coresponedntu

      Aveti senzatia ca nemtii nu stau la cafea, nu se duc la restaurante, nu se relaxeaza? Oh boy.

      "ar trebui pedepsite la fel" Din cate stiu eu, actele de terorism se pedepsesc la fel indiferent daca sunt de natura neonazista sau islamista. Aveti alte informatii?
  • +9 (11 voturi)    
    Cine (Vineri, 21 februarie 2020, 8:45)

    robyzs [utilizator]

    Cine alunga tinerii din tara? cine a condus Romania 24 de ani din ultimii 30? Nu PSD-FSN? adica neo comunistii? adica baronii locali prieteni cu primarul din Giurgiu?
  • -16 (18 voturi)    
    Eu estimez o destramare a UE! (Vineri, 21 februarie 2020, 9:10)

    Marionette [utilizator]

    UE e o strutocamila neviabila care NU FACE NIMIC. Ah, da, sunt preocupati cum sa scumpeasca viata! (Taxe pe masini pe cladiri, norme aiuristice pe care nu le respecta nimeni)
    • +9 (9 voturi)    
      Scopul acestei postari care e? (Vineri, 21 februarie 2020, 10:29)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Propaganda anti UE? Trebuie sa ii de-a dreptul mizerabil ca om sa faci asta intr-un articol despre moartea unui compatriot de-al tau.
  • +4 (6 voturi)    
    la suc (Vineri, 21 februarie 2020, 9:17)

    Andrei__ [utilizator]

    S-a dus la bar sa bea un suc dupa serviciu ...
    • +2 (2 voturi)    
      In Mercedesul lui A Klasse (Vineri, 21 februarie 2020, 11:07)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Andrei__

      Este nepotul primarului pesedist din comuna Singureni, Giurgiu.
      Astazi dimineata, propagandistii de la Haznaua 3 s-au dus in comuna Singureni sa-i ia interviu unchiului primar pesedist, iar grija primarelui a fost sa se laude cum a facut el "o comuna ca afara", iar propagandista il indemna sa dea bani de la bugetul local familiei nepotului.
  • +10 (10 voturi)    
    iar agati in seama toti retardatii (Vineri, 21 februarie 2020, 9:46)

    Cocalarul_Electronic [utilizator]

    Pai jegul asta de primar nu incearca decat sa isi faca campanie lui insusi.
    "Părinții vor să vadă acum cum să-l aducă în țară că sunt niște costuri extraordinare." - asta cred ca e prima grija a saracilor oameni, bine ca deja stii tu cum sa ii ajuti, din primaria ta saraca ... vai de capul vostru!
  • -1 (5 voturi)    
    de data asta (Vineri, 21 februarie 2020, 10:45)

    hanu [utilizator]

    chiar e vorba de un atacator dement. Oricine stie ca musulmanii adevarati nu pot fi gasiti in baruri. Un dement cu arma, nu cred ca e vreun substrat solid politic, pentru ca alcoolul si frecventatul barurilor e haram.
    Pacat de acest tanar prins la locul nepotrivit in momentul nepotrivit.
    • +1 (1 vot)    
      Poate musulmanii cretinizați. (Vineri, 21 februarie 2020, 11:30)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui hanu

      Expresia musulmani adevărați este greșită.Musulman și gata.Cei cu obiceiuri criminale sunt musulmani cretinizați,îndobitociți de propaganda teroristă practicată de niște imami care ar trebui interziși și băgați la închisoare pentru propagandă teroristă.