45 de milioane de euro cheltuiți în 2019 pentru transportul, chiria sau diurna magistraților / Aproximativ 390 de milioane de euro, pentru drepturi salariale câștigate de magistrați în instanță

de MH     HotNews.ro
Marţi, 18 februarie 2020, 16:48 Actualitate | Esenţial


Instanta de judecata
Foto: pixabay.com
Ministerul Justiției trebuie să plătească în perioada 2020-2024 aproximativ 390 de milioane de euro pentru drepturi salariale ale magistraților care și-au recuperat în instanță sporuri, de exemplu, în timp ce în ultimii patru ani s-au plătit în acest sens aproximativ 200 de milioane de euro, a declarat ministrul desemnat al Justiției, Cătălin Predoiu, marți, la audierile din comisia parlamentară.

Predoiu a vorbit despre "perfecta dezordine în sistemul salarial din justiție", spunând că guvernele au pierdut treptat din mână politica salarială în domeniul justiției. El a afirmat că legi necorelate și prost scrise în domeniul salarial au deschis calea acțiunilor în instanță pentru recuperarea unor sporuri, dobânzi sau penalizări, iar hotărârile instanțelor în acest sens "s-au rulat precum un bulgăre de zăpadă care a devenit uriaș, în ciuda intervențiilor legislative de eșalonare".

Potrivit lui Predoiu, pentru plata acestor drepturi obținute în instanță s-au alocat următoarele sume:
  • în 2015 - aproximativ 11 milioane de euro
  • în 2016 - 18,3 milioane de euro
  • 2017 - 63 de milioane de euro
  • 2018 - 38 de milioane de euro
  • în 2019 - 65 de milioane de euro.
"Sunt bani datorați și plătiți de Guvern rezultați din legi necorelate", a afirmat Predoiu.

El a precizat că, pe baza datelor pe care le are Ministerul Justiției de la instituțiile pentru care este ordonator principal de credite, se estimează că pentru perioada 2020-2024 se vor plăti aproximativ 390,2 milioane de euro pentru drepturi salariale stabilite prin hotărâri judecătorești.

O altă cheltuială semnificativă în domeniul Justiției este cea pentru diurne, transport și chirii. În 2019, Ministerul Justiției, Ministerul Public și instanța supremă au alocat și au cheltuit împreună 45 de milioane de euro pentru aceste drepturi ale magistraților, a afirmat Predoiu, precizând că în această sumă nu sunt incluse și cheltuielile Consiliului Superior al Magistraturii.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10694 vizualizari

  • +37 (39 voturi)    
    NESIMȚIRE (Marţi, 18 februarie 2020, 16:50)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Plus pensii speciale, pensionari anticipate etc etc. O claca de corupti si avocati de-ai infractorilor si criminalilor care paraziteaza poporul si distrug tara. Justitia romana e o mafie in cea mai scârboasa manifestare a ei.
    • -12 (18 voturi)    
      niste putori .... (Marţi, 18 februarie 2020, 18:12)

      VaseaV [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      da' fara ei, oare cum ne-ar fi ?
      • +12 (14 voturi)    
        Da cu ei judecand corect oare cum ne-ar fi ? (Marţi, 18 februarie 2020, 19:07)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

        .
      • 0 (0 voturi)    
        infinit mai bine... (Miercuri, 19 februarie 2020, 11:51)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

        .
    • +19 (19 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 18 februarie 2020, 18:23)

      [anonim] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      • +13 (13 voturi)    
        ce vezi e doar o parte (Marţi, 18 februarie 2020, 18:46)

        linarel [utilizator] i-a raspuns lui

        salariile de cca 100.000 - 200.000 euro/an iti spiun ceva ??

        si mai sunt vacantele , doar 2 pe an , voucerele fara numar ca deh e bugetari....samd
  • +23 (25 voturi)    
    De fapt (Marţi, 18 februarie 2020, 16:53)

    Casargoz [utilizator]

    cate pușcarii se făceau de banii aștia :)
    Se învărteau după soare :)
    Cred ca ieșea și de un spital regional.
  • +11 (17 voturi)    
    Gresit !!! (Marţi, 18 februarie 2020, 16:57)

    Amad [utilizator]

    ""guvernele au pierdut treptat din mână politica salarială în toate domeniile""
    Fiecare bugetar practic isi face salariul, ca doar ... bla, bla, bla.
    De taiat nu vrea nimeni s-o faca, de impozitat la fel.

    Urmeaza vremuri tulburi in privinta finantelor Romaniei si implicit a celor din mediul privat.
  • +19 (21 voturi)    
    jaf la bugetul țării!!!! (Marţi, 18 februarie 2020, 16:58)

    Tayen [utilizator]

    în brașov era una care-și socotea diurna și pentru zilele de sîmbătă și duminică. ei i se părea firesc....
    • -7 (13 voturi)    
      :) (Marţi, 18 februarie 2020, 17:55)

      Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      Diurna se calculeaza conform legii, si pentru privat si pentru stat.
      Daca tie ti se pare in neregula e din cauza ca la locul tau de munca nu a trecut ITM-ul :)
      Scopul diurnei este tocmai acela de a acoperi cheltuielile de hrană, a celor uzuale, precum şi a costului transportului în interiorul localităţii în care îşi desfăşoară activitatea pe întreaga perioada delegării sau detașării, indiferent că această perioadă este constituită atât din timp de lucru, cât și din zile de repaus săptămânal.

      Prin urmare, diurna acordată pentru zilele de sâmbătă și duminică în perioada delegării/ detașării nu constituie sumă impozabilă și nu va fi taxată cu contribuțiile sociale obligatorii, în măsura în care se va încadra în plafonul neimpozabil stabilit ca fiind 2,5 x diurna acordată, în țară sau în străinătate, personalului din instituțiile publice. Cele două acte normative care stabilesc valorile diurnelor sunt HG 714/2018 (pentru delegările în țară) și HG nr. 518/1995 (pentru cele în străinătate).
      • +5 (5 voturi)    
        Lighioana în week-end se întorcea acasă. (Marţi, 18 februarie 2020, 19:36)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

        Asta-i problema.
      • 0 (0 voturi)    
        recunosc că nu ştiu ce prevăd legile noastre, (Miercuri, 19 februarie 2020, 11:59)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

        f. multe dintre ele frizând aberantul, dar dintr-o brumă de logică ar rezulta că diurna se datorează celor plecaţi într-o deplasare relativ scurtă (de ordinul zilelor) pt. a acoperi diferenţa de costuri între cheltuielile de acasă şi cele de la hotel & restaurant atunci când eşti plecat.
        dar pentru cei detaşaţi pe termen lung şi care se pot gospodări la locul detaşării, diurna este un jaf la adresa contribuabilior ce în final o suportă...
    • +2 (4 voturi)    
      Ba corecții lui peste (Marţi, 18 februarie 2020, 21:12)

      Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      Dați voi minusuri.
      Eu vorbesc de băieții mei trimiși pe șantier cu lunile pe salariul minim, și cu diurna de 35 de lei. În timp ce patronu care fura milioane era salvat de magistrați pentru doar 7 milioane euro.
      Mergeți voi la ei sa le tăiați diurna legala.

      Diurna este în orice tara normala din Europa stabilita de lege. Capitaliștii lui peste..
      Nu e de mirare ca toți pleacă din România.
  • +12 (16 voturi)    
    da e corect... (Marţi, 18 februarie 2020, 17:18)

    arthur_l [utilizator]

    da e corect, au buget mare si trebuie cheltuit iar ei il cheltuiesc pe ce pot, in cazul acesta pe transport.

    deasta spun, si pensiile speciale ale magistratilor sa fie platite tot din bugetul ministerului justitiei si NU din fondul national de pensii.
  • +22 (24 voturi)    
    Adica... (Marţi, 18 februarie 2020, 17:25)

    Stef_and [utilizator]

    Judecatorii judeca... daca sa isi dea bani...
    Cum o fi asta???
    • +1 (1 vot)    
      se cheamă conflict de interese... (Miercuri, 19 februarie 2020, 12:02)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

      dar "minunaţii" noştri magistraţi văd exclusiv paiul din ochii celorlalţi, nu şi bârna din proprii ochi.
  • +21 (23 voturi)    
    Trebuie taieri drastice din aceste cheltuieli (Marţi, 18 februarie 2020, 17:28)

    Petru108 [utilizator]

    Sefa CSM, Lia Savonea, care a încasat in 2018, potrivit declarației de avere , 124.175 de lei, adică 10.300 de lei pe lună, doar pentru a se deplasa din satul Roșu, comuna Chiajna, la București.
    Distanța Roșu - București este de 10 kilometri. Transportul era decontat separat, iar Lia Savonea a primit 1.212 lei. Aceste sume se adaugă indemnizației de membru CSM care ajunge la 315.661 de lei pe an.

    Si judecătoarea Alina Ghica de la Curtea de Apel București, fost membru al CSM, a încasat , potrivit declarației de avere din 2017, 81.204 de lei, având în proprietate un „imobil Ilfov”, adica tot prin Chiajna.
  • +17 (19 voturi)    
    vaca de muls (Marţi, 18 februarie 2020, 17:32)

    ilie57 [utilizator]

    Pai nu este Romania o vaca de muls?
  • +19 (23 voturi)    
    parlamantul e mic copil (Marţi, 18 februarie 2020, 17:49)

    cristi_an [utilizator]

    pe langa mafia din justitie.
    • 0 (0 voturi)    
      corect ! (Miercuri, 19 februarie 2020, 12:05)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      doar că, din păcate, o anumită propagandă a prins obiceiul de a demoniza parlamentul şi de a-i idealiza pe magistraţi...
  • 0 (18 voturi)    
    eee, lasati (Marţi, 18 februarie 2020, 18:01)

    cucuveauamov [utilizator]

    ca e vorba de #magistratii protestatri, pentru ei merita orice sacrificiu
  • +9 (11 voturi)    
    Inca un pic si era cat Sanatatea! (Marţi, 18 februarie 2020, 18:05)

    Marionette [utilizator]

    :))
  • -20 (24 voturi)    
    mizerabila manipulare (Marţi, 18 februarie 2020, 18:36)

    El Ciupacabra [utilizator]

    Pe un site unde isi dau intalnire fel de fel de #rezistonti ce stau toata ziua cu Justitia in gura, de altfel. Pai #babaieti daca vreti justitie independenta si profesionista asta presupune in orice sistem civilizat profesionisti integri. Iar asta costa. Doar prostia, ignoranta si ura voastra sunt gratis...
    • +4 (10 voturi)    
      mizerabilă gândire! (Marţi, 18 februarie 2020, 22:11)

      constatator [utilizator] i-a raspuns lui El Ciupacabra

      ,,Pai #babaieti daca vreti justitie independenta si profesionista asta presupune in orice sistem civilizat profesionisti integri. Iar asta costa,,
      Deci să înțeleg că, după tine, acum nu avem profesioniști in justiție, ci doar non valori, adică maneliști care mestecă gumă și propun s au dau sentințe după nr de hârtii cu cifre maxime!
      Presupun că tu ești unul din profesionistii integri care merită milione de euro anual salariu așa cum te ai exprimat!
      Ei uite, eu m aș m ai gândi și dacă aș vrea, să ți înțeleg existența ta pe această lume, pt că dreptatea judecătorească unde tu lucrezi, chiar nu aș apela la ea!
      • +7 (11 voturi)    
        arata-mi si mie profesionistii din justitie (Miercuri, 19 februarie 2020, 0:08)

        linarel [utilizator] i-a raspuns lui constatator

        ca nu se vad decait "meseriasii" , " ciocanarii " din justitie care incalca legi la greu si isi bat joc de profesie , fac scapati infractorii cum vor ei

        se fac ca judeca cite 7 ani un proces pina se prescrie fapta , raspunde judecatorul ? NU

        Nici un judecator nu-si motiveaza minuta in cele 30 de zile cum prevede legea , raspunde careva dintre iei ? NU

        Crezi ca daca au salarii si pensii mai mari si-au facut meseria mai bine ? nici vorba

        n-am vazut pe unul din justitie sa se revolte ca nu au spatii de lucru, ca legile sunt facute ca naiba de prost - pina citesti o lege care face trimitere prin alte 5 sau 6 legi , nu mia intelegi nimic

        in schimb toti magistratii sar in sus ca ei au drepturi , dar nici unul nu raspunde pt hotaririle luate ... absolut deloc
        • -1 (1 vot)    
          trebuie totuşi făcută o nuanţare... (Miercuri, 19 februarie 2020, 12:12)

          let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui linarel

          magistraţii de civil sunt în mare parte corecţi;
          mafioţi sunt cei din penal, căci ştim bine cu toţii că magistraţii au fost pt. regimul băsist cam exact ce au fost securiştii pt. cel ceauşist...
          • 0 (0 voturi)    
            Tu faci parte din sistem! (Duminică, 23 februarie 2020, 0:21)

            constatator [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

            Ați fost puși să condamnați corupții țării împinși de la spate de MCV!
            Ce salarii m ai meritați voi atârnătorilor?
            Vă m ai lefăiți și cu pensii speciale de zeci de mii lei!
        • 0 (0 voturi)    
          Cred c a ai făcut acest comment pt a manipula! (Sâmbătă, 22 februarie 2020, 22:30)

          constatator [utilizator] i-a raspuns lui linarel

          Eu nu vreau s ă arăt nimanui adevărul, fiicare e liber să l discearnă!
          Dumneata în schimb porți alte șosete decât pleava!
    • +9 (11 voturi)    
      Care profesionisti? (Marţi, 18 februarie 2020, 22:37)

      Greu_de_Cap [utilizator] i-a raspuns lui El Ciupacabra

      Azi la Tribunal era afiș că instanțele judecă numai urgențele. Magistrații stau în grevă și cer să le plătim salariul întreg plus spor de grevă :) :) :). Ministrul justiției are drept de inițiativă legislativă și poate împiedica răspândirea acestei ”epidemii”. Limitați raportul venit maxim/venit minim la valori rezonabile similare cu Franța și Germania și cui nu-i convine, să plece din sistem. După cazurile tergiversate Țăndărei, Cordunenii de la Iași, ș.a. mă mir că mai au îndrăzneala să-și supraevalueze drepturile cuvenite.
      Auzi dom'le, au trecut copii singuri granița, și au ajuns imediat până la Londra - incredibil !?!
    • +1 (1 vot)    
      salarii rezulta pensie (Miercuri, 19 februarie 2020, 10:51)

      arthur_l [utilizator] i-a raspuns lui El Ciupacabra

      nu e nici o manipulare.

      da asa e vrem o justitie independenta astfel ca propun sa primeasca salarii de 10.000 de euro lunar din care sa plateasca contributia la pensie si apoi DA sa primeasca pensia in functie de cat au contribuit de exemplu de 7000 de euro. daca vor pensie de 10.000 de euro, da sa le dea legal salar de 20.000 de euro din care tot asa sa plateasca c ontributia la fondul de pensii.

      la fel si parlamentarii. sa le dea salarii de 15.000 de euro din care sa plateasca contributia la pensii si apoi sa ia pensie in functie de cat au contribuit.

      un pilot de avion da e corect, are salar de 10.000 de euro din care plateste contributia si da primeste apoi pensia cuvenita.

      asta e problema cu pensiile speciale - sunt platite din FONDUL NATIONAL DE PENSII FARA ca parlamentarii, primarii, etc sa cotizeze real la fond.

      sau tot asa cum am spus, daca vor pensii speciale, acestea sa fie platite din bugetul ministerului respectiv si NU din fondul national de pensii. e atat de simplu...

      dar bineinteles ca nu se poate asta, pentru ca ar da faliment ministerul respectiv cand o sa vada ca din bugetul ministerului va cheltui 75% pentru pensii speciale....asa ca mai bine sa dea faliment intregul FOND NAtional de pensii
    • 0 (0 voturi)    
      gândeşti corupt ! (Miercuri, 19 februarie 2020, 12:08)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui El Ciupacabra

      independenţa, cinstea, probitatea şi profesionalismul justiţiei şi al justiţiarilor ţine de educaţie şi de credinţa personală sinceră în ideea de dreptate, nu se poate cumpăra cu bani precum un funcţionar corupt !
  • +8 (12 voturi)    
    ! (Marţi, 18 februarie 2020, 18:49)

    chiuaua [utilizator]

    Directia in care se indreapta tara asta este gresita
    Din pacate nu se vede decat ca printr-un microscop de un numar mic de oameni, ceilalti traiesc intr-o iluzie iar cand se vor trezi vor avea un soc.
    Nu-i condamn pe cei care iau calea emigratiei, ii felicit !
    • +5 (7 voturi)    
      Ai zis bine (Marţi, 18 februarie 2020, 22:33)

      dragossorin [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

      Din coma profunda tara trece in moarte cerebrala
  • +6 (6 voturi)    
    rusine (Marţi, 18 februarie 2020, 20:02)

    anion [utilizator]

    O plaga raioasa pentru societatea romaneasca!
  • +6 (6 voturi)    
    Știrea asta vine ca un bici,.. (Marţi, 18 februarie 2020, 20:24)

    constatator [utilizator]

    pe spinarea noastră, despre această ,,lăfăială,, a magistraților!
    După stirile de ieri despre eficiența acestor magistrați in a apăra statul,cetățenii ei și banii acestora.
    În condamnarea acelui Marius Dănuţ Caraşol,
    și acea beizadea Iorgulească despre care această justiție nu se grăbește să l invite în boxa acuzaților pt faptele foarte grave pe care le a săvârșit.
    După cât timp se vor prescrie faptele acestui criminal?
  • +10 (12 voturi)    
    Castigati in instanta (Marţi, 18 februarie 2020, 21:22)

    dandantheman [utilizator]

    Auzi bah.....cica in instanta....asta ar fi cam o mana spala pe alta, niste interlopi se "scot" unii pe altii, ei voteaza, ei taie, ei spanzura.

    Muma voastra de hoti penali....sa va stea pensia-n gat!
  • +3 (9 voturi)    
    Cred ca a citit si un procuror comentariile :) (Marţi, 18 februarie 2020, 22:32)

    Urzitoru [utilizator]

    La majoritatea comentariilor regasim un singur minus! Asta inseamna ca se uita si un procuror la plebee, si nu prea ii convine ce vede...
    Dar domnule procuror, tineti minte, 10 august! protestele din plina iarna impotriva PSD sau Basescu! 22 decembrie 89! etc... Romanii nu o sa stea indiferenti la abuzuri, furturi prin decontari false, la cei care nu isi fac datoria!
    • +2 (4 voturi)    
      eh nu (Marţi, 18 februarie 2020, 23:28)

      john06 [utilizator] i-a raspuns lui Urzitoru

      ies doar cand PSD vrea sa-si subordoneze justitia,in rest sta fiecare acasa.
  • 0 (2 voturi)    
    Cine face legi in Romania? (Miercuri, 19 februarie 2020, 6:13)

    radu222 [utilizator]

    Haosul legislativ in care ne zbatem este se datoreaza calitatii execrabile a majoritatii parlamentarilor ca ei sunt platiti sa faca legi. Ar trebui ca Parlamentul sa nu aiba dreptul sa faca legi ce incumba cheltuieli de la buget. Administrarea bugetului sa revina numai guvernului care sa raspunda pentru asta. Acum, vedeti cu totii, cum parlamentarii dau legi care sa bage Romania in si mai mari datorii. Viitorul copiilor si nepotilor nostri este compromis, ei vor trebui sa munceasca pentru plata datoriilor care s-au facut si se fac.
    Trebuie schimata constitutia, precizate drepturile si raspunderile parlamentarilor, redus numarul lor.
    • +1 (1 vot)    
      şi ce te face să crezi că un guvern alcătuit (Miercuri, 19 februarie 2020, 12:49)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui radu222

      din câteva zeci de indivizi poate greşi mai puţin decât un parlament din sute de indivizi ?
      problema legislativă fundamentală de la noi este că parlamentul are două categorii de parlamentari : avocaţi şmecheri aflaţi prin comisii de specialitate care fac legile în primul rând în interesul lor, cu diverse "portiţe" lăsate intenţionat pt. a fi speculate tot de ei ca avocaţi pledanţi şi marea masă a celorlalţi care fiind votaţi pe liste de partid iar nu uninominal, votează aşa cum le dictează partidul din care fac parte iar nu propria gândire/conştiinţă...
      dacă mai adăugăm la asta şi lipsa oricărei reguli împotriva traseismului de la un partid la altul - ce face majorităţile foarte volatile şi instabile, avem tabloul entităţii ce generează legi aiuristice.
  • +2 (4 voturi)    
    Solutia unica (Miercuri, 19 februarie 2020, 9:40)

    Maia1 [utilizator]

    Pentru rezolvarea acestei situatii singura solutie este cea a unui referendum pentru desfiintarea tuturor pensiilor speciale,asa cum a propus PMP.Si venitul maxim nu va putea sa depaseasca pe cel al presedintelui Romaniei.Pensionarea doar dupa principiul contributivitatii.Salarizarea dupa alte schema de echivalare a serviciilor.
    • 0 (0 voturi)    
      nu trebuie referendum pt. asta ci doar voinţă (Miercuri, 19 februarie 2020, 12:53)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Maia1

      politică...
      definirea unui raport sever între venitul minim şi cel maxim (la stat, privaţii treaba lor că nu ciugulesc din impozitele noastre), ca în germania, de ex. 1:7 !
      nu 1:100 sau ce raport abernant o mai fi...
  • 0 (0 voturi)    
    Nesimțiți pe banii noștri !!! (Miercuri, 19 februarie 2020, 13:23)

    viomarmi22 [utilizator]

    Ce mai este de comentat când plătim atâta bănet unor lepre care taie frunză la câini și sunt apărătorii infractorilor din PSD și de oriunde !!! Nu construim autostrăzi și spitale, în schimb plătim pensii speciale unor netrebnici și pe deasupra le mai plătim moka diurne, transport și chirii, chiar îmi este scârbă să privesc în ochi acești profitori !!! Fraților dacă nu ieșim în stradă pentru aceste haite nesătule, pentru chelirea pădurilor, vânzarea de sub picioarele noastre ale resurselor naturale, vom ajunge de râsul europei vai și amar pentru generațiile de tineri care urmează, o țară bananieră din lumea a 3-a !!! Am peste 53 de ani, poate nu voi mai prinde o țară cu politicieni onești și cinstiți în slujba cetățeanului, dar ceilalți tineri trebuie să lupte pentru a-și recupera țara prăduită de hienele bolșevice, veșnic nesătule !
  • +1 (1 vot)    
    salarii magistrati (Miercuri, 19 februarie 2020, 13:55)

    sor1 [utilizator]

    Suntem o tara de prosti!!!care comentam pe forumuri si de fapt nu facem nimic.Posibilitatea comentarii este psihologica si intretine obiceiul romanilor de a comenta si a face bancuri .In momentul in care comentezi enervarea si frustrarea personala sunt diminuate ,te face sa te simti bine si te gandesti ca poate va vedea cineva acele comentarii si se va intampla ceva:ERONAT nu se va intampla nimic.Avem libertate de miscare dar avem salarii mici,avem libertate de opinie dar nu se intampla nimic.Ni se arunca in fata cuvantul libertate dar de fapt suntem sclavii unui sistem corupt.