Conducerea SRI, chemată în Comisia parlamentară să dea explicații pe tema coronavirusului

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 18 februarie 2020, 15:08 Actualitate | Esenţial


SRI
Foto: Facebook
Comisia de control al SRI va trimite o solicitare către Serviciul de Informații pentru a pune la dispoziție datele despre riscurile apariției coronavirusului în România, iar responsabilii SRI vor fi chemați la audieri în comisie săptămâna viitoare.


La finalul ședinței, vicepreședintele comisiei Marian Cucșa a anunțat că va fi trimisă o solicitare către SRI pentru a pune la dispoziție toate datele despre riscurile apariției coronavirusului în România, iar responsabilii SRI vor fi chemați la audieri marți.

"Am luat decizia să trimitem o solicitare SRI pentru a ne pune la dispoziţie toate datele pe care le au despre ce înseamnă coronavirus şi dacă sunt riscuri, care sunt riscurile să pătrundă pe teritoriul României, ce măsuri s-au luat, dacă au informaţii şi dacă au informat beneficiarii legali de informaţii despre posibilitatea pătrunderii virusului pe teritoriul României”, a declarat Marian Cucșa, potrivit Mediafax.

SRI trebuie să trimită raportul până luni, iar marţi urmează să aibă loc audierea responsabililor Serviciului de Informaţii.

Marian Cucşa i-a cerut președintelui Klaus Iohannis să convoace o şedinţă a CSAT pe acest subiect.

"Eu am văzut foarte multe bâlbe din partea Guvernului. O bâlbă concretă: ministrul de Interne a spus că a luat acele termoscanere pentru aeroporturi, în schimb pentru punctele de trecere terestre sau maritime nu a luat niciun fel de măsură”, a completat Cucșa.

Până acum, în România nu a fost confirmat niciun caz de coronavirus. Un singur român a fost diagnosticat cu acest nou tip de virus, la bordul navei de croazieră aflate în carantină de aproape două săptămâni în Japonia.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1529 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    E banc, nu? (Marţi, 18 februarie 2020, 15:34)

    lucky luck [utilizator]

    De cand se ocupa SRI de coronavirus, si nu de facut bani cu firme ecran, de pensii speciale pt birocratii lor din birouri si de politie politica? Aud?
    • +1 (3 voturi)    
      Pai ar fi pacat sa le infecteze afacerile. (Marţi, 18 februarie 2020, 16:33)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui lucky luck

      Si plebea care le da bani si influenta. Oricat de grofi ar fi, nu da bine la buget sa iti lasi pupulatia sa moara, mai ales din cauze externe cum e corona asta.
      • +1 (1 vot)    
        Ei, as, (Marţi, 18 februarie 2020, 17:27)

        lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Detalii...
  • +2 (2 voturi)    
    Da’ ce .... (Marţi, 18 februarie 2020, 15:49)

    SHEAPA [utilizator]

    E virus spion? Ce treabă are sula cu prefectura?
    • +2 (2 voturi)    
      Ce treaba are si siguranta nationala? (Marţi, 18 februarie 2020, 16:31)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui SHEAPA

      Ce te faci cand Serviciile straine iti baga s*la in coaste cu porcine coronavirusi sau altele? Pai ii chemi pe astia. Or fi ei pregatiti sau nu, pe altii nu avem.
  • 0 (2 voturi)    
    :)))) Scanere pentru maritim si terestru. (Marţi, 18 februarie 2020, 15:49)

    Lok [utilizator]

    Pe asta care la votat?
  • +1 (1 vot)    
    Indivizii ăștia din SRI au păstrat intacte (Marţi, 18 februarie 2020, 19:42)

    Rescator [utilizator]

    *cultura* și obiceiurile securității.Au alte preocupări,
    cum ar fi inbogățirea rapidă,controlul tuturor politicienilor,șmenuri și afaceri cu clanurile de interlopi,etc.Nu au absolut nicio treabă cu apărarea
    țării in fața invaziei de spioni,din toate zările.
    Să le ceri informații despre epidemia coronavirus este
    ca și când i-ai înjura de mamă.
    Nefericiții din Comisia de Control din Parlament sunt
    controlați,la sânge,de către *Structuri* și nu invers.
  • 0 (0 voturi)    
    Da voi observati... (Marţi, 18 februarie 2020, 23:49)

    lucky luck [utilizator]

    Ca nici macar nu se mai anima sa polueze forumurile!
    Bai, frate, astia chiar isi iau salariile alea cu 6 cifre de pomana!
    • 0 (0 voturi)    
      Nu cred ca au fost vreodata de la SRI. (Miercuri, 19 februarie 2020, 8:45)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui lucky luck

      Sunt mult mai probabil influente straine. Prea o ardeau cu temele progresiste din America. Si de ceva vreme, lipsesc, cam de cand li se strica apele acolo si isi aduna resursele spre intern.