Cazul morții bărbatului din Suceava căruia jandarmii i-au pulverizat spray paralizant direct în față: Noi date din anchetă, în urma unei expertize suplimentare

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 18 februarie 2020, 12:44 Actualitate | Esenţial


momentul in care i se da cu spray lacrimogen desi este jos
Foto: Captura video
Ancheta în cazul bărbatului care a murit în parcul din Vatra Dornei după intervenţia brutală a unui echipaj de jandarmi intră într-o nouă fază, după ce expertiza suplimentară solicitată de procurorul militar care se ocupă de acest dosar ar demonstra că între folosirea spray-ului paralizant de către femeia-jandarm şi moartea victimei a existat o legătură de cauzalitate, scrie Monitorul de Suceava.

Potrivit datelor furnizate de reprezentanţii Parchetului Militar de pe lângă Tribunalul Militar Iaşi, "din raportul de expertiză medico-legală a rezultat că există legătură de cauzalitate între folosirea spray-ului de către persoana menţionată din cadrul IJJ Suceava – Detaşamentul 4 de Jandarmi Vatra Dornei şi decesul victimei". În consecinţă, s-a decis extinderea urmăririi penale faţă de jandarmerița Ana Maria Florescu şi pentru infracţiunea de "lovituri cauzatoare de moarte". Ea mai este cercetată penal şi pentru infracţiunile de "purtare abuzivă”, respectiv "portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase”, mai scrie Monitorul de Suceava.

Procurorii militari ieşeni au mai precizat că în acest moment nu s-a dispus extinderea urmăririi penale faţă de alte persoane.

Ioan Marocico, avocatul care reprezintă familia lui Ioan Csapai, a declarat că va solicita schimbarea încadrării juridice a faptelor din ucidere din culpă, lovire sau altă violențe, în lovituri cauzatoare de moare sau chiar omor, mai ales că membrii Comisiei de Avizare și Control au confirmat noul Raport de expertiză medico–legală întocmit la Institutul de Medicină Legală Iași şi au concluzionat că moartea lui Ioan Csapai a fost violentă.

"Decesul s-a datorat insuficienței multiple pe organ, infarct entero-mezenteric, consecința unei asfixii acute prin pulverizarea unui jet de gaz iritant lacrimogen și presarea victimei cu corpul și genunchii în zona lombară şi cu mâinile în regiunea cervicală, toate acestea ducând la stop cardio-respirator. Între stop-cardio respirator și infarct entero-mezenteric există o legătură directă de cauzalitate privind moartea bărbatului decedat”, a susținut avocatul Ion Marocico.

Avocatul a mai susținut că spray-ul folosit de patrula de jandarmi din Vatra Dornei nu se afla în dotarea Inspectoratului Judeţean de Jandarmi Suceava, fiind un spray neautorizat, cumpărat de pe piața neagră, folosit de femeia-jandarm ca autoapărare împotriva câinilor vagabonzi.

Incidentul a avut loc în 19 iulie, în timpul Festivalului de Folclor pentru Copii şi Tineret, după ce un părinte le-a reclamat jandarmilor că bărbatul, în vârstă de 55 de ani, o atinsese indecent pe fiica sa de doar 12 ani.

Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Jandarmi Suceava, col. Bogdan Cornaci, declara că jandarmii au acţionat pentru scoaterea din mulţime şi imobilizarea bărbatului, după ce tatăl şi fetiţa au venit la o femeie jandarm să reclame faptele suspectului. El a adăugat că în timpul intervenţiei jandarmilor bărbatului i s-a făcut rău, a fost chemată salvarea, a fost resuscitat, a fost dus apoi la spital la Vatra Dornei, după care a fost transferat la Suceava.

În imaginile surprinse de un martor se poate vedea însă că bărbatul era deja imobilizat la pământ, iar doi jandarmi sunt peste el încercând să-i pună cătușele. La un moment dat, jandarmerița se apleacă și pulverizează gaz lagrimogen direct în fața suspectului, de la o distanță de doar câțiva centimetri. Bărbatul are câteva zvâcniri, după care rămâne inert. Jandarmii îi pun cătușele și abia după ce încearcă să-l ridice își dau seama că omul nu dă niciun semn de viață. În zonă apar doi polițiști care încep să se agite. Jandarmii îi scot cătușele și îl întind cu fața în sus. Din imaginile filmate, niciunul nu acordă primul ajutor victimei. Jandarmerița care a pulverizat spray-ul nu intervine deloc, stând tot timpul deoparte.

Bărbatul a ajuns la Spitalul Judeţean de Urgenţă Suceava în stop cardio-respirator, resuscitat, iar a doua zi a fost operat, însă ulterior a decedat






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5057 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    Mortu' ... (Marţi, 18 februarie 2020, 12:54)

    ASI.MO [utilizator]

    ... e de vina! Ce i-a trebuit sa moara fix atunci? Nu putea muri seara, acasa, in pat, in timpul somnului? Ce om ... Auzi acolo, sa mori in timp ce esti incatusat dupa ce iti iei un spray paralizant/lacrimogen in freza! Pai jandarmerista a presupus ca daca mortu', pe vremea cand era viu, a atins o pustoaica de 12 ani nelegat, pe ea, amiba, o va putea atinge si incatusat, deci jap jap, cu sprayul!
    Asta ne e tara! Jandarmeria romana ar trebui transformata in forte (cu nevoi) "speciale" ... gen mascati, dar nu cu cagula, ci cu camasi de forta!
    Dixit!
  • +5 (11 voturi)    
    Semnificativ e tipul de spray (Marţi, 18 februarie 2020, 13:00)

    BEDE [utilizator]

    Dacă era pentru câini înseamnă că era făcut să fie pulverizat de la oarece distanță pentru a ține câinii la distanță, nicidecum ca să fie pulverizat în fața omului.
    Cred că ucidere din culpă ar fi suficient. Este doar prostie, nicidecum intenția de a ucide.
    • +7 (7 voturi)    
      Din culpa nu e suficient (Marţi, 18 februarie 2020, 13:52)

      The Special One [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Is structura militara, au obligatia sa stie cum sa foloseasca armele/echipamentul din dotare. Maine da unul cu o racheta in bucuresti "din prostie".
      • +1 (1 vot)    
        Păi nu era din dotare! (Marţi, 18 februarie 2020, 15:46)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui The Special One

        Nu ai citit că era ceva cu care se dotase singură! A cumpărat și ea un spray de undeva, fără să știe exact ce efecte poate avea.
  • +17 (17 voturi)    
    ... (Marţi, 18 februarie 2020, 13:17)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    asta se intampla cand angajezi jegurile societatii in jandarmerie...
    • +2 (2 voturi)    
      rectificare: (Marţi, 18 februarie 2020, 15:02)

      cvi [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      In jandarmerie se angajeaza DOAR jegurile societatii.
  • +10 (10 voturi)    
    Vedem (Marţi, 18 februarie 2020, 13:53)

    braindamage23 [utilizator]

    Am naiv speranta ca nu va fi musamalizat si cazul asta, cum a fost cel al mortii lui Ilie Gazea din 10 august, cand politrucul Arafat a sustinut inaintea concluziilor IML (la fel de corupt) ca nu exista cauzalitate intre gazele interzise in razboi si hemoragia de care a suferit bietul om.

    Oare cat timp mai ramanem complici la crime impotriva umanitatii prin tacerea noastra?
  • +8 (8 voturi)    
    La puscarie.... (Marţi, 18 februarie 2020, 13:57)

    ggiiggii [utilizator]

    Omor calificat direct...nu a respectat proceduri, nu a folosit un spray agreat si pus la dispozitie de catre Jandarmerie....la puscarie fratilor- toti trei nu numai proasta aia...ca au fost toti pe amaratul ala
  • +6 (8 voturi)    
    sprayul pentru caini nu cred ca e mai puternic (Marţi, 18 februarie 2020, 14:03)

    qwerasdf [utilizator]

    decat cel pentru oameni (nu e nevoie sa fie la fel de puternic pentru ca patrupezii au simtul olfactiv mult mai sensibil decat la oameni). Dar daca era luat de pe piata neagra, tot ce e posibil...

    singura diferenta dintre ele, e ca cel pentru caini are raza de actiune cu jet de 5 metri. Pe cand cel pentru oameni elibereaza substanta sub forma de nor, la distanta de cam 1-1,5 m

    concluzia: mortul e de vina, jandarmeria a dovedit in ultimii ani ca sunt niste domni eleganti, care nu bat batrani, copii si femei sau oameni cu mainile ridicate si nu vin pregatiti pentru violenta cu numerele de identificare ascunse
  • +3 (3 voturi)    
    stop cardio-respirator (Marţi, 18 februarie 2020, 15:10)

    TomSawyer [utilizator]

    "presarea victimei cu corpul și genunchii în zona lombară şi cu mâinile în regiunea cervicală"

    Ce poate fi mai limpede de atât?
    Omul ăla a fost strangulat/gâtuit de jandarmul care s-a suit călare pe el; se vede foarte clar și pe filmare cum este ucis după ce-și primește jetul de spray în plină figură.

    Probabil că spray-ul i-a dereglat ritmul normal al respirației care a fost mai apoi obstrucționată de către călău.
  • +1 (1 vot)    
    Prostia ucide! (Marţi, 18 februarie 2020, 18:08)

    yol [utilizator]

    Puscariile sunt pline de prosti si infractori.
    Daca spray-ul folosit nu era conform, nu inteleg de ce nu sunt audiati si sefii jandarmeriei, sau ma rog, cel responsabil cu achizitiile in cadrul jandarmeriei. Trebuie un instructaj de folosire a mijloacelor din dotare. S-a facut asa ceva? Cand? Si daca da, s-a facut cu echipament neconform??
    Mai trebuie cel putin un vinovat, iar ala nu va mai fi suspicionat de prostie!
  • -4 (4 voturi)    
    ați înnebunit? (Marţi, 18 februarie 2020, 22:49)

    drasius [utilizator]

    Toată lumea plânge dispariția acelei persoane și ... Dumnezeu să-l ierte! Dar nimeni nu mai vorbește despre ceea ce era el în viață și ce a condus la acest incident. Dacă omul ăla era cu tendințe și a făcut faptele pentru care a fost ”săltat” sincer merita călcat în picioare de mulțime , nu mai vorbesc de părinții fetei...”Suntem scumpi la tărâțe și ieftini la făină”. Că sunt probleme la instituțiile statului nostru e adevărat dar până la a proteja pedofilii...
    • +1 (1 vot)    
      Daca... (Miercuri, 19 februarie 2020, 7:45)

      ASI.MO [utilizator] i-a raspuns lui drasius

      .... insa nu era ce insinuezi tu ca era? Exista vreo dovada CONCRETA in acest sens? Unul dintre principiile democratiei este prezmutia de nevinovatie. DACA ... ! In situatia de fata putea fi orice, la imbulzeala nu orice atingere e o agresiune. Da, sunt de acord ca putea fi un gest premeditat de agresiune sexuala, nu exista insa nici o dovada in acest sens. Exista cuvantul unei fetite de 12 ani care poate fi real sau nu. Nu pun la indoiala cuvantul ei, pun la indoiala securitatea prezmutiei de nevinovatie! Sunt tata al unei fete de 15 ani, dar asta nu face din mine un decerebrat.