VIDEO Zelenski, despre Scandalul Ucraina care a dus la acuzarea lui Trump: Mereu am vrut să iau Oscarul și să fiu popular în SUA. Acum sunt foarte popular / Nu mai spuneți că suntem o țară coruptă

de DG     HotNews.ro
Sâmbătă, 15 februarie 2020, 20:00 Actualitate | Esenţial


Volodimir Zelenski si Donald Trump
Foto: president.gov.ua
În primul său interviu după achitarea lui Donald Trump de către Senatul SUA în scandalul Ucraina, președintele Volodimir Zelenski a comentat că, în calitatea sa de fost actor, scenarist și producător, și-a dorit mereu să ia Oscarul și să fie popular în America, iar acum chiar este celebru peste ocean. Pe de altă parte, el l-a contrazis pe Trump, afirmând că Ucraina nu este cea mai coruptă țară.

În interviul acordat jurnalistei CNN Christiane Amanpour, în marja Conferinței de Securitate de la Munchen, Zelenski a mai spus că este gata să primească un nou telefon de la președintele Donald Trump și să viziteze Casa Albă.

”În profesia mea anterioară, când eram producător, scenarist și actor, mereu am vrut să iau Oscarul, mereu am vrut să fiu popular în SUA...Acum sunt foarte popular în America”, a glumit președintele Ucrainei, referindu-se la scandalul care a dus la punerea sub acuzare a lui Donald Trump, achitat în cele din urmă de Senatul SUA.

Trump a fost acuzat că, în cadrul unor convorbiri telefonice cu Zelenski, a făcut presiuni asupra Kievului să declanșeze o anchetă de corupție împotriva fiului lui Joe Biden, favoritul democraților în cursa alegerilor prezidențiale din acest an. Trump a fost acuzat că a condiționat asistența financiară destinată armatei ucrainene de declanșarea anchetei.

"Dacă asta va ajuta Ucraina, sunt pregătit pentru următorul telefon al domnului Trump”, a continuat Zelenski.

Presat de jurnalistă să spună în ce mod a afectat scandalul punerii sub acuzare relațiile bilaterale, Zelenski a declarat că Ucraina are o relație foarte bună cu SUA și i-a mulțumit președintelui Trump pentru sprijin.

Pe de altă parte, el l-a contrazis pe Trump care declara că Ucraina este una dintre cele mai corupte țări. "Nu este adevărat. Când m-am întâlnit cu președintele Trump (...), i-am spus sincer. I-am spus că noi ne luptăm cu corupția în fiecare zi. Vă rog, vă rog să încetați să mai spuneți că Ucraina este o țară coruptă, pentru că, de acum încolo, nu mai este adevărat”, a mai comentat Zelenski.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6576 vizualizari

  • -9 (25 voturi)    
    coruptie (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 20:12)

    Ademordna [utilizator]

    Trump zice ce Ukraina e corupta? Rade ciob de oala sparta.
    In Ukraina poporul a alungat un presedinte putred de corupt si vandut rusilor. In SUA mazilirea a esuat lamentabil. Deocamdata.
    • +1 (3 voturi)    
      Perfect (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 23:56)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Ademordna

      adevarat. "Ze" este un Presedinte de 73% din electoratul tarii, performanta rarisima! El chiar e "Servitorul Poporului", ca in film. :-)
  • +2 (14 voturi)    
    zxzxzxz (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 20:21)

    solar [utilizator]

    Care va să zică, ROMÂNIA a rămas si de data asta de căruța coruptiei ?
  • +13 (19 voturi)    
    solicit o scală de măsurare a coruptiei! (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 21:14)

    constatator [utilizator]

    ăsta pe ce lume trăiește,
    /s au voi credeți că l a noi e diferit/?
    când ești in văgăuna corupției, te m ai bucuri că nu ești ultimul?
    v ai mama lui de actoraș!
  • +6 (20 voturi)    
    Ucraina nu e corupta (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 22:07)

    xolv [utilizator]

    ca doar nu concediaza procurorii sa stopeze o ancheta.
    • 0 (6 voturi)    
      E pe dos (Duminică, 16 februarie 2020, 10:45)

      albik [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      Procurororul general a fost concediat pentru ca stopase anchetele anticoruptie. Trump plangea pe umarul sau si cerea Ucrainei sa-i ancheteze adversarii politici. De curand a zis ca are si dreptul sa se implice in justitie. Dragnea de America.
      • -2 (6 voturi)    
        matale confunzi (Duminică, 16 februarie 2020, 17:10)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui albik

        ministerul justitiei cu justitia.
        ca cum confuzati si pe la noi precurorii cu justitia.
        la ei, ministerul justitiei inseamna precurorii, ca nu sunt magistrati, ci functionary de stat.
        deci, trompa, ca sef al cabinetului, are a spune in politicile ministerului justitiei. cum si la noi p.m are dreptul sa controleze si sa intervina in activitatea ministrului justitiei.
        JUSTITIA inseamna curtea suprema, curtile de apel si restul curtilor legii din sua. ca si la noi, indealtfel/
        fii sigur ca niciun judecator american nu asculta de...recomandari de la executiv, sau legislativ.
        legea este lege, se executa, nu se discuta.

        ze, cum I se mai spune p'acilea, adica actorul de la kiev, avea dreptul sa demita procurorul, a fost legal, dar imoral si nasol pt. ceea ce se numeste law enforcement, caci acolo apartin precurorii, nu la Justitie.
    • -2 (8 voturi)    
      pai (Duminică, 16 februarie 2020, 11:04)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      daca faceau tzara de ras !?
  • +2 (6 voturi)    
    Un actor grabit (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 22:10)

    Keloo Cooper [utilizator]

    Care spune replica si apoi a plecat zambind,
    Bucuros ca rolul a fost usor se indreapta iar,
    Spre un alt decor...
  • +1 (3 voturi)    
    "Ze" este de Oscar! (Duminică, 16 februarie 2020, 0:21)

    Namaste [utilizator]

    Bravo, bravissimo!
    Dziękujemy bardzo, pana prezydenta Żeleńskiego!
  • -2 (6 voturi)    
    pai, (Duminică, 16 februarie 2020, 11:02)

    nash pandelica [utilizator]

    bre zelenscule, daca va luptati cu coruptia in fiecare zi, nu inseamna ce este ?! si inca multa, daca ...zi de zi ?!
    mai bine zi'ne de hunter, ce inginerii a mai invartit la voi, unde va luptati zilnic, cu coruptia.
    urati coruptia, dar iubiti pe corupti. ca sa parafrazez un vestit politrucian clasic.
  • 0 (4 voturi)    
    Eu sunt de acord... (Duminică, 16 februarie 2020, 15:25)

    Gigi Kent [utilizator]

    Singura tara corupta (dar corupta rau de tot) din lume este Romania. Pai Dragnea a platiti doua angajate din banii "micutilor" si apoi le-a folosit la PSD. Cea mai mare coruptie posibila...
  • 0 (0 voturi)