Ministrul Transporturilor: Licitația pentru cel mai lung tunel din România, în Sălaj, va avea loc în luna mai. Proiectul este estimat la 1,28 miliarde de lei

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 15 februarie 2020, 16:48 Actualitate | Esenţial


Lucian Bode
Foto: Facebook/ Lucian Bode
​Cel mai lung tunel din România, cu o lungime de aproape trei kilometri, ce urmează a fi făcut pe traseul din Sălaj al Autostrăzii Transilvania, are o valoare estimată la 1,28 miliarde de lei, realizarea lui urmând a fi scoasă la licitaţie cel mai probabil în luna mai.

Ministrul Transporturilor, Lucian Bode, a precizat, potrivit Agerpres, că indicatorii tehnico-economici privind această investiţie au fost reaprobaţi, iar documentaţia pentru demararea procedurii de atribuire este în curs de elaborare, urmând a fi transmisă spre validare către Agenţia Naţională pentru Achiziţii Publice.

"Noi estimăm ca până undeva în aprilie să finalizăm (...) şi să fim în situaţia în care în luna mai să urcăm în SICAP, pentru licitaţie - proiectare şi execuţie, tunelul Meseş", a precizat Lucian Bode, într-o conferinţă de presă.

La rândul său, directorul Companiei Naţionale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), Florin Scarlat, a subliniat că tunelul respectiv este un obiectiv de investiţii special, pentru care s-a cerut asistenţă din partea unor experţi străini.

"Fiind o lucrare de investiţie cu un specific aparte, (...) a necesitat inclusiv asistenţa din partea unor experţi de la o firmă internaţională renumită pentru a pune la punct documentaţia, pentru că necesită în primul rând o lucrare de bază acele tunele. Necesită un sistem de monitorizare a traficului în acest tunel. Sunt nişte experienţe pe care alte state le au. Din păcate, noi acum suntem în faza pionieratului şi am apelat la această experienţă pentru a genera o documentaţie matură şi cu toate elementele tehnice, pentru a o putea scoate la licitaţie", a precizat Florin Scarlat.

Acesta a adăugat că tunelul va avea două galerii, cu o lungime de 2.890 de metri, fiind cel mai lung tunel proiectat din România.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8580 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    k (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 17:42)

    cartofiprajiti [utilizator]

    pentru ce mai exista acest minister? serios !!! in 30 de ani ...autostrazi ...p/la !
  • -4 (6 voturi)    
    2 tuneluri de cate 3 km (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 18:23)

    fuscustm1 [utilizator]

    nimic mai simplu de facut cu doua TBM (masini de sapat tuneluri ) de tip scut inchis , preferabil celor de tip scut deschis care desi mai ieftine necesita alte operatiuni in momentul escavarii . Cele de tip scut inchis au avantajul de a mota si inelul de beton din prefabricate (cum e la metrou) asigurand un mai mare grad de securitate dupa excavare . Cu o rata de excavare de 20 de metri zilnic pot fi terminate in 2 ani cu tot cu darea in exploatare de la momentul inceperii montarii masinilor.
    • +5 (9 voturi)    
      simplu de facut.... (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 20:14)

      dt1961 [utilizator] i-a raspuns lui fuscustm1

      Cel putin ai notiunea câți metrii au doua benzi plus banda de urgență ale unei autostrazi? Apoi mai necesită și spațiu pentru evacuare de urgență. Îți spun eu: 3,5 m este latimea minima a unei benzi de autostrada si 3 m banda de urgenta. Deci 10 m partea carosabila plus spatiile laterale de cate minim 0,8 m se ajunge la o latime de 11,6 m. Mai adauga spatiul necesar betonarii si apoi sa spui ce TMB necesita si cât de simplu se execută ditamai orificiul?.
      Să știi că săparea unui tunel de autostradă este o lucrare de foarte înalta tehnologie și necesită o enorm de mare forță de proiectare, execuție și finalizare cea ce la noi in țară la ora actuală este cu mult peste capacitățile noastre, deoarece dacă ar fi fost precum insinuezi matale, aveam tunele prin toate delurile și munții, ne mai fiind necesară cocoțarea șoselelor până pe vârful lor.
      • 0 (2 voturi)    
        Daca nu stiam nu vorbeam (Duminică, 16 februarie 2020, 8:23)

        fuscustm1 [utilizator] i-a raspuns lui dt1961

        Posibil dumneata nu sti ca in Istanbut s-a construit un tunel ce leaga asia de europa cu ajutorul unui TBM de 13,4 metri diametru la o adancime de 150 metri sub nivelul marii si o lungime de 4 Km in 2 ani , iar in Hong Kong un tunel de 4,2 km si diametru de 14 metri tot pe sub mare , deci e super posibil.
        Sper ca nu consideri ca este mai usor sa construiesti un tunel "drill and blast" , care are o rata de excavare de 4-6 metri pe zi .
        Peste tot in lume la ora actuala se folosesc TBM-uri , si chiar daca noi , Romania , nu avem tehnologia necesare asa cum spu , altii deabea asteapta sa vina sa ne faca aceste tuneluri . Dar na ... vorbim sa ne aflam in treaba
        Vezi ca in urma cu vre-o 30 de ani s-au construit cateva tuneluri in Romania cu ajutorul TBM-urilor de la Robbins de care se pare ca nu sti (nu cele de metrou) .
  • 0 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 16 februarie 2020, 0:43)

    [anonim]

    • +2 (6 voturi)    
      Numai tulburi apele. (Duminică, 16 februarie 2020, 11:26)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui

      Ca să nu se vadă adevărul.Tunelul pentru metrou este gata de mult,dar ca să circule metroul mai sunt necesare multe și astea au mers greu pentru-că PSD nu au găsit constructorul/furnizorul care să dea mita convenabilă.
      • -1 (1 vot)    
        Comentariu sters de utilizator (Duminică, 16 februarie 2020, 13:18)

        [anonim] i-a raspuns lui asavreau

  • 0 (0 voturi)    
    Niculae nu hiberneaza degeaba ! (Duminică, 16 februarie 2020, 21:46)

    Miky113 [utilizator]

    Ce atata graba cu tunelul ursilor Meses ???
    Daca termina centura II Zalau , si totul e gata pana acolo e super OK . Timpul asteapta.

    Cel mai bine ar fi sa se concentreze pe tunelurile de pe A1: adica tronsonul Holdea .

    Insa daca castiga chinejul in asociere cu un "roman oarecare" , iar chinejul aduce banii de acasa; chiar ca nu ne mai intereseaza cine taie panglica .