Europa Liberă: „Poliţistul interlopilor”, protejatul şefului de la Crimă Organizată

de Europa Libera     Radio Europa Libera
Sâmbătă, 15 februarie 2020, 10:21 Actualitate | Esenţial


Marcel Vela
Foto: Guvernul Romaniei
Fost rugbist la Dinamo, Robert Badea, poliţistul în cazul căruia ministrul de Interne, Marcel Vela a anunţat, joi, că va sesiza Parchetul pentru legături cu interlopii, a lucrat înainte la Oficiul Naţional pentru Protecţia Martorilor (ONPM). El păzea martorii cu identitate protejată care au denunţat interlopi în procese grele. Nu e clar dacă de la bun început, polițistul Badea a fost infiltrat de către interlopi sau dacă a fost transformat pe parcurs în cârtița lor.

Fostul dinamovist, a fost inițial agent de poliţie, iar din 2007, inspector. Acum este comisar de poliţie. În perioada în care lucra la Protecţia Martorilor Badea a devenit omul de bază al lui Irinel Jinga, fost şef la Oficiul pentru Protecția Martorilor până în 2017, când a fost schimbat din funcţie în urma unui scandal: Jinga şi-ar fi rugat subalternii să se împrumute la bănci pentru a-şi construi o casă, dar a “uitat” să le returneze împrumuturile.

Citește continuarea pe Europa Liberă.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8744 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Așa sunt toți. (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 10:35)

    prec [utilizator]

    Ca să scăpăm de corupția din miliție, trebuie zburați toți și să importăm polițai din alte țări.
    • +2 (2 voturi)    
      vorba lui visan ... (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 17:03)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui prec

      li se "rupe lor de velea " si am ajuns sa cred ca-i adevarat vazand fapte cu subiect si predicat !si mai cred ca velea degeaba se da vataf , ca nu-l asculta nimeni stiind ca-i demis si ca mai urmeaza sa fie ... interlopii sunt de pe vremaea lui ceausescu , ii cunosc bine de pe strada unde stau . si atunci faceau trafic cu valuta (marci germane , blugi , kent , ) tot ce-ti dorea pipota ! n-o sa-i "faca" nimeni !
    • 0 (0 voturi)    
      Exact (Duminică, 16 februarie 2020, 1:52)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Asta e si ipoteza mea, o sa scapam de mocirla asta in care traim in Romania doar cand o sa importam politisti, parlamentari, senatori si judecatori din tari care chiar sunt democrate si liberale, nu doar cu numele, cum sunt PSD si PNL.
  • +5 (5 voturi)    
    Politia = Militia (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 10:44)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Infractori si complici de-ia lor, slugi politice si indivizi interlopi, in frunte cu sefii lor si cu un ministru politruc. Sefii sunt pregatiti la Academia de Politie, cuib de infractori, plagiatori, escroci si santajisti - o taraba de diplome rusinoasa creata pentru clientela si politruci. POLITIA e o RUSINE, ca si actualul ministrel „liberal” - de fapt un uslaș din gruparea Orban1c23 - Grivco de Kotroceni.
    • 0 (0 voturi)    
      ba nu ... (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 17:05)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      te inseli , e vorba de gruparea orban 1b23 , asculta bine ca stiu ce spun...
  • +2 (2 voturi)    
    Asta-i doar salahorul. (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 17:57)

    Marionette [utilizator]

    Sefii sunt in PSD, PMP, PNL, UDMR, ProR....
  • 0 (0 voturi)