Scandal în Vrancea din cauza unor cuie aruncate pe drumul forestier: Pădurarul spune că sunt contra hoților de lemne, unii șoferi vor despăgubiri pentru cauciucurile sparte

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 13 februarie 2020, 15:42 Actualitate | Esenţial


Pădure
Foto: Flickr
Polițiștii din județul Vrancea au început o anchetă după ce un bărbat a reclamat că a rămas cu mașina în pană din cauza unui pădurar care a aruncat cuie pe un drum forestier, transmite Mediafax.

Persoana care a făcut reclamația este audiată de polițiști, urmând ca și pădurarul să fie invitat la secția de Poliție. Incidentul s-a produs în comuna Păunești, iar reclamația a fost depusă joi la Poliție.

Surse apropiate anchetei spun că pe lângă bărbatul care este audiat mai sunt alte persoane care au rămas în pană din cauza cuielor aruncate de drumul forestier.

Păgubitul cere despăgubiri, pentru că înlocuirea cauciucurilor mașinii presupune o cheltuială de circa 1.000 de lei.

Polițiștii urmează să-l aducă la audieri și pe pădurarul care ar fi recunoscut că a împrăștiat cuiele pentru a se apăra de hoții de lemne. În plus, pădurarul le-ar fi spus polițiștilor că obiectele ascuțite au fost aruncate în pădure și nu pe drum.

„Este un pădurar care ar fi pus scoabe în pădure, el încă nu a fost audiat, urmează să fie întrebat, dar înțeleg că el susține că nu erau pe drum. Scoabele aveau rolul de a preîntâmpina furtul de lemne. Bărbatul care a făcut reclamație este audiat, el avea autorizație pentru a intra în pădure”, a explicat purtătorul de cuvânt al IPJ Vrancea, Lidia Brașoveanu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2886 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    hotii au atata tupeu in ziua de azi! (Joi, 13 februarie 2020, 15:49)

    qwerasdf [utilizator]

    ce cauti cu masina prin padure?! orice om normal o lasa langa padure...
  • +8 (8 voturi)    
    de ce fura lumea in Vrancea ? (Joi, 13 februarie 2020, 15:50)

    un domn [utilizator]

    pentru ca Unul si a construit un gard de km...

    https://kmkz.ro/de-ras/psd-se-reformeaza-domeniul-lui-dragnea-va-fi-inlocuit-cu-domeniul-lui-oprisan-care-are-ziduri
  • +4 (10 voturi)    
    Bravo pădurarului (Joi, 13 februarie 2020, 15:52)

    of of [utilizator]

    Ăla cu mașina și cu tupeul sigur e un baron local...
    • +1 (3 voturi)    
      Mine antipersonal? (Joi, 13 februarie 2020, 20:50)

      toni_uk [utilizator] i-a raspuns lui of of

      Nu au încercat? Ca doar e pădurea lor?!
  • +6 (6 voturi)    
    am patit si eu la fel (Joi, 13 februarie 2020, 15:54)

    Andrei S. [anonim]

    Am patit si eu absolut la fel, in padurea de la Topoloveni, cand ma plimbam cu bicicleta!!
    Ambele caucicuri sparte plus cauciucul fata de la bicicleta prietenului meu!!!

    "Cuiele" erau cam 7 cm iesite din pamant, acoperite cu frunze, pe aleile din padure!!! foarte periculoase!!!
    ...nu am stiu la ce folosesc... nici cine le-a pus!

    in alta ordine de idei, hotii de lemn erau in padure, dar in alta parte!!! I-am intalnit!!! :)
  • +3 (3 voturi)    
    Avea autorizație să intre în pădure ! (Joi, 13 februarie 2020, 16:49)

    asavreau [utilizator]

    Pentru-ce?Nu trebuia să știe și pădurarul că are autorizație să intre în pădure?
    • +2 (2 voturi)    
      Padurarul stia (Joi, 13 februarie 2020, 18:04)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      dar cuiele nu.
  • +3 (5 voturi)    
    primul pas (Joi, 13 februarie 2020, 16:52)

    Kosmos [utilizator]

    Spre minarea acestor drumuri