UPDATE Percheziții la 17 primării din țară. Ion Ghizdeanu, fost șef al Fondului de Dezvoltare creat de Dragnea și Vâlcov, ar fi urmărit penal - surse. Ce acuzații i se aduc

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 13 februarie 2020, 11:42 Actualitate | Esenţial


Ion Ghizdeanu
Foto: Agerpres
17 percheziţii au avut loc în prima parte a zilei de joi în primării din mai multe părți din ţară, fiind vizate finanţările obţinute din Fondul de Dezvoltare şi Investiţii pentru proiectele dezvoltate de autorităţile locale. Surse judiciare citate de Mediafax spun că în dosar ar fi urmărit penal Ion Ghizdeanu.

Acesta, în calitate de șef al Comisiei Naționale de Prognoză, a condus Fondul de Dezvoltare creat de Liviu Dragnea și Darius Vâlcov, fond prin care cei mai mulți bani ar fi ajuns la aleșii PSD din teritoriu.

UPDATE 13.47 Ghizdeanu este audiat la această oră de procurori. Potrivit unor surse judiciare, El este acuzat de fals intelectual în dosarul finanţării proiectelor locale ale primăriilor finanţate din Fondul de Dezvoltare şi Investiţii. Ghizdeanu era considerat omul-cheie al PSD-ului în implementarea politicilor economice şi împărţirea banilor statului. Ghizdeanu e bănuit că din septembrie până în noiembrie anul trecut a falsificat evaluarea unor proiecte depuse de autorităţile locale. Nu pe toate, ci pe cele ale primarilor PSD, ca să le ajute să obţină finanţări de la stat. Surse susțin că aproape 80% dintre programele dezvoltate prin Fondul de Investiţii mergeau către social democraţi.

------------
În acest dosar, poliţiştii din județul Olt au făcut 6 percheziţii la sediile unor primării şi ale unor firme din județ, oamenii legii având informații că autorităţile locale au cumpărat mobilier urban, dar nu l-au şi primit. Potrivit Poliţiei Olt, se fac cercetări sub supravegherea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Caracal într-un dosar penal deschis pentru abuz în serviciu.

Din primele cercetări, anchetatorii au stabilit că, în perioada 2009-2016, trei primării din județul Olt ar fi plătit aproximativ 220.000 lei pentru mobilier urban, dar că obiectele nu au fost livrate în totalitate. Trei persoane urmează să fie aduse la sediul Inspectoratului de Poliție Județean Olt pentru a fi audiate.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10013 vizualizari

  • +18 (20 voturi)    
    Pay back time (Joi, 13 februarie 2020, 11:47)

    Zimbru [utilizator]

    E timpul ca PSD si oamenii lui Dragnea sa plateasca pentru fara de legile lor si pentru sabotarea Romaniei.
    • +4 (12 voturi)    
      ...abuzuri, corupție... (Joi, 13 februarie 2020, 13:20)

      baligosul [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

      Presupui că numai ăi veniți de la PSD au ,,pus mîna" ? Și ceilalți, ăia or fi fost vaccinați ? Independentul Sorin Oprescu, presupui că dacă vorbea cîteodată cu rabinul, el nu abuza ? Sau renumitul Crin Halaicu, un singur mandat la Primăria Bucureștiului, o fi fost un sfînt ? PNL nici nu la mai vrut candidat pentru un alt mandat...Sau renumitul membru PNȚ, și apoi PNG, unul pe care am uitat cum îl cheamă, hop, Viorel Lis, gata mi-am amintit, dar nu a avut de-a face cu PSD, oare acum din ce trăiește, din pensia de fost profesor sau din cea de fost primar general...?
      • +3 (5 voturi)    
        Ce parșiv ești ! (Joi, 13 februarie 2020, 14:23)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui baligosul

        Stați mă că vă arăt că alții au furat.Până la urmă toată lumea fură.În România este o tradiție să furi spunea Viorica Dăncilă la Parlamentul UE,făcându-ne de râs în gura mare.Hai să vorbim de ancheta în curs și să nu le găsim noi scuze.Vor veni ei cu scuze mult mai grozave.Oprescu a candidat ca independent ca și Pandele la Voluntari.Oprescu nu a spus niciodată cu nu-i pesedist.
      • -1 (1 vot)    
        Comentariu sters de utilizator (Joi, 13 februarie 2020, 14:37)

        [anonim] i-a raspuns lui baligosul

        • +1 (1 vot)    
          ...deyalii din trecut... (Vineri, 14 februarie 2020, 4:37)

          baligosul [utilizator] i-a raspuns lui

          Cînd primar general a fost libralul Crin Halaicu, au fost niște referiri la afaceri oneroase și păguboase pentru bucureșteni, concesiunea pentru Sofitel și afacerea ,,Cartierul Francez". Doar despre astea săa scris prin presa din România, cînd a fost Lis a fost introducerea regulii buticul să fie termopan, comandat de la una din cele 2 firme turcești agreate de primărie, care buticuri, au devenit ilegale după ce a venit la primărie don Băse...
  • +5 (7 voturi)    
    Mda (Joi, 13 februarie 2020, 11:51)

    TheFaime [utilizator]

    And they will call him: Ion Pi**eanu
  • +12 (14 voturi)    
    Romanica.. (Joi, 13 februarie 2020, 11:51)

    arpi [utilizator]

    Numai smenuri si imbarligaturi.. Nu are nimeni nici o raspundere, nu mai respecta nici o lege.. Oare ne mai facem bine????
    • +1 (1 vot)    
      ...tradiții...și continuitate... (Vineri, 14 februarie 2020, 8:39)

      baligosul [utilizator] i-a raspuns lui arpi

      Prin sec. XIX s-a construit calea ferată București- Giurgiu, s-a mai numit afacerea Strusberg, organizator principal Carol I-i de hop&țop, rege peste România, atunci.
      Apoi, mai încolo, prin sec. XX a fost afacerea Scoda, din 5 miliarde pentru achiziții de arme și muniții, cam 1 miliard a fost sfeterisit.
      Bănuit, dar neacuzat oficial, un fost dezertor pe timp de război, făcut rege de Iuliu Maniu, cine a fost neacuzatul ? Majestatea Sa Carol al II-lea.

      Trăiască regele în tină și rușine
  • +9 (11 voturi)    
    ii doare in ghizda (Joi, 13 februarie 2020, 12:02)

    Kosmos [utilizator]

    S-au pus toti numai pe furat , neexistand consecinte.
    S-a creeat statul perfect unde poti comite infractiuni cu prejudicii mari si sa scapi cu 2 ani cu suspendare.
  • +9 (11 voturi)    
    se pare ca ... (Joi, 13 februarie 2020, 12:18)

    dcotoara9 [utilizator]

    recorder a "deschis" niste cutii negre cu investigatiile
  • +11 (13 voturi)    
    PSD e bagat in toate "afacerile"... (Joi, 13 februarie 2020, 12:20)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    PSD e bagat in toate "afacerile"...
  • -4 (18 voturi)    
    Hai cu arestarea lui Firea (Joi, 13 februarie 2020, 12:27)

    Mazeta [utilizator]

    că altfel iar câștigă alegerile.
    • +6 (8 voturi)    
      gata cu platile informale din Kiseleff 10 ? (Joi, 13 februarie 2020, 13:07)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      a Fugit Draghici cu Trezoreria ?
    • +6 (10 voturi)    
      ... (Joi, 13 februarie 2020, 13:16)

      ursu_rebegea [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Achiesam la dorinta ta :) Sa o puna primarita la inchisoarea Jilava daca vor neaparat :)
  • +8 (10 voturi)    
    de martisor 2020 Va Rog Catushe cu Snur (Joi, 13 februarie 2020, 12:41)

    un domn [utilizator]

    la DUamna Gabi !

    Multumesc Anticipat !
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Joi, 13 februarie 2020, 13:16)

      ursu_rebegea [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Maro, nu roz, daca se poate
  • +2 (6 voturi)    
    apropo de vilcov (Joi, 13 februarie 2020, 13:06)

    iodixit [utilizator]

    mai stie cineva cu ce se ocupa jegul asta? a intrat la inchisoare, sau s-a dat la fund ca sa pota sa faca blat cu judecatorii si sa scape?
  • -7 (11 voturi)    
    posibil sa se fi declansat asaltul final... (Joi, 13 februarie 2020, 13:15)

    demaGOGU [utilizator]

    ...asupra teritorialitatii Romaniei, prin atacul asupra autoritatilor locale.
    • +3 (5 voturi)    
      aoleo... suferi rau! (Joi, 13 februarie 2020, 13:42)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      aoleo... suferi rau!
    • +3 (7 voturi)    
      exterminarea P$D (Joi, 13 februarie 2020, 13:42)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      va fi teritoriala
  • +1 (3 voturi)    
    Cine-i vinovatul? (Joi, 13 februarie 2020, 14:28)

    radu222 [utilizator]

    Pentru toate aceste exista doi vinovati.
    Parlamentul care a facut legi proaste sau in favoarea hotilor. Nu degeaba Parlamentul se bucura de cea mai mica incredere. Aici ajung in majoritate oameni care au nevoie de imunitate. Acum Parlamentul a ajuns la paroxism: da in prostie legi care inseamna bani de la buget (v. scutirea de impozit pt. ziaristi), crezand ca vor fi realesi la urmatoarele alegeri. Bravo ziaristilor care resping aceasta ticalosie.
    Populimea care nu are pic de cultura si voteaza dupa cat capata, care nu realizeaza ca politicienii nu dau de la ei ci din impozitele si taxele platite de noi toti. Mai adaug pe cei care nu s-au dus la vot.
    • -1 (1 vot)    
      Pentru Parlamentarii P$D o Donație : (Joi, 13 februarie 2020, 14:36)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui radu222

      Cravate chinezești cu imprimeu - funia și săpunul