”Măsuri de control pentru timp de război” într-un district din Hubei. Toate clădirile sunt închise și păzite, cei care ies sunt arestați pe loc. Chinezii se tem că e doar începutul

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 13 februarie 2020, 9:02 Actualitate | Esenţial


China
Foto: Twitter
Un district din Shiyan, din provincia Hubei, a implementat măsuri pentru stare de război pentru următoarele 14 zile, inclusiv închiderea totală a clădirilor, generând speculații că măsura va fi extinsă și în alte zile, scrie
Global Times. Locuitorii sunt păziți non-stop, primesc provizii la ore fixe și sunt arestați pe loc dacă ies. Internetul chinezesc ”fierbe” de teamă că măsuri similare vor fi luate și în alte zone.

Districtul a început implementarea măsurilor de control pentru stare de război de joi, toate clădirile fiind închise, singurii care au voie să iasă fiind cei care lucrează la combaterea epidemiei, a anunțat administrația locală, pe WeChat, miercuri seară.

Toate zonele rezidențiale sunt păzite non-stop. Cei care” evadează” vor fi arestați pe loc.

Decizia a fost luată după ce districtul a raportat 137 de cazuri de infecție, al doilea cel mai mare bilanț din orașul Shiyan, unde totalul de miercuri a fost de 562 de cazuri.

Comitete locale din cartiere vor distribui bunurile de strictă necesitate la anumite ore, pentru prețuri fixe. Comitetele vor ajuta și la achiziționarea de medicamente dacă există nevoie urgentă de ele.

La implementarea măsurii vor contribui și forțele de ordine locale. Liderii locali ai Partidului Comunist trebuie să respecte necondiționat deciziile comitetelor locale și să participe la munca de prevenire a extinderii epidemiei.

Cei care au febră sau au fost în contact cu pacienți infectați vor fi trimiși într-un punct de observație medicală din district.

Măsurile au generat dezbateri aprinse în rândul chinezilor, iar pagina unde se discuta subiectul ”Districtul Zhangwan din Shiyan, Hubei, impune măsuri de control pentru timp de război de la ora 00.00 pe 13 februarie” a fost vizionat de 92 de milioane de ori până la ora locală 13.00 (07.00 ora României).

Mulți dintre chinezii care au comentat pe internet se întreabă dacă nu cumva exemplul va fi urmat și de alte părți ale țării dacă măsurile se dovedesc eficiente.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















20989 vizualizari

  • +9 (19 voturi)    
    Secretomania specific comunismului. (Joi, 13 februarie 2020, 9:48)

    asavreau [utilizator]

    Va face mult rău chinezilor și lumii.Stilul de a izola împreună bolnavi și sănătoși mi se pare criminal.
    • +8 (20 voturi)    
      Tu cum ai fi facut? (Joi, 13 februarie 2020, 10:34)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Ii lasai pe toti pe strada in continuare, desi au o rata atat de mare a imbolnavirilor?
      Testai peste noapte milioane de oameni? Orasul ala are peste 3 milioane de locuitori.
      • -10 (10 voturi)    
        In primul rand (Joi, 13 februarie 2020, 12:06)

        Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Nu se spune ca laboratorul de unde a ''scapat'' virusul a fost creat in colaborare cu francezii.
        Guvernele au sange pe maiini. N-ar trebui permis sa se joace cu astfel de lucruri. ca de altfel . Alt exemplu este fuziunea nucleara- acel soare mic creeat in laborator . , lucrurile pot scapa de sub control la orice ora.
      • -3 (9 voturi)    
        Ți se pare normal? (Joi, 13 februarie 2020, 13:22)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Să blochezi într-un spațiu 100 de oameni,din care 2 bolnavi 5 cu suspiciunea că ar fi bolnavi,restul sănătoși.Pot să moară toți,sau unii pot să scape.Cei care scapă ,li se fac analize să vadă cum au scăpat și autoritățile se laudă că au găsit antidotul.Folosesc oamenii ca cobai.Și ca să-ți răspund,aș fi izolat separat pe cei bolnavi,separat pe cei cu suspiciunea și pe ceilalți i-aș fi ținut sub supraveghere.
        • +1 (1 vot)    
          Mi se pare normal.. (Vineri, 14 februarie 2020, 11:53)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          1. Cum ai ajuns tu la concluzia ca bolnavii sunt blocati? Scrie clar in articol: "Cei care au febră sau au fost în contact cu pacienți infectați vor fi trimiși într-un punct de observație medicală din district."

          2. De ce sa moara toti? Tu daca ai fi acolo te-ai apuca sa-ti vizitezi fiecare vecin?..

          3. Chiar daca admitem ca virusul este atat de contagios incat este suficient sa ai au un vecin 5 etaje mai jos care e bolnav, cum este mai bine? Ca 2 bolnavi sa intre in contact cu alti 98 de oameni sanatosi sau sa fie tot pe strazi, sa intre in contact cu mii de oameni sanatosi?
    • -1 (7 voturi)    
      asa de comunisti... (Joi, 13 februarie 2020, 13:36)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      ... ca de 30 ani la ei produc toate marile multinationale VEST
      • +5 (5 voturi)    
        Nu produc comuniștii. (Joi, 13 februarie 2020, 14:34)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        Produc chinezii care lucrează ca sclavi.Să știi că și în România,în timpul lui Ceaușescu, se produceau piese și subansamble care mergeau în vest la prețuri incredibil de mici.
        • -1 (1 vot)    
          nu (Vineri, 14 februarie 2020, 10:50)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          In RSR nu existau companii vest instalate la noi. In China ai Reebok, Nike, Mattel, Philips, Fender, Gibson... toate.
          Evident ca in spate este o dictatura terorista.
          Dar alta sansa nu aveau sa dea ceva leafa la amarati si joburi decat combinatia cu multinationalele vest.
  • +9 (15 voturi)    
    O ocazie unica sa ii adune pe aia cu scor mic. (Joi, 13 februarie 2020, 10:12)

    Lok [utilizator]

    Sau sa le ofere doar servicii medicale finale.
  • +3 (9 voturi)    
    am mai vazut de-astea (Joi, 13 februarie 2020, 10:33)

    codyrocco [utilizator]

    te uiti la cer si te intrebi de ce autoritatile au trimis doar un avion...
  • +1 (5 voturi)    
    e dramatic (Joi, 13 februarie 2020, 12:05)

    lp [utilizator]

    dar pandemia ar fie de o mie de ori mai rea. trebuie sa intelegem toti ca este mai bine pentru toata lumea sa stam in carantina 2 saptamani, daca este cazul. Evident, acelasi tratament pentru toata lumea, sa ne ajutam unii pe altii cu alimente, lucruri de prima necesitate si sa ne protejam pe noi si pe cei de langa noi, prin masuri de igiena drastica. Mi-e teama insa ca de buna voie oamenii nu se vor supune, unii nu inteleg, unii nici nu pot sa inteleaga, iar altii se cred deasupra tuturor
  • +7 (9 voturi)    
    Inseamna ca e nasol (Joi, 13 februarie 2020, 12:32)

    Zentrix [utilizator]

    pe masura ce trec zilele vestile par a fi din ce in ce mai proaste.
    In plus, China refuză din nou să permită epidemiologilor americani intrarea pe teritoriul său.
    E clar ca buboiul e mult mai mare ...
  • -5 (9 voturi)    
    In timp ce la noi (Joi, 13 februarie 2020, 12:37)

    tony-s [utilizator]

    mor pe capete oameni de gripa banala pt ca onor guvernul e ocupat cu jocurile politice penibile.
  • +2 (6 voturi)    
    Si cum traiesc? (Joi, 13 februarie 2020, 12:43)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    "Comitete locale din cartiere vor distribui bunurile de strictă necesitate la anumite ore, pentru prețuri fixe"

    Preturi fixe, OK, dar cum pot sa imi mai castig traiul, daca nu am voie sa merg la munca?
    Si nici macar pina la bancomat, sa scot bani?
  • +2 (8 voturi)    
    Comunismul in China vs democratie Romania (Joi, 13 februarie 2020, 13:35)

    Imax [utilizator]

    In cazul de fata comunismul reprezinta un avantaj net fata de capitalism. Nu speculez faptul cum a aparut virusul. Ganditiva ce s-ar intampla daca virusul ajunge in Romania virusul nu o sa poata fii oprit. Noi nu avem nimic infrastructura, politie, spitale, armata, .... doar biserici f multe. La noi o sa fie anarhie totala. Daca chinezii mint si numarul de morti este mai mare si noi nu stim e f f f grav.
    AM INCREDERE MULT MAI MARE IN SPITALELE DIN CHINA DECAT CELE DIN ROMANIA.
    • +2 (2 voturi)    
      Ce știi ca să ai încredere? (Joi, 13 februarie 2020, 14:40)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Imax

      În China dacă găsești un om pe stradă căzut că-i bolnav și îl duci la spital,ești pus să-i plătești spitalizarea.În China nu este asigurare de sănătate și gratuitatea actului medical.Comunismul chinez încă nu a atins aceste culmi ale civilizației încât oamenii să fie tratați ca oameni.De aici și răspândirea virusului cu ușurință.Nici tratament specific nu există,dar nici sistemul nu permite tratarea bolnavilor decât la ordin.
    • -2 (2 voturi)    
      Vai şi amar! (Joi, 13 februarie 2020, 17:58)

      Pacala54 [utilizator] i-a raspuns lui Imax

      În România ai spitale în care te îmbolnăveşti, nu te faci bine. Şi ai impresia că şpăgarii din sistemul nostru sanitar vor face ceva? Dacă ajunge la noi, mămăliga va face explozie!
    • 0 (0 voturi)    
      esti asa de sigur? (Joi, 13 februarie 2020, 20:31)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Imax

      Chiar nu iti dai seama ca epidemia a inceput cam pe 10 dec 2019 iar toata lumea a aflat cam pe 15 ianuarie?
      Daca bagarea gunoiului sub pres ti se pare o solutie de succes nu ai decat dar masurile de tip totalitar de tipul ascunderii informatiilor sau inchiderea propriilor cetateni in arest la domiciliu sunt fara indoiala solutii net superioare capitalismului.
  • -2 (6 voturi)    
    sigur e de la friptura de liliac? (Joi, 13 februarie 2020, 13:39)

    Toni_Romania [utilizator]

    https://www.zerohedge.com/geopolitical/sudden-militarization-wuhans-p4-lab-raises-new-questions-about-origin-deadly-covid-19
    • -4 (4 voturi)    
      Lilieci maninca de milenii. (Joi, 13 februarie 2020, 15:17)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Omul primitiv, care traia din vinatoare, avea un meniu mult mai diversificat decit al nostru. Ar trebui sa avem deja toate mecanismele de aparare fata de natura.

      Desi se spune ca patogenii evolueaza, bacilii de TBC si de lepra sunt neschimbati din paleolitic. Aparitia naturala a unui patogen nou este mai putin credibila fata de teoria fabricarii acestuia.
      • 0 (0 voturi)    
        ca de obicei bine documentat (Joi, 13 februarie 2020, 20:38)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        Stii Gogule, intre virusi si bacili e o diferenta cam la fel de mare intre mintea ta si a vecinului tau cu centrala cu condensare.
        Mai studiaza ce e ala un virus si ce e o bacterie si apoi vino cu teorii proaspete.
        Intre timp, comunistii chinezi isi bat cuie in cosciug intr-o mare veselie.
        • 0 (0 voturi)    
          Da, chiar sunt. (Vineri, 14 februarie 2020, 12:07)

          D-or [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          Nu se moare direct de virusii de gripa sau de SIDA. Se moare din cauza bacteriilor carora virusii le creaza conditii propice prin inflamatii sau scaderea imunitatii. Ca virusul sa produca moartea, trebuie sa se intilneasca cu bacteria potrivita lui. Sida, desi virala, se tine sub control cu antibiotice cu spectru larg.
  • +1 (1 vot)    
    Hm (Joi, 13 februarie 2020, 17:08)

    RaduMischie [utilizator]

    Eh, dar n-am vazut noi si filme americane, in care vine armata si izoleaza un satuc, ca nu stiu ce virus sau extraterestru e pe acolo. Daca ar fi asa ceva in SUA, ar fi normal, am zice ca aia se ocupa, aici comentam ca nu e bine.
    Practic, aceasta carantina majora este si un semn al neputintei: chinezii nu pare ca pot trata virusul in mod eficient. Apoi, mai multa lume tinuta in casa, mai putine surse de informatii alternative la guvern.
    It is what it is, din pacate. Nu cred ca se poate face altceva, cu populatia si cu mijloacele limitate pe care le au acolo.
    PS Asa cum zice un coleg mai sus, Doamne fereste sa izbucneasca asa ceva la noi.