Fostul lider al minerilor vrea 4 milioane euro, partid si verificarea dosarelor

Cozma se reintoarce pe cai mari

de Andreea Pora     HotNews.ro
Vineri, 15 februarie 2008, 11:55 Actualitate | Esenţial


Iesit din inchisoare, Miron Cozma este in plin avint. Vrea sa ceara CSM verificarea dosarelor in care a fost inculpat, 4 milioane de euro de la statul roman si doreste sa infiinteze un partid pe care sa-l inscrie in alegeri. Partidul va avea si un "candidat secret", a spus Cozma prezent la Curtea de Apel Bucuresti unde asteapta decizia in procesul impotriva statului.

" Voi solicita CSM sa faca o ancheta privind modul de solutionare a tuturor dosarelor in care am fost implicat", a spus Cozma, care are de gind "sa-l dea in judecata" pe fostul presedinte Ion Iliescu. Liderul minerilor nu a precizat insa cind il va face acest lucru. " Toate la timpul lor. Este responsabil si, probabil, va fi dat in judecata si de alte institutii".  

Cozma a facut referire la modificarile legislative survenite ca urmare a unei decizii din vara anului trecut a Curtii Constitutionale, care a statuat că civilii pot fi cercetati si judecati doar de magistrati civili, motiv pentru care dosarele mineriadei si revoluţiei de la Sectia Parchetelor Militare au fost preluate de procurori civili.

Miron Cozma mai are sa-i reproseze lui Iliescu si razgindirea in privinta gratierii din 2004. " Probabil se gindea ca va da socoteala pentru ceea ce a facut. Stia ca cel mai mare acuzator al lui sint eu. O fi gindit sa se puna bine cu mine. Or eu, repet, nu am semnat nicio cerere de gratiere pentru atunci, pentur 2004", a spus Cozma intr-o emisiune la Realitatea TV.

Cozma asteapta vineri decizia Curtii de Apel Bucuresti in procesul impotriva statului roman, in care cere despagubiri de patru milioane de euro pentru ca ar fi stat ilegal in inchisoare 178 de zile. Ministerul de Finanate nu este insa de acord ca instanta sa-i acorde fostului lider al minerilor daune de patru milioane de euro, considerind suma prea mare. Pe de alta parte, ministerul nu a precizat suma exacta pe care ar fi dispus sa i-o plateasca lui Cozma.

Abia iesit din inchisoare, Cozma a  anuntat ca isi va face un partid, care va milita pentru drepturile minerilor, pentru eliberarea liderilor care inca mai sint inchisi si care va avea un "candidat secret la presedintie". Mai mult, Cozma intentioneaza sa faca si o fundatie prin care sa duca muncitori romani la munca in strainatate






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2121 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    despagubiri? (Vineri, 15 februarie 2008, 12:17)

    L. Matei [anonim]

    Despagubiri ar trebui sa primeasca toata tara din cauza izolarii in care au trimis-o Cozma si cu ortacii lui avandu-l ca manipulator din umbra pe Iliescu.
    Si partidul lui cum se va numi PBM (partidul batei mineresti)?
    Credeam ca exista o limita a tupeului si a nesimtirii, dar imi dau seama ca in cazul Cosma nu exista limite in aceasta privinta.
  • 0 (0 voturi)    
    CORECT (Vineri, 15 februarie 2008, 12:18)

    Romanul [anonim]

    In privinta celor 4 mil EUR l-a ajutat taticul lui.

    De fapt, este doar recompensa anilor stati la racoare ... pardon: caldurica, cu telefon mobil dual-sim, video, tv, mp3 player si tot ce se mai poate hi-fi

    sub obladuirea conducerii inchisorii de maXima securitate Rahova ... dupa blocuri suntem noi ...
  • +1 (1 vot)    
    Welcome cozma (Vineri, 15 februarie 2008, 12:22)

    oprea [anonim]

    Bestial. Super tare. Inca un bufon paranoic pe scena politica si asa animata de fosti securisti, ultranationalisti paranoici, montatori de borduri, soferi de formula 1 pe trotuar, primari care este problema cu gramatica s.a.m.d.
    Chiar nu stiam ce ne lipseste. Simt cum imi creste inima de bucurie la citirea acestor randuri si la aflarea vestii ca marele luceafar al huilei e liber, e la fel de bolnav de paranoia ca acum 10 ani si mai vrea sa-si bage nasul si in politica.
    Ultimul stinge lumina!
    Haidi Pa!
    • 0 (0 voturi)    
      Deconspirarea secretului (Vineri, 15 februarie 2008, 15:13)

      Brrucan [anonim] i-a raspuns lui oprea

      Domnul Mironash Cazma este un mare poet roman si un extraordinat jucator de tenis cu piciorul , canu degeaba a fost presedintele federatiei de profil. Si ca sa nu mai fierbeti pana la declansarea campaniei electorale, va zic eu cine va fi candidatul secret : Marinela Nitu.
      • 0 (0 voturi)    
        Invatati ... (Vineri, 15 februarie 2008, 15:48)

        oprea [anonim] i-a raspuns lui Brrucan

        Din seria invatati, invatati si iarasi invatati. Unde nu puteti ... nu va fortati ...
        Ca-i zici mironash ... in fine, in curand va apare si lege ca "sh" si "tz" tre folosite ca si intro niciun si nicio.
        Dar ... e cozma bre, nu cazma. Dai o bere la botez?
        extraordinat ... "t" e aproape de "r", ai o scuza.
        "canu" ... oricat am cautat in dictionar si pe net, inca nu a aparut lege conform careia intre "ca" si "nu" nu se pune spatiu. apropo, e tasta aia mare pe care nu scrie nimic.
        Si ... nu fierbem deloc. Emigram.
        Haidi Pa!
  • 0 (0 voturi)    
    Rusine, Stelian Tanase ! (Vineri, 15 februarie 2008, 13:23)

    pironcosma [anonim]

    Mizerabila ideea postului Realitatea TV de a-l scoate la lumina pe acest infractor.
    Surprinzatoare si compromitatoare pe veci prezenta lui Stelian Tanase.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu e de mirare (Vineri, 15 februarie 2008, 20:07)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui pironcosma

      Stelian Tanase - activul UTC.
  • 0 (0 voturi)    
    auzi ce vrea (Vineri, 15 februarie 2008, 13:38)

    maria [anonim]

    acest om ar fi bine sa stea in banca lui ,eu nu sant de acord cu despagubirea acestui miron ,el trebuie sa plateasca unor romani ,ce a facut el este josnic niciodata nu voi fi de acord cu aceasta bestie
  • 0 (0 voturi)    
    What?!? (Vineri, 15 februarie 2008, 13:57)

    Killer Dan [anonim]

    Ce mai vrea paduchele asta? In loc sa stea cuminte si sa isi gestioneze "midlife crisis"-ul cu pupezele lui?
    Acum vrea si bani din banii mei?
  • 0 (0 voturi)    
    TREBUIE OPRIT (Vineri, 15 februarie 2008, 14:28)

    TREBUIE OPRIT DIN NOU [anonim]

    Cum adica sa ii dea statul? Dar nu ii este rusine...HUUUUU! COZMA...
    PARANOIA e grava....sper sa nu gaseasca altii ca el prin guvern vcare sa raspunda pozitiv la aceste pretentii aberante!!!
  • +1 (1 vot)    
    numa prostii inveti in puscarie (Vineri, 15 februarie 2008, 14:49)

    un nenica [anonim]

    Mda... adica un partid mafiot de cea mai joasa speta. Cine e candidatu secret ? Fane S, Nicu G. sau Nutu C. ???
    Si cam ce legi o sa sustina domnu Cosma ? Batranii singuri cu varste de peste 60 de ani sunt obligati sa-si doneze casele si terenurile diverselor clanuri ca sa nu se mai chinuie ei sa-i tortureze, patronii de diverse afaceri de succes vor trebui sa-si doneze jumate sau mai mult din profit catre organizatiile lor :) Hehehe asta e buna de fapt lumea interlopa nu are un reprezentant chiar atat de direct in parlament.
    In fond de ce nu? Ce, ei nu au interese? Nu au drepturi? Nu sunt si ei discriminati si nevoiti sa suporte tratamente degradante in surghiun sau puscarii?
    Hai domnu Cosma, va rugam, ajutati-i sa intre in legalitate, reprezentati-i cu onoare. Tara v-o cere!
  • 0 (0 voturi)    
    Rugaminte (Vineri, 15 februarie 2008, 14:53)

    ion [anonim]

    Il rog pe Stelian Tanase s-al aduca pe acest individ macar odata pe saptamana. O emisiune Tanase - Dinescu - Cozma, ar fi suuuuper!
    • 0 (0 voturi)    
      Mircea Dinescu (Vineri, 15 februarie 2008, 20:10)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui ion

      Mircea Dinescu bufonul lui Iliescu in CPUN, absolvent Stefan Gheorghiu, secretar UTC al USR.
  • 0 (0 voturi)    
    DA (Vineri, 15 februarie 2008, 15:44)

    csacsi [anonim]

    Bine zis, ultimul sa stinga lumina.

    Nu cred ca mai sunt sanse pentru romania de a iesi din acest impas. Imi place tara, imi place locul insa din pacate mentalitatea oamenilor este total aiurea, nu numai a lui Cozma si si a celor care il sprijina, la fel si galeria lui Becali implicit politicienii si oamenii de afaceri care il sprijina in ideea de a scoate ceva bani cat mai repede cu orice metoda.

    Fratilor, cine are putin respect fata de cei din jur, sau nu crede ca spaga si mita reprezinta reprezinta singura cale spre avere plecati din aceasta mocirla, nu e de voi/noi. Lasati sa se bate acasa intre ei toti nemernicii si dobitocii.

    Respect
  • 0 (0 voturi)    
    cata dreptate avea Tapalaga in articolul anterior (Vineri, 15 februarie 2008, 16:03)

    judex [anonim]

    Cinste lor, cinste manipulatorior! Stelian Tanase, Dinescu, Razvan Dumitrescu + invitatii lor din fiecare zi, aceleasi fete de iti provoaca deja greata.,
  • 0 (0 voturi)    
    Cozma colaboreaza cu PNL, via Tanase Stelian (Vineri, 15 februarie 2008, 19:50)

    hotnewsfil [utilizator]

    Am asistam uimit cum Cozma Miron isi prezenta degajat, cu aplomb, "dosarul sau bun". Doamnele mai sensibile au lacrimat solidar, Cozma se afla in plina campanie electorala, scos la vedere de Tanase Stelian, spre satisfactia grupusorului ce conduce in prezent PNL.. De ce? : Pentru ca asa, ca din intimplare, luceafarul a facut afirmatii comandate de adversarii lui Basescu, prin care acesta ar fi fost implicat in aducerea minerilor in Bucuresti, deci in declansarea mineriadei.
    Bravo, Tanase Stelian. Ti-ai ideplinit bine sarcina.
  • 0 (0 voturi)    
    Ridicarea unui infractor la grad de martir (Vineri, 15 februarie 2008, 20:55)

    eugenrc [utilizator]

    La asta se reduce emisiunea lui Tanase de la Realitatea .
    Mai mare rusinea .
    Sa iti fie rusine domnule Stelian Tanase . Daca copiii dumneavoastra ar fi avut sansa sa se intilnesca cu minerii in 1990 tot asa ar fi decurs interviul cu Miron Cosma .
    Ce usor ii uitam pe cei care au murit pentru libertatea noastra si cu cita usurinta ii iertam pe tortionari lor .
    Rusine mass-mediei din Romania . Ati coborit standardul moralitati si al bunul simt sub orice limita aceptabila.

    Vai de copii nostri . Sa nu ne miram cind vor pleca din Romania toti tinerii capabili .
  • 0 (0 voturi)    
    Ce repede se "judeca" ptr. unii... (Vineri, 15 februarie 2008, 23:16)

    abc [anonim]

    Ce repede "judeca" justitia pentru cei mai "egali" decat altii in tara asta....
    parerea mea este ca la tupeul asta nemarginit de care dau dovada aceste somitati autohtone nu se mai poate raspunde doar cu vot...pentru ca totul este sub controlul lor: constitutie, justitie, legi, administratie locala, ..., absolut tot ce poate pune ceva in miscare in tara asta.
  • 0 (0 voturi)    
    "pe cai mari" (Sâmbătă, 16 februarie 2008, 11:26)

    Y [anonim]

    caii mari sunt cei din presa si gasca manipulata de ilici, ca altfel popularitatea lui Cozma s-a vazut la intalnirea cu ortacii "lui" : cativa curiosi.
    Ma intreb de ce presa il tot scoate in fata ?! Cozma revine in "atentie" simultan cu ilici care apare-n fiecare zi, de ni s-a scarbit profund sa-l vedem. Simultan, citesti aricole despre FSN... sau despre "personalitatile" inceputului deceniului '90. Ce vor cu asta ? E clar ca e o strategie politica via media, dar ce urmaresc ei ?