Primul pas din infringement și din cauza poluării. Comisia Europeană cere României să adopte programe naționale de control al poluării atmosferice

de MH     HotNews.ro
Miercuri, 12 februarie 2020, 13:28 Actualitate | Esenţial


poluare
Foto: Stirile ProTV
România primește un nou avertisment de la Comisia Europeană și în privința poluării. CE cere României, Greciei și Maltei să adopte primele programe naționale de control al poluării atmosferice și acordă acestor țări două luni pentru a răspunde și pentru a-și adopta și comunica planurile până la acest termen limită. Este primul pas din procedura de infringement.

Comisia Europeană a decis să emită o scrisoare de punere în întârziere, acordând României, Greciei și Maltei două luni pentru a răspunde și pentru a-și adopta și comunica planurile până la acest termen limită. În caz contrar, Comisia poate decide să trimită autorităților române, elene și malteze un aviz motivat.

Comisia îndeamnă România, Grecia și Malta să adopte primele programe naționale de control al poluării atmosferice și să le comunice Comisiei, în conformitate cu Directiva (UE) 2016/2284 privind reducerea emisiilor naționale de anumiți poluanți atmosferici. În temeiul acestei directive, statele membre sunt obligate să elaboreze, să adopte și să pună în aplicare programele lor respective, pentru a-și limita emisiile anuale.

Directiva vizează atingerea unor niveluri de calitate a aerului care să nu genereze efecte negative semnificative sau riscuri pentru sănătatea umană și pentru mediu. Statele membre ar fi trebuit să transmită Comisiei primele lor programe naționale de control al poluării atmosferice până la 1 aprilie 2019. Până în prezent, Grecia, Malta și România nu și-au îndeplinit obligațiile, în pofida atenționărilor anterioare.

Care sunt pașii în declanșarea procedurii de infringement:

Comisia identifică posibilele încălcări ale legislației UE pe baza propriilor anchete sau în urma plângerilor formulate de cetățeni, întreprinderi și alte părți interesate.

Dacă statul membru în cauză nu comunică măsurile prin care transpune integral dispozițiile directivelor sau dacă nu ia măsuri pentru a înlătura suspiciunea că a fost încălcată legislația UE, Comisia poate iniția o procedură formală de constatare a neîndeplinirii obligațiilor. Procedura urmează o serie de etape prevăzute în tratatele UE, fiecare dintre ele încheindu-se cu o decizie oficială:
  • 1. Comisia trimite o scrisoare de punere în întârziere, solicitând informații suplimentare de la țara în cauză. Aceasta din urmă trebuie să trimită un răspuns detaliat într-un anumit termen, de obicei de 2 luni.
  • 2. Dacă ajunge la concluzia că țara nu și-a îndeplinit obligațiile care îi revin în baza legislației UE, Comisia poate trimite un aviz motivat – o solicitare oficială de a se conforma legislației UE. Avizul conține motivele pentru care Comisia consideră că țara respectivă încalcă legislația UE, precum și solicitarea ca statul membru să informeze Comisia, de obicei în termen de 2 luni, cu privire la măsurile luate.
  • 3. Dacă statul membru continuă să nu se conformeze, Comisia poate decide să înainteze cazul Curții de Justiție. Majoritatea cazurilor sunt soluționate înainte de a fi aduse în fața Curții.
  • 4. Dacă statul membru nu comunică la timp măsurile de transpunere a dispozițiilor directivei, Comisia poate solicita Curții să aplice sancțiuni.
  • 5. Dacă hotărârea Curții stabilește că statul a încălcat legislația UE, autoritățile naționale trebuie să ia măsuri pentru a se conforma hotărârii Curții.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2010 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    acel moment (Miercuri, 12 februarie 2020, 13:47)

    Anonym [utilizator]

    cand niste straini se roaga de "liderii" nostrii sa ia masuri sa nu murim inecati de fum ca sobolonaii.
    • -4 (4 voturi)    
      acel moment (Miercuri, 12 februarie 2020, 14:22)

      numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

      cand o actiune de propaganda politica este insotita de false ONG-uri si sclavii din PPE, eventual si cu un film despre poluarea in Bucuresti, lansat cu 2 zile inainte de alegeri. Sunteti penibili deja, politrucilor europeni. Se vede de la o posta ca faceti propaganda coordonata impotriva oricaror partide care nu sunt sclavii vostrii.
  • -8 (14 voturi)    
    Astia nu stiu ca noi nu avem guvern? (Miercuri, 12 februarie 2020, 13:55)

    Lok [utilizator]

    Sau asta si incearca. Da in ei cat sunt jos. Oricum sustin aceeasi teorie cum ca UE vrea sa puna USR, adica partidul lor, detinut de ei si platit tot de ei, la putere. Asta pentru ca e o institutie supra-statala care isi impune puterea ignorand dorinta popoarelor.
    • +4 (4 voturi)    
      dorinta?? (Miercuri, 12 februarie 2020, 15:05)

      hollow [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      “dorinta popoarelor” e sa moara la 50 de ani de probleme pulmonare si copiii sa tuseasca cu lunile??? postac rusesc jegos, inchide-ti calculatorul si pune capul in fata primului tren.
      • -2 (2 voturi)    
        Deci spui ca oamenii e niste prosti... (Miercuri, 12 februarie 2020, 15:46)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui hollow

        Si doar UE stie mai bine... asa ca sa isi inchida gura si sa taca. Inteleg bine?
    • +3 (3 voturi)    
      pai nu e vina lor...!! (Miercuri, 12 februarie 2020, 15:27)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      ... ca nu avem noi Guvern!
      Despre "infringement: se discuta de MULT, au existat termene samd...!! Se stia de niste ANI ca sunt probleme, nimic nu i-a impiedicat pe PSD sa ia masuri si, la urma-urmelor, chiar si guvernul "proaspat-picat" putea sa bage niste masuri printre Ordonantele alea! E de vina Comisia ca ai nostri o freaca? >:
      Redactarea unor astfel de documente ia niste saptamani BUNE! Ca intre timp Guvernul nostru a preferat sa pice, e decizia lor, nu a Comisiei! :P
      Terminati cu soparlele, ca NU tzine! Tu erai, Veorica? :P
      • -2 (2 voturi)    
        Termenul de o luna e stabilit azi. (Miercuri, 12 februarie 2020, 15:48)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        Ce vor? Sa ne punem tara la cale pentru niste copaci? Adica sa investim neaparat un guvern, orice guvern, sa rezvolve, ca de nu infringment. Serios?
  • +1 (1 vot)    
    in tara spagilor si a spagarilor (Miercuri, 12 februarie 2020, 14:00)

    qwerasdf [utilizator]

    in care rar-ul, politia, romsilva, comisarii garzii de mediu, jandarmeria, etc... inchid ochii urma spagilor primite de jos de tot...
  • +1 (1 vot)    
    Next step, (Miercuri, 12 februarie 2020, 14:03)

    Namaste [utilizator]

    please...
  • -4 (6 voturi)    
    dupa ce ne-au dat toate vechiturile? (Miercuri, 12 februarie 2020, 15:10)

    barba-neagra [utilizator]

    Acum isi pot permite sa ne arda, dupa ce au curatat propriile curti de masini vechi. Surpriza! Toate vechiturile au ajuns in Romania. Ce mistocareala e acum pe capul lor, la Strasburg: cu salariile noastre ne luam masini Euro 6 si electrice, iar prostii aia cu turul pantalonilor rupt cumpara Euro 3 si 4 ca atata pot. Hai sa-i frigem. Iar parlamentarii romani cu salarii de 7-8 mii euro la Strasburgi zic si ei "da, ma, asa ne trebuie, sarut mana coane UE".
    Avem mijloace de transport moderne, ECO, sa acoperim Bucurestiul? NU, dar ce conteaza, prostii tot prosti raman. Intai ne iau pielea de pe noi si pe urma ne mai cer bani si pentru autobuze ecologice, chipurile, din Turcia!!!
    • +3 (3 voturi)    
      Si cui apartine vina? (Miercuri, 12 februarie 2020, 16:12)

      kolbar [utilizator] i-a raspuns lui barba-neagra

      Nu ne-a bagat nimeni pe gat hraburile poluatoare. Noi insumi le-am cumparat cu placere.