UPDATE Un tânăr din Reșița, suspect de coronavirus. El este asistent medical în Germania și ar fi îngrijit o familie infectată. Analizele sunt negative pentru gripă / Costache: Rezultatul va veni după ora 21.00

de D.D.     HotNews.ro
Miercuri, 12 februarie 2020, 9:19 Actualitate | Sanatate


coronavirus China
Foto: CNN
Un asistent medical din Reșița care a lucrat în Germania și a intrat în contact cu 4 bolnavi de coronavirus a mers la spital, cu simptome specifice. A fost trimis de la Reșița la Timișoara și se așteaptă rezultatele analizelor.

UPDATE 16:13 Ministrul Sănătăţii, Victor Costache, a declarat că va exista un rezultat de la Institutul Matei Balş în jurul orei 21.00.

"Vom avea un rezultat de la Matei Balş, în jurul orei 9,00 (21,00 - n.r.). (...) Am avut mai mulţi suspecţi de coronavirus, niciunul nu a fost confirmat. Avem un mecanism care funcţionează foarte bine. (...) La nivel naţional avem o capacitate foarte bună de diagnostic şi nu numai în Bucureşti. Până la sfârşitul săptămânii vor fi două-trei centre care vor avea capacitate de diagnostic. Inclusiv Timişoara va avea capacitate de diagnostic. Totul este de a scurta aceşti timpi de aşteptare", a declarat ministrul, într-o conferinţă de presă.

UPDATE 15:20 Probele recoltate de la tânărul de 25 de ani sunt pe drum de la Timișoara spre Institutul Matei Balș din București. Analizele efective vor dura câteva ore și am putea avea un rezultat cel mai devreme miercuri seara, dupa ora 22,00 - 23,00, a declarat pentru HotNews.ro medicul Cătălin Apostolescu, purtătorul de cuvânt al Institutului Matei Balș.

UPDATE 12.54 DSP Timiș spune că analizele tânărului au ieșit negative pentru gripă. Rezultatele testelor pentru coronavirus sunt așteptate din București.

Dr. Virgil Musta de la Spitalul de Boli Infecțioase „Victor Babeș” Timișoara a declarat, pentru Mediafax, că este vorba despre un tânăr de 25 de ani care în ultima perioadă a lucrat ca asistent medical în Germania.

Primele informații, citate de Digi 24, arată că tânărul de 25 de ani a îngrijit o familie de patru persoane confirmate cu coronavirus, după care a revenit acasă, la părinți.

Ultima dată asistentul medical a intrat în contact cu persoanele bolnave pe 5 februarie, iar în 7 februarie a revenit în țară, la părinți. Aflat la Reșița, tânărul a avut marți febră și tuse, motiv pentru care a mers la spitalul din oraș. De aici a fost trimis la boli infecțioase în Timișoara. Este izolat, iar analizele recoltate au fost trimise la București.

Informațiile primite de autoritățile din Timiș, de la medicul de gardă, au fost că:

- pacientul de 25 de ani, asistent medical la spitalul Trostberg- Germania, având contact cu 4 persoane confirmate cu coronavirus, pe care le-a îngrijit până în data de 05.02.2020. La locul de muncă din Germania au fost folosite toate măsurile de siguranță și protecție.

În data de 07.02.2020 ajunge la Reșița, cu mașina personală, la locuința părinților. Simptomatologia debutează în 10 februarie cu febră 39.5 disfagie, tuse iritativă, își administrează Nurofen.

În data de 11.02.2020 se prezintă în UPU de la Spitalul Județean Reșița, de unde este transportat la Spitalul Clinic de Boli Infecțioase și Pneumoftiziologie „Dr Victor Babeș” Timișoara - ora sosirii 01.50, în 12.02.2020, unde este izolat conform metodologiei și protocolului.

Test de gripă negativ. Se recoltează exudate feringiene și nazale, sânge integral pentru coronavirus.

Probele ajung la ora 09.15 la DSPJ Timiș și sunt trimise la Institutul Național de Boli Infecțioase Prof. „Matei Balș” Bucuresti, pentru confirmare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14547 vizualizari

  • +3 (17 voturi)    
    :))))) Ce usor scapa. (Miercuri, 12 februarie 2020, 9:23)

    Lok [utilizator]

    Germanii astia nu au luat nici o masura? Ma asteptam la asta de la Chinezi dar germanii.
    • -8 (18 voturi)    
      pentru germani outslander = zero ..... (Miercuri, 12 februarie 2020, 9:44)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      pentru germani outslander = zero ..... germanii nu sunt departe de anii 1930-1939 ..... rasisti, sovini, mizerabili...
      • +5 (19 voturi)    
        Vorbesti prosti (Miercuri, 12 februarie 2020, 10:48)

        Sly21 [utilizator] i-a raspuns lui viziru

        Ca un rezident german ce sunt, vreau sa-ti zic ca ma simt mult mai respectat de functionarii birocratici chiar daca nu vorbesc limba super-grozav. Mult mai bine ca in RO, mai ales cand vine vorba de "prietenii" de la ANAF.
      • -1 (17 voturi)    
        Serios ? (Miercuri, 12 februarie 2020, 10:57)

        PureWhite [utilizator] i-a raspuns lui viziru

        Germanii sunt fruntea civilizatiei nene. Scoate capul din cutie
        • -3 (7 voturi)    
          Daaaa (Miercuri, 12 februarie 2020, 14:02)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui PureWhite

          Daaaa, dar e o mica problema: cand pupi atat de intens cururi de teutoni, din 5 bucati, doi sunt Ivani.

          Prietenii stiu de ce.
      • +9 (11 voturi)    
        Fie boala cat de rea, o aduc la Resita (Miercuri, 12 februarie 2020, 12:31)

        Vladf555 [utilizator] i-a raspuns lui viziru

        De ce plm nu a stat in Germania sa se trateze acolo, daca tot e asa de bine?
        • +1 (15 voturi)    
          Nu avea asigurare medicala in Germanika (Miercuri, 12 februarie 2020, 13:34)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui Vladf555

          Nu avea asigurare medicala in Germanika. A venit in Romanika, unde - DESI NU PLATESTE - primeste asistenta medicala GRATUITA.

          Romanika are de unde, Germanika nu...hahahaha
          • +8 (8 voturi)    
            imposibil (Miercuri, 12 februarie 2020, 15:52)

            KayT [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            nu ai cum sa lucrezi sau chiar sa locuiesti legal in Germania fara asigurare medicala.

            Asta asa, doar ca sa afle si cei ce dau plusuri comentariului asta.
            • -3 (3 voturi)    
              Hai, serios? Chiar nu ai cum... (Miercuri, 12 februarie 2020, 19:05)

              newlook [utilizator] i-a raspuns lui KayT

              Hai, serios? Chiar nu ai cum sa lucrezi si sa stai ilegal in Jermanika?

              Jumatate din romanii din Jermanika rad. Mai ai poante d'astea?
              • 0 (0 voturi)    
                ce spun eu si ce intelege newlook (Marţi, 18 februarie 2020, 10:21)

                KayT [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                mai citeste o data, si inca o data, si tot asa, pana intelegi ce am scris eu acolo.
    • +4 (6 voturi)    
      here it begins .... (Miercuri, 12 februarie 2020, 11:04)

      rmos [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      deocamdata lumea nu s-a trezit si nici nu se va trezi pana nu vor aparea destul de multe decese in afara chinei. sa speram totusi ca nu vor fi prea multe. deocamdata, e prematur, probabil in cateva saptamani vom vedea ce se va intampla cu pacientii din europa. vad ca in germania au mai aparut 2 cazuri. avem si o veste buna, singurul pacient infectat din Finlanda a fost externat :) speram ca in urmatoarele saptamani sa primim cat mai multe astfel de vesti bune :) ca altfel e nasol, e doar o chestiune de timp pana cand virusul va ajunge si la noi, daca nu a ajuns deja. aveam sperante ca pana in vara/toamna reusesc sa scoata un vaccin dar se pare ca dureaza mai mult, asa ca pana atunci, sa incercam sa ne protejam cat mai bine. oricum, asistentul ala din resita e total inconstient, nu pot sa cred nu stia la ce se expune. si apoi sa te intorci in tara asa ca un bou ...
      • +1 (7 voturi)    
        Vaccin (Miercuri, 12 februarie 2020, 13:07)

        Migo [utilizator] i-a raspuns lui rmos

        Fabricarea vaccinului va dura 18 luni, e oficial.
      • -3 (7 voturi)    
        Pana una-alta, gripa asta neaosa, fara istericale, (Miercuri, 12 februarie 2020, 13:19)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui rmos

        Pana una-alta, gripa asta neaosa, fara istericale, de la noi a facut, procentual, mai multe victime decat aia chinezeasca (nici gripa nu e de calitate la chinezi :-) ).

        Citesc ca, pana azi, gripa asta neaosa, romaneasca, vaccinata a facut 29 de victime in Romanika; aia chinezeasca, CoronaVirus a facut cam 1100 victime in China.

        Statistic vorbind, gripa neaosa, romaneasca a produs 1,3-1,4 victime la milion; gripa chinezeasca a produs mai putin de o victima la milion.

        Cu toata empatia pentru cei afectati de CoronaVirus, iti sugerez sa ai grija la gripa asta locala, traco-getica. Cu aceiasi empatie, dar mai putine istericale!
        • +3 (5 voturi)    
          new si degeaba (Miercuri, 12 februarie 2020, 13:46)

          rmos [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          statistic vorbind, aberezi :) deci, legat de ncov 2019. avem acum "oficial" 45204 cazuri confirmate, 1116 decese si 5056 recuperati. in total avem 6172 cazuri despre care putem sa spunem ceva. ai tu un glob de cristal sa ne spui si noua cum vor evolua restul de pana la 45204? si in plus, acestea sunt datele "oficiale", nu avem de unde sa stim care sunt cele reale. deci calculul tau are erori pana la cer. eu zic sa mai astepti cateva luni, pana o sa vedem care e rata mortalitatii acestui virus. acum, daca e sa ne raportam la datele despre care putem sa spunem ca au dus la deces sau la insanatosire, rata mortalitatii e foarte mare dar partea buna este ca scade puternic zilnic. avand in vedere similitudinile acestui virus cu cel care a declansat sars, eu sper sa ajunga sub 10%. dar 10% e totusi ceva extrem de grav. in alta ordine de idei, sunt total de acord ca trebuie sa avem mare grija la gripa "sezoniera" ca nu e locala :) daca ar fi dupa mine, as vaccina toata populatia impotriva gripei sezoniere. DAR, DACA MAI GASESTI TU UN SINGUR VACCIN PT GRIPA in congoezia, sa-mi zici si mie unde e ca sunt amator sa-l cumpar :)
          • -3 (3 voturi)    
            Calculul meu "cu erori pana la cer"=aritmetica (Miercuri, 12 februarie 2020, 14:31)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui rmos

            Calculul meu "cu erori pana la cer"=aritmetica

            29 din 22-23 milioane = 1, 3-1,4 la milion

            1100 din 1400 milioane (populatia Chinei) = mai putin de 1 la milion ...

            ...adica, exact cum am scris in postarea precedenta.

            Dar, hey, nu lasa Realitatea si Aritmetica sa strice bunatate de indignare isterica!
            Tine-o tot asa!
            • +1 (3 voturi)    
              varza murata (Miercuri, 12 februarie 2020, 16:07)

              rmos [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              mama, e o varza totala in logica ta :))) nu asa se fac calculele astea. in primul rand, pui gresit problema folosind variabile care pot doar sa creasca. ce ma intereseaza pe mine oamenii care nu vor fi infectati, nu ma ajuta cu nimic asta. in fine, si asa, sa punem ~100 victime pe zi (atat e rata acum dar probababil ca e subevaluata) calculeaza te rog la populatia chinei cat inseamna asta peste 6 luni. sa speram ca rata mortalitatii zilnice absolute va scadea dar sincer, nu prea cred ca se va intampla in urmatoarele luni. sa vezi ca nu e triviala mortalitatea provocata de virusul asta nenorocit. dar, oricum, asta e mai putin important, mai important e ce se intampla cu cei infectati, cati mor, cati supravietuiesc. asta te afecteaza pe tine si pe mine in mod direct! si revin, pentru gripa avem vaccin, chiar daca nu se mai gaseste, dar pentru ncov 2019 nu avem si se pare ca nici nu vom avea prea curand. asa ca ceea ce numesti tu isterie e singurul lucra care iti poate salva viata. ca spitale unde sa fim tratati corespunzator nu avem. dar deocamdata e prea devreme sa facem calcule, mai dureaza cel putin o luna pana vor vedea ce mortalitate are virusul in europa, asta e important acum, nu populatia chinei
              • -1 (1 vot)    
                Si "drobul cel de sare" (Miercuri, 12 februarie 2020, 19:11)

                newlook [utilizator] i-a raspuns lui rmos

                De acord, varza murata e raspunsul tau, da' si "drobul cel de sare" scapat in varza murata. Ai uitat sa-l mentionezi.

                Mia citeste, mai actualizeaza-te - daca ai timp cat te roade grija drobului de sare. Rata victimelor a scazut. ("variabilele matale care pot doar sa creasca", au crescut negativ, hahahaha, ca economia romaneasca pe vremea lui Basescu Boc).
                • 0 (0 voturi)    
                  Nu scade. Au murit cei care numara. (Joi, 13 februarie 2020, 8:37)

                  Lok [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                  Dar updateul de azi 13 feb e inapoi in progresia exponentiala. Nu te mai lua dupa cifrele Comunistilor. Faptul ca au blocat un oras intreg de 11 milioane ar trebui sa iti fie deajuns pentru a intelege gravitatea situatiei.
                • 0 (0 voturi)    
                  Astazi (Joi, 13 februarie 2020, 9:11)

                  sim18 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                  Astazi a crescut nr. victimelor... 242 pe zi.
        • +1 (1 vot)    
          Problema e in potential. (Miercuri, 12 februarie 2020, 15:34)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Gripa o stim bine, rupe in batrani (de care nu prea ne pasa ca natie, idem China) si are o mortalitate scazuta raportata la infectati si se raspandeste relativ greu intre oameni.
          Apoi nCoV se raspandeste foarte usor si are o mortalitate de 2-5% (inca nu e clara). Problema e potentialul de a infecta 5% din Chinezi, ce ar reprezenta 50 milioane de pacienti si un milion de morti. Asta la doar 5%. Nu stim daca va face asta, dar daca nu iau masuri o sa le rupa populatia si economia.
          De asemenea pentru a tine in viata pe cei cu pneumonie, aka in stare critica, au nevoie de aparatura cateva zile, aia cu pompatu pulmonar si aia cu oxigenatu sangelui. Trebuie sa intelegi ca oricat ar fi Chinezii de manufacturieri nu au resurse pentru numarul imens de pacienti, si asta poate inrautati mortalitatea din motive pur practice.
  • +6 (12 voturi)    
    PNL (Miercuri, 12 februarie 2020, 9:42)

    robyzs [utilizator]

    PNL ar trebui sa dea o lege ca cei care vin din China sau au intrat in contact cu o persoana suspecta de Coronavirus sa fie obligate sa anunte autoritatile de urgenta altfel amenda usturatoare, doar asa ii determini pe români să fie responsabili, cu amenzi uriase.

    Femeia din Suceava suspecta de coronavirus s-a intors din China pe 1 februarie dar s-a dus la medic dupa o saptamana.
    • +5 (7 voturi)    
      eh (Miercuri, 12 februarie 2020, 10:05)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

      I-o fi fost frica ca o dau profesionistii romani de pamant si a incercat sa evite pocneala.
  • +3 (17 voturi)    
    Emblematic... (Miercuri, 12 februarie 2020, 10:00)

    DanCris [utilizator]

    Pentru ingrijirea unor pacienti cu coronavirus nemtii au folosit un asistent roman angajat temporar. Ca doar nu ar fi riscat sa imbolnaveasca un neamt cand au la dispozitie oameni din lumea a 3-a...
    Apoi l-au trimis acasa fara carantina , fara verificari etc.
    Atentie, a plecat din sistemul medical , deci nu se poate spune ca nu stiau exact care erau riscurile...
  • +3 (7 voturi)    
    suntem buni (Miercuri, 12 februarie 2020, 10:04)

    rti [utilizator]

    Nu inteleg de ce nu luam nici o masura serioasa, Cred ca asteptam sa moara cativa oameni si apoi sa ne trezim ca nu putem actiona,
    • +3 (5 voturi)    
      pentru ca ... (Miercuri, 12 februarie 2020, 11:38)

      rmos [utilizator] i-a raspuns lui rti

      cum de ce? pai alesilor neamului le vajaie prin capatani alegeri anticipate, impartirea ciolanului, amante, etc ...acum pe bune, crezi ca mai au timp sa se gandeasca si la altceva :))) !? si chiar daca ar avea timp, crezi ca ar fi in stare sa vina cu o strategie eficienta? hai sa nu-i supraestimam totusi ..... vai de noi ...
  • +3 (9 voturi)    
    pai ce sa faca si el (Miercuri, 12 februarie 2020, 11:34)

    alex34 [utilizator]

    dupa ce a ingrijit o familie infectata, hopa sus in avion si du-te sa-ti vezi rudele repede cat e virusul cald..
    • 0 (8 voturi)    
      Pai nu avea acte, garantez (Miercuri, 12 februarie 2020, 12:33)

      Vladf555 [utilizator] i-a raspuns lui alex34

      Ca doar nu crezi ca a ingijt-o intr-un spital?
      A luat banul, noi luam boala.
  • +5 (7 voturi)    
    Pai da... (Miercuri, 12 februarie 2020, 11:36)

    Capac1947 [anonim]

    Il tirimit la Timisoara... ca nu a avut loc in tot carasul... acolo nu exista spitale?

    E vai si amar de tot sistemul de sanatate... daca intr-un judet intreg nu au unde sa trateze un caz de gripa...
    • +1 (1 vot)    
      Efectul distrugerii sistemului medical (Miercuri, 12 februarie 2020, 14:12)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Capac1947

      Spitale inchise, medici emigrati, politica centralista si obtuza in alocarea resurselor, de unde sa mai fie spitale in Caras, care, pentru marii nostri politicieni, e doar un judet nesemnificativ?
  • -1 (7 voturi)    
    congoezia (Miercuri, 12 februarie 2020, 13:15)

    rmos [utilizator]

    "Probele ajung la ora 09.15 la DSPJ Timiș și sunt trimise la Institutul Național de Boli Infecțioase Prof. „Matei Balș” Bucuresti, pentru confirmare." incredibil, deci doar in bucuresti la matei bals se pot face testele pentru coronavirus?! ce mm de tara e asta?! ce mm face ministrul, demis sau nu, dar tot ministru!? cum mm sa nu ai macar in orasele mari kituri de testare?! astia isi bat joc de noi in ultimul hal. vin ele alegerile, acum sau mai tarziu, o sa aiba mari surprize boii neamului
  • +9 (9 voturi)    
    Carantina (Miercuri, 12 februarie 2020, 13:17)

    Migo [utilizator]

    Pana la aflarea rezultatelor, ar trebui bagati in carantina si parintii lui.
  • -1 (3 voturi)    
    Mda (Miercuri, 12 februarie 2020, 13:25)

    TheFaime [utilizator]

    Hotnews, poate incepeti si voi sa folositi termenul Covid- 19..prea multa Corona strica deja
  • +6 (6 voturi)    
    Lipsa de bun simț... (Miercuri, 12 februarie 2020, 14:02)

    spirache [utilizator]

    Nu e nici o diferență între asistentul medical ori femeia din Suceava și cei care folosind toalete in spații publice nu trag apa ori cei care ies la iarba verde și lasă mormanele de gunoi la fata locului ori cei ce își parchează mașina pe linia de tramvai. Efectiv, nu dau doi bani că ar putea îmbolnăvi pe alții, lipsindu-le empatia ori un minim simț civic. Se duc pe acolo, vin, tac mâlc, ii contaminează pe alții, dau semne de boala și ei, apoi cu chiu cu vai spun ce și cum, împroșcând cu venin către spitalele românești că nu îi tratează bine.
  • +8 (8 voturi)    
    of prostia (Miercuri, 12 februarie 2020, 14:22)

    DoarEUEUEU [utilizator]

    Cat de grei de cap pot fi unii. Sa ști ca ai intrat in contact de mai multe ori, nu cu 1, ci cu 4 pacienți cu nCoV și sa presupui ca dacă nu ai simptome ziua următoare ești ok. Nu știu ce presupune meseria de asistent medical in Germania, scuzați-mi ignoranta, dar se pare ca cel putin pentru tânărul din Reșita nu presupune prea mult creier, doar poate înțelegerea/cunoașterea unei limbi străine.

    Mai mult cred ca era mai bine, pentru el, dacă se ducea și făcea un test de depistare a noii gripe înainte sa revină in România, avea șanse mult mai bune la un tratament și condiții de spitalizare in Germania.
    • -2 (2 voturi)    
      nu e rezonabil ce spuneti (Miercuri, 12 februarie 2020, 15:08)

      hemostatic [utilizator] i-a raspuns lui DoarEUEUEU

      La urma urmei daca omul a folosit corect echipamentul de protectie, nu are de ce sa presupuna ca o sa se infecteze.
      S-a prezentat totusi in prima zi de simptome la spital, deci a procedat foarte bine.
    • +1 (1 vot)    
      Il faceau cobai. Bietul copil s-a dus acasa (Miercuri, 12 februarie 2020, 15:50)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui DoarEUEUEU

      La 25 de ani inca esti copil, dependent de parinti, altii abia termina facultatea.
    • +3 (3 voturi)    
      Mai mult de atat , (Miercuri, 12 februarie 2020, 18:24)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui DoarEUEUEU

      in 10.02 face febra 39.5 , tuseste si el ia nurofen acasa , si abia a doua zi seara se duce la urgente.Asta e inconstienta criminala , daca din cauza lui se mai imbolnavesc si alte persoane cu care a intrat in contact , atunci merita un dosar penal .
  • +1 (3 voturi)    
    Trebuia impusă carantina pt cine sosește din DE,FR (Miercuri, 12 februarie 2020, 17:30)

    Nyk1 [utilizator]

    ...IT, ES sau alte țări cu cazuri confirmate de coronavirus!

    În cazul de față, chiar și pentru simplul fapt că individul a fost lăsat să părăsească teritoriul Germaniei la atât de puțin timp după tratarea unor bolnavi, ar trebui ca ambasadorul Germaniei în România să fie chemat DE URGENȚĂ la MAE pentru explicații, iar autoritățile germane să fie somate să ajute la reconstituirea traseului acestuia (probabil s-a oprit la vreo ceardă în Ungaria la toaletă până să ajungă acasă)!

    Până acum, în afara Chinei s-a înregistrat doar un deces, în Filipine. Se pare că virusul nu are aceeași eficacitate împotriva celor de alte rase decât cea asiatică, dar este doar o supoziție netestată; în mod normal, ar fi trebuit să ne pregătim pentru scenariul cel mai rău, cel cu zeci de mii de morți sau mai rău, nu să sperăm că suntem norocoși.