VIDEO Gabriela Scutea, propusă la șefia Parchetului General: Trebuie să lucrăm în cadrul legislativ existent, fără să cerem imperativ modificări legislative

de I.H.     HotNews.ro
Marţi, 11 februarie 2020, 11:30 Actualitate | Esenţial


Gabriela Scutea
Foto: AGERPRES
Procurorii trebuie să îşi îndeplinească atribuţiile în baza cadrului legislativ existent, fără să solicite permanent modificări, a susținut marţi, la audierea din Consiliul Superior al Magistraturii, Gabriela Scutea, propusă de ministrul Justiţiei, Cătălin Predoiu, pentru funcția de procuror general.



"Trebuie să lucrăm în fiecare zi în cadrul legislativ existent, fără să cerem imperativ modificări legislative. Ele se vor impune uneori de la sine, ca o consecinţă a deciziilor Curţii Constituţionale, ca o consecinţă a legislaţiei adoptate la nivelul Uniunii Europene, însă trebuie să vedem ce putem face şi să facem bine în cadrul existent", a afirmat Gabriela Scutea la interviul susținut în faţa Secţiei pentru procurori a CSM.

Ea a spus că se bazează pe capacitatea profesională a tuturor procurorilor pentru implementarea planului său managerial.

"Am încredere în colegii mei, de la toate nivelurile din ierarhie. Am încredere că pot să lucreze, că uneori pot să lucreze repede, că alteori ştiu să găsească elementul care face diferenţa, că dau încrederea lor conducătorilor de parchete, în aşa fel încât rezultatul care se propagă către cetăţean, către justiţiabil să fie unul care emană calitate a activităţii şi preocupare pentru drepturile fundamentale", a precizat Scutea.

În opinia sa, decizia ministrului Justiţiei de a o propune pentru funcţia de procuror general arată că are potenţial pentru a-şi îndeplini sarcinile manageriale.

"Am primit cu deosebită bucurie evaluarea domnului ministru (ministrul Justiţiei - n.r.) la 21 ianuarie, când a anunţat rezultatele selecţiei, pentru că, din punct de vedere profesional, fiecare dintre noi, chiar dacă ajungem la o anumită vechime sau maturitate a profesiei, poate că încă nu ne vedem anumite valenţe. De aceea, în momentul în care domnul ministru mi-a conturat un profil apt să rezolve la 360 de grade statusul curent al Ministerului Public, ducându-l înspre rezultate de performanţă, înseamnă că există ceva, există un potenţial", a mai spus Gabriela Scutea. (Sursa: Agerpres)









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















573 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    /// (Marţi, 11 februarie 2020, 11:34)

    GemstonePig [utilizator]

    Hal de sefa, nu stie ca CCR nu legifereaza, ia de bun tot ce nascoceste dorneanu
  • +5 (5 voturi)    
    I-auzi ce zice asta (Marţi, 11 februarie 2020, 11:44)

    ggiiggii [utilizator]

    Cum adica sa lucrezi in actualul cadru legislativ fara sa ceri modificari..
    Adica iti convin prescriptiile, amanarile, legile facute pentru hoti si criminali, drepturile din ce in ce mai putine ale victimelor???
    Dati tovarasi inainte pe actualul cadru legislativ...in cativa ani va duceti la pensie si sa plimbati si voi prin lume pe banii prostilor.
    • +1 (1 vot)    
      Cand tara sufera..... (Marţi, 11 februarie 2020, 13:24)

      ggiiggii [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      Cand tara asta sufera grav din lipsa legilor....sau din cauza ca legile sunt proaste si....infractorii scapa, pagubele nu sunt recuperate, averile nu sunt confiscate, termene peste termene pana se prescriu faptele, etc...etc...etc
      Vine asta...viitoare sefa a parchetului general si zice: "Trebuie să lucrăm în cadrul legislativ existent"
      Pai nu este asta un blat ordinar PSD+PNL sa dea paine si circ la fraieri dar ei sa isi continue jaful????
    • 0 (0 voturi)    
      i-auzi aci (Marţi, 11 februarie 2020, 13:33)

      costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      parchetele de oriunde nu pot propune modificari legislative, este interzis prin lege, modificarile pot si initiate de ministrul justitiei, si adoptate de parlament, adica nici procurorii si nici judecatorii nu pot initia modificari legislative, nu au voie, cauta pe google nu pe feisbuk, dar mai ales pe siteul monitorului oficial
      • 0 (0 voturi)    
        si ti se pare normal (Marţi, 11 februarie 2020, 17:50)

        ggiiggii [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

        Ca un individ...ministru numit politic cu spiru haret la FF sa propuna modificari legislative si nu procurori si judecatorii ce sunt in prima linie????
        Tara de prosti
        • 0 (0 voturi)    
          normal (Marţi, 11 februarie 2020, 22:04)

          costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

          procurorii si judecatorii aplica legea nu fac legi, ar fi in incompatibilitate, parlamentul aproba legile la propunerea ministrilor, asta intr-o tara normala, chiar tara de prosti nu suntem, pentru invceput ar fi bine sa respectam legile, si sa cunoastem cum se pot modifica, legal, si sa o si facem
  • +4 (4 voturi)    
    ce pesederea (Marţi, 11 februarie 2020, 11:44)

    DiDiRo [utilizator]

    maskata