Predoiu, despre modificarea codurilor penale: Nu cred că greşesc dacă vorbesc de un şantier foarte extins pe toate planurile

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 11 februarie 2020, 11:16 Actualitate | Esenţial


Catalin Predoiu
Foto: Guvernul Romaniei
Ministrul Justiţiei, Cătălin Predoiu, declară că modificarea codurilor penale din programul Guvernului Orban 2 este necesară: „Nu cred că greşesc dacă vorbesc de un şantier foarte extins pe toate planurile în ceea ce priveşte legislaţia”, a precizat el, potrivit Mediafax.

Cătălin Predoiu a declarat, marți, înainte de discuția cu reprezentanții Comisiei Europene despre raportul MCV, că modificarea codurilor penale din programul Guvernului Orban 2 este necesară, deoarece există zeci de decizii ale CCR neaplicate.

„Gândiţi-vă că în Parlament sunt 70 de propuneri de modificare a codurilor penale şi de procedură penală, decizii ale CCR care trebuie aplicate, prin modificări legislative, alte modificări respinse de CCR, aflate în diverse stadii de proceduri parlamentare. Nu cred că greşesc dacă vorbesc de un şantier foarte extins pe toate planurile în ceea ce priveşte legislaţia, e mult de lucru şi cu Parlamentul, e şi perioadă electorală. Sunt câţiva ani de reconstrucţii în faţă în sistemul judiciar”, a spus Predoiu.

Programul de guvernare cu care PNL se va prezenta în faţa Parlamentului cuprinde şi desfiinţarea Secţiei pentru Investigarea Infracţiunilor în Justiţie (SIIJ).

Printre măsurile propuse pe termen scurt este crearea unor grupuri de lucru care să modifice legile justiției și legislația penală. O altă măsură este finalizarea proiectului de lege privind desființarea SIIJ, în urma unei dezbateri cu reprezentanții magistraților, CSM, ai asociațiilor profesionale, organizațiilor neguvernamentale și cu reprezentanții Parlamentului. Programul de guvernare mai prevede elaborarea unui alt act normativ complex care să instituie măsuri de coroborare a dispozițiilor Regulamentului EPPO cu normele interne.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1541 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    Gestapo (Marţi, 11 februarie 2020, 11:20)

    Ademordna [utilizator]

    "Programul de guvernare cu care PNL se va prezenta în faţa Parlamentului cuprinde şi desfiinţarea Secţiei pentru Investigarea Infracţiunilor în Justiţie (SIIJ)."
    si intotdeauna va cuprinde asta, cel putin cat e Predoiu ministru.
    Caci desfiintarea asta, ca si Moldova, nu e a lui sau a noastra, ci a urmasilor lui si a urmasilor urmasilor lui.
  • +1 (3 voturi)    
    Nulitatea de Pledoiu.... (Marţi, 11 februarie 2020, 11:31)

    prec [utilizator]

    Pelticul. Unul nu cu mult mai isteț față de Ciordache. Dar la fel de ticălos și parșiv.
    • 0 (4 voturi)    
      egal cu Trii Bubitii, Ciordache are Diploma (Marţi, 11 februarie 2020, 11:44)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui prec

      de "Balta" asadar nu intra in calcul !
  • +5 (5 voturi)    
    Schimbările să fie propuse de profesioniști. (Marţi, 11 februarie 2020, 11:38)

    asavreau [utilizator]

    O justiție prea blândă,îngăduitoare cu infractorii creează mafia și bandele locale care terorizează oamenii și destabilizează statul.Trebuie închis posibilitatea ca infractorii să ajungă în Parlament și alte organe ale statului,sancțiuni mai aspre pentru persoane aflate în funcții publice,inclusiv interzicerea ocupării unei funcții publice.
  • +1 (5 voturi)    
    pai (Marţi, 11 februarie 2020, 11:40)

    martel55 [utilizator]

    codurile actuale nu au fost propuse tot de el pe vremea lui Boc si adoptate prin asumarea rapsunderii guvernului?adica a produs niste prostii o data si vrea sa il credem ca la a doua icnercare va scoate altceva?
  • 0 (2 voturi)    
    Luaí-o încetișior și metodic! (Marţi, 11 februarie 2020, 12:24)

    BEDE [utilizator]

    Consultați niște profesioniști mai întâi. Nu-i grabă, că doar nu mai este urgența să înceteze procesul lui Dragnea.
    Eventual, modificările să fie implementate treptat.
    Cât despre Secția Specială, aceasta trebuie neapărat desființată. Adică, cum: presupunem că magistrații sunt niște infractori, iar Secția Specială este compusă din niște super-magistrați care sunt incoruptibili? Și dacă un magistrat greșește sau comite ceva ilegal cu bună știință, atunci de aceea se poate face apel la o instanță superioară. Iar pe un magistrat îl pot cerceta și judeca alți magistrați, fără să fie o secție specială. De fapt, Secția Specială este doar ca un mijloc de control al ministrului asupra magistraților, ca să se asigure că oamenii partidului nu sunt nici măcar judecați, necum condamnați pentru ceea ce au comis.
    • -1 (1 vot)    
      BEDE...prin bălăriile justitiei (Marţi, 11 februarie 2020, 15:56)

      dragobete [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Amice ești bun de...vox populi...emiți din puțul gândirii fără de prihană...ai o problema cu Secția Specială.
      Vestea buna este ca...nu ești singurul rătăcit...vazand monstruos si simtind enorm...despre existenta sa!
      Secția Specială pentru Magistrați este echivalenta... Curții de Conturi pentru controlul utilizării banului public...asta nu înseamnă ca-i bănuim pe Ordonatorii de credite bugetare de furt...dar exista mecanismul de control...așa funcționează regula jocului...orice instituție/angajat in sistemul public care, NU este controlat..fără a i se incalca drepturile constitutioneale...ajunge sa facă abuzuri.
      Secția Specială îmi da voie mie, justițiabil, sa fac o plângere penala împotriva abuzurilor unui magistrat iar existența independenta a acesteia îmi oferă garanția ca, plângerea nu va rămâne intr-un sertar...pana la prescriere sau sa fie folosita pentru șantajarea magistratului.
      Secția Specială este singura independenta din cadrul Ministerului Public...ăla cu procurorii...fiind în coordonarea 100% a CSM și...ghinion...este și declarata constituționala.
      Cat despre Predoiu...50% din codul lui penal și de procedură penală din 2009 a fost declarat neconstituțional...asta spune tot...și nu uitam...cei care au lucrat la aceste documente au avut de la UE...2 milioane de euro...bonus de incompetenta.
      Secția Specială deranjează doar...potențialii infractori dîn justitie...ceilalți sunt ok...dacă te simți vizat...nasol...nu se va desființa! BeDe...la munte și la mare...are mai mult haz..mai incearca!
  • -1 (3 voturi)    
    Aha (Marţi, 11 februarie 2020, 12:51)

    ipolitic [utilizator]

    un santier cat autostrada Bechtel