UPDATE Din acest an vor putea fi cumpărate și motociclete prin programul Rabla/ Modificările anunțate de ministrul Mediului

de I.H.     HotNews.ro
Marţi, 11 februarie 2020, 11:07 Actualitate | Esenţial


Motocicleta Yamaha
Foto: Hotnews
Românii își vor putea achiziționa și motociclete prin programul Rabla Clasic, iar voucherul de casare va fi în valoare de 3.500 lei, în schimbul casării unui autovehicul uzat, a anunțat marți ministrul demis al Mediului, Costel Alexe. O altă modificare anunțată este că aceia care vor achiziţiona un autovehicul electric nu vor putea vinde mașina pentru o perioadă de cel puţin un an.

Programele Rabla Clasic şi Rabla Plus vor avea, în acest an, un buget total de 545 de milioane de lei, din care 140 de milioane de lei doar pentru achiziţia de maşini electrice sau hibrid plug-in, Costel Alexe susținând că astfel se va ajunge să fie scoase din trafic 60.000 de mașini uzate.

Modificările programelor Rabla

Valoarea primei de casare rămâne la 6.500 de lei, adică aproximativ 1.350 de euro, iar aceasta poate să fie mărită cu încă 1.000 de lei dacă maşina nou cumpărată se înscrie în pragul de emisie de 96 grame de CO2. De asemenea, va crește ecobonusul pentru maşinile hibride convenţionale, cele care nu se încarcă la priză, de la 1.700 de lei la 2.500 de lei.

Pentru cumpărarea unei motociclete prin Programul Rabla Clasic, valoarea voucherului va fi de 3.500 de lei, în schimbul casării unui autovehicul uzat.
  • "Suma maximă care poate fi decontată din costurile unei maşini prin Rabla Clasic este de 2.000 de euro în cazul în care maşina nouă respectă regulile a două ecobonusuri. De exemplu, dacă un român va alege să cumpere o maşină hibrid convenţională cu un grad de emisie de 96 de grame de CO2 i se va deconta din costul total al maşinii 2.000 de euro. Cu alte cuvinte, ecobonusurile vor putea fi combinate între ele şi adăugate la prima de casare.
  • Rabla Clasic mai vine cu o noutate: posibilitatea de a achiziţiona motociclete. Este pentru prima dată când vom face acest lucru şi sperăm că vom satisface dorinţa a foarte mulţi români care au aşteptat această noutate. Şi în acest caz, trebuie casat un autovehicul vechi. Prima de casare pentru motociclete este de 3.500 de lei. De ce 3.500 de lei ? Pentru că vrem să fie echitate între cumpărătorii de maşini şi cei de motociclete. Dacă la maşini decontăm în jur de 10% din valoarea autovehiculului nou, am vrut să păstrăm aceeaşi proporţie şi la motociclete, acestea fiind ceva mai ieftine decât autovehiculele", a spus ministrul Mediului.
În privinţa Programului Rabla Plus din acest an, bugetul va creşte cu 45% faţă de 2019, până la 140 de milioane de lei, intenţia fiind de a stimula folosirea maşinilor electrice în traficul urban. Deocamdată, maşinile electrice reprezintă mai puţin de 1% faţă de cele convenţionale.
  • "Păstrăm neschimbată cea mai mare primă de casare din Europa pentru maşinile electrice, 10.000 de euro pentru full electric şi circa 4.500 de euro pentru maşinile hibride plug-in, dar nu mai mult de 50% din valoarea autovehiculului nou. Cu bugetul de anul acesta, 2.500 de români îşi pot cumpăra maşini full electric şi 400 de români hibride plug-in. Practic, ne propunem ca obiectiv să introducem într-un an la fel de multe maşini hibride şi electrice cât au fost introduse în ultimii patru ani, de când avem Rabla Plus", a mai declarat Costel Alexe.
  • El a menţionat că persoanele care vor achiziţiona un autovehicul electric prin Rabla Plus nu vor avea dreptul că înstrăineze bunul pe o perioadă de cel puţin an an: "O noutate a programului este de a nu înstrăina maşina cel puţin un an. E normal să ne asigurăm că aceste maşini rămân în traficul din ţară. Această condiţie nu exista şi tare aş vrea să ştiu câte maşini din cele 2.500 cumpărate în acest program mai sunt în ţară. De asemenea, pot fi achiziţionate motociclete cu propulsie electrică. Cei care îşi doresc un astfel de vehicul, primesc prin AFM 3.000 de lei, adică peste 600 de euro. Dacă aleg să-şi caseze un vehicul, poate ajunge să deconteze 2.000 de euro din preţul acestei motociclete cu propulsie electrică".
Un alt program vizează finanţarea achiziţiilor de mijloace de transport în comun electrice, iar Ministerul Mediului, prin Administraţia Fondului pentru Mediu, va investi în 2020 jumătate de miliard de lei, cu aproape 30 de milioane mai mult decât în 2019, buget din care pot fi puse în circulaţie aproximativ 400 de autobuze şi troleibuze electrice, a mai susținut Costel Alexe.

La capitolul infrastructură verde va fi disponibil un buget de 19 milioane de euro pentru instalarea de puncte de încărcare în localităţile şi staţiunile din ţară, respectiv 20 de milioane de euro pentru amplasarea de staţii de încărcare pe autostrăzi şi drumuri naţionale.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3494 vizualizari

  • -5 (17 voturi)    
    grozav (Marţi, 11 februarie 2020, 11:24)

    getmyextip [utilizator]

    Excelent, vor fi si mai multi idioti cu sparcaitori din astea zgomotoase si imputite prin trafic... E si o parte buna totusi, vor fi si mai multe organe de donat
    • 0 (14 voturi)    
      Tu meriti... (Marţi, 11 februarie 2020, 11:48)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui getmyextip

      ...sa stai cu caiti mai multi cocalari la interesectie. Bai, nimicule, un motociclist sau biciclist care filtreaza in trafic inseamna o masina mai putin in fata ta.
      • +1 (3 voturi)    
        pe mine ma ingrijoreaza altceva (Marţi, 11 februarie 2020, 12:20)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

        numarul enorm de mare de soferi cu p.... mica!
        pt ca altfel nu le inteleg frustrarea!

        eu nu pricep ca mai multi motociclisti inseamna mai putine masini!
        • -1 (1 vot)    
          . (Marţi, 11 februarie 2020, 13:53)

          getmyextip [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          Prietene, o masina poate sa transporte pana la 5 persoane. O motoscli poate sa tranporte una, maxim 2 dar in conditii de siguranta mult mai redusa. Despre ce vorbim?
          De ce ti se pare ca mai multi motosicli si mai putine masini e un lucru bun? Un lucru bun e mai putine masini si muuult mai putine motosicli cu tot felul de teribilisti idioti pe ele.
          • +1 (1 vot)    
            ahahahahaha (Marţi, 11 februarie 2020, 16:32)

            liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui getmyextip

            1 - continui sa te arati extrem de frustrat tu si aia care te sustin...
            2 - vezi ca eu nu am pocit numele soferilor ca si acolo sunt multi idioti... dar tu nu-i vezi decat pe ailalti... la cum vb probabil esti unu care o iei pe obligatoriu la dreapta ca sa te bagi in fata la semafor...
            3 - vezi ca la servici in oras (ca despre asta vb) majoritatea masinilor au 1 (UN) pasager... aberezi grav de tot

            eu nu vb. de mers in concediu, eu vb de mers servici-acasa! sau oi fi sef pe undeva pe la stat si ti-ai angajat sotia?!
          • +2 (2 voturi)    
            PS: (Marţi, 11 februarie 2020, 16:36)

            liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui getmyextip

            imi place cu ce usurinta jignesti tu...

            fiecare categorie are tampitii ei: masinile soferi idioti, motocicletele soferi idioti, si forumurile te au pe tine
      • +1 (3 voturi)    
        Nu pune in aceeasi oala biciclisti cu motociclisti (Marţi, 11 februarie 2020, 12:32)

        snowflake [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

        1 - Nu pune in aceeasi oala biciclisti cu motociclisti
        2 - Partea buna a utilizarii motocicletelor este ca ocupa mai putin spatiu insa are si o parte rea, adica desi deplaseaza o masa mai mica si poate deplasa mai putine persoane o motocicleta consuma de obicei cam tot cat o masina ori, din acest punct de vedere, mi se pare nefiresc sa acorzi un voucher ecologic pentru un asa vehicul.
        • +1 (1 vot)    
          loool (Marţi, 11 februarie 2020, 16:34)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

          1 - vb de mers la servici... o persoana cara si masina si motocicleta
          2 - motocicleta consuma cam jumate din cat consuma masina...
          3 - mai putine masini in trafic (inlocuite cu motociclete) inseamna trafic mai fluid, mai putin stat la semafor etc SI pentru masinile din trafic, nu numai pt motocicleta in sine...
        • 0 (0 voturi)    
          consum? (Marţi, 11 februarie 2020, 17:26)

          hollow [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

          ce fumezi, vere? O motocicleta cu motor de 400-600cmc si masa de 200kg consuma tot cat o masina de minim 1600cmc si 1200kg? In ce univers si conform carei fizici? Ca la noi aici, pe pamant, o motocicleta normala consuma cam 3-4L/100km.
      • -1 (3 voturi)    
        un nimic (Marţi, 11 februarie 2020, 12:41)

        getmyextip [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

        Adica asta e singurul avantaj al acestor bombe sinistre pe 2 roti? Ca e o masina mai putin in fara mea? Bine bai motosicli. Si era vorba de motosicli nu de biciclete.
        Hai sa analizam putin si dezavantajele: Zgomotul infernal pe care il fac aceste mizerii. Mirosul ingrozitor pe care il lasa in urma. Aroganta, atitudinea sfidatoare si agresivitatea acestor indivizi care merg pe fierul cu 2 roti cu 300 km/h si il ambaleaza la maxim ca sa iti sparga timpanele si sa se dea smecheri. Pericolul pe care il introduc in trafic pentru ceilalti participanti si pentru ei insisi. Astea sunt cateva. Gandeste-te la astea, nimicule!
        • +1 (1 vot)    
          un control psihiatric ti-ai facut (Marţi, 11 februarie 2020, 16:35)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui getmyextip

          puti a frustrare

          nimic esti tu ma... esti mai prost ca un sustinator psdist!
    • +2 (4 voturi)    
      wow (Marţi, 11 februarie 2020, 11:56)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui getmyextip

      1 - daca ai avea putin creier ai realiza ca "donatori de organe" vine de la aia care nu purtau casca! Daca porti casca iti garantez ca organele tale o sa fie praf daca mori! asa ca pofta-n cui la organe. si ca o paranteza din cauza "inteligentilor" ca tine ma gandesc sa nu-mi donez organele!

      2 - zgomotoase sunt pt ca nu respecta legea si nu au db killer . alea noi o sa aiba. si pentru aia care nu au ar trebui sa existe RAR. nu e vina mea ca politia si RAR nu-si face treaba. si ca tot veni vb. sunt mai multe cazane care nu au ce cauta pe strada decat motoare... doar zic

      3 - "imputite"? ma da tu esti frustrat rau! de unde ai scos-o pe asta?! vezi ca prietena nu te-a parasit ca avea ala motociclet, ci pentru ca o ai tu mult prea mica!

      4 - polueaza mai putin (ma refer la 1 pasager vs 1 pasager), nu ocupa loc in spatiu... d c nu vezi avantajele?! a, pe ca esti frustrat!

      PS: nu stiu d c imi pierd timpul cu tine. se vede ca ai niste frustrari si niste complexe enorme! apropos cand doresti raul altuia (vezi donatu de organe) imi dau seama ce fel de om esti... si esti face degeaba umbra pamantului
  • 0 (2 voturi)    
    e un pas bun... (Marţi, 11 februarie 2020, 11:57)

    liviu_ [utilizator]

    suma e relativ mica si probabil merita mai mult sa o vinsi, dar e un inceput!

    eu personal o sa astept pana in 20-21, ca sa apara euro 5