VIDEO Peste 100 de soldați americani au suferit de pe urma atacului Iranului asupra bazelor militare din Irak

de DG     HotNews.ro
Marţi, 11 februarie 2020, 10:06 Actualitate | Esenţial


Pentagon
Foto: Digi 24
Numărul soldaților americani care au suferit traume la nivelul creierului după atacul lansat de Iran, la începutul lunii ianuarie, asupra bazelor militare din Irak a ajuns la 109, a recunoscut Pentagonul. Inițial, președintele Donald Trump a susținut că armata americană nu a înregistrat niciun fel de daune din cauza atacului.

Ulterior, Pentagonul a recunoscut că 64 de soldați au suferit traumatisme intracraniene (TBI), numărul raportat acum reprezentând o creștere semnificativă. O explicație ar fi faptul că în cazul unor răni de acest gen simptomele se pot manifesta mult mai târziu, a susținut Pentagonul, potrivit BBC News.

Atacul Teheranului asupra bazelor militare americane din Irak a avut loc pe 8 ianuarie, ca urmare a uciderii de către americani a generalului Qasem Soliemani.

Pentagonul a mai transmis că 70% dintre cei care au suferit astfel de traumatisme s-au reîntors la datorie.

TBI sunt considerate răni obișnuite pentru zonele de război, potrivit Pentagonului. Cele mai comune traumatisme intercraniene sunt cauzate de explozii sau presiune atmosferică extrem de mare.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2930 vizualizari

  • +4 (18 voturi)    
    Apa de ploaie (Marţi, 11 februarie 2020, 10:11)

    xolv [utilizator]

    pe langa marile succese din Irak, Afghanistan, Siria.
  • +1 (21 voturi)    
    Ce caută acolo? (Marţi, 11 februarie 2020, 10:31)

    Tayen [utilizator]

    I-a invitat careva? Nu cred. Sunt trupe de ocupație/invadatoare, așa că să se aștepte la orice. Nu le plângem lor de milă.
    • 0 (2 voturi)    
      nici nu se asteapta (Marţi, 11 februarie 2020, 14:24)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      nici nu ti'au cerut.
      asa sunt si soldatii romani, sub steag nato, aflati in irak, nu ?! invadatori.
      dupa minkea ce'o expui p'acilea..

      da, sunt trupe de ocupatie, si au un scop, combaterea terorismului.
      si, da ar trebui sa plece de peste tot, chiar si din ioropa. sa va lase in suc propriu...cu teroristii si problemele voastre.
      sa'i lase pe rusi sa se ocupe...
  • +5 (9 voturi)    
    Dana BUdeanu (Marţi, 11 februarie 2020, 10:42)

    Kosmos [utilizator]

    Bine mai fatalailor. Voi dormiti in baza fara antifoane?
  • +3 (9 voturi)    
    S-a dovedit stiintific (Marţi, 11 februarie 2020, 11:21)

    Keloo Cooper [utilizator]

    Faptul ca un soldat american sufera dupa ce trece printr-un atac al unui inamic in timp ce despre inamic se stie cert ca nu sufera dupa un atac american.
    • +3 (3 voturi)    
      sursa (Marţi, 11 februarie 2020, 13:00)

      semperfidelis [utilizator] i-a raspuns lui Keloo Cooper

      cand ai pretentii de dovezi stiintifice, aduci si sursa. altfel esti doar un alt troll care cere ca parerea lui sa fie luata ca fapt dovedit stiintific.
      • +1 (3 voturi)    
        hahaha (Marţi, 11 februarie 2020, 14:29)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui semperfidelis

        sursa este el insusi si fraieri musca.
        se referea la propaganda, la ce unii recunosc, altii nu.

        iar, la ce spune articolul, ca americanii n'au recunoscut pagube, necazuri dupa atac, probabil ca nici nu s'au uitat imediat in creierele soldatilor....
        important este ca nu au bagat sub pres.
        da, nu or fi fost morti, raniti grav, dar in ulterior s'au vazut niste consecinte.
        si n'au fost ascunse.

        invers, cum spunea colegul, n'ar fi recunoscut nimic.
        le'au facut si ayatolahilor o bucurie, sa nu fie cumva dezamagiti ca nu le'a iesit.
        • +1 (1 vot)    
          ok (Marţi, 11 februarie 2020, 16:30)

          semperfidelis [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          am recitit.. am inteles. multumesc
        • 0 (0 voturi)    
          Iti multumesc mult (Marţi, 11 februarie 2020, 21:36)

          Keloo Cooper [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          Citindu-ti textul mi-am dat si eu seama in final ce am vrut sa scriu.
      • 0 (0 voturi)    
        Ai vazut tu (Marţi, 11 februarie 2020, 19:17)

        Keloo Cooper [utilizator] i-a raspuns lui semperfidelis

        Morti in suferinta?
  • 0 (2 voturi)    
    Si uite asa se duce dracu propaganda trumpista (Marţi, 11 februarie 2020, 14:45)

    lenty [utilizator]

    ...