VIDEO Gabriela Firea dă nota 7 instituțiilor care s-au implicat în deszăpezire: Bine că nu e 4, probabil cetăţenii ne dau 5

de Mona Hera     HotNews.ro
Joi, 6 februarie 2020, 14:35 Actualitate | Esenţial


Zapada in capitala
Foto: Hotnews
Prima zăpadă din acest an a luat din nou pe nepregătite primăriile de sector din București care trebuie să deszăpezească orașul. Primarul Capitalei, Gabriela Firea, dă nota 7 pentru deszăpezire și spune că "bine că nu e 4" și că "probabil cetăţenii dau 5". La rândul său, primarul sectorului 5, Daniel Florea, critică firmele responsabile cu deszăpezirea și se declară foarte supărat: "Înainte de o seară ca asta discutăm şi declarăm toţi că suntem pregătiţi şi dupa aceea constatăm că pe teren nu sunt nici atâţia oameni, nici atâtea utilaje".



Primarul general, Gabriela Firea, a declarat, joi, la Comandamentul de iarnă, că nu este mulţumită de activitatea de deszăpezire.

"Nu pot să spun că sunt mulţumită (...), nota 7. Bine că nu e 4, probabil cetăţenii ne dau 5, că nu putem să spunem că nu s-a făcut nimic, s-a făcut, dar sunt conştientă de faptul că se putea mult mai bine, dar aţi văzut şi dumneavoastră situaţii - că nu au venit angajaţii, că au rămas în nu ştiu ce judeţ, că nu s-a putut interveni, că s-au mai stricat două utilaje. Dacă eşti prea dur, de ce eşti aşa de dur şi te sapă la temelie să te schimbe. Dacă eşti mai altfel, tot ai de suferit. Până la urmă trebuie să fim corecţi şi să-i respectăm cu toţii pe cetăţeni, fiindcă toţi avem obligaţii şi primarul general şi primarii de sectoare şi directorii de subordonate şi directorii firmelor care au contracte cu primăriile de sector, pentru că au vrut acele contracte, de vreme ce au venit la licitaţii şi-au dorit acele contracte", a spus Firea, potrivit Agerpres.

De asemenea, ea a menţionat că direcţiile înfiinţate de primăriile de sector şi-au luat această răspundere - să facă salubritate şi deszăpezire.

"Odată ce ne înhămăm la această treabă (...) trebuie să ne respectăm unii pe alţii", a declarat Firea.

Edilul sectorului 5, Daniel Florea, şi-a exprimat nemulţumirea de activitatea de deszăpezire făcută de societăţile cu care lucrează Primăria de sector.

"Sunt oarecum nemulţumit de realitatea datelor transmise de pe teren de societăţile cu care lucrăm (...), cred că trebuie un pic mai multă implicare în privinţa societăţilor care lucrează cu primăriile. Sunt foarte supărat, pentru că înainte de o seară ca asta discutăm şi declarăm toţi că suntem pregătiţi şi dupa aceea constatăm că pe teren nu sunt nici atâţia oameni, nici atâtea utilaje", a spus Florea.

Prima zăpadă din acest an a luat din nou pe nepregătite primăriile de sector din București care trebuie să deszăpezească orașul. La ora 10.00, la multe ore după oprirea ninsorii, rampele de la Pasajul Unirii erau pline de gheață. Aceeași situație era și pe Str. Halelor în Piața Unirii, Splaiul Independenței, Str. Vasile Parvan. Ca în fiecare an, străzile secundare, trotuarele și o parte din stațiile ST sunt sub zăpadă.

CITEȘTE ȘI:
FOTOGALERIE Cum arată Bucureștiul după prima ninsoare din acest an






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1886 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    ... (Joi, 6 februarie 2020, 14:39)

    tirolez [utilizator]

    Bine ca inainte opreau cursurile la scoli la 2 fulgi rataciti, azi nu circula mai nimic si mai e si epidemie de gripa.
  • +11 (11 voturi)    
    Gabriela Firea are nota 3 (Joi, 6 februarie 2020, 14:41)

    nick24 [utilizator]

    Companiile municipale au nota 4.
    Mizeria care era în București s-a topit cu zăpada și e un noroi care băltește pela toate intersecțiile și toate trecerile de pietoni.
    Dacâ n-aveți merțan sau biemvieu, luați-vă cizme înalte, până la genunchi.
    Nota 3 Firea, e mai rău ca la țară în București!
    • +6 (8 voturi)    
      CoronaFIRus Red Ciumatus (Joi, 6 februarie 2020, 14:54)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      A Grăit !
  • +15 (15 voturi)    
    note (Joi, 6 februarie 2020, 14:47)

    Soljenitin [utilizator]

    Eu zic ca nu meritati nici 4, nici 5, nici 7. Ci o miue.
    • +10 (10 voturi)    
      De unde luam bonuri de ordine ? (Joi, 6 februarie 2020, 14:55)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Ca sa nu fie îmbulzeala
    • +5 (5 voturi)    
      @Soljenitin: (Joi, 6 februarie 2020, 16:32)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Nu, nu, nu ! Trebuie pedepsita, nu premiata ! Trebuie sa nu-i placa, nu sa-i placa ! :)))
      • +2 (2 voturi)    
        acuma daca sunt o mie de bonuri de ordine (Joi, 6 februarie 2020, 16:58)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        crezi ca va mai simti placere ?
  • +10 (10 voturi)    
    Pe pietoni nu ii intrebati? (Joi, 6 februarie 2020, 14:51)

    sim18 [utilizator]

    Numai la trafic de masini va ganditi! Vai de cei care s-au deplasat pe trotuare! Jale!
  • -1 (9 voturi)    
    oameni rai (Joi, 6 februarie 2020, 14:57)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    vestea buna e ca nu mai e praf, tot timpu va plangeti de ceva...acum e momentu sa trageti aer in piept cu putere si puteti sa faceti si un om de zapada sau o bataie cu bulgari
    • +5 (7 voturi)    
      O Idee Stralucita !!!! (Joi, 6 februarie 2020, 15:13)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui piticu_enigmatic

      Unde i capul omului de zăpada pun o poza a lu CoronaFIRus Red Ciumatus și Invit oamenii sa blagosloveasca poza cu bulgari !
  • +8 (8 voturi)    
    8000 de angajati (Joi, 6 februarie 2020, 15:25)

    AureliusM [utilizator]

    Tinand cont ca platim lunar salariile a inca 8000 de angajati in companiile municipale nota este -1.

    Ceilalti primarii, nu ca ar fi fost usa de inchinat, macar nu tocau banii aiurea. Si aveau ierni mai grele de rezolvat.

    Pe langa vorbele cu care orice prompterist e obisnuit, ceva masuri? Penalizari, regandiri de contract? Sau ne facem ca e ok.
  • +9 (9 voturi)    
    Cat de cacao poate fi Firea ! (Joi, 6 februarie 2020, 15:45)

    Susufler0 [utilizator]

    Isi da singura note si incearca o manipulare de-a dreptul sulfuroasa atunci cand presupune ca bucurestenii chinuiti intreaga zi de astazi ( atentie, inca nu s-a terminat !) i-ar da nota 5 si nicidecum nu ar lasa-o repetenta, in plus tavalid-o si prin zapada mocirloasa nitel !
    • +2 (4 voturi)    
      n ai sa crezi dar ... (Joi, 6 februarie 2020, 16:04)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      ce te faci daca la CoronaFIRus ii place tavaleala ? deh, este cea mai veche meserie de pe Terra !