Cea mai scăzută temperatură din acest an: Minus 32 de grade Celsius în județul Maramureș

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 6 februarie 2020, 9:50 Actualitate | Esenţial


Muntii Rodnei
Foto: Facebook
Cea mai scăzută temperatură din acest an, minus 32 de grade Celsius, a fost înregistrată în cursul nopţii de miercuri spre joi pe Vârful Iezer din Munţii Pietrosul Rodnei, a precizat purtătorul de cuvânt al Prefecturii Maramureş, Dan Bucă, citat de Agerpres.

"Aseară, indicele de răcire a atins valoarea de minus 32 de grade Celsius la Vârful Iezer (la staţia meteo din Munţii Pietrosul Rodnei - n.r.). Tot în aceeaşi zonă montană, viteza vântului a fost de 83 de kilometri pe oră", a spus Dan Bucă.

Conform acestuia, cele mai scăzute temperaturi înregistrate joi dimineaţă în Maramureș au fost minus 15 grade la Vârful Iezer, minus 13 grade în Pasul Prislop, minus 10 grade la Borşa, minus 9 grade la Cavnic, minus 8 grade la Vişeu de Sus şi Pasul Gutâi, minus 7 grade la Târgu Lăpuş, Sighetu Marmaţiei şi Ocna Şugatag, minus 4 grade în municipiul Baia Mare şi minus 3 grade în Baia Sprie, Seini, Şomcuta Mare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2148 vizualizari

  • -2 (8 voturi)    
    Trebuie sa oprim orice emisii (Joi, 6 februarie 2020, 10:02)

    Lok [utilizator]

    de idiotenii de incalzire climatica. Si sa ne mai uitam si in afara oraselor la cum e vremea. Ca heat island effect e real.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Urban_heat_island
    • +3 (7 voturi)    
      Neuron, cîtă zăpadă a fost pînă acum? (Joi, 6 februarie 2020, 10:17)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Așa ești tu sau te prefaci? Că ești tare talentat!
      • -4 (6 voturi)    
        Omul vorbea (Joi, 6 februarie 2020, 10:35)

        unins [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        de incalzire, adica temperatura, iar tu vorbesti de zapada, adica de precipitatii. Merele sunt tot fructe, ca si perele, dar totusi altceva, nu crezi?
        • +3 (5 voturi)    
          Nu pricepi, așa-i? (Joi, 6 februarie 2020, 10:56)

          Tayen [utilizator] i-a raspuns lui unins

          Și nu sunt corelate? Ce zici?
          • -2 (6 voturi)    
            Ba sunt corelate chiar puternic. (Joi, 6 februarie 2020, 11:29)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

            In primul rand celulele Hadley, la noi ar fi aia de mij-latitudiniana, dar e similara. Dar aia e prea complexa sa ti-o explic, de ce isi muta usurel influentele. Dar mai pentru plebei daca globul se incalzeste, precipita mai mult. La noi se pare ca precipita mai putin din cate observi, deci ar fi globu mai rece? Nu sunt foarte sigur ce corelatie crezi tu ca exista de incalzirea duce la seceta, dar astea sunt cele doua majore.
            • +3 (3 voturi)    
              Savantule, de unde-ai apărut tu? (Joi, 6 februarie 2020, 13:55)

              Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Lok

              Mai ai frați postaci așa de bine instruiți și pregătiți? Sau nici asta nu poți să ne „explici”?
              • 0 (0 voturi)    
                Oh!!! Ce dragutz!!! (Vineri, 7 februarie 2020, 8:28)

                Lok [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

                Dar nu imi spui de corelarile alea despre care intuiai cu atata fervoare.
    • +2 (4 voturi)    
      Trebuie sa oprim prostii care neaga stiinta (Joi, 6 februarie 2020, 12:43)

      pashanu [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Ia-te de mana cu antivaxxerii si cantati la alta masa.
      • +3 (3 voturi)    
        El „bubuie” de inteligență. (Joi, 6 februarie 2020, 13:56)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui pashanu

        Nici nu poate „să ne explice” la ce nivel analizează el încălzirea globală.
        • 0 (0 voturi)    
          Sa "explic" intrebari nepuse? (Vineri, 7 februarie 2020, 8:38)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

          Esti bine? Pari sa subintelegi lucruri care nu au fost spuse.
      • 0 (0 voturi)    
        Anti-vaxxeri sunt interesanti in discutii. (Vineri, 7 februarie 2020, 8:31)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui pashanu

        Chiar recomand. Asa doar pentru distractie la categoria "ceai" poti sa te iei si de un flat-earther. Dar alea sunt delicii pentru cunoscatori.
  • +3 (3 voturi)    
    Mai multa atentie.... (Joi, 6 februarie 2020, 10:17)

    2420sto135 [utilizator]

    ....... aveti grija la ce scrieti ...purtatorul de cuvant a spus ca INDICELE DE RACIRE FOST DE MINUS 32 grade Celsius , dar asta NU INSEAMNA CA temperatura masurata a fost de minus 32 grade Celsius . Mai verificati ... intre cele doua notiuni exista diferente . Site -ul oficial inmh.ro da temperatura minima in noaptea trecuta la varful Iezer de minus 16,5 grade celcius . Este o diferenta care va trebui sa va faca sa corectati stirea si sa va cereti scuze pt. prostiile care le scrieti . Astept sa apara corectarea stirii .
    • 0 (0 voturi)    
      Din pacate e aceeasi stire peste tot. (Vineri, 7 februarie 2020, 8:33)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui 2420sto135

      Nu zic ca nu ai dreptate, dar nu reusesc sa intru pe ANM sa vad valoarea reala din acel interval de timp. Si ANM nu ar trebui sa sara in sus ca fake news?
      • 0 (0 voturi)    
        Cauta pe..... (Vineri, 7 februarie 2020, 10:34)

        2420sto135 [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        ...... www.inmh.ro . O zi buna !
        • 0 (0 voturi)    
          Stiu ca nu am cautat mult. Dar. (Vineri, 7 februarie 2020, 11:09)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui 2420sto135

          Catalogul de parametrii este real time. Nu am cum sa gasesc acolo date din data cutare. Iar graficele nu contin statia Iezer. Nu am acces sau cont si mai mult nu am gasit.