Guvernul Orban a fost demis, la 3 luni și 1 zi de la învestire. Moțiunea de cenzură a PSD a trecut cu 261 de voturi. Ciolacu: Voi vorbi cu Ponta să mergem cu propunere comună de premier / Pașii constituționali

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 5 februarie 2020, 15:38 Actualitate | Esenţial


Guvernul Orban
Foto: gov.ro
Guvernul Orban a fost demis miercuri, la 3 luni și 1 zi de la învestire, după ce moțiunea de cenzură a PSD a trecut, cu 261 de voturi. Pentru a trece moțiunea erau necesare 233 de voturi. Adoptarea moțiunii de cenzură este un prim pas pentru anticipate.
Liderul PSD, Marcel Ciolacu, a fost cel care a anunțat rezultatul votului. El a declarat că scorul cu care trecut moțiunea - 261 - a fost impresionant.

"Guvernul Orban a căzut. Părerea mea este că e un pas foarte mare pentru democraţia României, mai ales pentru sănătatea românilor. A fost o mobilizare cum nu s-a mai întâmplat până acum. Nu s-a mai întâmplat aşa ceva, să treacă o moţiune cu un asemenea scor. Mă bucur, înseamnă că s-au trezit foarte mulţi colegi. Nu am reuşit eu să îi mobilizez atât de mult cât a reuşit domnul Orban", a spus Ciolacu imediat după votarea moţiunii de cenzură.

El a susținut că în acest moment este o criză politică provocată de Ludovic Orban şi de PNL și că va vorbi cu liderul Pro România, Victor Ponta, să meargă la Cotroceni cu o propunere comună de premier.

"Aşteptăm să fim chemaţi la Cotroceni de preşedinte. O să am o discuţie cu Victor Ponta cu privire la o propunere de premier, să avem o propunere comună. Nu noi avem problema de a crea o majoritate, nu noi am creat această criză. Astăzi am avut o singură discuţie cu domnul Ponta şi am căzut de acord să mergem cu o propunere comună în ce priveşte prim-ministrul", a afirmat Ciolacu.

Ulterior, rezultatul a fost anunțat oficial și de Lia Olguța Vasilescu: au fost prezenți 423 de parlamentari și au fost 400 de voturi exprimate. Voturi anulate - 0, voturi pentru adoptare - 261, voturi contra moțiunii - 139, abțineri -0.

Guvernul Ludovic Orban - aflat în funcție din 4 noiembrie 2019 - este astfel demis, iar proiectul de lege privind alegerea primarilor în două tururi este considerat respins, adică alegerea primarilor se va face în continuare în urma unui singur tur de scrutin.

Pașii constituționali

Adoptarea moțiunii de cenzură este un prim pas pentru anticipate.

Potrivit Constituției, Parlamentul poate fi dizolvat de președinte dacă respinge două propuneri de învestitură a unui nou Guvern în termen de 60 de zile.

Strategia liberalilor este ca, în cazul în care moțiunea trece, Ludovic Orban să vină în Parlament să ceară votul, însă parlamentarii PNL să voteze împotrivă.

În cazul în care toți pașii legali ar fi îndepliniți, liberalii vor ca alegerile anticipate să aibă loc odată cu localele, în iunie.

Potrivit Constituţiei, candidatul pentru funcţia de prim-ministru, desemnat de preşedinte după consultări cu partidele, va cere, în termen de 10 zile de la desemnare, votul de încredere al Parlamentului asupra programului şi a întregii liste a Guvernului.

Constituţia prevede, la articolul 103, că preşedintele desemnează un candidat pentru funcţia de prim-ministru, în urma consultării partidului care are majoritatea absolută în Parlament ori, dacă nu există o asemenea majoritate, a partidelor reprezentate în Parlament.

Conform Constituției, refuzul Parlamentului de a acorda încrederea unui Cabinet timp de 60 de zile şi numai după respingerea a cel puţin două propuneri în acest sens duce la dizolvarea Parlamentului. "După consultarea preşedinţilor celor două Camere şi a liderilor grupurilor parlamentare, preşedintele României poate să dizove Parlamentul, dacă acesta nu a acordat votul de încredere pentru formarea Guvernului în termen de 60 de zile de la prima solicitare şi numai după respingerea a cel puţin două solicitări de învestitură".

În cursul unui an, Parlamentul poate fi dizolvat o singură dată. Parlamentul nu poate fi dizolvat în ultimele şase luni ale mandatului preşedintelui României şi nici în timpul stării de mobilizare, de război, de asediu sau de urgenţă, mai prevede Constituția.

Ludovic Orban poate rămâne premier interimar până la învestirea noului Cabinet de către Parlament, asta însemnând inclusiv până la anticipate.

Este cea de-a cincea moţiune de cenzură adoptată de Parlamentul României

Moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Orban este cea de a cincea adoptată de Parlament. Prima a fost adoptată la 13 octombrie 2009, atunci când moţiunea de cenzură "11 împotriva României", iniţiată de PNL şi UDMR şi susţinută de PSD, a primit 254 de voturi pentru şi 176 împotrivă. Astfel, Cabinetul Boc a fost primul guvern din istoria României post-comuniste care a căzut în urma unei moţiuni de cenzură.

A doua moţiune a fost depusă de Uniunea Social Liberală (PSD şi PNL) la 18 aprilie 2012. Intitulată ''Opriţi Guvernul şantajabil. Aşa nu, niciodată'', moţiunea a fost îndreptată împotriva Guvernului Mihai-Răzvan Ungureanu, fiind adoptată la 27 aprilie 2012. În favoarea moţiunii au fost exprimate 235 voturi, iar 9 parlamentari au votat împotrivă. Pentru adoptare, moţiunea de cenzură avea nevoie de 231 de voturi, adică jumătate plus unu din numărul total al parlamentarilor (460). Guvernul Ungureanu fusese învestit de Parlament în urmă cu 78 de zile, la 9 februarie 2012, cu 237 de voturi pentru şi două împotrivă.

A treia moţiune, "România nu poate fi confiscată. Apărăm democraţia şi votul românilor", a fost iniţiată de parlamentarii PSD şi ALDE împotriva Guvernului condus de Sorin Grindeanu. A fost dezbătută şi votată în plenul reunit al Camerei Deputaţilor şi Senatului, la 21 iunie 2017, în mai puţin de trei ore, timp în care principalii actori ai evenimentelor au vorbit despre legitimitatea votului cetăţenilor şi despre o "confiscare" a puterii executive. De altfel, moţiunea a marcat o premieră în Parlamentul României, fiind prima acţiune a unui partid de a demite propriul guvern. La final, au votat pentru moţiune 241 de parlamentari şi 10 au votat împotrivă. Numărul total de voturi valabil exprimate a fost 251.

Cea de-a patra, intitulată "Ca să reconstruim România, Guvernul Dăncilă trebuie demis de urgenţă!", a fost depusă în Parlament la 1 octombrie 2019. Documentul a fost semnat de 237 de parlamentari PNL, USR, PMP, PRO România, ALDE, UDMR, minorităţi naţionale, dar şi de foşti parlamentari PSD. La 10 octombrie 2019, moţiunea de cenzură împotriva Guvernului Dăncilă a fost adoptată de Parlament. S-au înregistrat 238 de voturi pentru, în condiţiile în care, pentru ca moţiunea să fie adoptată de Parlament erau necesare 233 de voturi.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















30980 vizualizari

  • -34 (80 voturi)    
    Karma (Miercuri, 5 februarie 2020, 15:40)

    Mazeta [utilizator]

    Orban este din nou șomer. Liftiera este răzbunată.
    • +22 (44 voturi)    
      ce praf sunt lacustele ciumei (Miercuri, 5 februarie 2020, 15:44)

      adi345 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      vedem la alegeri hoti legali ;)
      • -9 (19 voturi)    
        Ce să vezi???? (Miercuri, 5 februarie 2020, 16:56)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui adi345

        Ce-au făcut????
        PENSIILE SPECIALE SUNT NEATINSE!!!!
        BUGETĂRIMEA LA FEL!!!!
        INVESTIȚII???? NICI POMENEALĂ!!!!
    • +14 (36 voturi)    
      aham (Miercuri, 5 februarie 2020, 15:45)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      si totul pe spinarea noastra

      hai cu euro 4.9!
      • -16 (16 voturi)    
        nu ti se pare nimic dubios la cursul euro? (Miercuri, 5 februarie 2020, 16:43)

        cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        este inghetat de 3 luni la 4.77-4.78
        • -1 (3 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 5 februarie 2020, 17:23)

          [anonim] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        • 0 (4 voturi)    
          cine l-a dus la aproape 4.8? nu psd-ul (Miercuri, 5 februarie 2020, 17:58)

          qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

          lui peste prajit!? cu somitatile de tipul lui orlando

          dar ce conteaza pentru voi? voi n-aveti ce sa vi se devalorizeze, nu stiti ce-s alea economii! iar rublele pe care le incasati de la mujici, va ajung cat sa luati 1 pachet de malai
        • +1 (3 voturi)    
          vine de la increderea pietelor financiare (Miercuri, 5 februarie 2020, 19:28)

          constatator [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

          la voi ciumatii cum mergea cursul de la o ora la alta?
        • +1 (1 vot)    
          Devalorizarea accelerata a leului este un obiectiv (Miercuri, 5 februarie 2020, 19:34)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

          PSD?
      • -5 (15 voturi)    
        Ce-a făcut? (Miercuri, 5 februarie 2020, 16:57)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        S-a atins de pensiile speciale?
        A făcut ordine în bugetărime?
        Un plan de vreo investiție???
        NU!!!!
    • +9 (37 voturi)    
      Se mai indoieste cineva acum ca n-a fost blat? (Miercuri, 5 februarie 2020, 15:46)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      A fost un blat pervers intre PSD si PNL. Anticipate fara alegeri in doua tururi. Ca sa pastram vechea clasa politica la butoane.
      • +6 (20 voturi)    
        cu ce ajuta acest blat pe cei din PSD? (Miercuri, 5 februarie 2020, 16:00)

        numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        PSD e avantajat daca nu se ajunge la anticipate, ca are timp sa mai recupereze din electorat. Povestea cu blatul e propaganda penelista, ca sa imparta vina pentru ceva ce ei au spus foarte sincer si clar ca vor sa faca, impreuna cu Iohannis: sa provoace parlamentul sa depuna motiune si sa treaca (chiar Orban a zis ca o sa incerce asta), pentru ca apoi presedintele sa-l mai propuna de doua ori tot pe el si sa pice, deci se declanseaza anticipate fara un PSD refacut. Mai terminati cu blatul, e doar o cacanarie marca PNL, pe banii nostrii.
        • +2 (4 voturi)    
          Isi pastreaza alesii locali, fundamentul lor! (Miercuri, 5 februarie 2020, 18:37)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

          Asta ajuta PSD. Au ales raul cel mai mic. Sunt terminati daca alegerile locale sunt in doua tururi. Pierd 50% din primari. E simplu!
        • +2 (4 voturi)    
          nu (Miercuri, 5 februarie 2020, 18:53)

          toxx [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

          nu e nicio cacanarie. este un artificiu politic aproape imoral pentru ca avem o constitutie facuta de niste fosti (actuali?) comunisti din PDSR (iorgovan) care mimau vestul si democratia, cum a facut si iliescu. Mergeti la vot, asta e raspunsul. Lasati gandirile mici, vorba englezului, iesiti din cutie. Trebuie anticipate acum, si sa iesim la vot !

          Eu am asteptat de la Orban sa desfiinteze sectia speciala si pensiile speciale, sa rezolve ordonanta lacomiei, alegeri in 2 tururi, si sa relanseze programul startup nation. Au incercat asta, i-au dat jos. Ii mai aud pe unii care critica legea cu spitalele private, dar o femeie moare dupa 16 ore de stat la coada la spital , tind sa cred ca ultima data cand am fost eu pe acolo cu sotia si am stat 4 ore am avut noroc pur. Va spune unul care a stat pe afara vreo 5 ani, si doar incapatanarea m-a facut sa ma intorc acasa.
      • -2 (10 voturi)    
        Nu, (Miercuri, 5 februarie 2020, 16:03)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        nimeni ! :)
    • +11 (37 voturi)    
      mazeto (Miercuri, 5 februarie 2020, 15:46)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      cu sau fara anticipate psd-ul va fi amintire dupa alegerile parlamentare care urmeaza.
      Nu-ti face iluzii ca prin smecheriile politice pe care le fac o sa castige si voturi, dimpotriva.
      • -7 (13 voturi)    
        NU CRED!!!! (Miercuri, 5 februarie 2020, 16:58)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui varavara

        Ce-a făcut febra galbenă?
    • -22 (34 voturi)    
      Renate Weber - prim- ministru (Miercuri, 5 februarie 2020, 15:51)

      FFF T [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Acum ar merge pus un guver de uniune natională, cu doamna Renate Weber in functia de prim-ministru.
      De cand este in functia de Avocat al Poporului a dovedit ca are coloană vertebrală.
      • +7 (19 voturi)    
        )))) doar ca ii mai frumoasa ca Norica (Miercuri, 5 februarie 2020, 15:56)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

        Nicolai ? ))))) este Ciuma Rosie de sex feminin ))))
      • +6 (10 voturi)    
        suferi rau... (Miercuri, 5 februarie 2020, 16:00)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

        suferi rau...
    • +8 (14 voturi)    
      @Mazeta: (Miercuri, 5 februarie 2020, 16:02)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      La fel ca in ultima vreme dai rateuri peste rateuri, Mazetuto !
      Orban nu e somer deloc ! In toate wekenduri-le de cand e prim ministru a dat consultanta SRL-ului ala din Mures care ii plateste 3000 lei /lunar. A vorbit inainte de a accepta nominalizarea la functia de prim ministru cu ANI si a fost asigurat ca totul e ok, nu incompatibilitati, nu nimic. la fel ca la Costache ! :))
      • -7 (11 voturi)    
        Tu ești normal???? (Miercuri, 5 februarie 2020, 16:59)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Ba chiar e MARE INVESTITOR, ORGANU, AȘA-I?
        • +1 (5 voturi)    
          @Tayen: (Miercuri, 5 februarie 2020, 17:16)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

          Eu sunt normal, nu imi lipseste simtul umorului, al ironiei !
          PS. La tine se pare ca e problema ! :)))
    • +5 (9 voturi)    
      Problema ta tre sa fie Trotineta (Miercuri, 5 februarie 2020, 16:15)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      asa ca intreaba si tu, legea aia ramane sau nu?
      • +3 (3 voturi)    
        @Dalinar: (Miercuri, 5 februarie 2020, 17:40)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        Treaba cu trotineta electrica sta cam asa : Din 2016 cand a patruns prima trotineta de genul asta in Ro si pana in prezent s-au inregistrat vreo 200 si de accidente cu un mort si cateva zeci de grav raniti, restul, ma rog, recuperabili. ! Deci, nu ar fi chiar cea mai de criticat Ordonanta pe care a dat-o Guvernul Orban !
    • -3 (5 voturi)    
      Cât putea să țină? (Miercuri, 5 februarie 2020, 17:26)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Pălăvrăgeala „liberala” are și ea o limită! Gargariseală, sforăraie politică si ant-democratie - ăsta e guv. Orban. Dacă acesti gragaragii cred ca ii va vtoa lumea - se insala. Cu sondaje trucate nu conving pe nimeni. NU AU FACUT NIMIC, NU AU GUVERNAT, nici nu vor putea. Sunt incompetenti, clientelari si demagogi.
    • +2 (2 voturi)    
      Esti mare papagal! (Miercuri, 5 februarie 2020, 17:37)

      2016 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Orban este inca prim-ministru, intr-un guvern de tranzitie. Poate sta asa, in tranzitie, pana vrea Johannis.
      Inainte sa scrii, mai pune mana si mai citeste; sau iti oboseste repede neuronul stingher?
    • +1 (3 voturi)    
      Inca un guvern dat jos de cei care sunt sau (Miercuri, 5 februarie 2020, 19:32)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      sustin hotii, plagiatorii, mincinosii si extremisti.
    • 0 (0 voturi)    
      fii multumit,! (Miercuri, 5 februarie 2020, 20:27)

      constatator [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      guvernul a cazut la motiune// strabunicule// sant dispus s a te ajut , eu sant din Galat!
  • -1 (7 voturi)    
    mda... (Miercuri, 5 februarie 2020, 15:40)

    ..13 [utilizator]

    dar inca nu a fost anuntata oficial...

    Asa pare pana acum.
  • +15 (45 voturi)    
    mda (Miercuri, 5 februarie 2020, 15:41)

    SoulSearcher [utilizator]

    RIP Romania...

    si asa nu avem spitale, autostrazi, invatamant.. etc

    acum schimbam guverne si parlamente la fiecare 2-3 luni... depinde cum bate vantul

    ultimul care pleaca din tara sa nu uite sa stinga lumina...
    • +27 (37 voturi)    
      alegeri anticipate (Miercuri, 5 februarie 2020, 15:45)

      adi345 [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      nu poti guverna cu ciuma la putere
      • -2 (14 voturi)    
        Ce te faci daca ies iara la putere? (Miercuri, 5 februarie 2020, 16:11)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui adi345

        Intreb pentru un prieten.
        • +1 (3 voturi)    
          Nici macar nu vor ! (Miercuri, 5 februarie 2020, 17:43)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          Blatul e blat si se respecta ! Ce conteaza ca PNL iese iar fraierit din afacere ! :))
          In fond liberalii nu sunt ei tot un fel de pesedisti, dar mai prosti ? :))
    • +4 (18 voturi)    
      Suntem de neguvernat :)))) (Miercuri, 5 februarie 2020, 15:47)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Dar si PNL se cam pregatea de asta. Altfel nu dadeau n-spe OUG inainte.
    • +3 (3 voturi)    
      Romania (Miercuri, 5 februarie 2020, 18:16)

      Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Nu mai scapa de neocomunisti in veci. Amin!
  • +9 (27 voturi)    
    plecati fratilor cat se mai poate (Miercuri, 5 februarie 2020, 15:43)

    NOTORIOUS [utilizator]

    astia ne scot si din EU, apoi inchid granitele ca nu mai are cine sa le plateasca salariile nesimtete de bugetari trantori si pensiile speciale.
  • -12 (30 voturi)    
    aoleo (Miercuri, 5 februarie 2020, 15:43)

    Georgiana1995 [utilizator]

    Circ . S-a dus PNL-u la groapă . Johanes,dă o ceva de urgenţă,o piftie o caterincă,o măslină,o atenţie,Turcan ceva
  • +8 (24 voturi)    
    manele si ajutoare sociale (Miercuri, 5 februarie 2020, 15:44)

    BogdanAngheluta [utilizator]

    Sa curga ajutoarele sociale si sa se auda manelele
  • -2 (16 voturi)    
    panem et circenses (Miercuri, 5 februarie 2020, 15:44)

    liviu_ [utilizator]

    atat stiu parlamentarii romani
    se cearta ca chiorii intre ei ca sa dea impresia ca fac ceva, cand in fapt singurul lucru care-l fac e sa fure!
  • 0 (18 voturi)    
    ha (Miercuri, 5 februarie 2020, 15:49)

    IonIonescuDeLaBrad [utilizator]

    Viorica! Viorica! Viorica!

    Se incalzeste de pe margine.
  • +2 (20 voturi)    
    sa fie haos! urmeaza guvernul veorica 2.0 (Miercuri, 5 februarie 2020, 15:50)

    qwerasdf [utilizator]

    mai proasta, mai a <dreacu'>
  • 0 (22 voturi)    
    Guvernul (Miercuri, 5 februarie 2020, 15:51)

    Rahan5 [utilizator]

    Ludovic Orban a trebuit sa cada chiar si pentru ca a incalcat 2 principii morale de baza:
    1) Obligarea Intregii Populatii sa participe la Pensiile Private din Pilonul II.
    2) Instigarea Populatiei sa Accepte ca Armata si Politia sa aiba in continuare Pensii Speciale si sa Discrimineze astfel alte Categorii de Intelectuali din Slujba Administratiei Statului Roman.
    Unde morala nu e, nimic nu e !
    • -2 (2 voturi)    
      stai linistit (Miercuri, 5 februarie 2020, 16:55)

      gopo2016 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      ca vin psd-isti la putere si nr2 al tau se va extinde si la restul de lingai care ii servesc pe psd ponta si sobolani udmr-isti
  • +3 (15 voturi)    
    RO darapanata cu ale ei caricaturi de politicieni (Miercuri, 5 februarie 2020, 15:51)

    Plagarus [utilizator]

    Sa fie rau ca sa nu fie bine cat de cat.
  • +2 (14 voturi)    
    PSD e pe faras (Miercuri, 5 februarie 2020, 15:59)

    Cataleya [utilizator]

    Nu e de mirare ca postacimea PSD-ista e furioasa si speriata in loc sa jubileze ca a trecut motiunea :)))

    V-a facut Ciolacu colac, PSD-istilor!
  • +1 (9 voturi)    
    Nu mai bine rezolva problema in 2 zile (Miercuri, 5 februarie 2020, 15:59)

    Klaus_ [utilizator]

    Mi se pare complet aiurea maimutareala asta cu motiune de cenzura, propus acelasi guvern, apoi picat de doua ori acelasi guvern pe care nu-l voteaza nici PNL, nici opozitia, mai frecam menta 60 zile prin parlament pt ca in final sa bagam anticipate care se vor petrece probabil la sfarsitul lui iunie cand incep concediile si vacantele studentilor. Nu e mai simplu sa se vorbeasca toti, sa faca anticipate in aprilie, ca sa terminam circul. Parca sunt maimute, pe cuvantul meu.
  • -1 (9 voturi)    
    OU FIERT (Miercuri, 5 februarie 2020, 16:00)

    jidanul [utilizator]

    Oul fiert e acum la PSD. Sa vedem cat de inteligenti sunt sa numeasca un prim-ministru si un guvern restructurat care sa se ocupe de dezvoltarea tarii, cresterea investitilor si bunastarea romanilor, daca vor sa arate ca sunt capabili, in sensul bun al cuvantului.
    • +1 (7 voturi)    
      ce gluma !!!!!!!!!!!!!! (Miercuri, 5 februarie 2020, 16:35)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      """un prim-ministru si un guvern restructurat care sa se ocupe de dezvoltarea tarii, cresterea investitilor si bunastarea romanilor"""".....
  • +1 (1 vot)    
    Cineva... (Miercuri, 5 februarie 2020, 16:01)

    Andreas1256 [utilizator]

    ...a lipsit din peisaj in tot taraboiul asta. Acum va intra in scena. Tovarasi, uniti-va fortele! Aveti nevoie... :)))
  • 0 (8 voturi)    
    4 guverne in 4 ani (Miercuri, 5 februarie 2020, 16:03)

    bigbrother [utilizator]

    urmeaza ca Ciolacu ca PM si gasca de lingai care se vor alinia pentru functii si privilegii. a.i sa isi scoata parleala acum, foamea e mare si gurile de "hranit" sunt multe si flamande de 3 luni de zile..

    Nici Caragiale n-ar fi putut prevesti asa ceva, si multe din cele scrise de el inca mai sunt de actualitate. Unii probabil ar spune ca asa functioneaza democratia, dar tot ce s-a intamplat in ultimii ani arata un simulacru de democratie, un executiv care nu aplica legile existente daca nu ii plac ci si le face singur prin OUG (valabil pentru toate guvernele), un Parlament captiv grupurilor de interese si o putere judecatoreasca mai degraba interesata de pensii decat de dosare.

    Hai ca abia a inceput anul, urmeaza alegerile locale cu PSD la putere, lucrurile o vor lua razna din nou...
  • -3 (13 voturi)    
    Gata cu spectacolul (Miercuri, 5 februarie 2020, 16:11)

    ww [utilizator]

    Gata cu "reformele" si cu "România albastra". FSN-USL + aghiotantii USR+ au facut un joc de imagine si au tinut prostimea cu gura cascata exact pana l-au instalat pe premierul Grivco, noul Hohenzollern de România, inca un mandat. Daca omul nu prea avea ce spune in campanie, i-au dat consilierii evrei subiecte de batut din gura (noul meu guvern, psd va primi ce merita bla-bla). Cine isi mai aminteste ce principii inaltatoare invocau pesedistii "tradatori" cand isi trateau guvernul ca sa dea puterea temutului tandem Sica-Turcan? Dar de blatul facut la prezidentiale? Acum incepe probabil spectacolul "anticipatelor".
    Sa speram ca Dancila nu si-a gasit intre timp de lucru, ca i-ar prinde bine lui Klauss asa o partenera. Prin vara-toamna trebuie reinceput asaltul asupra justitiei si bunastarii românilor, si doar nu l-or lasa pe omul de incredere al stapanilor singur in asemenea momente grele.

    Frati români, iesiti din letargie si revoltati-va impotriva dispretului cu care sunteti tratati. Nu lasati România sa se transforme intr-o republica pe model sud-american, ca va vor blestema copiii vostri!
    • -2 (2 voturi)    
      Alo (Miercuri, 5 februarie 2020, 19:55)

      Lucian Ilea [utilizator] i-a raspuns lui ww

      care bunastare?
      care viata?
      care democratie?
      io intreb ca prostul
      ce a facut guvenul asta in 3 luni
      or stat si ei ca bradu Iohannis fara sa faca nimica
  • 0 (10 voturi)    
    ce convenabil pentru PNL/PSD (Miercuri, 5 februarie 2020, 16:13)

    Itsoc [utilizator]

    Alegeri intr-un singur tur, pam, pam. Pensii speciale davai !

    Firea ia al doilea pandat, USL preia 90% din primariile din tara, USR inca o data bukkake !
    asta patesc astia care fac aliante si intelegeri cu USL.
    Hai Moise Guran ! sari tu acum si spune-ne cum USR beneficia daca intra la guvernare!
  • 0 (12 voturi)    
    Am spus, psd e bara bara cu pnl (Miercuri, 5 februarie 2020, 16:18)

    Dalinar [utilizator]

    USL si Spiritul lui Cacarau bantuie ambele partide!!!
  • +6 (12 voturi)    
    Romania mai are de tras (Miercuri, 5 februarie 2020, 16:20)

    robyzs [utilizator]

    Romania mai are de tras dupa ce in 2016 majoritatea a refuzat sa voteze la parlamentare, asa am ajuns la 3 Guverne PSD care au votat doar pentru eliberarea infractorilor si a hotilor care au pradat aceasta tara.

    Pana in iunie cursul ron-euro va sari de 4.85
  • +6 (8 voturi)    
    De parca blatul dintre PSD si PNL trebuia cunoscut (Miercuri, 5 februarie 2020, 16:21)

    Susufler0 [utilizator]

    de Orban !! :))))
  • -1 (13 voturi)    
    Eh... (Miercuri, 5 februarie 2020, 16:23)

    Gigi Kent [utilizator]

    Na beleaua!
    • +1 (9 voturi)    
      JiJi Esti pe Ducaaaaaa ! (Miercuri, 5 februarie 2020, 16:45)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      paaaaaaaaa
      • -3 (3 voturi)    
        ? (Miercuri, 5 februarie 2020, 18:06)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Pe Ducati?
  • -5 (11 voturi)    
    guvernul lui s-a dus! (Miercuri, 5 februarie 2020, 16:37)

    miculescu-rucar [utilizator]

    sa se duca si stapanul dupa el!
    hai cu suspendarea moroiului!
    hai ca se poate!
    • +2 (4 voturi)    
      Si sa puneti voi un Grohalau Roshu!!! (Miercuri, 5 februarie 2020, 17:11)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      Fain, nu? De curiozitate, ce pozitie ai, esti nomenclaturist de rand or....wait, tu decat postac esti!!! Sluga!!!! Hahahhaahahahahah!!!!
  • +5 (11 voturi)    
    PSD e disperat (Miercuri, 5 februarie 2020, 16:42)

    matali [utilizator]

    Alegerile anticipate nu le ofera nici un avantaj infractorilor de la PSD. Daca vor scoate peste 10 % se pot considera norocosi.
  • -2 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 5 februarie 2020, 16:44)

    [anonim]

  • -1 (11 voturi)    
    Deci (Miercuri, 5 februarie 2020, 16:58)

    yol [utilizator]

    Alegerile tot intr-un singur tur.
    E hai ca nu s-au inteles...:))
    Stirea de ieri cu blatul intre ei a dezmintit-o sica imediat, dar uite ca se leaga....
  • +1 (3 voturi)    
    Deci si prin urmare ... (Miercuri, 5 februarie 2020, 17:14)

    astronaut [utilizator]

    Jos Guvernul Orban 1 , sus Guvernul Orban 2 ! s'apoi om mai vedea !
  • -2 (10 voturi)    
    cel mai slab guvern post-dec... (Miercuri, 5 februarie 2020, 17:16)

    demaGOGU [utilizator]

    ...cu doi ministrii pur si simplu catastrofali: Anisie si Catu.
  • +3 (3 voturi)    
    hai cu anticipatele (Miercuri, 5 februarie 2020, 17:18)

    Ademordna [utilizator]

    Ponta sa faca guvernul, te umfla rasu-plansu.
  • -2 (4 voturi)    
    ha, ha! joac-o p-asta, klause! :)) (Miercuri, 5 februarie 2020, 17:24)

    El Ciupacabra [utilizator]

    pentru toti tampitetii fanatici care nu inteleg sau doar se fac ca nu inteleg: klausica vrea musai anticipate, securimea din spatele lui la fel. A fost cat se poate de clar. Pana si looserul zilei, bietul sica a spus-o clar. Toate manevrele din ultima vreme, inclusiv votul de azi este parte a planului lui klaus. Ce daca destabilizeaza tare, omul joaca pana la capat ca deh, asa a invatat de la predecesorul sau, sa fie jucator. Nu stim insa ce surprize-surprize ii pregateste PSD-ul. Hai cu suspendarea aia odata!
    • -1 (5 voturi)    
      Socoteala din targ... (Miercuri, 5 februarie 2020, 18:08)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui El Ciupacabra

      Ceea ce Klausica si cu securimea din spatele lui nu au luat in considerare este o suspendare intre cele 2 propuneri de prim ministru la misto (adica propunerea de doua ori tot a lui Orban).
    • -1 (3 voturi)    
      hehe (Miercuri, 5 februarie 2020, 18:43)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui El Ciupacabra

      Biermusule #rusesc ai scris atatea randuri de propaganda si nu ai fost in sater sa-l amintesti macar pe Soros? Si va mai mirati in ce hal ati ajuns..
  • +1 (1 vot)    
    Stie (Miercuri, 5 februarie 2020, 17:27)

    yol [utilizator]

    Cineva sa spuna ce au facut astia, in afara de schimbat oameni?!
  • +1 (5 voturi)    
    Te apuca groaza (Miercuri, 5 februarie 2020, 17:27)

    radu222 [utilizator]

    Te apuca groaza cand vezi ce parlamentari avem. Sper ca la modificarea constitutiei sa se impuna niste criterii, sa nu mai poata accesa pe listele pentru Parlament insi care nu se pricep la nimic (vezi ce harababura este in legislatie). Sper sa se prevada masuri de a demite Parlamentul caci e clar ca multi au un singur ideal: sa-si dea tot felul de drepturi si sa nu raspunda in nici un fel pentru ceea ce fac.
    Cat despre Ponta, ce sa zic, pupa unde a scuipat, caci a vazut ca nimeni nu-l mai vrea.
    • -1 (3 voturi)    
      parol! (Miercuri, 5 februarie 2020, 17:52)

      El Ciupacabra [utilizator] i-a raspuns lui radu222

      Sa punem servitziile sa ne conduca, Bibicule, mai da-l darq de Parlament! Pe mine ma apuca groaza ca sunt unii ca tine cu acces la calculator care gandesc asa..
  • -2 (4 voturi)    
    Am scăpat (Miercuri, 5 februarie 2020, 17:27)

    doar_un_mesaj [utilizator]

    de mizeriile lui Predoiu și de promisiunile deșarte privind Autostrada Unirii. Cel puțin nu mai am pică că i-am votat!
  • -1 (5 voturi)    
    Tocmai mi-am dat seama ... (Miercuri, 5 februarie 2020, 18:07)

    Gigi Kent [utilizator]

    Ba da Sectia Speciala a ramas, nu?
    Ha ha ha ...
  • +1 (1 vot)    
    Avem 25000 de morti in China (Miercuri, 5 februarie 2020, 19:04)

    Lucian Ilea [utilizator]

    chinese Tech company Tencent leaks real number of deaths/infections...
    [link to www.taiwannews.com.tw (secure)]

    On late Saturday evening (Feb. 1), Tencent, on its webpage titled "Epidemic Situation Tracker", showed confirmed cases of novel coronavirus (2019nCoV) in China as standing at 154,023, 10 times the official figure at the time. It listed the number of suspected cases as 79,808, four times the official figure.

    The number of cured cases was only 269, well below the official number that day of 300. Most ominously, the death toll listed was 24,589, vastly higher than the 300 officially listed that day.

    Moments later, Tencent updated the numbers to reflect the government's "official" numbers that day. Netizens noticed that Tencent has on at least three occasions posted extremely high numbers, only to quickly lower them to government-approved statistics.
  • -1 (3 voturi)    
    Orban (Miercuri, 5 februarie 2020, 19:58)

    Georgiana1995 [utilizator]

    ieşi acas' !!