Kelemen Hunor: Sper ca CCR să respingă toate cele 25 de ordonanțe de urgență. Guvernul a comis un abuz de putere

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 5 februarie 2020, 12:35 Actualitate | Esenţial


Kelemen Hunor in studioul HotNews.ro
Foto: Hotnews
Adoptarea a 25 de ordonanțe de urgență reprezintă un abuz de putere al Guvernului PNL, spune Kelemen Hunor. Liderul maghiar speră ca Avocatul Poporului să sesizeze Curtea Constituțională și majoritatea ordonanțelor să fie respinse.

”Adoptarea a 25 de OUG în ședința de Guvern de marți este ceva fără precedent. Dacă PNL a avut la un moment dat, acum câțiva ani când guverna PSD, o poziție corectă și se pronunța împotriva acestor ordonanțe, acum ceea ce s-a întâmplat este un abuz de putere, împotriva Parlamentului, împotriva Legislativului, să dai 25 de OUG fără dezbatere, fără nicio transparență. Constituția vorbește de situații excepționale. Eu sper ca Avocatul Poporului să sesizeze CCR și sper ca CCR să respingă majoritatea acestor ordonanțe”, a declarat pentru Mediafax Kelemen Hunor.

Acesta a subliniat că ar trebui respinse în primul rând ordonanțele care reglementează alegerile, în condițiile în care nu s-a întâmplat niciodată în istoria României să fie modificată drastic legislația electorală fără consultări, lucru care este de neacceptat.

”Deocamdată nici nu știm forma finală a acestor OUG, nici măcar nu erau pregătite, avizate, se avizau în timpul ședinței”, a precizat liderul UDMR. Potrivit acestuia, Comisia de la Veneția vorbea despre o recomandare prin care spunea să nu se folosească Guvernul de aceste ordonanțe decât în cazuri excepționale.

”Sunt argumente suficiente pentru a se vota moțiunea de cenzură, pentru a stopa această aventură extrem de periculoasă, care pune în pericol tot ce înseamnă credibilitatea instituțiilor fundamentale, a clasei politice. Nu te poți folosi permanent de vorba, pentru că se distrug instituții, credibilitatea și ideea de principiu democratic”, a conchis Kelemen Hunor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1988 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    udmr = psd unguresc (Miercuri, 5 februarie 2020, 12:44)

    midufi [utilizator]

    Aceeasi "tinuta" morala, aceleasi apucaturi.
    Singura lor grija: ciolanul !
  • +9 (9 voturi)    
    Keletrotineta de Hunorcirc (Miercuri, 5 februarie 2020, 12:56)

    Rahan5 [utilizator]

    bate campii !.
    Prin Constitutia de la 1991 se pot emite si 20.000 de Ordonante de Urgenta intr-o zi !
    Nu PNL-ul sau Ludovic Orban au inventat Magaria Conceptului Ordonantelor de Urgenta !.
    Iliescu si PSD-ul a inventat Ordonatele de Urgenta si le-a bagat in Constitutia din 1991 ! ! .
    Daca un talhar te ataca cu un cutit, si aproape te omoara, esti in Legitima Aparare sa-i smulgi cutitul si sa contra-ataci cu cutitul !.
    Asta a facut Ludovic Orban cu cele 25 de Ordonate de Urgenta !.
    Dancila si PSD-ul a emis magareste mai multe Ordonante de Urgenta chiar si cand nu mai avea Majoritate Parlamentara cu ALDE !.
    De remarcat ca in nici una din cele 24 de Ordonate de Urgenta nu se abordeaza Ridicarea Imunitatii Parlamentare a borfasilor aflati in PSD si ALDE !
  • +11 (11 voturi)    
    dar (Miercuri, 5 februarie 2020, 12:59)

    liviu_ [utilizator]

    cand psd facea fix acelasi lucru tu taceai... scarba comunista!
    sa te fac curva ar fi o jignire pentru toate curvele de pe planeta asta!
  • +6 (6 voturi)    
    nimeni pe planeta (Miercuri, 5 februarie 2020, 13:10)

    hotyeti [utilizator]

    daca nu-mi vine in minte vreo realizare pentru tara a acestui individ/formatiune politica, oare de ce m-ar interesa ce parere are vis-a-vis de orice?!
    • 0 (0 voturi)    
      Comentariu (Miercuri, 5 februarie 2020, 17:33)

      Maria Violeta Dumitrascu [anonim] i-a raspuns lui hotyeti

      Pentru ca este seful unei formatiuni politice din Parlament si poate sa se plange in diverse locuri, chiar daca are sau nu, dreptate!
  • +6 (6 voturi)    
    Ighen... (Miercuri, 5 februarie 2020, 13:16)

    SoulRider [utilizator]

    ...hy siktyr!
  • +5 (7 voturi)    
    Curățenie! (Miercuri, 5 februarie 2020, 13:31)

    fdaniel [utilizator]

    Trebuie să facă curățenie după ce, în complicitate cu pesede, v-ați kkt pe ea de țară, infractorule!
  • +7 (9 voturi)    
    Lepre sunt si la minoritari (Miercuri, 5 februarie 2020, 13:31)

    Plagarus [utilizator]

    Bacs Hunor o caricatura morala ce face de rusine etnia maghiara..
    Fara asemenea " reprezentanti " maghiarimea din RO ar castiga respectul si chiar votul unor romani.
    • +6 (6 voturi)    
      Kelem Hunor nu face (Miercuri, 5 februarie 2020, 14:17)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      de ras pe maghiari pentru ca el nu e deloc maghiar !
      Taica-su e iudeu si maica-sa secuianca -etnie turcica.
      Maghiarii sunt aia de la Oradea-- SatuMare.
      Kelemen Hunor este de langa Ditrau, Gheorgheni, pe acolo.
      La Gheorgheni au sinagoga.