Avocatul Poporului anunță că ar putea ataca la Curtea Constituțională o parte din cele 25 de ordonanțe de urgență adoptate de Guvern: Este o abatere gravă de la norme

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 5 februarie 2020, 11:27 Actualitate | Esenţial


Renate Weber
Foto: Agerpres
Avocatul Poporului își rezervă dreptul de a ataca la Curtea Constituțională ordonanțele de urgență adoptate de guvern în ședința de marți, precizând că aprobarea, într-o singură ședință, a 25 de ordonanțe reprezintă o gravă abatere de la norme, iar Executivul s-a substituit practic Parlamentului.

”Adoptarea într-o singură ședință de Guvern a unui număr de 25 de ordonanțe de urgență este nu doar fără precedent, ci o gravă abatere de la normele art. 115 din Constituție, Guvernul substituindu-se practic Parlamentului”, a transmis Avocatul Poporului.

Conform Avocatului Poporului, în momentul adoptării lor, unele acte normative erau deja în procedură parlamentară, urmând să fie votate de „unica autoritate legiuitoare a țării”, așa cum este definit Parlamentul de către Constituție.

De asemenea, au lipsit avizele Consiliului Legislativ și ale Consiliului Economic și Social, deși există o obligație legală fermă privind existența acestora anterior adoptării unei ordonanțe de urgență.

”Avocatul Poporului își rezervă dreptul de a sesiza Curtea Constituțională cu excepții de neconstituționalitate privind acele ordonanțe de urgență care aduc atingere direct sau indirect drepturilor fundamentale și cele care încalcă decizii anterioare ale Curții Constituționale”, se arată într-un comunicat citat de Mediafax.

Guvernul Orban a adoptat, marți seara, într-o ședință ce s-a terminat spre miezul nopții, nu mai puțin de 25 de ordonanțe de urgență. Liderul ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, spunea că Avocatul Poporului „nu are inhibiții” și că ar putea ataca la Curtea Constituțională ordonanțele de urgență adoptate de Executiv în ședința de marți, printre care cea referitoare la organizarea alegerilor parlamentare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3889 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    hahaha (Miercuri, 5 februarie 2020, 11:34)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    de la normele cui ? ale tovarasilor din PSD ?
    • +5 (7 voturi)    
      Măi avocata poporului. (Miercuri, 5 februarie 2020, 13:37)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Ți-am cerut noi,poporul,așa ceva?
  • +5 (7 voturi)    
    dar cand psd (Miercuri, 5 februarie 2020, 11:35)

    liviu_ [utilizator]

    facea asta avocatul poporului tacea

    nu zic ca pnl nu a facut o magarie... dar tovarasa avocat al penali... pardon poporului e cam ipocrita!
  • +4 (6 voturi)    
    PS: (Miercuri, 5 februarie 2020, 11:36)

    liviu_ [utilizator]

    "Călin Popescu Tăriceanu, spunea că Avocatul Poporului „nu are inhibiții” și că ar putea ataca la Curtea Constituțională ordonanțele de urgență adoptate de Executiv în ședința de marți, printre care cea referitoare la organizarea alegerilor parlamentare." - asta nu inseamna o sigestie pe fata avand in vedere apartententa politica a tovarasei avocat?!
    • +2 (2 voturi)    
      partidele oricum o puteau ataca (Miercuri, 5 februarie 2020, 12:37)

      Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ce legatura are cu sugestia lui tariceanu?
      vrei 3-4 cazuri cand gorghiu a CERUT avocatului sa atace diferite legi sau ordonante?
  • +3 (5 voturi)    
    Norme zici.. (Miercuri, 5 februarie 2020, 11:41)

    sareta [utilizator]

    Care norme au respectat Ponta si Antonescu in 2012 ? Avocatuuu lu boboru ce-o facut atunci ? Dormea !
  • +3 (7 voturi)    
    alta pacoste cocotata intr-o (Miercuri, 5 februarie 2020, 11:46)

    Zett [utilizator]

    institutie vitala cetateanului onest.
  • -7 (9 voturi)    
    Aici are dreptate (Miercuri, 5 februarie 2020, 12:09)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Pur si simplu sfiadre a tuturoronormelor democratice de catre un grup de „liberali” incompetenti dar tot mai avizi de putere, mai mincinosi si mai demagogi.

    # PNL, PSD aceeasi mizerie
    • -7 (7 voturi)    
      Exact (Miercuri, 5 februarie 2020, 12:39)

      Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Pentru ca au girul imposturii securiste de dreapta si a corptilor rezistenti!

      Iar acum nu mai vezi nicio propaganda si niciun protest impotriva unor abuzuri mult mai mari decat ale PSD, care pana la urma nici macar nu a facut vreun abuz semnificativ!
    • -3 (5 voturi)    
      Totusi (Miercuri, 5 februarie 2020, 12:40)

      Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Trebuia sa zici mai degraba ca PNL, USR+PLUS aceeasi mizerie, ca USR+PLUS sunt in stare de abuzuri insutit mai mari decat PNL!
      • +3 (3 voturi)    
        de unde scoti bazaconiile astea? (Miercuri, 5 februarie 2020, 14:40)

        varavara [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

        cand au fost USR+ la putere si au facut abuzuri?
        Mai lasati bai minciunile si propaganda de 2 lei, ca nu va crede nimeni...
        • 0 (0 voturi)    
          Pai (Miercuri, 5 februarie 2020, 19:38)

          Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui varavara

          Te uiti la politica abuziva si dictatoriala a USR+ si ai sa te convingi fara sa mai fie nevoie sa-i vezi la putere, ca nu au ce sa caute pe acolo, ca sa distruga in 2-3 luni toata tara.
    • +1 (1 vot)    
      Care "norme democratice"? (Miercuri, 5 februarie 2020, 13:27)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      La situatia in care se afla acum Romania, trebuia aplicat art. 93 din Constitutie, adica presedintele trebuia sa instituie "Starea de urgenta" in intreaga tara! Sau voi traiti in alta tara?
      • +3 (3 voturi)    
        Daca aveam o Constitutie (Miercuri, 5 februarie 2020, 14:41)

        varavara [utilizator] i-a raspuns lui unins

        corecta presedintele ar fi putut acum, dizolva parlamentul si declansa alegeri anticipate fara atata circ, care ne costa acum enorm...
  • +4 (4 voturi)    
    Tu esti una din marile impostoare (Miercuri, 5 februarie 2020, 12:21)

    John M. [utilizator]

    ale acestor timpuri cruciale pentru existenta patriei noastre, si de cand te stim ai jucat la 3 capete, desi ciomagul istoriei n-are decat doua.