Florin Cîțu: Avem tabloul complet al dezastrului lăsat în urmă de guvernarea PSD / Șase foști miniștri și premieri, chemați în Parlament pentru explicații

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 2 februarie 2020, 19:38 Actualitate | Esenţial


Ministerul Finantelor Publice
Foto: Hotnews
Ministrul Finanţelor Publice, Florin Cîţu, spune că prim-miniştrii şi miniştrii de Finanţe din ultimii trei ani vor trebui să explice în Parlament situaţia actuală a economiei. El mai afirmă că Inspecţia economico-financiară a început controale acolo unde există "elemente suspecte" privind gestionarea banilor publici.

Florin Cîţu a scris duminică pe Facebook că Sorin Grindeanu, Viorel Ştefan, Mihai Tudose, Ionuţ Mişa, Viorica Dăncilă şi Eugen Teodorovici vor trebui chemaţi în comisiile parlamentare, pentru a explica situaţia economică actuală a României.

"V-am promis adevărul. Acum am tabloul complet al dezastrului lăsat în urmă de guvernarea PSD. Am luat o decizie. Următoarele persoane trebuie chemate în faţa comisiilor reunite ale Parlamentului pentru a explica situaţia economică în care ne aflăm astăzi: Sorin Grindeanu, Viorel Ştefan, Mihai Tudose, Ionuţ Mişa, Viorica Dăncilă, Eugen Teodorovici. Românii trebuie să ştie cu nume şi prenume cine a distrus economia în ultimii trei ani", a menţionat el.

Ulterior, Cîțu a declarat, la Parlament, că ei trebuie să vină să explice de ce arată economia aşa.

"Eu nu cred că PSD vrea să ascundă ceva, cred că PSD vrea să fie transparent. Venim, punem totul pe masă. Vom arăta cifrele. Trebuie să venim şi să discutăm pentru că acum ştim ce am preluat în România, iar cei care sunt responsabili pentru ce am preluat i-am menţionat astăzi în postare: Viorel Ştefan, Sorin Grindeanu, Tudose, Teodorovici, Viorica Dăncilă, Ionuţ Mişa. Ei sunt cei care au gestionat economia în ultimii trei ani de zile. Ei trebuie să ne spună, să vină să ne explice de ce arată economia astăzi aşa cum am prezentat-o noi", a spus Cîţu, citat de Agerpres.

El a adăugat că Inspecţia economico-financiară a început controale acolo unde există "elemente suspecte" în ceea ce priveşte gestionarea banilor publici.

"Am făcut lucrul acesta, deja am început. Acolo unde vedem elemente suspecte, deja am trimis Inspecţia economico-financiară. Continuăm. Suntem în discuţii şi cu Curtea de Conturi. Acum avem imaginea completă a dezastrului şi veţi vedea că vor urma şi aceste măsuri. (...) Analiza este gata, am prezentat şi în aceste zile cifrele, deja am trimis acolo unde sunt indicii Inspecţia economico-financiară şi vom continua", a precizat ministrul.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3163 vizualizari

  • +3 (15 voturi)    
    Excelent, bagati Guzanii Rosii la Mititica (Duminică, 2 februarie 2020, 19:49)

    Dalinar [utilizator]

    Cu cat mai multi, cu atat mai bine. In 2024 psd = istorie, in Groapa de Gunoi a Istoriei!!!
  • +1 (9 voturi)    
    Greseala grava (Duminică, 2 februarie 2020, 20:08)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Volgutza de ce nu apare in lista? Si Valcov? Astia 2 faceau asa reclama la mutarea contributiilor, nationalizarea P2 si tot asa la greu. Sa vina si ei sa ne explice cum nimni nu intelege, firmele din privat sunt proaste si e "decat" lapte si miere, nu doar aia.
  • +4 (6 voturi)    
    Parca si el a declinat o invitatie a Parlamentului (Duminică, 2 februarie 2020, 20:48)

    Fides [utilizator]

    Sper ca de data asta are cifrele alea bune. Si sper sa faca si plangerea aia penala cu care se lauda. Si da, sper sa raspunda si el la intrebari.
  • +5 (9 voturi)    
    Dar ce faceți voi să reparați situația??? (Duminică, 2 februarie 2020, 21:16)

    prec [utilizator]

    Noi știm că au creat și lăsat prăpăd, dar febra galbenă ce face să îndrepte situația!? Că pensiile speciale sunt bine-mersi, liftele se pensionează și acum la 40 de ani, armata bugetarilor este de neclintit ca și salariile și sporurile lor fanteziste.
    În schimb, nu faceți nici-o investiție, ca să fim corecți până la capăt.
    • +2 (4 voturi)    
      Sunt totusi . . . . (Luni, 3 februarie 2020, 9:16)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui prec

      . . . doar trei luni, prietene! Daca PSD a facut ce spune Catu in sase ani, ar trebui sa fim toleranti cu actualii macar vreo trei, ca sa repare stricaciunile! Am sa te intreb: Ce este mai usor, sa darami, sau sa construiesti o casa?
      • -1 (1 vot)    
        Ai o casă făcută într-o mlaștină? Ce faci? (Luni, 3 februarie 2020, 18:50)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

        O dărâmi!
        Și o faci cum trebuie pe pământ solid!
  • -2 (4 voturi)    
    delir (Luni, 3 februarie 2020, 9:24)

    codrean [utilizator]

    dar el de ce nu s-a prezentat la Parlament cand a fost convocat ? Ministrul lui Peste , neaprobat de comisia parlamentara la numire, trecut nonsalant peste motiunea simpla ... Unde-ajungem cu asta ?
  • -3 (5 voturi)    
    DEZASTRU ??? (Luni, 3 februarie 2020, 9:38)

    jidanul [utilizator]

    Daca vorbim de dezastru, nimeni nu va depaseste pe voi PNL-pdl, chiar sunteti campioni nationali la producerea dezastrelor si aici ne aducem aminte de guvernele "catastrofa" ale PNL-pdl si anume: buvernele Basescu-Boc, guvernul MR Ungureanu, "guvernul meu 1"-Ciolos, a lui KW Iohannis. Dar, nu poti sa fi de cat un guvern dezastruos cand ai oameni in guvern ca Orban, o rusine pentru PNL, Turcan, Catu, Predoiu, Alexandru, Stefan Ion zis "Grinda", sustinuti de Stolojan, Ialomiteanu, Flutur si alti "campioni nationali" la produs dezastre.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu exista mai campioni decat psdeii (Luni, 3 februarie 2020, 17:26)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      psd a ajuns efectiv partid de grohalai si scroafe
  • +2 (2 voturi)    
    pierdere de timp (Luni, 3 februarie 2020, 10:14)

    sareta [utilizator]

    Pierdeti timpul...,Niciodata cei vinovati NU vor fi ”inhatati” de Institutiile care au primit dela ei salarii si pensii speciale, tocmai ptr. a fi lasati sa fure banul public.