Meleşcanu, despre demisia de la şefia Senatului: Sigur, nu e nicio problemă. Eu nu fac niciodată pasul înapoi, fac într-o parte

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 1 februarie 2020, 18:50 Actualitate | Esenţial


Teodor Melescanu
Foto: Agerpres
Preşedintele Senatului, Teodor Meleşcanu, în cazul căruia CCR a decis încă din 22 ianuarie că alegerea sa în funcţie a fost neconstituţională, invocă "o perioadă foarte grea pentru Senat", dar se declară "deschis" "oricărei soluţii legale pentru funcţionarea" instituției.

"Vom vedea luni, la deschiderea sesiunii şi vom căuta să găsim cea mai bună soluţie pentru a depăşi o perioadă foarte grea pentru Senat, soluţie care să respecte toate prevederile legale. E adevărat că nu a fost încă publicată decizia Curţii şi nici motivarea. Va trebui să găsim modalităţile cele mai bune ca lucrurile să funcţioneze excelent. Trebuie să vedem pe lege. Eu sunt complet deschis", a afirmat Meleşcanu sâmbătă, după ce a participat la reuniunea grupurilor parlamentare ale PSD, potrivit Agerpres.

Întrebat dacă e dispus să facă pasul înapoi prin demisie, Meleşcanu a spus: "Sigur, nu e nicio problemă. Eu nu fac niciodată pasul înapoi, fac într-o parte".

Curtea Constituţională a stabilit, pe 22 ianuarie, că este neconstituţională alegerea lui Teodor Meleşcanu în funcţia de preşedinte al Senatului.

Curtea Constituţională a admis, miercuri, sesizarea referitoare la alegerea lui Teodor Meleşcanu în funcţia de preşedinte al Senatului, stabilind că este neconstituţională.

Meleșcanu declara, după hotărârea CCR, că așteaptă motivarea Curții, dar că se va conforma și că, cel mai probabil, va demisiona. Ulterior, Meleșcanu a susținut o conferință de presă în care a precizat că, până la publicarea în Monitorul Oficial, ”îmi asum în continuare prerogativele” de președinte al Senatului, urmând ca apoi să aibă loc consultările politice necesare pentru a găsi ”cea mai bună soluție”.

Meleșcanu a insistat că, având în vedere că decizia CCR este o premieră, așteaptă considerentele Curții, însă, odată publicată în MO, decizia devine obligatorie. El a insistat că nu are ”ambiții personale” și că singura lui preocupare ar fi să asigure buna desfășurare a activității parlamentare.

Teodor Meleșcanu a fost ales președinte al Senatului în septembrie 2019, la propunerea PSD, iar ca urmare a acestei decizii el a fost exclus din ALDE.

CITEȘTE ȘI:
Cât câștigă Teodor Meleșcanu din pensie și din salariul de la Senat. Deputat USR: Căpușează statul de mai bine de 50 de ani






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3118 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    adica (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 18:52)

    AnderT [utilizator]

    asteapta ceva la schimb, un loc vacant la Prahova?
  • +13 (13 voturi)    
    Normal (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 18:57)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Nenorocitul asta comunist a supt la bani de la stat cu paiul pana nu a mai putut. Nu va inceta acum.

    Disapora te va tine minte mult timp!
  • +15 (15 voturi)    
    Tupeu de securist ,care la cei 79 de ani ai (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 19:00)

    Rescator [utilizator]

    săi a uitat complet de decență și bun simț.Ascultă
    moșulică,vezi să nu pici întro groapă de doi metri,
    atunci când faci pasul lateral.Ce nesătul obraznic!?
    • +1 (1 vot)    
      n-a uitat (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 23:17)

      LeBaron [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      nu le-a avut niciodată, decența și bunul simț.
  • +6 (6 voturi)    
    melescanu (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 19:27)

    ------ [utilizator]

    Melescanu !!dute in pensie cu toate scheletele tale din dulap,lumea ta a apus demult,incearca sa nu fii penibil.
  • +6 (6 voturi)    
    Ăsta chiar nu are nici-un dosar pe nume? (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 19:37)

    Tayen [utilizator]

    Poate așa s-o potoli.
  • +7 (7 voturi)    
    Recunoaste deci (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 20:00)

    dincannes [utilizator]

    … ca nu ne-a lasat sa votam, ne facind un pas in spate !
  • +8 (8 voturi)    
    Nenea (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 20:06)

    Tsh [utilizator]

    fa te rog un pas intr-o parte, in groapa ta de mormant!
    multumesc!
  • +7 (7 voturi)    
    Un gunoi (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 20:15)

    Luk [utilizator]

    In toate partile.
  • +5 (5 voturi)    
    Frumoasa figura de stil ! (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 20:20)

    Miky113 [utilizator]

    Si Hagi facea pasul doar in lateral sau fata(adica nu prea venea in aparare); da nu incape nici un termen de comparatie.

    Acuma daca esti asa sigur pe directie si sens; mai intereseaza-te de destinatie !
    Posibil ca traseul sa fie un hiperloop in spatiu-timp, si sa ajungi de unde ai plecat, vlaguit si superfalit .

    Mare atentie la gaurile "negre" cu viermi .
  • +6 (6 voturi)    
    Ăsta se deplasează lateral ... (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 21:01)

    LoBa [utilizator]

    ... înseamnă că este crab.
  • +1 (1 vot)    
    are si dansul aere ,..mirositoare, deh, varsta (Duminică, 2 februarie 2020, 1:01)

    constatator [utilizator]

    se deplaseaza in lateral opus cu interlocutorul, stie el de ce, nu? O viata de shogun in slujba mafiei pcd!
  • +1 (1 vot)    
    omul potrivit la locul potrivit (Duminică, 2 februarie 2020, 7:59)

    clencix [utilizator]

    Adică în lături ...
  • +1 (1 vot)    
    Melescanule nu te vrem! (Duminică, 2 februarie 2020, 12:03)

    Cactus Jack [utilizator]

    Melescanule din partea mea poti sa sari in sus de bucurie, dar dispari cat mai rapid din fruntea senatului. Pt catva parlamentari de la Alde, Vasilica ti-a oferit acest scaunel, de parca era proprietatea ei. Comunistule ai sa dispari definitiv din politica, ai infintat un nou partidulet, sa vedem cate procente o sa iei la alegeri?